Prima pagina

Forum Fotomozaic / ce inseamana "x" la carduri?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 12-04-2007 17:47:54

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

ce inseamana "x" la carduri?

Pana acum am folosit doar Sandisk (sd), pe nikon D50. Am una de 1 GB si 2 de 512, toate Ultra II.

Mi-a fost ultra de-ajuns, pentru ca am tras practic doar jpeg pana acum. Multe poze de documetnare le-amn tras chiar cu compresie mare, asa ca pe unul din cardurile alea incapeau... nenumarate poze.

Acum, ca m-am facut... mare (:-)) , vreau mai mult raw (nef, ma rog ,in cazul meu).

Astea ocupa fff mult spatiu, asa ca 1 Gb imi pare acum cam minim. De 512 nici nu mai vorbesc.


OK, vreau sa cumpar 2 GB (mai mari am inteles ca oricum Nikon D50 nu recunoaste, din cauza tipului de foramtare, dar va rog sa ma corectati daca gresesc).

Preturile sunt foarte diferite in functie de:
a) marca  -si aici va rog sa-mi spuneti daca are cineva o experinta buna si cu altceva decat SANDISK (nu ca ar fi rele, dar m-am plictisit, mai vreau si altceva)
b) "x"- care ar fi viteza de acces.

Acum, marea intrebare (si rugaminte la care stie ceva):
Viteza asta ("x") ma intereseaza la fotografiat? Sau doar la transferul pe PC?

Offline

 

#2 12-04-2007 22:20:08

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: ce inseamana "x" la carduri?

Mai sunt si alte brand-uri. Unul la fel de laudat, dar probabil (nu mai stiu preturile) si la fel de scump este Lexar. O varianta mai ieftina si deasemenea laudata e Corsair. La sub 100 de ronishori se gaseste SD de la Corsair, de 2 G si 133X. Eu zic ca e o afacere buna. Si eu am sa merg cat de curand pe mana celor de la Corsair (nu cred/n-am auzit, sa fie probleme de compatibilitate cu nikon-ul).

X? Pe scurt e viteza de lucru a cardului. Te ajuta (in timpul fotografierii) cu precadere la rapiditatea cu care se face salvarea imaginilor pe card. Astfel daca aparatul tau, (D50), goleste bufferul foarte repede, ar fi frumos sa ai un card care sa nu-l incetineasca, nu? Acum nu ma intreba cat de repede se misca D50-ul ca nu stiu, probabil insa ca nu-i musai nevoie de 133X. wink

Bafta!

Last edited by Bodhi (12-04-2007 22:26:35)

Offline

 

#3 13-04-2007 09:28:54

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: ce inseamana "x" la carduri?

multzam!

Sa inteleg ca este de fapt viteza de scriere? Asta inseamana ca toate cardurile au cam aceeasi viteza de citire (ma rog, vorbesc pe USB 2) , numai viteza de scriere difera? Ceva cam in genul CD-urilor pe care toate cititoarele le citesc la fel, dar difera mult viteza cu care le pot scrie?

Dimensiunea unui file NEF (RAW, ma rog) e de multe ori  mai mare decat a unui JPEG, din cate am observat (cu durere...). Dar este oare ea de atatea ori mai mare incat sa faca necesara o viteza de genul 133x?

Daca nu trag salve ci doar poze individuale, ma influenteaza x-ul?

Scuze ca tot intreb, dar nu am dat de un tutorial ca lumea pe nicaieri (hei- uite o idee penntru un tutorial -stiu eu niste tehnofrichi pe aici... poate se-ndura), iar brandurile au prostul obicei sa noteze diferit vitezele- sunt cam confuzat...

Offline

 

#4 14-04-2007 21:29:22

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: ce inseamana "x" la carduri?

Vitezele se noteaza la fel la toate brandurile. Cea mai mare viteza care mi-a trecut prin mana e 150x.

Sistemul de marcare al vitezelor e absolut identic cu cel de la CD-Rom , mai exact inmultesti cu 150 kB/s si obtii viteza de transfer. Scriere sau citire, nu conteaza.

Deci un card de 66x transfera la 10 MB/s si unul de 150x la 22 MB/s (adica megabyte pe secunda).
Un fisier raw de Nikon are dimensiunea care o are (aprox 6 MB) , deci pe un 66x ia cam 0.7 sec scrierea. Pe 150x ar lua cam 0.3.

Aici mai intra in discutie nu numai viteza cu care poate fi scris cardul, ci si viteza cu care scrie aparatul.
Testele de pe dpreview spun ca Nikon D50 scrie la 3,746 KB/sec (3.7 MB/s) pe un Sandisk Extreme III (care merge lejer pana la 10 MB/s).
Un timp de scriere la un Raw+Jpeg va fi cam 2.7 secunde, indiferent de card, pentru ca orice viteza peste 66x (orice High-Speed)e mult mai mare decat viteza aparatului.

In concluzie, un card cu viteza mai mare de 66x nu va aduce performante in plus la pozat cu aparatul.

Sper ca ai inteles.

Eu personal as investi in ceva de marca. Sandisk sau Lexar, High-Speed (66x sau 150x). DIferenta intre cele 2 viteze e f mica. big_smile
Ceva de marca te asigura ca ceea ce scrie pe el aia si face (adica, ca transfera intr-adevar 10 MB/s sau cat a fi)

Pe de alta parte, eu trag pe TwinMos de cand ma stiu. Sunt cam de 2 ori mai ieftine , si sunt ok la performante.

Sper ca ai inteles.
Spor la poze.

http://en.wikipedia.org/wiki/Secure_Digital_card#Speeds

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson