Prima pagina

Forum Fotomozaic / Comparatie metode de curatare

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 13-09-2008 00:48:21

loft
Boboc
Registered: 17-08-2008
Posts: 2

Comparatie metode de curatare

Sunt in momentul dinaintea achizitiei unui kit de curatare pentru lentile. Si stau si oscilez intre
- Lenspen
si
- Rocket-air + servetele umede

Eventual o combinatie intre cele doua.
Ce recomandati (pentru inceput doar pentru lentila frontala)? Exista mari diferente? Merita prima solutie? Oare pe termen lung ies mai ieftin doar cu a doua?

Offline

 

#2 13-09-2008 14:44:40

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Comparatie metode de curatare

In loc de prima solutie opteaza linistit pentru un pamatuf de dat pe fata cu fond de ten. Se gaseste la magazinele de cosmetice, si in Cluj costa fix 3 ron.
Pentru denumirea lui asteptam raspunsul unei doamne/domnisoare de pe forum, caqnu stiu cum se numeste.

Pe de alta parte, eu nu curat lentila frontala cu altceva deat cu o carpa de sters ochelari si eventual solutie de curatat lentile de ochelari (foarte rar). Eu zic ca nu merita sa te complici mai tare. Singura recomandare, foloseset solutii destinate strict pt optica, vezi la magazine de ochelari. Cuvintele "servetele umede" ma cam sperie.

Si Rocket-air isi are utilitatea , dar rar, si nu o sa il duci niciunde cu tine, e voluminos.

Offline

 

#3 14-09-2008 21:22:03

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Comparatie metode de curatare

anarhistu wrote:

Cuvintele "servetele umede" ma cam sperie.

Eu unu' folosesc niste servetele de genu. Poate nu fac bine... insa inca nu am vazut nimic in neregula cu lentilele mele frontale de la obiective. Scrie frumos ca nu ataca tratamentul antireflex. Acuma cine-o sti...

Se numesc Brillenputztucher (nume sugestiv), vin intr-o cutie albastra in numar de 30 de bucati. Costa sub 10 lei cutia.

Bafta!

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson