Prima pagina

Forum Fotomozaic / Filtre foto

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 08-01-2007 22:24:05

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Filtre foto

Continuarea discutiei despre filtre inceputa in topicul Cum setam cand ne grabim?.

Offline

 

#2 08-01-2007 22:57:44

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Filtre foto

radu wrote:

Filtre wide? Eu pe 17 mm, pe film, nu pe digi, am polarizant circular normal, nu wide, nu slim, nu nimic. Si nu vigneteaza, nici chiar la 17 mm.

Nu vigneteaza pentru ca e supradimensionat filetul de filtre. La alte marci (ex nikon 28-105) e subdimensionat, vignetand cu orice fel de filtre. Depinde de spatiul intre prima lentila si rama filtrelor. Daca s-au zgarcit ca sa poata face obiectivul ceva mai mic, atunci e nasol...  La 24 de ex am 1 cm rama in jurul primei lentile.

Offline

 

#3 09-01-2007 07:10:44

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Filtre foto

Apropo de filtre si vignetat. Fosta mea prietena a primit un filtru polarizant circular Hoya, cel non-HMC si zice ca ii vigneteaza pe 18-70 (kit D70). A mai avut cineva astfel de experiente cu Hoya + 18-70? Sincer sa fiu nu stiu care e filtrul in cauza insa stiu ca Hoya au 2 sau 3 tipuri de inele, unele inguste (slim), altele ceva mai adanci si altele foarte adanci (la proxare de exemplu). O fi fiind cu tipul #2...

PS: Eu am un Sigma de 24/2.8 care vigneteaza si fara nici un filtru si asta la f11.

Offline

 

#4 09-01-2007 08:29:01

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Filtre foto

Mda, pai al tau e slim si costa dublu, normal ca nu vigneteaza. Ma refeream daca are careva dintre voi Hoya HMC sau non-HMC si ii vigneteaza pe 18-70.

PS: Am sa ma uit daca nu gasesc ceva poza vignetata facuta cu Sigma ala.

Offline

 

#5 09-01-2007 12:43:21

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Filtre foto

Nu am gasit decat wide-type pt 50 (nu aveau de alt fel). Cokin alea nu le cunosc prea bine (in afara de reclama lor si de ce mai zic cei de la f64), dar mi se par destul de fragile.

CP-ul meu pe 50 nu face absolut nimic rau (vignetare, flare etc.). E adevarat ca il folosesc doar la "padure verde" sau la "exces de geamuri", adica destul de rar, totusi.

Sincer, cateodata il mai folosesc si din pura comoditate, pentru ca e prins de parasolar si nu-l mai desfac de acolo- il pun cu tot cu parasolar, ca oricum in 90% e si cam mult soare fix cand am nevoie de CP.

Cred insa (fara a avea argumente stiintifice) ca posibile efecte negative ar putea veni pe wide din cauza diametrului mare al ob si (poate) si din cauza apropierii lentilei frontale de filtru (la tokina 12-24 lentila frontala se bulbuca la mm de filtru...). Daca stie cineva mai multe, as fi fericit sa aflu. Pe wide nu am folosit niciodata nici un filtru ci doar parasolarul venit cu ob.

Offline

 

#6 09-01-2007 12:49:50

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Filtre foto

Pe wide polarizantul nu polarizeaza lumina in mod egal, de aia nu ai vazut. In plus contribuie si la flare. Un zoom wide are multe elemente intre care au loc reflexii (indiferent de cat e de bun tratamentul anti reflex = coating). Daca mai pui inca o sticla peste, e clara treaba, flare-ul este cu certitudine la el acasa. Cam asta is efectele negative. Plus vignetare daca ai un wide cu bordura ingusta si filtru cu inel mai lat. Bordura = spatiul dintre marginea elementului frontal si filetul filtrului.

Offline

 

#7 09-01-2007 13:14:43

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Filtre foto

Eu am vazut ca nu prea e nevoie de cp pe wide. Inteleg totusi ggl ca nici un gradual nu ar fi recomandat pe wide, ca pana la urma nu conteaza ce anume face filtrul, ci faptul ca oricum e o suprafata reflectanta in plus?

Pentru mine, wide e 12-24 ala.

Pe 50, bordura aia e lata rau (lentila frontala a ob e infundata de-a binelea), poate ca de-asta nu am avut probleme cu CP-ul. Sa inteleg ca nu as avea nici cu un gradual?

De altfel povestea asta cu gradualul o inteleg acum cu totul altfel decat acum cateva luni- credeam pe atunci ca nu-i nevoie, pt. ca pot corecta in Corel. Da, as putea corecta, dar un cer supraexpus, supraexpus ramane si nu cred ca am ce sa-i fac. Rezulta ca e bun un gradual la casa omului, macar pe 50 unde cred ca-i inofensiv?

Offline

 

#8 09-01-2007 13:25:55

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Filtre foto

Daca ai grija, nu iei flare. Oricum daca vezi ca a facut flare, mai tragi odata cadrul. Plus ca la SLR vezi flare-ul si in vizor. Plus ca oricum e putin probabil sa apara, decat daca ai soarele in cadru sau intr-un unghi foarte ciudat fata de obiectiv. Eu zic sa iti iei linistit polarizant pe wide, eu am si il folosesc din plin. Si un gradual la peisaje e de recomandat, dar nu cokin de plastic. Daca tot dai banu', ia ceva de sticla, cam ca acel la care ti-am dat link.

Offline

 

#9 09-01-2007 13:39:05

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Filtre foto

Mi se par cam sensibile sistemele alea de la cokin. Ma gandesc totusi la unul pe filet. La filet 52 e ok - nu cred sa fie mai mult de 500,000 lei. La tokina mea insa -72 (parca) sunt convins ca-i mult mai scump.

Sistemele alea P par sa mearga pe un singur filet, daca am priceput eu bine.

Offline

 

#10 09-01-2007 14:12:34

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Filtre foto

Eu sunt cam impotriva gradualelor (mai ales cele colorate) insa daca iei, ia unul pe sistem Cokin. Fa insa cum zice Radu - nu lua filtru Cokin (din plastic), cauta mai bine un Tiffen pentru sistem Cokin P care e din sticla. Avantajele sunt ca astea patrate le poti translata pe cand cele rotunde nu. Deci, cu alte cuvinte, le poti pune exact pe orizont (daca acesta e relativ drept), indiferent cum incadrezi. De ce nu e bun plasticul? Se zgarie instant si are dispersie mare - ies neclare detaliile fine.

De vignetat nu iti vigneteaza nici un filtru Hoya normal pe 50. Eu am 50, 35 si 24 si nu vigneteaza pe niciunul filtrele normale (normal = fara inel dinala lat, fara inel slim; adica majoritatea). Polarizantul e putin mai lat, deci tot ce e posibil sa vigneteze pe 24, insa eu pe ala nici nu mai pun polarizant din motivul amintit mai sus - polarizeaza inegal, dupa cum se poate observa si in urmatoarea imagine (coltul din dreapta sus vs. stanga sus):

http://www.flickr.com/photos/petre74/126607609/

Aparatul meu e insa pe film, deci full frame. Pe D50 cu 24 mm pe el nu mai ai problema de mai sus, pentru ca taie jos marginile si devine echivalent cu ~36 mm.

Pe Tokina ala nu as pune ND decat pe sistem Cokin, altfel risti sa vigneteze inelul, plus ca nu poti translata. Plus ca e destul de scump fiind pe 72 mm filetul. Nu stiu cum sunt altii, insa eu in general nu prea suport zoomurile, in special cele wide (despre asta intr-un alt topic sau pe mail). Pe D50 din pacate nu prea ai alta optiune pentru wide (17...24 mm echivalent).

Offline

 

#11 09-01-2007 15:14:48

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Filtre foto

Bun, ramane sa incerc pe 50. Sunt cam derutat insa de multimea filtrelor graduale color. Probabil ca mie imi trebuie unul simplu gri - asta e echivalantul gradual  sau e altceva?

Ma batea gandul sa incerc un fix 24, desi am observat ca de obicei trag la 20, pentru ca review-urile la Nikkor 20 sunt foarte proaste.

Poate si un 35, ca are acelasi diametru si as face economie prin impartire cu 50-ul a filtrelor, parasolarelor etc.

Oricum povestea cu gradualul poate merita chiar un tutorial (au am observat, cum ziceam, ca e f. util, dar nu prea iti dai sema pana nu te ciocnesti...).

Last edited by micutzu (09-01-2007 15:15:13)

Offline

 

#12 09-01-2007 19:11:37

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: Filtre foto

Salut,

Eu folosesc un sistem de filtre Cockin de aproximativ 2 ani. Este sistemul normal de filtre patrate "Profesional" de 8,3 cm.

Am facut fotografii cu 18-55mm la focala minima si nu am avut nici un fel de probleme de vignetare (in afara de cele minimale ale obiectivului).
Nu exista fotografie de peisaj la care sa nu il folosesc. In special ca am un filtru grey care imi permite sa maresc timpul de expunere detul de mult. In primavara o sa iau si un gradual si o sa incerc sa le folosesc impreuna.

Pot sa montez tot sistemul pe aparat si sa merg (chiar si la munte) cu el instalat. Cea mai mare problema este ca daca montezi si o lentila de polarizare Cockin (destul de grea) ai toate sansele ca sistemul sa sara de pe filet. Dar eu m-am obisnuit sa duc aparatul montat pe trepied si il pun cu lentilele in sus.

Am Hoya - polarizant circular, cu filet si cu ajutorul unor inele adaptoare il folosesc la toate obiectivele. Dupa caz. Oricum nu vigneteaza pe nici unul dintre ele.
Dar le folosesc numai cu inele reductoare step-up, dac cumva monteaza un filtru cu diametru de 52mm pe un obiectiv cu diametru de 55mm este aproape imposibil sa nu vigneteze.

Dar mi-am luat si un filtru polarizant "Cockin" (lentila mare care se monteaza in cadrul sistemului patrat) care este un jaf in comparatie cu Hoya.

Christian


PS - mai am si un filtru cu o jumatate transparenta si una gri inchis. Dar este aproape imposibil de folosit. Doar daca pui linia orizontului la mijlocul imaginii.
Mai am si un filtru gradual color "Tobacco" pe care l-am folosit de doua ori de cind l-am luat asa ca nu se merita. Daca vrei sa iei un gradual ia unul gri. care inchide o parte cu minimum doua diafragme.

Last edited by christian_curec (09-01-2007 19:29:11)

Offline

 

#13 09-01-2007 21:24:34

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Filtre foto

christian, 2 diafragme e uneori (de multe ori) prea mult.
La gradual ar fi 2 feluri de filtre: cu trecere soft si cu trecere hard.Primul trece finutz de la gri la transpoarent, al doilea trece brusc.

Cokinul polarizant imi place cel mai mult din ce am avut eu pana acum.A facut minuni de multe ori.Intr-adevar, trage putin in albastru parca, dar nu f puternic.
Oricum, fata de hoya si de alte filtre de duzina care mi-au trecut prin mana, Cokinul p este foarte ok.

Legat de filtrele graduale color, au utilizare doar la alde *** care vrea sa faca apusul rosu samd......Deci mai bine ia-ti graduale ND (gri) mai multe puteri sau cu treceri diferite (unul soft si unul hard) decat colorate.Coloratele le vei folosi extrem de rar, si niciodata nu vor avea culoarea dorita.

La filtre colorate, ce am eu nevoie neaparat e un warmer pt iarna la munte (pe langa UV care imi taie putin din albastrul de pe film), in afara de asta nu am simtit nevoia de altceva in 3 ani.

Offline

 

#14 10-01-2007 13:29:02

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Filtre foto

christian, daca am ainteles eu bine - filtrul cokin poate fi translatat, asa ca poti sa pui linia de taiere de la gradual unde vrei, adica acolo unde e si orizontul - la 1/3 sau 2/3 chiar. Nu prea mi-e clar cum.

Tobacco ala la ce se foloseste de fapt?

multam!

Offline

 

#15 10-01-2007 13:51:51

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Filtre foto

Filtrul Cokin il poti translata pentru ca e prins doar pe doua dintre laturi intre niste "sine" care permit alunecarea sa pe o axa, celelalte doua laturi fiind libere. Daca vezi cum arata mecanismul de prindere ai sa-ti dai seama imediat. Uite aici:

http://www.cs.mtu.edu/~shene/DigiCam/Us … stems.html

Filtrul gradual tobacco se folsoeste la poze kitsch, colorate in culori saturate si "apusuri" false ca si cel de mai jos (merci Radu):

http://alpinet.org/main/foto/showfoto_r … ion_8.html

Offline

 

#16 10-01-2007 15:12:37

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Filtre foto

ggl- Multam de link! E clara treaba.

Dar daca filtrul ala patrat e exact cat e si rama, asta inseamna ca de fapt culisarea posibila pentru a prinde linia orizontului la 1/3 in loc de 1/2- cat ar veni din "constructie" e practic imposibila, pentru ca ar ramane o parte din ob neacoperit de filtru. Sunt putin confuz, totusi- cred ca o sa ma duc la mag sa vad cu ochii mei cum stau filtrele alea in rama si mai ales daca pot sa le ridic/cobor pentru a suprapune griul cu cerul, indiferent daca trag cerul la 1/3 sau 2/3 din cadru.

Multam si pentru indicatiile cu tobacco! L-am sters de pe lista.

Offline

 

#17 10-01-2007 15:23:23

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Filtre foto

Nu, nu ramane neacoperit. Filtrul gradual este de fapt dreptunghiular si este mai mare decat rama (holderul), mai ales in lungime. Asta reiese si din pozele incluse in acel articol la care ti-am dat link (nu te-ai uitat atent). Doar filtrele obisnuite, care nu trebuie translatate, sunt patrate. Gradualul e putin mai special. In plus, holderul acela se si invarte cu tot cu filtru, deci daca ai orizontul la 45 de grade de exemplu e rezolvata si problema asta. Nu numai ca poti sa le ridici si sa le cobori, insa poti pune chiar mai multe filtre suprapuse in holder (desi nu e chair recomandat: flare, dispersie, treburi). Ceea ce vrei tu este sistemul Cokin P. Mai exista Cokin A (mai mic, pentru compacte) si Cokin X-Pro (mai mari, scumpe).

Offline

 

#18 10-01-2007 15:44:41

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Filtre foto

super- acu am inteles-multzam!  Mi se paruse ca si gradule sunt tot patrate- cred ca intr-adevar nu am fost atent.

Sper doar sa fie si prin Ro comercianti de filtre cokin de sticla (in art din link erau unii de care nu am auzit vreodata).

Offline

 

#19 10-01-2007 21:24:23

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Filtre foto

Christian: Matei are un polarizant Cokin liniar. Radu l-a folosit mult si bine fara nici un fel de probleme pe aparat AF (Canon EOS 30). De altfel si fotografia pe care am dat-o ca exemplu cand vorbeam de polarizant pe obiectiv de 24 mm este facuta exact cu acel filtru. E foarte ok, la fel cum foarte ok era si un polarizant Hama, tot liniar pe care l-am avut si l-am vandut (nu mai folosesc obiective pe diametrul ala, altfel il pastram pentru ca polariza cu certitudine mai puternic decat filtrul Hoya HMC pe care il am acum). Nu ar fi de mirare ca polarizantul Cokin circular pe care l-ai folosit tu sa fie mai slab decat cel liniar pe care l-am folosit noi. Acum nu va indemn sa folositi polarizant liniar pe aparat AF (de obicei e contraindicat), insa se poate intampla sa mearga foarte bine. Eu v-a trebui sa-mi iau un alt polarizant, de data asta pe 58 mm (acum am un Hoya HMC pe 55 mm pe care nu-l pot folosi decat pe unele obiective). Imi voi cauta un B+W Kasemann (nu stiu inca de care: liniar, circular, slim sau obisnuit, cu sau fara MRC). Acele filtre sunt neutre (nu au culoare) si sunt in mod clar mult mai bune decat Hoya, Rodenstock si alte filtre consumer. Pe digital e mai putin important sa fie neutru, insa cand tragi cu el pe diapozitiv si-ti vireaza culorile e alta mancare de peste.

Offline

 

#20 11-01-2007 00:01:55

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: Filtre foto

Salut,

Ambele filtre sunt PL -CIR - atita scrie pe ele.

Daca ma uit prin Hoya la cer si il rotesc, exista un moment in care ceru se face mai albastru - sesizabil cu ochiul liber dar si in fotografii.
Cockin-ul elimina reflexliile de pe suprafete cam la fel de bine dar poti sa il invirti pina ametesti ca cerul nu devine mai albastru iar contrastul cu norii este doar un pic mai accentuat - si asta tot sesizabil in fotografii.

Just my two cents.

Christian

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson