Prima pagina

Forum Fotomozaic / Inele newton

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 23-05-2007 10:31:48

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Inele newton

Am patit recent ca, la marire, sa imi apara inele newton pe hartie. Problema este, din cate vad, sticla de proasta calitate de la Krokus. Am sapat pe net si am cautat solutii, si am gasit doua variante:

1. Sticla antinewton. Pot sa sacrific o rama de dia cu antinewton (am niste rollei-uri 6x6 care s-ar preta), si sa imi pun sticla aia in loc de cea de la aparatul de marit. Intrebarea e: imi va afecta calitatea imaginii (in special sharpness-ul)?

2. Fara sticla deloc. Pot sa fac din plastic sau teflon, doua masti pentru neghative (24x35 si 645) si sa maresc fara sticla. Voi reusi sa pastrez planeitatea filmului cu solutia asta?

Mersi anticipat de ajutor.

Offline

 

#2 23-05-2007 10:53:45

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Inele newton

nu stiu ce rame rollei ai, insa la gepe 645 (si deci si la 6x6 cred) la ramele de dia, una din parti e sticla normala, cealalta antinewton (asa si functioneaza).

Eu la Durst am primit doar rama de marit pt film mic.

Am dat jos mastile fara geam (din aluminiu) pentru ca sincer nu ofereau o planeitate grozava si am pus un geam obisnuit.
Prin obisnuit ma refer la cel mai subtire geam "clasic" pe care l-am gasit, cumparat odata cu o rama luata de la un cadru de tablou/poza. Marca e destul de cunoscuta in Romania, Nielsen. E sticla ordinara, cu tenta usor verzuie (deci nu ideal optic) insa sincer eu n-am nici o problema cu ea asa, nu mi-a afectat imaginea vreodata incat sa zic ca e o problema. Problema mai mare este insa pastrarea geamului fara praf. Dupa chinurile cu ramele de dia, aparatul de marit pare floare la ureche wink

Implicit ai doua optiuni zic eu:
- ori rama nielsen, geamul cel mai subtire, taiata pe masura (vezi sa ii slefuiesti colturile absolut perfect)
- ori rame gepe, partea de geam nezimtata. In orice caz, vezi ca-s subtirele rau geamurile de dia, risti sa le spargi la cel mai mic soc.

Fara geam nu prea sunt adeptul. Doar in cazul in care gasesti un CF (curved field) ca obiectiv de marit. Insa alergi dupa cai verzi.

Offline

 

#3 23-05-2007 12:02:48

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Inele newton

Ok, pana la urma va fi sticla antinewton de la ramele alea de dia. O sa o print intr-un suport de plexiglas negru, si cred ca o sa mearga brici.
Mersi de ajutor.

Offline

 

#4 23-05-2007 12:45:00

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Inele newton

plexiglass-ul l-as evita.
Se zgarie rapid si risti sa zgarie la randul lui emulsia.
Daca vrei ceva mai ok, fa-o de aluminiu. Nu poti taia geamul direct pe forma aia?

Eu am geamul mai mare decat cadrul (pot printa lejer si marginile de la filmul lat) si nu ma deranjeaza.

Offline

 

#5 23-05-2007 16:47:32

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Inele newton

Sticla A-N am numai cat o rama dia 6x6, si nici nu imi imaginez de unde sa fac rost de mai multa. De aia am nevoie de ceva suport pe care sa o montez, si sa o pun in suportul de negativ de la aparat. daca as gasi sticla antinewton, mi-as taia direct bucatile de care am nevoie, da nu am nici cea mai vaga idee cine produce asa ceva.

Offline

 

#6 23-05-2007 16:54:02

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Inele newton

uite fa asa: ia o rama d-aia nielsen (sau daca te intelegi cu ei, ia doar geamul, zici ca ti s-a spart una acasa) de 2mm sau de 3mm maxim si fa-o pe masura. Sunt destul de sigur ca n-o sa mai ai probleme

Offline

 

#7 24-05-2007 10:25:28

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Inele newton

Am mai sapat intre timp pe net despre problema asta. Se pare ca nu sunt primul care pateste asa ceva - e un topic care reapare in mod regulat pe forumuri gen photo.net. Acolo am citit ca, cel mai simplu e sa faci astfel incat intre geamurile care tin pelicula sa ramana un spatiu cat de mic (sa nu se lipeasca) - 0.3 mm e suficient. Asa ca am pus pe marginile de la sticla, cate o fasie de scotch. Sper ca asta ma va scapa de problema.
Daca nici asa nu se rezolva, o sa caut o rama deaia si o sa imi tai sticla de la ea.

Offline

 

#8 24-05-2007 10:32:22

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Inele newton

ai grija cu scotch-ul ca are niste dezavantaje:
- la caldura mare (adica sub un bec) adezivul incepe sa "curga"
- strange praf pe margini => zgarie filmul
- e plastic pe plastic impreuna cu filmul => incarcare electrostatica
- risti sa-ti strice clarul daca pui filmul un coltz peste stratul de scotch (si maresti mult).
- se dezlipeste cand ti-e lumea mai draga

mai degraba baga niste scotch in holderul de negativ (pe rama aia neagra) decat pe sticla.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson