Prima pagina

Forum Fotomozaic / Workshop foto de produs

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 17-01-2007 11:48:10

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Workshop foto de produs

WORKSHOP DE FOTOGRAFIE

TEMA: FOTOGRAFIA DE PRODUS
DATA: 17 FEBRUARIE 2007
ORGANIZATOR: Studioul Digital Photo Impact - Bucuresti
LECTOR: Prezentarile vor fi sustinute de fotograful Mircea Savu (www.mirceasavu.ro)

STRUCTURA CURS:

1. Tehnici de iluminare si fotografiere pentru produsele in ambalaj (de ex. pachete de cafea, pungi cu paste fainoase sau detergenti, pachete de tigari, etc, adica produse a caror ambalaje pot creea probleme datorita stralucirilor)

2. Tehnici de iluminare si fotografiere pentru sticlarie si lichide (de ex. pahare, vaze, sticle de bere, vin, parfum, etc.)

3. Tehnici de iluminare si fotografiere pentru produsele din metal sau cu aspect metalic (de ex. aparatura electrocasnica, breloc, stilou, monezi etc.)

PROGRAM:
9:00 -10:00 - Prezentarea participantilor.
Cursantii care doresc pot sa prezinte cate 10 – 20 imagini din portofoliul lor. Imaginile trebuie aduse pe CD.
10:00-13:00 - Prezentarea studioului, echipamentului si a accesoriilor necesare unei sedinte foto pentru produse. Prezentarea tehnicilor de iluminare pentru temele 1 si 2. Demonstratie si lucru individual.
13:00 - 14:00 Discutii libere
Pauza (gustare si cafea)
14:00 -16:00 - Lucru individual pentru realizarea imaginilor cu sticlarie
16:00 -18:00 - Prezentarea tehnicilor de iluminare pentru pct. 3.
18:00 - 19:00 - Lucru individual pentru realizarea imaginilor produselor cu aspect metalic
19:00 - 20:00 - Discutii libere

CONDITII DE PARTICIPARE:
- Cursantii trebuie sa detina aparat de fotografiat.
- Taxa de participare este de 300RON lei (fara TVA)

INSCRIERI:
- Inscrierile se primesc pana in data de 5 februarie, numarul de locuri este limitat (max. 20 persoane) La inscriere trebuie achitat un avans de 50% din taxa de participare.
- Inscrieri si informatii la tel: 0722 750 401 – Beatrice Popa ; e-mail: digitalphoto@digitalphoto.ro

DESPRE LECTOR:
Mircea Savu www.mirceasavu.ro cu o experienta de 12 ani in fotografia de produs, un portofoliu bogat si cu un numar mare de clienti importanti ne va impartasi din cunostintele lui si va expune unele solutii pentru rezolvarea problemelor ce apar la fotografierea diverselor produse. Detalii mai multe se obtine vizitand site-ul fotografului.
Pe parcursul workshop-ului Mircea Savu ne va prezenta din imaginile realizate de el ca exemplificari ale tehnicilor expuse.


PS:La fel, nu aici e locul, mutati unde credeti....

Offline

 

#2 17-01-2007 21:48:52

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Workshop foto de produs

mutat de admin + facut curat (eu)

sunt curioasa daca intentioneaza cineva sa mearga smile

Offline

 

#3 17-01-2007 23:50:10

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Workshop foto de produs

Eu nu as merge la asa ceva, sincer am primit mailul ca un fel de reclama (la fel si celelalte doua)..

Mi se pare putin cam scump, si destinat altei categorii de fotografi, sa le zicem "comerciali", adica cei care intentioneaza sa faca bani din fotografie.

Pe langa asta am mai vazut la ei nud si moda:

Programul pentru urmatorul workshop este:

    * 18 Martie - "Portret si Nud"
    * 19 Martie - "Moda si Lenjerie"

Taxa de participare: 2 500 000 Lei/zi sau 4 000 000 Lei/2 zile.

Mi se pare putin exagerat pretul, oricum.Si nu mi se pare ca un gen de fotografie poate fi invatat intr-o zi.Poate cea de produs e posibil.... cum sa iluminezi, cum sa tragi, 2 ore, pa pa.

Offline

 

#4 18-01-2007 00:01:02

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Workshop foto de produs

eu sunt pe principiul sa nu se dea in cap. E la alegerea fiecaruia sa mearga sau nu.
Nu cunosc personajul insa in general e un mare vid de cunostinte. Termeni ca masa foba, softbox, lumina continua, ringblitz sunt in continuare termeni neclari pentru multi. Nu stiu ce si cum vor invata, insa de multe ori sunt un short track pentru cei care n-au apucat sa citeasca foarte mult si sa asimileze.

Eu zic ca ar fi mai bine sa mai tot apara workshopuri, sa aiba lumea de unde alege. Asa ca de ce nu? Buzunarul decide. Eu astept sa inceapa sa mearga lucrurile. E nevoie de mai mult decat self-teaching daca vrem sa incepem sa miscam ca fotografie ca nivel.

Offline

 

#5 18-01-2007 08:54:02

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Workshop foto de produs

sincer, daca n-ar costa atata eu as merge. Ce daca e pe comercial. Nu ma poate influenta estetic.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson