Prima pagina

Forum Fotomozaic / Ce este un " contact sheet " facut in P.S.

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 13-08-2008 14:59:47

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Ce este un " contact sheet " facut in P.S.

Mi s-a cerut sa trimit 20 de imagini (sample) puse intr-un contact sheet via email. Am inteles ca e ceva legat de drepturile mele de autor asupra imaginilor mele, siiii ...atat, deci va rog frumos cine ma poate ajuta si pe mine cu niste informatii, si cum sa fac ca sa nu vand imagini unor agentii foto stock' si sa-mi iau plasa ?

Multumesc anticipat, Andrei

Last edited by Geamba (13-08-2008 15:00:04)

Offline

 

#2 13-08-2008 15:20:46

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: Ce este un " contact sheet " facut in P.S.

contact sheet inseamna mai multe poze mici pe un format. ai optiune in photoshop pt asta. pui de ex 5 randuri si 6 coloane de poze mici pe un a4. doar ca sa se poata vedea si alege mai usor dintre ele  fara a rasfoi mai multe imagini mari digitale/printate.

cat despre agentii stock, de obicei la acestea iti trimiti pozele in formatul original, pt ca majoritatea au preturi in functie de format. de ex 1$ formatu cutare.. 3$ cel mai mare. si clientul atunci sa vada pe ce format da 3$. nu e tot una ca e 1200x... sau 3000x...
si la aceste agentii de obicei primesti suma de fiecara data cand o poza e downlodata.
nu vand ei fara sa-ti dea banii stai linistit.

Offline

 

#3 13-08-2008 15:34:23

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Ce este un " contact sheet " facut in P.S.

cum sa faci: Cu irfanView, gratis, si faci in 10 minute totul....cu tot cu download irfanview

Cateva tips:
google irfanview, e gratis, e mic (ceva gen 4 MB...)
download si install. Vezi cand instalezi sa nu bifezi chestia aia cu install google toolbar.
Pune toate pozele intr-un folder
Da pe una din poze open with> Irfanview
Apasa pe t, se deschide irfaNview thumbnails
Selecteaza cu mouse-ul pozele pe care le vrei in contact sheet.
Click dreapta > Create Contact sheet from selected
Alege numarul de randuuri/coloane, distanta intre thumbnails, si dimensiunea imaginii finale.
SAVE.

Cam asta e una din variante. Dar se poate face in mai multe feluri. Oricum, ideea principala e sa ai pozele dorite selectate in irfanview thumbnails si sa dai comanda aia.

Fotoshopistii sa ma scuze, dar nu vad scopul instalarii unui program de 650 usd pentru asa ceva. Sau , daca il aveti spart... unui program de 300 MB marime.

Succes.

problema cu copyright-ul:
1. nu te speria, nu vrea nimeni pozele tale. Si daca le va vrea, va veni la tine sa intrebe inainte sa le puna pe agentii foto stock. In cel mai rau caz te trezesti cu o poza intr-o revista, deci bla.
2. Contact sheet presupune o serie de imagini de dimensiune 200x300 maxim , puse la gramada intr-o imagine mare. La altceva decat la timbre nu prea se pot folosi imagini la dimensiunea asta. Deci , repet, nu te stresa. Atat timp cat nu dai imagini mai mari de 800x600 o bucata, poti sta linistit.

Offline

 

#4 13-08-2008 15:37:49

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: Ce este un " contact sheet " facut in P.S.

daca facem un sondaj eu zic ca peste 90% din fotografi au PS.. nici nu nvreau sa ma gandesc cati il au legal.
sigur sunt si programe gratuite. nu stiam de irfan view pt ca nu folosesc.

Offline

 

#5 13-08-2008 16:52:34

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Ce este un " contact sheet " facut in P.S.

Da, bineinteles, ai dreptate aici. Dar eu ma refeream strict la problema contact sheet-ului.

Cand am de facut chestii simple din capitolul unit poze la margini, resize, crop, rotate...etc.... Recurg la irfanview. SI aici se cam incadreaza si contact sheet-ul respectiv.

PS (total offtopic): Zi mersi ca nu i-am zis cum sa il faca din linia de comanda cu imagemagick wink. Ca si aia se poate.

Offline

 

#6 13-08-2008 17:43:35

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Ce este un " contact sheet " facut in P.S.

Geamba,
te-as ruga (e a doua oara) sa te uiti unde deschizi topicuri.
Este sectiune dedicata pentru asa ceva la "fotografie digitala".

Topic mutat.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson