Prima pagina

Forum Fotomozaic / Costi B - Birjar modern

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 27-02-2007 13:29:33

costibudai
Knipser
From: Brasov
Registered: 08-12-2006
Posts: 19
Website

Costi B - Birjar modern

Fiecare incerca sa expuna in forum imaginile reusite/cele mai reusite din serie.
Eu va propun o discutie constructiva pe marginea imaginii de mai jos, care putea fi o imagine excelenta, dar multitudinea de greseli cat si limitarile aparatului au facut sa iasa un rebut aproape de nefolosit...

http://img120.imageshack.us/img120/5240/birjareu4.jpg
       
Observatiile mele:
- incadrare verticala in loc de incadrare pe orizontala
- subiectul pozitionat in mijlocul imaginii (regula treimii ignorata)
- elemente inestetice in cadru (semnul de circulatie iesit din capul subiectului, stalpul din fata rotii)
- fundal incarcat, distrage atentia de la subiect (lipsa DOF)
- spatiu taiat in dreapta (directia trasurii) si trasura taiata inestetic, spatiul negativ ramas in stanga

OK astept adaugarile, completarile celor mai exeperimetati dintre noi, iar daca este posibil editare/crop in incercarea de a salva ceva din imagine.

Costi B.

Last edited by costibudai (27-02-2007 13:47:35)

Offline

 

#2 27-02-2007 13:34:44

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Costi B - Birjar modern

cadrajul prea larg, nu puteai schimba focala?

eu zic ca daca prindeai o roata (sau daca trageai mai din dreapta sa se vada OOF- out of focus - si caii) era suficient. Avand fundalul in zona aia (daca trageai mai din dreapta) intunecat, scapai si de problema fundalului, aveai accent si pe subiect (enuntat in titlul topicului), eliminand restul si riscai sa fi si mai putin observat (pentru ca trageai de langa cai, unde nu se mai hlizea la tine, incearca sa vizualizezi putin).

Offline

 

#3 27-02-2007 13:35:25

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Costi B - Birjar modern

eu as fi incercat alb-negru.
pe langa tot ce ai zis mai sus.

Offline

 

#4 27-02-2007 13:36:12

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Costi B - Birjar modern

eu as fi dat la o parte semnul ala de acces interzis fix din capu' omului !

Offline

 

#5 27-02-2007 13:48:11

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Costi B - Birjar modern

Din original nu-ti poti da seama exact daca se uita birjarul la Costi sau nu... Cel putin cum am vazut eu... Apropo, te observase?

Acum m-am uitat si eu si am vazut ca e undeva facut la capatul wide. Intradevar, o focala mai lunga te ajuta mai mult, puteai obtine si un camp de claritate mai ingust, etc etc

In alta ordine de idei... daca se tragea de undeva de langa cai, cred ca era subiectul cam acoperit (florile, partea din fata a calestii). As sugera ceva din lateral... poate aproape de undeva mai din spatele lui, deci nu perpendicular ci undeva si mai din stanga... prinzand-ul intr-un fel de contemplare.

Pe un soi de desaturare am mers si eu... semnul de circulatie trebuie musai scos... e de munca...

Bafta!

Offline

 

#6 27-02-2007 13:54:52

costibudai
Knipser
From: Brasov
Registered: 08-12-2006
Posts: 19
Website

Re: Costi B - Birjar modern

Exact, din dreapta il acopereau florile.

Omul era dus de pe planeta asta  big_smile , nu m-a vazut, de fapt nu vedea pe nimeni ca trecea destula lumea prin fata lui, iar punctul de atractie erau mirele si mireasa undeva in stanga spate.

Imi vine sa imi dau pumni in cap de fiecare data cand ma uit la original si vad cat de prost am incadrat-o...

Offline

 

#7 11-03-2007 01:09:08

mihai_b
Boboc
Registered: 08-12-2006
Posts: 7

Re: Costi B - Birjar modern

Costi,
1. ai dreptate cu incadrarea pe orizontala, o prindea mai bine.
2. regula treimii nu e o lege, de fapt nicio regula nu e...regula. sunt doar repere, ghidaje in alcatuirea corecta a unei imagini. subiectul poate fi pozitionat si in mijloc, insa daca ai o ratiune suficient de solida pentru a face asta si daca de acolo din mijloc e bine pus in raport cu celelalte elemente. totul tine de un simt al ordinii in imagine, al proportionarii corecte (chiar regula treimilor e in fapt o adaptare a mediei de aur, a lui Fibonacci, care e considerata proportia perfecta). practic la fiecare situatie ar trebui nascocite alte reguli, care sa aseze corect elementele pe care le ai la dispozitie. din toate "regulile" astea ramane un simt care sa le contina pe cat posibil pe toate si sa te ajute sa gasesti formula cea mai buna in fiecare situatie, sa le folosesti una in detrimentul sau in favoarea altora in asa fel incat sa obtii o compozitie eficienta, un sistem care sa stea in picioare si sa mai si functioneze. scopul final e sa functioneze, nu sa faca fata sau nu unei probe a respectarii fiecarei "reguli" in parte. asa ca ignorarea regulii treimii nu e sanctionata neaparat prin obtinerea unei imagini inestetice. trebuia (si putea fi) gasita o formula valabila, poate cum a zis Docman, o incadrare mai intuitiva, mai inspirata.
3. nu ii lipseste DOF-ul, asa cum zici tu. din contra, are prea mult. DOF=Depth Of Field (camp de profunzime). la tine e prea mare, nicidecum nu lipseste. ai grija cu forumurile ca de regula se comenteaza cu "nice DOF" atunci cand e un camp de profunzime ingust (vezi BOG) si in general conceptul de DOF e preluat din engleza fara prea multe explicatii si ajunge sa fie folosit foarte aiurea.
4. as sugera chiar o incadrare pe verticala, cred ca ar avantaja pesonajul. sa fie putin mai din fata lui, sa prinda si caruta si in fundal, in jumatatea de sus a cadrului, out of focus, sa fie statuia de pe zid, pentru a pune in antiteza atitudinile foarte diferite - a personajului si a statuii.
5. cat despre semn...se putea evita prin alegerea unghiului de fotografiere, insa nu total deoarece e singura pata de culoare vie din toata compozitia....sau din toata situatia. se estompa destul de tare daca faceai alb/negru.
6. Bafta!

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson