Prima pagina

Forum Fotomozaic / Sugestii pentru derularea concursului...

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 13-12-2006 10:20:47

costibudai
Knipser
From: Brasov
Registered: 08-12-2006
Posts: 19
Website

Sugestii pentru derularea concursului...

Salutare,

Am o singura observatie majora si cred ca fiecare dintre noi ar fi de acord cu ea, singura problema ar fi generarea de munca adiacenta pentru adminii site-ului (dar cum acesta avem destui, cred ca se poate depune efortul...).

1. Pentru ca jurizarea sa fie cat mai obiectiva, imaginile inscrise la concurs (viitoarele concursuri) sa nu poarte semnatura concurentului (anonime) pe toata periada alocata votarii. Numele sa fie cunoscute doar la sfarsit, astfel ne asiguram ca votam pentru fotografie si nu pentru fotograf.

Bine bine, acum sariti-mi in cap... "In genul asta se elimina posibilitatea de a posta intr-un topic dedicat concursului (apare numele celui care posteaza)". Corect, asa este, dar poate gasim o metoda de a trece peste acest neajuns...

O idee ar fi sa trimitem imaginile intr-un anumit format pe email, intr-o perioada de timp prestabilita, apoi adminul dedicat (nu spun cine se pricepe la creare de albume:-) sa creeze un topic cu imaginile inscrise si apoi se da liber la votare si discutii)

Eu am postat prima sugestie, poate mai au si altii idei...

Offline

 

#2 13-12-2006 10:33:46

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

Nu vad cum poate influenta un nume.
In definitiv la majoritatea concursurilor apare numele nominalizatilor.

Offline

 

#3 13-12-2006 11:56:50

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

costibudai wrote:

Pentru ca jurizarea sa fie cat mai obiectiva, imaginile inscrise la concurs (viitoarele concursuri) sa nu poarte semnatura concurentului (anonime) pe toata periada alocata votarii. Numele sa fie cunoscute doar la sfarsit, astfel ne asiguram ca votam pentru fotografie si nu pentru fotograf.

E o idee buna si o sustin. Desi nu e cazul acuma, va fi mai tarziu. Acuma sa vedem cum naiba o implementam in practica.

Offline

 

#4 13-12-2006 12:26:34

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

de implementat nu e greu.
problema mea este cea cu imaginea. Numele pe imagine, dincolo de aspectul oribil pe care-l lasa iti garanteaza ca daca cineva fura imaginea, macar munceste 2 minute la ea sa dea un crop.

Daca doriti, tehnic e destul de simplu. 1/saptamana nu e mare complicaciune sa trimita toata lumea imaginile la o adresa de mail, un administrator/admin sa le expuna (vor fi multi care sa aiba acces la ea) pe un topic iar la sfarsit votarea.

Voi alegeti.

Offline

 

#5 13-12-2006 12:38:47

costibudai
Knipser
From: Brasov
Registered: 08-12-2006
Posts: 19
Website

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

Era vorba si de semnatura propriuzisa de pe imagine, dar in principal ideea viza faptul ca imaginea apare in dreptul userului forumului atunci cand este postata in topic.

O solutie: se poate pune un watermark comun pe toate imaginile (gen fotomozaic contest) astfel incat sa nu deranjeze la privire, dar sa impiedice furtul. Si bineinteles imaginile sa fie trimise fara semnatura imprimata in vreun colt de catre detinator (eventual sa se trimita un crop din original pentru putea face dovada ulterior ca este detinatorul de drept al imaginii).

Offline

 

#6 13-12-2006 13:50:23

Tavi F.
Banned
Registered: 08-12-2006
Posts: 84

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

Pentru evaluari cit mai corecte bineinteles ca ar fi de dorit sa nu stim nimic despre autor/ul(ea) fotografiei, altfel in subconstientul nostru apar alte conexiuni care influienteaza mai mult doza de subiectivism.

Mai am o observatie, acum la primul concurs, e imposibil sa facem comparatii intre imagini, ele fiind din categorii diferite.
Sau de fapt va rezulta o categorie cistigatoare ?

Last edited by Tavi F. (17-12-2006 11:26:14)

Offline

 

#7 13-12-2006 13:52:13

DanTe
Worker
From: Bucuresti
Registered: 08-12-2006
Posts: 33
Website

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

Sincer mi se pare o idee foarte buna pentru a nu creea suspiciuni cu privire la votare, desi nu cred ca a fost cazul niciodata pe.....acel forum smile

Daca se va dori acest lucru, eu pot sa-mi asum acest lucru, primirea de fotografii pe un anumit e-mail si apoi sa le postez pe toate odata la o anumita data, 2-3 zile de votare si apoi gata concursul.

Ca sa fac aici o mica precizare, premiul reprezentand calendarul "Nuante Intime" nu se poate asigura daca castigatorul nu are adresa in Romania, taxele postale pentru asa ceva fiind foarte mari considerand marimea calendarului. Deci calendarul va fi trimis prin posta la o adresa din Romania castrigatorului. Daca este din Bucuresti cu atat mai bine, il voi putea da personal. Cu autograf smile

Offline

 

#8 13-12-2006 14:10:18

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

DanTe wrote:

Daca se va dori acest lucru, eu pot sa-mi asum acest lucru, primirea de fotografii pe un anumit e-mail si apoi sa le postez pe toate odata la o anumita data, 2-3 zile de votare si apoi gata concursul.

E o idee buna. Cat despre problema cu furatul imaginilor, se poate pune un watermark peste.
Eventual un PSD general ceva, care poate fi folosit de toti cei ce expun. Si asa dispare si numele de pe poze.

Offline

 

#9 13-12-2006 14:52:29

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

Uf, neatent ! Acum am vazut ca si costibudai a dat aceeasi solutie cu watermarkul ! lol

ggl, nu trebuie neaparat postate in forum. Tot pe site-uri gen imageshack si asa mai departe.
Doar ca va trebui sa existe o cineva care sa faca treaba asta.

Offline

 

#10 13-12-2006 16:54:52

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

o cineva? :-))

Offline

 

#11 13-12-2006 16:55:25

DanTe
Worker
From: Bucuresti
Registered: 08-12-2006
Posts: 33
Website

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

Deocamdata raman in forum, hostate pe imageshack, etc.

hollow, nu incurca postat cu hostat smile
Acum fotografiile sunt postate in forum si hostate pe imageshack.

O solutie de compromis ar fi daca se pot face poll-uri pe acest forum, sa ramana ideea mea cu toate pozele postate odata, fara watermark ca e enervant, si sa facem un poll in care sa se voteze.

Offline

 

#12 13-12-2006 18:35:57

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

DanTe din pacate nu se poate face poll decat cu nustiuce mod care e pentru orice alta versiune decat asta pe care o avem noi (ultima). Asteptam sa apara 1.3 care va fi cu plugins si atunci se va putea. Pana atunci cred ca ramane sa facem old school pe hartie si creion (sau in Excel pt cei mai avansati smile.

Last edited by ggl (13-12-2006 18:36:31)

Offline

 

#13 13-12-2006 20:40:59

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

DanTe wrote:

hollow, nu incurca postat cu hostat smile
Acum fotografiile sunt postate in forum si hostate pe imageshack.

Ei , ai prins ideea. Scuza exprimarea mea deficitara in termeni de genul "hostat/postat"

@crick,
fara intentie.

Offline

 

#14 13-12-2006 22:06:21

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

sper sa nu sochez cu afirmatia mea.

ideea de concurs in sine nu-mi surade.
Am destul de multa experienta la concursuri ca sa-mi permit sa emit o opinie.
Stiu, suntem copii mari, suntem cumintei smile, dar totusi...
As merge mult mai mult pe ideea de feedback si creativitate. Ca sa crestem smile

Offline

 

#15 13-12-2006 23:18:39

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

Sa fiu sincer nici eu nu-s mare fan concursuri desi mai nou am inceput sa particip la chestii micute in principiu fara premii sau cu premii simbolice.

Last edited by ggl (13-12-2006 23:19:50)

Offline

 

#16 14-12-2006 07:22:17

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

degetica wrote:

As merge mult mai mult pe ideea de feedback si creativitate. Ca sa crestem smile

Asa asa ! Bine zis !

Offline

 

#17 14-12-2006 17:39:01

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

Pai nu e concurs.E tema saptamanii.

La fel de bine am putea alege cele mai bune 8 imagini postate in saptamana curenta si face un poll cu ele, cum se face pe galeriafoto . Dar aici intervine subiectivitatea celor ce aleg cele 10 imagini.

Eu sunt f de acord cu ideea , ma mai impinge sa fac cate o poza-doua pe o anumita tema din cand in cand.Tema care nu as fi abordat-o altfel.

Cat despre anonimitatea sau neanonimitatea autorilor, dupa 2-3 luni ne dam seama care imagini ale cui sunt dupa stil, mai ales la cei cu un stil bine definit. Plus ca daca vrem sa fie total anonim trebuie sa avem grija cu exif-ul, doar stim foarte bine ca x trage pe film alb-negru, si ca z are nikon D80 , y are 400D si z are optio 20s.
Subiectivitatea intervine oricum, unora ne plac pozele cu oameni, unora ne plac fara, unora ne place A/N, unora color, unora saturate altora naturale......deci oricum vom alege dupa criterii mai mult sau mai putin subiective, asa ca nu stiu daca are rost sa fie anonimi postantii.

Offline

 

#18 14-12-2006 18:10:31

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

M-ati omorat cu plug-in-urile astea.. :-)))

Poate gasim niste sponsori sa dea ceva premii la concursul asta ar fi o idee (poate ceva edituri, habar nu am)- daca am timp si vrea lumea, incerc sa ma ocup eu de asa ceva.

Nu din hapsanarie ma gandesc la premii, ci din cauza efectului psihologic bun pe care il creaza o recompensa, ca si din "carligul" rezultat pentru ceva parte comerciala la site (adicatelea, azi ne sponsorizezi cu ceva premii, maine paote facem schimb de bannere, poimanie... etc.).

Offline

 

#19 14-12-2006 20:14:29

DanTe
Worker
From: Bucuresti
Registered: 08-12-2006
Posts: 33
Website

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

@micutzu
1. In acest moment tema saptamanii are premii, calendarul "Nuante Intime" 2007 pe care il oferim castigatorului, pana vom epuiza stocul. Pentru cine nu stie acel calendar este un calendar de fotografie nud alb-negru , realizat de mine si de Ciprian Strugariu.
2. Site-ul acesta nu cred ca vrea sa intre in sfera comercialului, deci nu se pune problema sponsorizarilor tip barter.

Offline

 

#20 04-01-2007 07:24:56

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

Ce se intampla cu Tema saptamanii? Nu alegeti tema urmatoare? Luci? DanTe? anyone? In curand va deveni tema lunii, anului, secolului, mileniului...

Last edited by ggl (04-01-2007 07:25:31)

Offline

 

#21 04-01-2007 08:24:57

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

Vroiam si eu sa intreb, da' parca am inteles de pe undeva ca Dan vrea sa o restructureze si sa o prezinte/desfasoare intr-un nou mod. Dan?

Bafta!

Offline

 

#22 13-06-2007 17:28:20

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Sugestii pentru derularea concursului...

As vrea sa ofer si eu un premiu castigatorului concursului: o marire 40x30 pe hartie alb-negru, de pe un cadru pe film, fie el alb negru sau color. Asta ca sa incurajez atat participarea la concurs cat si fotografia pe film smile

Daca nu mai faceti fotografie pe film, sunt sigur ca veti gasi niste poze vechi din copilarie care vi le-ati dori pe hartie (normal, daca mai aveti si negativul smile )

Last edited by radu (13-06-2007 17:30:00)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson