Prima pagina

Forum Fotomozaic / Chris Cat - Glamour ?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 10-02-2009 23:03:16

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Chris Cat - Glamour ?

Salut,


http://img523.imageshack.us/img523/8262/dsf1203dc6.jpg


http://img523.imageshack.us/img523/7540/dsf1161fv4.jpg

Daca pentru primele doua fotografii nu am nici un fel de dubii nu reusesc nicicum sa aleg cea mai buna dintre cele de mai jos.
Toate mi se par la fel de senzuale si frumoase. Si cel mai mic ajutor mi se pare binevenit.

http://img23.imageshack.us/img23/2356/dsf1186fu4.jpg

http://img3.imageshack.us/img3/3152/dsf1188gm0.jpg

http://img523.imageshack.us/img523/6506/dsf1189qy2.jpg

Multumesc pentru critici si comentarii – indiferent la care din fotografii se refera.


Christian

Offline

 

#2 11-02-2009 07:40:50

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Chris Cat - Glamour ?

alegerea mea personala ca si mood ar fi a doua (din ultimele 3).
cu un fond de ten putin mai mat si/sau lumina mai putin directa.

manusile le-as fi preferat in ton cu ideea de glamour nu de racing big_smile


spor

Offline

 

#3 11-02-2009 08:14:16

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Chris Cat - Glamour ?

O sa pun si eu o intrebare tampita.
Christian, tu stii f bine cat de mult te apreciez ca fotograf si ca om atata cat se vede de pe un forum, deci te rog din suflet sa nu o iei personal.

dar as vrea sa stiu ce se urmareste prin astefel de fotografii?
eu nu le-am inteles niciodata. Adica eu vad o fata care se uita la mine sau intr-o parte in cateva feluri diferite, dar nu reusesc sa surprind nicio idee.
  Fiecare este liber sa abordeze orice gen doreste, nu despre asta e vorba.

dar explicati-mi si mie ce-i chestia asta Glamour ca nu inteleg.
Si nu am fost toata viata big mamma, deci nu asta e motivul big_smile


inca odata, sper ca nu s-a suparat nimeni pe mine. Daca s-a suparat cineva, imi cer o mie de iertari.

Offline

 

#4 11-02-2009 12:10:27

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Chris Cat - Glamour ?

Glamour photography is the photographing of a model with the emphasis on the subject. Photographers use a combination of cosmetics, lighting and airbrushing techniques to produce the most physically and sexually appealing image of the model possible.

http://en.wikipedia.org/wiki/Glamour_photography

regards,

Offline

 

#5 11-02-2009 12:37:59

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Chris Cat - Glamour ?

Lol, nu definitia era problema.
Ci ce impinge la o fotografie de genul asta, care se consuma in 2 min si dupa aia nu ramai cu nimic??

Offline

 

#6 11-02-2009 14:18:08

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Chris Cat - Glamour ?

Degetica,

Initial inaintea definitiei mai pusesem o fraza pe care am sters'o pentru a nu fi considerat carcotas.

Ziceam ca sunt pe lumea asta niste oameni carora un aranjament orchestral le da imaginea unor oameni care chinuie inutil niste instrumente si nimic mai mult.
Nu, nu sunt unul din ei.

regards,

Offline

 

#7 11-02-2009 14:31:42

Danad
DZR de foto
From: Cluj-Napoca- Sudbury
Registered: 22-02-2007
Posts: 506
Website

Re: Chris Cat - Glamour ?

Prima din a doua serie imi place mult...dar poate cu ceva manusi mai finutze...Poate ai facut alegerea cu manusile pentru ca vroiai sa transmiti un anumit mesaj...dar din pacate eu nu prind  sad
Din prima serie imi place a doua...dar cu amendamentul ca poate unghiul sau aranjarea parului nu e chiar cea mai potrivita...Se vede cam sinistru ochiul stang...si nu e doar carcoteala ci-ti spun sincer acolo-mi zboara privirea si ma deranjeaza.
Spor!

Offline

 

#8 11-02-2009 15:31:57

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Chris Cat - Glamour ?

Hollow, big_smile, bineinteles ca fiecare cu gustul lui, da aici mi se pare taman invers (glamour cam egal muzica usoara, nu simfonica), ma rog, latura mea snoaba probabil.(si feminina)

Offline

 

#9 25-02-2009 00:54:55

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: Chris Cat - Glamour ?

Salut,

Imi cer scuze pentru acest raspuns tardiv dar m-am apucat sa fac prea multe de odata si se pare ca si zilele au intrat in sac.
Ca sa nu mai spun ca a venit si zapada si la altceva decit schiat nu prea mai imi sta gindul.

Multumesc tuturor pentru critici si comentarii.

Cred ca ar trebui sa va dau mai intai niste explicatii.
Am un contract cu o nou infintata casa de moda din Timisoara. Imaginile de mai sus fac parte din prima sedinta de foto pe care am avut-o cu modelul lor. Care este chiar una din creatoarele vestimentatiei.

In cazurile astea incerci sa pui cit mai bine in lumina vestimentatia si nu modelul. Si asta e ceva ce parca s-a pierdut in fotografiile fashion de data mai recenta.
Ideea de fotografie alb negru este exclusa, in special pentru ca intreaga vestimentatie facuta este viu colorata.
Mai mult, dupa mine o data cu vestimentatia o casa de mode vind si o imagine/idee , un mesaj legat de cum ar trebui asortata vestimentatia cu diferite accesorii.
Fotografiile postate mai sus sunt cele care mi-au placut mie cel mai mult, dar nu sunt cele care vor vinde imaginea casei de moda.
Ele sunt mai mult glamour decit fashion.

Hollow – Manusile agresive, gen racing fac parte din imaginea subiectului propusa de creatoarele de moda. Ele propun o anumita imagine care poate fi buna sau rea si eu cred ca menirea unui fotograf in acest caz este sa o accepte si chiar sa o puna in lumina cit mai bine.
La inceput si mie mi s-au parut manusile cam agresive dar acum nu mi se mai pare asa. Chestie de gust as putea spune.

Degetica – eu nu cred ca prin astfel de fotografii gen glamour, nud sau chiar fotografia erotica se urmareste ceva. Daca ceva e frumos atunci de ce sa nu fotografiezi acel ceva.
Asta face si fotograful de peisaj, sau fotograful de nuduri.
Culmea e ca nici macar nu fotografiem intotdeauna frumosul iar uriciunea isi are partea ei in vietile noastre.
Ca in toate aceste genuri de fotografie exista curente ciudate si nu toate ne plac asta este cu totul altceva.

Daca m-ai intreba ce ma inpinge spre acest gen de fotografie as raspunde fara ezitare – FRUMOSUL – care ma inpinge sa fac orice fotografie iar in cazul de fatza, femeile frumoase.
Eu nu cred ca fotografia glamour, fotografia nud sau fotografia erotica are ceva degradant in ea, ba din contra as putea sa iti dau sute de cazuri in care banala fotografie de reportaj, intens mediatizata contine imagini extrem de degradante pentru multi dintre privitori.

Degetica, pentru tine fotografia erotica in ce categoriie intra? Muzica usoara, heavy metal, sau....

Danad – multumesc, si eu cred ca ochiul sting din a doua imagine nu arata bine, numai ca nu pot face nimic legat de asta. O sa incerc un alt punct de statie data viitoare.
Inca o data multumesc tuturor pentru comentarii.

PS  - Zilele trecute am avut o a doua sedinta foto si probabil ca in curind o sa postez si alte fotografii.

Last edited by christian_curec (25-02-2009 00:57:56)

Offline

 

#10 25-02-2009 13:37:47

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Chris Cat - Glamour ?

Subscriu la chestia cu mănuşile. Nu mi se par potrivite pentru ceea ce doreai să urmăreşti. Dar aici e alegerea ta.

La prima mi se pare umpic prea întunecată faţa. A doua şi a patra îmi plac.

Offline

 

#11 25-02-2009 14:05:52

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Chris Cat - Glamour ?

Christian, pe mine nu ma deranjeaza apartenta vreunei fotografii la un "gen".
Nu as putea sa cataloghez genul in sine, mi se pare absurd.
Eu vreau doar sa observ ideea unei fotografii.

Last edited by degetica (25-02-2009 14:08:55)

Offline

 

#12 25-02-2009 22:40:19

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Chris Cat - Glamour ?

nu comentez cerinta clientului tau,dar in cazul asta e vorba de foto de moda.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson