Prima pagina

Forum Fotomozaic / Italia - impresii de cumparator

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 05-01-2007 13:47:42

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Italia - impresii de cumparator

Daca vrei sa-ti testezi nervii sau sa te antrenezi pentru o misiune in Somalia, cauta sa cumperi un obiectiv din Italia.

In primul rand e absolut cumplit sa te informezi de pe net - ori nu exista site-uri, ori la emailuri nu-ti raspunde nimeni sau iti raspunde in 2 peri, de nu intelegi nimic.

In al doilea rand, nimeni nu pare sa se priceapa la ce vinde- in Florenta la Bongi Foto, vanzatorii vorbesc de ametesti, dar de fapt nu au deloc obiectivele cele mai cautate.

In San Marino, un complex urias de Electronice (la care 1/4 din parter e ocupat de optica) nu are decat obiective supraestinmate (un 60 micro de la Nikon costa apropae 600 EUR!) sau colectii intregi de zoom-uri din categoria celor notate in review-uri cu maxim 2 stelutze.

In plus, in general (de fapt nu numai la foto) timpul de servire e luuuuung: vanzatorii vorbesc la nesfarsit cu clientii: in complexul de la San Marino, timp de 10 minute vanzatorul i-a schimbat un card stricat unui client, timp in care a vorbit intr-una (adica 10 minute de vorbit!). Spre comparatie, aceeeasi operatie in Bremen (Germania) mi-a fost efectuata in 30 de secunde! (timp in care vanzatoarea a spus un singur cuvant : "Ja!").

Offline

 

#2 05-01-2007 14:34:36

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: Italia - impresii de cumparator

Salut,

E prima data cind intri intr-un magazin in Italia?
La ce altceva te asteptai?

Christian

Offline

 

#3 06-01-2007 17:24:39

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Italia - impresii de cumparator

da, e prima data...

Offline

 

#4 07-01-2007 06:08:39

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Italia - impresii de cumparator

micutu, nu te vaita. Vino in Franta sa vezi aici......

Offline

 

#5 07-01-2007 13:21:24

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Italia - impresii de cumparator

Impresia a fost catastrofala si prin compararea cu Germania, cred.

Oricum, ideea postului meu ar fi sa .."puna in garda" si pe alti doritori de cumparaturi foto in Italia; eu daca stiam asta din timp (inainte de a pleca) nici nu ma oboseam sa caut ceva pe-acolo (noroc ca nu am pus oricum dorinta de cumparaturi foto ca o prioritate, asa ca prea mult nu m-a lovit... dar se putea sa iasa rau).

Offline

 

#6 07-01-2007 13:37:11

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Italia - impresii de cumparator

eu am avut aceeasi problema aici. Adica "la oficial" preturile sunt foarte mari. Gasesti orice, dar la preturi cam babane. Prezenta pe internet a "oficialului" e foarte slaba. Internetul aproape ca nu e folosit deloc pt prezentare...
In timp insa am invatat unde si cum sa caut. Adica da, oficial sunt scumpe. Practic insa mai pica si "ocazii". Adica strecurate intre ocazi sunt si chestii foarte ieftine. Mai exista si targul de week-end. Unde preturile sunt intre infime si enorme. Cert este ca ocazii exista, trebuie o informare prealabila insa. Si rabdare in a cauta pe forumuri ascunse in site-uri gen electrocasnice...

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson