Prima pagina

Forum Fotomozaic / talk to God

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 12-12-2006 14:48:32

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

talk to God

http://img.photobucket.com/albums/v359/a_lustanciu/talktoGodmic.jpg

duminica la Cozia

orice critici sunt binevenite

Offline

 

#2 12-12-2006 15:00:11

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: talk to God

Unu. Ma trage rau la stanga.
Doi. E rosie de ma dor ochii. In situatii de genul acesta nu te sfii, foloseste RAW si aranjezi acasa...
si trei daca as putea sa te trag de urechi acum as face-o... Fata care statea pe scaun si privea in sus de ce nu putea fi un subiect? Simplu, incadrat cu ea la dreapta si cu lumina scaldand-o din stanga? mad

Bafta!

Offline

 

#3 12-12-2006 15:03:31

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: talk to God

cam are dreptate Viorel.

Rabdare la gasirea subiectului smile

Offline

 

#4 12-12-2006 15:07:06

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: talk to God

stii cum e cand ai o secunda la dispozitie si daca nu o folosesti... trece? cam de asta arata asa... in sensul ca era greu sa o prind doar pe fata, m-ar fi vazut. eu de fapt fotografiam fresca, pe ea am vazut-o cu coada ochiului.

fereastra daca o prindeam, oricum imi strica poza. am una si la timpul de expunere folosit e supra-supra-expusa. deci as fi avut nevoie de un personaj care sa stea cum il pun eu, cuminte, sa astepte sa reglez diafragma:) si atunci ar fi fost "altceva"

pe de alta parte, cred ca am o problema cu pozele de interior: toate arata asa, deja m-am obisnuit. credeam ca e normal. decai wb gresit?

merci mult de critica!

Offline

 

#5 12-12-2006 15:42:32

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: talk to God

dada wrote:

stii cum e cand ai o secunda la dispozitie si daca nu o folosesti... trece? cam de asta arata asa... in sensul ca era greu sa o prind doar pe fata, m-ar fi vazut. eu de fapt fotografiam fresca, pe ea am vazut-o cu coada ochiului.

Ii pacalesti... roll chiar daca nu e frumos... te faci ca pozezi fresca si cand renunta a mai fi atenti la ce faci tu, curiosi din fire cum sunt, tzac...

fereastra daca o prindeam, oricum imi strica poza. am una si la timpul de expunere folosit e supra-supra-expusa.

Nu stiu daca iti intra in cadru si fereastra, cel putin asa cum mi-l inchipui eu, dar si daca ar fi fost asa, ce mai conteaza... subiectul tau sa fie corect expus... mai aranjezi restul si acasa.

decai wb gresit?

Evident... lumina pe langa ca e de tip incandescent (si majoritatea camerelor au aici probleme) mai e si amestecata cu lumina de-afara etc etc. Deci RAW e raspunsul sau WB manual daca ai timp.

Bafta!

Offline

 

#6 12-12-2006 15:59:40

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: talk to God

Mie mi se pare OK cadrul. Are mai multe planuri, are adancime.

Cu aceeasi obiectie la inclinare. Si cu aceeasi obiectie la WB.
Obisnuieste-te de trage RAW.

Offline

 

#7 12-12-2006 16:32:30

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: talk to God

dada wrote:

pe de alta parte, cred ca am o problema cu pozele de interior: toate arata asa, deja m-am obisnuit. credeam ca e normal. decai wb gresit?

first.
RTFM.
Cred ca ti s-a mai zis de n ori. Scuzati tonul dur, insa sincer, ti-am zis si pe ftm, ti-au zis toti si in privat. Citeste manualul. Daca imi spui ca "nu stii" de ce e asa, ori nu l-ai citit, ori l-ai citit fara tragere de inima.
Urmatoarea imagine postata cu WB gresit o tai. Pana citesti manualul. Enough said. Suntem aici pentru a invata, nu pentru a ne incapatana sa nu progresam (chiar daca asta inseamna un "banal" manual). Toate au in inceput. Nu exista fast lane. Daca ti se pare aiurea sa-l citesti, treaba ta.

second.
campul de profunzime. Daca vrei sa pui accent, e amicul tau  cel mai bun. Urmatorul e timpuld e expunere. Si cam atat.. Restul sunt "false friend".

third.
inclinarea aparatului. Poti trage raw. Asta n-o s-o corectezi.

Offline

 

#8 12-12-2006 16:41:24

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: talk to God

Mda, e cam deformata perspectiva, atsa voiam sa zic si eu. WB-ul uitat pe auto mi se pare ok pentru ca a iesit mai calda lumina, looks very cosy. Fata e prea mica si ascunsa intr-un coltisor ca sa fie ea subiectul.

Offline

 

#9 12-12-2006 18:06:40

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: talk to God

ggl wrote:

Fata e prea mica si ascunsa intr-un coltisor ca sa fie ea subiectul.

La focala asta in nici un caz.

Bafta!

Offline

 

#10 12-12-2006 18:22:58

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: talk to God

Bodhi wrote:

La focala asta in nici un caz.

Eh nu. Trei pasi la stanga, doi in fata si ar fi fost altceva. Oricum, are zoom.

Offline

 

#11 12-12-2006 18:42:48

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: talk to God

ggl wrote:

Eh nu. Trei pasi la stanga, doi in fata si ar fi fost altceva.

Merengue... lol nu dati cu pietre... e primul care mi-a venit in minte...

Oricum, are zoom.

Banuiam de aia am si zis... Eu incercam la dreapta unu si doi in fata... lol in functie de fereastra.

Bafta!

Offline

 

#12 12-12-2006 20:01:28

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: talk to God

docman2 wrote:

RTFM.

ok!

wb nu era pe auto, dar probabil trebuia setat manual. stiu sa o fac, dar e vina mea ca nu am dat foarte mare importanta acestui lucru pana acum. pur si simplu am avut o boala cu tenta galbuie in poze, mi-a placut sa le fac asa dintotdeauna (cand nu umblam la wb dadeam in adobe filtru galben, degetica mi-e martor). vad ca e nu e de joaca si ca e o greseala grava. asa ca promit ca ma indrept. macar sa nu va mai enervez, io is pasnica de felul meu smile

Offline

 

#13 12-12-2006 20:09:23

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: talk to God

dada wrote:

wb nu era pe auto, dar probabil trebuia setat manual. s

Mai ! Chiar si presupunand ca ai timp sa-l setezi pe manual, pe incandescent - de exemplu - n-o sa ai garantia ca o sa ai tonuri OK la final.
Repet, trage RAW. Si cu WB'ul iti bati capul dupa si'i dai ce tente vrei.

Offline

 

#14 13-12-2006 08:21:34

Tzitzi
Posesor de trepied
From: Bucuresti-Africa-Bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 124

Re: talk to God

Eu sincer am incredere in Dada.
Cu timpul o sa invete sa stapaneasca WB, DOFul si inclinatia aparatului....dar mai repede:))
Trebuie sa ai rabdare si sa testezi diferite setupuri si sa iti dai seama care ptr care e...
Multa bafta si spor...
O zi cat mai buna

Offline

 

#15 14-12-2006 16:05:34

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: talk to God

daca-i tehnica- e tehnica... eh

dar sincer nu cred ca subiectul poate da ceva din el.... in afara de ceva exercitiu de wb si alte asemenea, chiar nu vad nimic demn de atentie acolo.

Sa nu fiu inteles gresit: incercarea de compozitie e laudabila, incercarea e culaore imi palce, dar pur si simplu nu cred ca se poate scaote mare lucru dintr-un itnerior de biserica, daca nu ai bafta sa prinzi un mare moment anume (o lumina de-un fel, o reflexie ceva).

Plus ca oricat te-ai cazni sa prinzi un oareshce subiect lumea tot o sa zica "a! o poza din biserica"

Stii, ca-n bancu" ala "oricum imi montam masina aia de spalat de la Cugir, tot nu-inteleg la ce-i folosea tzeava aia gintuita..." :-)))

Last edited by micutzu (14-12-2006 17:30:04)

Offline

 

#16 14-12-2006 17:23:41

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: talk to God

Kinda OT:
docman, nu stiu daca WB "gresit" e cea mai buna exprimare.

Intr-adevar, deranjeaz putin vizual.

Dar la fel cum spunea cineva, o expunere cu capacul pe obiectiv e o expunere corecta daca aia ai dorit sa faci.

Deci WB-ul nu il consider gresit decat daca autoarea a vrut sa obtina alceva din poza decat a iesit.Si eu am diferite preferinte ciudate la culori, mai ales la pozele de noapte, pe care multa lume nu le apreciaza. Dar asta nu inseamna ca fotografiez gresit.

Si, legat de poza: pe mine ma deranjeaza cel mai mult neconcordanta intre titlu si subiect. La o prima privire in poza ochiul ma duce la persoana care se misca (normal....) in background.Dupa aceea vad umbra acelei persoane. Si abia cand incerc sa studiez in detaliu vad asa-zisul subiect, ascuns intr-un colt.

Legat de inclinare, picasa are o posibilitate foarte simpla de a corecta inclinatia pozelor.Mult mai usor decat inphotoshop sau in softurile complexe.ii zice straighten.Dar oricum, nu poate corecta distorsiunile si perspectiva.Doar strict faptul ca ai tinut aparatul inclinat.

Last edited by anarhistu (14-12-2006 17:28:21)

Offline

 

#17 14-12-2006 17:37:45

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: talk to God

va multumesc mult pentru pareri. incep sa inteleg mai bine unde e buba. de fapt, buba principala e ca fundalul nu e in blur. buba numarul 2 e ca nu am lasat sa treaca o vreme de cand am facut poza si pana cand am suit-o aici. era proaspata si imi placea. inca imi place:) buba numarul 3 e ca ma incapatanez sa nu le post-procesez din prea multa PP anterioara, desi e evident ca trebuia macar un straighteen sa fac.

sunt plina de bube, in concluzie trebuie sa intru in carantina:)

Offline

 

#18 14-12-2006 17:50:46

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: talk to God

fata moshului... (:-))) matale ai muuulte alte poze mai bune, stiu eu...; ce-ti veni bre, cu asta? Nu ca as zice ca-i urata, are sharmul ei, da'...

Shi te-ai mai shi necajit pe deasupra.... las-o incolo de treaba- uite (poate sa ma bata docman ca te indemn sa calci reglile, dar rezist la tavalelala...)- ce-ar fi sa mai pui una?

Stii, un vanzator de macelarie avea obiceiul, cand ma vedea, sa-i zica la al lui coleg "Lu' domnu' da-i d-aia buna! Stii tu!". Evident ca-mi dadea tot din aia de dadea la toata lumea, dar eu ce fericit eraaamm...:-)))

Offline

 

#19 14-12-2006 22:59:16

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: talk to God

micutzu wrote:

ce-ar fi sa mai pui una?

Saptamana viitoare...

Si cu ocazia asta va anunt inca o data ca zilele astea tre sa va cam hotarati cu regulile de postare:

http://www.fotomozaic.ro/forum/viewtopic.php?id=33

Bafta!

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson