Prima pagina

Forum Fotomozaic / Review-uri

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 05-04-2007 09:41:29

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Review-uri

Ma gandeam sa intreb daca e cineva dispus sa scrie review-uri de echipament, cu referire strict la ce ARE sau a avut in dotare (deci sa fie in cunostinta de cauza). Si nu vreau teste de sharpness si viteza de AF, sau zgomot de imagine. Astea sunt cu sutele pe net. Vreau mai mult sa isi impartaseasca lumea experienta cu un anume aparat sau obiectiv, cum merge una cu alta, cum se lucreaza cu ele, in ce situatie e bun, etc. Cred ca asta ajuta mai mult pe cineva sa isi faca o parere, decat genul de review-uri cum sunt cele de la DPreview.
Eu pot sa fac despre cateva aparate Canon, si cateva obiective ce mi-au trecut prin mana, si eventual despre Bronica daca intereseaza pe cineva.

Pareri?

Offline

 

#2 05-04-2007 19:16:50

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Review-uri

Mai, in general chestiile de genul "autofocusul e prea lent" sau "butonul ala e prea mic" sau "pacat ca dofPV-ul nu e mai sus" sunt atat de subiective incat nu merita incurcati oamenii cu ele.

Poate un articol despre camera respectiva, cu poze si alea alea ar fi ok, dar review strict text nu cred ca isi are sensul.

Oricum, daca faceti sectiune, va fac prezentarea sistemului Canon FD smile)

Offline

 

#3 05-04-2007 20:18:42

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Review-uri

va stau la dispozitie cu sectiunea. La primul articol l-am saltat.
Loc e berechet.

roll  ma gandesc ce bag ca articol

Offline

 

#4 05-04-2007 21:16:52

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Review-uri

docman2 wrote:

roll  ma gandesc ce bag ca articol

Pentax, Mamiya, Bronica RF, Leica?

Offline

 

#5 05-04-2007 21:23:19

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Review-uri

nu cunosc aceste marci.

ma gandeam sa incep cu un zorki 1.

Offline

 

#6 06-04-2007 13:31:17

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Review-uri

Uite- incerce eu ceva scurt la Tokina 12-24 montat pe nikon D50 (echivalent ff 18-36 -aproximativ):

Minusuri:
a) parasolarul cade usor de pe el, sistemul de prindere fiind nesigur- da o creaqnga peste el si alergi dupa parasolar prin iarba.. nici nu e bine sa-l scoti, ca lentila frontala e prea in afara- acesta fiind urmatorukl (-):
b) lentila frontala prea iesita- este imposibil sa nu o atingi la o sesiune foto, sau sa nu te trezesti cu picaturi pe ea, sau sa nu se lipeasca vreo frunzulitza, musculitza etc.  Obligatoriu, batistuta in geanta...
c) aproape imposibil de folosit pe ploaie, adica fix unde ti-ar fi mai bun unghiul exceptional de cuprindere, deoarece ia picatura aprope cum ai scos aparatul din geanta
d) Filetul de diametru mare face extrem de costisitoare si incomoda folosirea filtrelor (dar numai daca esti suficient de pervers sa faci peisaje cu filtre puse);
e) Distanta fata de urmatorul obiectiv pe care eu il folosesc  adica  50/1.8 e prea mare ceea ce  face necesar un fix de 35, imposibil de gasit in Ro;  compromisul ar fi un alt zoom , pe plaja 24-70, sau 35-50 sau 35-70, plaje in care gama de obiective este extrem de restrinsa si cu perfomante discutabile.

Pe partea pozitiva:
a) raport pret calitate absolut excelent- eu l-am luat NOU cu 400 EUR de la Bishop din Germania, dar se poate gasi cu ceva peste 20 milioane prin Ro
b) frumos contrast, desi oarecum in scadere pe capatul de 24
c) solid construit, usor de manuit, exact din cauza diametrului mare
d) focalele sunt exact cele mai utilizate de mine in foto de arhitectura urbana si in peisaj (sub 12 ar distorsiona exagerat perspectiva, iar peste 24 ar fi unghiul de cuprindere prea mic).
e) Pe 18-20 e absolut exceptional, important deoarece zona acesta de focale se potriveste in foto de arhitectura de oras (unde nu ai intotdeua loc sa te indepartezi pentru a cuprinde toata cladirea)  si in multe peisaje, unde

Contrarecomandat ca obiectiv "bun la toate"- incercarea de a folosi 24 pe post de universal e masochista, din cauza perormantelor mai slabe aici decat la orice fix 24 sau 35 (ceea e e evident), dar si din cauza manevrarii unui obiectiv prea mare.

Recomandat: DA, cu observatia ca va obliga la un obiectiv greu de gasit in plaja 24-50, daca interesul este si in acea zona.

----

M-am abtinut sa citez sau sa copiez de prin review-uri, am povestiti doar despre ce impresie am eu despre el.

As putea scrie cate ceva si despre 50/1.8- pe care eu il apreciez in mod deosebit, dar mi-e teama ca e mult prea cunoscut.

Offline

 

#7 06-04-2007 14:02:17

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Review-uri

@ micutzu: Cred ca topicul se referea la ceva de genul unor articole. Daca elaborezi putin... pui si niste imagini (inclusiv ale obiectivului in cat mai multe ipostaze, insa nu numai...), este absolut perfect din punctul meu de vedere. Cat despre 50 f1.8 ai destula experienta deja cu el ca sa poti sa-ti spui parerea linistit. Daca vor fi mai multe pareri sunt convins ca o sa le comaseze cumva docman intr-un articol chiar in cel existent deja. So... get ready... si scrie-ne un articol. big_smile

Bafta!

Last edited by Bodhi (06-04-2007 14:03:10)

Offline

 

#8 06-04-2007 14:11:06

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Review-uri

OK - mersi de incurajare.

Incerc sa scriu ceva gen 1 1/2 pagina si sa pun si niste foto ale lui, precum si realizate cu el  - vorbesc de Tokina 12-24, chiar daca am mai putina experienta cu el decat cu 50, poate ca lumea ar fi mai interesata - e un obiectiv mai exotic si cam dificil de folosit (e vorba de focale pretentioase, cel putin in ce ma priveste).

Despre 50 as avea de spus in mod clar si sustinut 2 lucruri: a) ultrarecomandat sa inveti cu el si b) absolut exceptional si bun la toate, la un pret absolut imbatabil -de nelipsit din geanta.

Nu vreau insa sa promit, in meseria mea sunt intotdeauna posibile surprize gen lucrat non-stop 7/7, 24/24 cateva luni bune....

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson