Prima pagina

Forum Fotomozaic / Agfa Optima 200

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 16-03-2007 19:58:12

EXElent
Turist japonez
From: Tomis
Registered: 17-02-2007
Posts: 25

Agfa Optima 200

Am imprumutat camera asta de la un prieten pentru ca el nu o foloseste absolut deloc si am ramas putin uimit de ea - nu cunosc termenul din romana dar in engleza stiu ca se numeste rangefinder. Care este termenul din romana ca sa stiu macar ce sa caut? Asta asa ca o intrebare de intro dar mai am cateva nelamuriri in legatura cu bazaconia asta. big_smile De exemplu cum naiba poti sa iti dai seama de incadrarea subiectului(ilor) daca nu vezi imaginea proiectata pe lentila? Sau ce reprezinta inscriptiile de pe obiectiv 88, 72, 52, 36 GN si imediat sub la aceasi functie o a 2a denumire probabil in alt sistem de masurare: 27 22 16 11 LZ? au legatura cu deschiderea diafragmei? In cazul asta 11 respectiv 36 reprezinta deschiderea maxima a diafragmei cum la slr'uri cea mai mica valoare indica cea mai mare deschidere?
Mai sunt persoane care folosesc astfel de camere pe site sau cunoasteti site'uri de specialitate in tara? Poate niste galerii cu fotografii facute cu astfel de camere?

Imi place cum se simte camera asta micutza in mana si zgomotul (sau mai bine lipsa lui) pe care il face la declansare asa ca vreau sa aflu cat mai multe despre ea si despre camerele din categoria ei. Orice informatie este binevenita.

Last edited by EXElent (16-03-2007 19:59:03)

Offline

 

#2 16-03-2007 21:50:02

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: Agfa Optima 200

M-ai facut curios. Uite ce am gasit:

In germana:
http://optiksammlung.de/Agfa/Optima200Sensor.html

In franceza:
http://www.collection-appareils.com/agf … sensor.php

Link-urile sunt pt Optima 200 sensor, aparat cu expunere automata.
E posibil ca tu sa ai alt tip.

Offline

 

#3 16-03-2007 22:21:34

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: Agfa Optima 200

EXElent wrote:

De exemplu cum naiba poti sa iti dai seama de incadrarea subiectului(ilor) daca nu vezi imaginea proiectata pe lentila?

Te uiti prin vizor.  big_smile
Unele RF mai avansate au un chenar vizibil acolo care se misca in functie de distanta.

EXElent wrote:

Sau ce reprezinta inscriptiile de pe obiectiv 88, 72, 52, 36 GN si imediat sub la aceasi functie o a 2a denumire probabil in alt sistem de masurare: 27 22 16 11 LZ? au legatura cu deschiderea diafragmei? In cazul asta 11 respectiv 36 reprezinta deschiderea maxima a diafragmei cum la slr'uri cea mai mica valoare indica cea mai mare deschidere?

Pe site-ul german scrie:
"Blendeneinstellung (Leitzahl 11 bis 27 einstellbar)" = Setare diafragma (nr ghid 11 la 27).
Deci da, e cum ai banuit.

Vezi ca sensibilitatea filmului se regleaza manual si e destul de redusa plaja:
"15 bis 23 DIN bzw. 25 bis 160 ASA manuell einstellbar"

Pune un film de 100 ASA (21DIN), roaga-te sa mai mearga celula cu seleniu, si expune!

Succes.

Offline

 

#4 16-03-2007 22:29:36

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Agfa Optima 200

bun.
sa lamurim problema.

Cele doua siruri de cifre sunt de fapt acelasi lucru. Numarul ghid.
Un sir exprima numarul ghid in feet (GN = guide number)
celalalt in metri (LZ = Leitzahl)

La ce foloseste numarul ghid? pai discutia e simpla:
ng / distanta = diafragma care trebuie folosita.

De ce trebuie stiut? Pai ca daca-l stim putem deduce multe. Un exemplu: subiectul se afla la 2m, avem un blitz cu nr ghid 12 (LZ = 12). Diafragma necesara ar fi 6.

Ai sa zici, da dar aparatul nici macar n-are blitz. Pai n-are indeed, insa daca ii pui un blitz pe el si nu il reglezi corespunzator, atunci iti strica expunerea, incercand sa expuna cum stie el. Practic setandu-i LZ/GN-ul, il obligi sa foloseasca alta diafragma. Daca nu ai blitz, poti uita linistit de functia asta.

si NU, LZ/GN NU au nimic de-a face cu diafragma in sens direct. Sunt legate prin intermediul blitzului folosit. LZ 11 NU inseamna f11!!!

Aparatul are expunere automata, folosind o celula cu seleniu. In timp si nu neaparat la toate aparatele, celula se cam duce de rapa. Ar fi implicit bine de stiut cu un negativ de test daca treaba mai functioneaza. Daca da, ai bafta, il poti folosi cu incredere. Desi nu te lasa sa setezi prea multe (el setand tot), macar ai un aparat functional.

Cum pui clarul? Pai la ochi. Desi pe unii ii ingrozeste ideea, la f8 cu un obiectiv de 40 mm de ex ai suficient camp de profunzime cat sa nu fie asa precis pus tot. Adica pt situatiile curente poti merge linistit cu el la focusare "dupa ochi".
Daca ti se pare empiric, am sa-ti spun ca asa se folosesc multe aparate, care au sisteme de punere mult mai performante. Cand inveti sa stapanesti campul de profunzime fara sa ai nevoie de masurarea precisa a distantei ai mai scapat de una din (multele) griji de dinainte de a declansa.

Aparatul NU este un aparat cu masurare telemetrica (traducerea rangefinderului), intrucat nu are asa ceva. Daca vrei un aparat telemetric ieftin, ia un zorki de ex. Sau un Fed.

Spor la folosit. Lipsa de zgomot (si de complicaciuni montate sub forma a x butoane pe aparat, 3 in lateral si 9 in spate) este unul din multele surprize pe care ti le poate rezerva un batran, dar bun aparat.

Sa-l folosesti cu succes

Last edited by docman2 (16-03-2007 22:30:53)

Offline

 

#5 17-03-2007 07:33:48

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: Agfa Optima 200

Ar mai fi cate ceva:

"Sucher:     Umkehr-Galilei-Sucher, Parallax-Marken, Rot/Grün-Anzeige für erfolgreiche Belichtun6"
Deci in vizor ar trebui sa ai acel chenar care sa te ajute la incadrare (Parallax-Marken).
Plus indicator rosu/verde care semnalizeaza daca expunerea e in plaja admisa.
(Sunt tare curios cum e facuta treaba asta, pentru ca scrie ca aparatul nu foloseste baterie).

"Optik      Agfa Color Apotar 2,8/40 (3 Elemente)"
Un obiectiv simplu. Daca ai reusi sa-l fortezi cumva sa foloseasca diafragma deschisa la maxim cred ca are insa un bokeh placut.

"die KB-Patrone kommt rechts in die Kamera"
adica filmul se pune in partea dreapta in aparat

"das Filmzählwerk muß manuell auf Start gedreht werden"
adica contorul de expuneri trebuie adus la zero manual

Plus mai scrie ca are ceva clapeta care sa protejeze filmul in cazul deschiderii accidentale a usii din spate
( in acest caz se vor voala 1 sau 2 cadre si nu intreg filmul).

Cred ca poti incerca sa iti dai seama daca celula de masurare (si implicit tot aparatul) mai functioneaza cat de cat si fara un film de test declansand la diverse nivele de lumina si ascultand obturatorul (permite timpi 1/30 la 1/300) si urmarind indicatorul din vizor (sau sa declansezi la lumina constanta si sa modifici sensibilitatea filmului din buton).

Bafta.

Offline

 

#6 17-03-2007 20:17:39

EXElent
Turist japonez
From: Tomis
Registered: 17-02-2007
Posts: 25

Re: Agfa Optima 200

In primul rand va multumesc amandurora pentru toate informatiile primite. Camera este perfect functionala, led'urile care indica o luminozitate buna functioneaza (nici eu nu am idee cum) si in comparatie cu Zenit'ul meu nu par sa existe probleme ale camerei care sa lase lumina sa patrunda accidental pe film sau sa nu deruzleze complet filmul. Am avut impresia ca aceasta separare a imaginii vazute prin vizor de cea proiectata pe film are o mare importanta asa ca am tras in tot felul pozitii (subiectul in afara cadrului, centrat, etc.) tocmai ca sa aflu la developare ca diferenta este foarte mica (pe luni probabil o sa duc si la scanare filmul si daca va intereseaza o sa expun cateva pozitii).
Docman multumesc mult pentru "Cele doua siruri de cifre sunt de fapt acelasi lucru. Numarul ghid." - nu am blitz si nici nu am de gand sa folosesc pe camera asta asa ceva dar probabil as fi continuat sa mut butonul in speranta ca fotografiile vor fi intr'un fel afectate. Bun. Deci pot sa uit de el.

Aparatul NU este un aparat cu masurare telemetrica (traducerea rangefinderului), intrucat nu are asa ceva. Daca vrei un aparat telemetric ieftin, ia un zorki de ex. Sau un Fed."

Pacat.sad Poate urmatorul prieten are si asa ceva totusi.big_smile Maine ma duc sa controbai prin dulapurile matusii (cu aprobarea ei bineinteles) in cautarea camerei ei vechi... sa vedem ce surpriza o sa am.smile

Sa-l folosesti cu succes

Multumesc. Planuiesc sa il folosesc in zile luminoase pentru instantanee tocmai datorita sensibilitatii reduse a filmului (un bonus este pretul mic pentru film:D ).

Unele RF mai avansate au un chenar vizibil acolo care se misca in functie de distanta.

Nu se misca nimic deci presupun ca Doc chiar are dreptate cand zice ca nu este rangefinder (eu consider ca omul asta stie prea multe... hmm.. suna mai bine in engleza..).

Deci in vizor ar trebui sa ai acel chenar care sa te ajute la incadrare

Asta ar fi chenarul:
http://img123.imageshack.us/img123/6451/untitleduv2.jpg

"Optik      Agfa Color Apotar 2,8/40 (3 Elemente)"
Un obiectiv simplu. Daca ai reusi sa-l fortezi cumva sa foloseasca diafragma deschisa la maxim cred ca are insa un bokeh placut.

Nu fortez nimic pentru ca nu imi apartine dar informativ... cum s'ar face asta?

Offline

 

#7 17-03-2007 21:47:53

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Agfa Optima 200

vizorul are corectia de paralaxa. Nu, n-are telemetru (altfel ar fi avut o pata si pe mijloc).

Corectia de paralaxa:
Concret: rama luminoasa exterioara este cadrul la infinit (de obicei acolo se deseneaza). Cea din interior (schitata cu L-ul din stanga sus) este de obicei pentru distanta minima de focusare.

La unele aparate neiubite de skepticii de pe forum cadrul se misca automat in functie de punerea la punct. La tine au adoptat solutia mai simpla de a iti indica aproximativ cadrul la cele 2 capete ale plajei de focusare.

De ce apare diferenta de cadraj? Pentru ca nu e un SLR. Si implicit ai o abatere intre ce se vede prin vizor si ce apare pe film (mica dar exista). Iti explic geometric diferenta daca e. Tinand insa cont ca ai sa-l folosesti cam la 2-3-4 m atunci poti sa uiti cu brio si de problema asta.

Cum merge ledul? Probabil ca e alimentat tot de celula cu seleniu. Daca nu intelegi principiul ia=o altfel: e ca un calculator alimentat de energie solara. Nici acela n-are baterii si totusi functioneaza big_smile

Din pacate nu cred ca poti sa-l pacalesti cu deschiderea mare a diafragmei. Si chiar daca-l pacalesti, tripleturile au un bokeh destul de straniu (arata ca un glob imaginea in fundal) daca il focusezi suficient de aproape.

Sfatul meu: nevermind the rest, foloseste-l cu incredere.

Daca dai prin dulap de ceva aparate cu L sau C, tot in germania fabricate, sa zici. Acolo treaba e mai complicata  cool

Last edited by docman2 (17-03-2007 21:49:10)

Offline

 

#8 18-03-2007 12:30:09

EXElent
Turist japonez
From: Tomis
Registered: 17-02-2007
Posts: 25

Re: Agfa Optima 200

Uitati si cateva pozitii de pe filmul de proba (dupa cum ziceam am tras la extremele cadrului ca sa vad cam care este diferenta):
http://i2.photobucket.com/albums/y40/EXElent/F1000026.jpg
Imi place foarte mult cum a iesit verdele desi ca in multe alte incercari nici nu ar fi intrat in cadrul imaginat de mine.
http://i2.photobucket.com/albums/y40/EXElent/F1000007.jpg
Aici eram ferm convins ca era pus pe infinit dar se pare ca nu a fost asa.
http://i2.photobucket.com/albums/y40/EXElent/F1000002.jpg
Din nou culori placute pe un film ieftin. Cred ca aparatul asta o va duce foarte bine pe strazile Tunisiei unde planuiesc sa o duc la sfarsitul lui aprilie.

Am film nou in camera, soare din plin asa cum ii place camerei asteia asa ca ies sa il folosesc si maine probabil o sa am si rezultate mai bune pentru ca acum is informat.big_smile

Last edited by EXElent (18-03-2007 12:32:04)

Offline

 

#9 20-03-2007 19:37:34

EXElent
Turist japonez
From: Tomis
Registered: 17-02-2007
Posts: 25

Re: Agfa Optima 200

Ai sa zici, da dar aparatul nici macar n-are blitz. Pai n-are indeed, insa daca ii pui un blitz pe el si nu il reglezi corespunzator, atunci iti strica expunerea, incercand sa expuna cum stie el. Practic setandu-i LZ/GN-ul, il obligi sa foloseasca alta diafragma. Daca nu ai blitz, poti uita linistit de functia asta.

Cel de la care am imprumutat aparatul insista ca la contorul pentru numarul ghid se fixeaza luminozitatea si dupa ce m'am uitat a 2a oara pe fotografiile pe care le'am facut desi nu mai tin minte ordinea in care am facut setarile (care nu puteau fi facute decat la numarul ghid pentru ca alte setari inafara de focus nu exista) tind sa ii dau dreptate:
http://i2.photobucket.com/albums/y40/EXElent/F1000027.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y40/EXElent/F1000020-1.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y40/EXElent/F1000019-1.jpg
Azi am mai tras doua cadre de proba cu numarul ghid la valorile extreme ca sa imi dau seama la care valoare apare o luminozitate mai mica si la care mai mare... Maine o sa am rezultatele.

EDIT:

Azi am mai tras doua cadre de proba cu numarul ghid la valorile extreme ca sa imi dau seama la care valoare apare o luminozitate mai mica si la care mai mare... Maine o sa am rezultatele.

Mda.... prietenul meu nu are nici o idee despre ce vorbeste:
http://i2.photobucket.com/albums/y40/EXElent/2-1.jpg numar ghid la val cea mai mare
http://i2.photobucket.com/albums/y40/EXElent/1.jpg numar ghid la val cea mai mica

Last edited by EXElent (22-03-2007 17:37:57)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson