Prima pagina

Forum Fotomozaic / Chris Cat - Botila

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 16-04-2007 13:12:14

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Chris Cat - Botila

Salut,

Pet-ul nostru se dezmierda pe langa mine si nu am rezistat tentatiei.

Botila


http://img213.imageshack.us/img213/2961 … ilapz6.jpg


Christian

Offline

 

#2 16-04-2007 14:39:51

EXElent
Turist japonez
From: Tomis
Registered: 17-02-2007
Posts: 25

Re: Chris Cat - Botila

lol Haha, super. Ai grija si la mustati data viitoare.smile

Offline

 

#3 17-04-2007 11:24:01

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Chris Cat - Botila

vai cum ii ies ochii din cap
:-)))))))))))
cu ce obiectiv e facuta ca are o perspectiva ciudata big_smile

Offline

 

#4 18-04-2007 09:19:28

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: Chris Cat - Botila

Salut,

Multumesc pentru comentarii.

Cu pisicile am tot timpul aceeasi problema, Tot timpul ceva iese din cadru. Mustatile, urechioangele, coada sau uneori un picior sunt prea mari si nu intra in cadru. Daca cadrezi sa intre tot esti prea departe de mitzo-subiect ca sa mai exprime ceva fotografia. Asa ca trebuie sa te consolezi cu faptul ca si taierea la incadrare este o unealta a fotografului…

Crick – Fotografia este facuta la o focala de 12.5mm cu o lentila wide montata pe obiectivul de kit.
Lentila da si un efect fish-eye, dar nu complet… Nu am corectat deloc efectul in PS.



Christian

Offline

 

#5 18-04-2007 09:52:10

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Chris Cat - Botila

Poti incerca cu macro, dar daca pui lentila dof-ul va fi si mai mic. un obiectiv macro cu o focala lunga poate ca ar fi o alta idee (eu doar imi inchipui ca-i asa, ca macro ala al meu de peste 90 mai are de asteptat pushculitza). Asta daca vrei sa iei detalii, insa s-ar putea sa blurezi ce iese din planul de focalizare. Focalizand pe mustati si bot, ar trebui sa ai si urechile in acelasi plan, ceea ce e cam greu (trei puncte determina un plan, stii..).

Am avut acelasi probleme la bebe, nu am reusit sa le corectez altfel decat indepartindu-ma. Dar ce haz mai are...

Sau, am tras separat cu lentila close-up, picioruse, buze, urechi etc. ca un tablou suprarealist. O chestie cam comuna, dar alta idee nu mi-a venit.

In alta ordine de idei, eu sper ca nu ai strans pisica de gat sa i se bulbuce ochii asa... Si pozitia gatulu e cam suspecta.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson