Prima pagina

Forum Fotomozaic / Facets of Romania - Paolo Pellegrin

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 19-04-2007 11:08:36

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Facets of Romania - Paolo Pellegrin

O serie de fotografii alb negru din Romania (2007) realizate de Paolo Pellegrin.
http://www.magnumphotos.com/Archive/C.a … YRYDJGC49Z

Offline

 

#2 19-04-2007 11:26:19

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Facets of Romania - Paolo Pellegrin

Hep- fotograful umbrelor...

Seamana cu un film existentialist de prin 60"... Sau cu Familia Adams.

De acord cu intentia fotografica, dar imaginea Romaniei e distorsionata rau aici. Nu sunt dintre cei care spun ca "tara noastra e bogata si frumoasa", dar nici chiar asa ca-n pozele alea nu e... Nici nu cred ca ar trebui sa prezentam doar 'fii ai muncii cantand" si "lanuri in soare". Dar nici exagerea in celalat zens ("totul pute si e negru...") nu mi se pare ceva bun.

Ma rog, ca viziune artistica pot intelege, dar se vrea reportaj, atentie...

Plus ca, nu-mi convine - OK dar, catre expo foto si web-site-uri foto sunt facute de romani?

Vorba lui doc "mici si bere"...

Offline

 

#3 19-04-2007 11:51:14

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: Facets of Romania - Paolo Pellegrin

Mie nu mi s-a parut asa neagra prezentarea Romaniei. Adica nici eu nu sunt adeptul ideei ca in Romania nu sunt decat lucruri negre si urate dar din pacate la noi totul se misca mult prea incet (in bine).Ceea ce vad eu (in comparatie cu alte tari) este ca din pacate un procent prea mare din oamenii pe care ii vezi pe strada sunt abatuti, prea putini zambesc, prea putini par fericiti.Iar in ce priveste starea oraselor din nou prea putine schimbari in bine.Nu stiu ce procent dar unul mare de cladiri necesita reparatii (vorbesc de cladirile importante, istorice), starea blocurilor in general este proasta, etc.

OK nu stiu daca isi are rostul discutia asta si pe mine ma doare ca la noi este cum este si nu imi place ca cineva sa expuna doar poze cu tigani, cersetori, cladiri in paragina etc sustinand ca asta este Romania.
Nici nu vreau sa spun ca fotografiile lui Pellegrin chiar ne reprezinta tara dar sunt de vazut (parerea mea).

Numai bine.

Offline

 

#4 19-04-2007 15:38:25

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Facets of Romania - Paolo Pellegrin

Da-asta zic si eu. Daca e vorba de fotografie artistica, sunt chiar reusite, dupa parerea mea. Merita vazute, cred, in special pentru atentia acordata umbrei (sincer, eu nu prea m-am gandit la asta pana acum).

Da, inveti din ele. 

Sentimentul meu "negativ" venea de fapt din prezentarea lor ca "reportaj". Sigur ca daca vrei sa prezinti tristetea unei zone, de exemplu e simplu s-o faci. Am incercat si eu cu o serie (abandonata pe parcurs) de ruine.

Eu de fapt am pledat in postul anterior (ca si in asta de altfel) pentru o viziunea critica a fotografiilor, nu doar in ce priveste partea tehnica, ci si in ce priveste imapctul pe care si-l doresc.

Faptul ca am mai lucrat prin niste planuri de amrketing si publicitate mai demult m-a facut sa inteleg si perversiunea din media. Nu zic sa fie toti ingeri, dar o privire retinuta e buna, dupa mine.

Partea buna e ca mi-a dat ideea cu umbrele alea. Am revzaut si niste desene animate moderne si m-a surprins exact finetea umbrei si a jocului clar-obscur.

Multam de link!

Offline

 

#5 19-04-2007 15:43:21

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: Facets of Romania - Paolo Pellegrin

Da intr-adevar de multe ori nu se intra in profunzime cand se face un reportaj (asta pe langa faptul de dezinformare voita in unele cazuri) si din pacate de multe ori de asta nu isi dau seama decat cei implicati in asta.Mie mi-au placut o parte destul de mare din fotografii de aceea am si zis ca merita vazute.Si mie mi s-a parut excelenta folosirea umbrelor.
Numai bine.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson