Prima pagina

Forum Fotomozaic / accept sugestii

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 05-06-2007 21:33:28

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

accept sugestii

accept cu nerabdare sugestii legate de:
- cum sa se poata publica articole usor pt cei care le scriu
- cum sa pot grupa resursele mai bine (trebuie sa le fac o grupare mai acatarii) + sa le puteti adauga voi direct
- ce ar putea fi imbunatatit ca ergonomie.

dezbatem deschis, vedem ce putem face tehnic  smile

Offline

 

#2 13-06-2007 22:35:23

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: accept sugestii

Mie mi-ar place un sistem asemanator ca la Wikipedia, sa poti adauga articole direct cu un formular, si apoi sa poti sa il editezi ori de cate ori e nevoie, fara interventia moderatorului.

Offline

 

#3 21-08-2007 10:11:32

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: accept sugestii

Nu se inscrie in ce ceri tu, dar e ceva de care ma lovesc mereu: link-urile ies de pe site.
Se poate face ceva sa se deschida in alta fereastra?
Nu ma deranjeaza neaparat dar nu vreau ca oamenii sa iasa de pe site urmarind un link.

Offline

 

#4 21-08-2007 10:35:26

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: accept sugestii

discutia asta am avut-o in contradictoriu cu ggl.
El sustinea ca utilizatorul poate apasa shift ca sa se deschida alta fereastra.

Cred ca finalmente (tinand cont ca au mai fost 2 cerereri) vom trece la sarit in alta fereastra..

Offline

 

#5 21-08-2007 11:38:36

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: accept sugestii

cool.
sar'mana

Offline

 

#6 21-08-2007 12:30:04

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: accept sugestii

pe mine ma enerveaza cumplit linkurile care deschid ferestre noi. de aia a dat al de sus "open in new tab" si pe ie si pe mozilla, sa fie folosit!

parerea mea!

Offline

 

#7 21-08-2007 13:04:15

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: accept sugestii

Corect.

Ai open in new tab, ai mouse gestures, ai shortcut-uri de la tastatura. Nu are sens sa obligi omul sa deschida intr-o alta fereastra link-ul. Mi se pare aberant.

Eu oricum ii dau sin reflex open in new tab de fiecare data.

Hai sa ma leg umpic de resurse.

In primul rand, ar trebui facuta o baza de date mai mare,initiala. Pentru asta ar trebui consultati utilizatorii  (ceva genu "bai, care stitzi service-uri scrietzi aci").

In al doilea rand, ideea cu gruparea pe categorii e cat de cat ok, dar imi displace faptul ca le vad la gramada cand intru pe resurse. As prefera sa vad categoriile , si sa aleg eu ce vreau.

De asemenea, as vrea sa vad un formular de adaugare a unei resurse (nume, descriere, pagina web, locatie , coordonate geografice smile) .... hai ca ma intind)

Si mai departe, e o categorie la care am nelamuriri: "Fotografi" . Ce anume este un fotograf?

Pe de o parte poate fi o persoana care face in scop comercial fotografii dupa cererea clientului. Care e "Servicii foto"

Pe de alta parte poate fi un utilizator cu un blog amarat sau o pagina geniala pe care sa vad eu poze cand ma plictisesc acasa. Care e "Pagini utilizator" or something, si care ar trebui inclusa sau la resurse, sau la o sectiune separata de linkuri la site-uri de profil.

De asemenea, as face rost de ceva resurse legate de :
-carti cu si despre fotografie (te pot ajuta cu titluri , am multe PDF-uri pe aici)
-filme cu si despre fotografie (si aici la fel) . Nu consider ca filmele cu imagine "fotografica" isi au locul (era un topic). Astea au premiile lor pentru regizare, pentru imagini. In schimb sunt filme care au ca tema principala fotografia (Masters of Photography series, Adventure of photography, sunt zeci de documentare, plus cele artistice cum ar fi Ashes and Snow sau Baraka)

Mai vrei? smile)

OT:
As permite fiecarui utilizator sa aiba o galerie personala de poze , in afara oricarui topic sau articol , just "galerie personala" , cum e pe galeriafoto.com (acolo e cam aiurea facut, pe photo.net e fain dar nah...alta tara, alte conditii).
As crea un sistem de localizare, sa pot vedea pozele pe haarta, folosind Google Maps. Nu e greu smile smile) smile) smile)

Ok, am aberat destul. Mai vedem ce zice lumea.

LE: la articole imi pare ok ideea de a posta in sectiunea dedicata, si de acolo urcat de un admin, cum e acum. E umpic inceata, dar merge .

Poate faci cumva sa scriem articolele folosind tag-uri HTML, ca sa le putem aranja cum vrem. asta ar fi un plusz.Eu nu prea sunt fan BBcode .

Last edited by anarhistu (21-08-2007 13:07:52)

Offline

 

#8 21-08-2007 13:54:08

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: accept sugestii

pdf. uri fara drepturi de autor? ;-)
eu zic sa nu riscam

Offline

 

#9 21-08-2007 14:00:06

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: accept sugestii

yeeeeee
smile

merci guys, in sfarsit vad si eu ca se chinuie lumea.

Pai la chestia cu galeria cred ca se poate rezolva. O sa vad cum fac in week-end sa scot php-ul de la naftalina smile

Offline

 

#10 21-08-2007 14:27:42

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: accept sugestii

Crick, nu am zis ca le punem sa le poata downloada lumea. Ideea era sa fie o lista de titluri , autori, despre ce e cartea, bla.

Mai departe stie tot omu sa o caute pe Google.

Offline

 

#11 21-08-2007 22:03:10

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: accept sugestii

ok, am inteles cu pdf.urile.
Bloguri personale se pot atasa la site?
Eu ma gandeam la cumva sa scriem articolele direct in sectiunea potrivita, fara sa te mai chinui tu sa le postezi.
Dar nu stiu ce solutie sa propun, tehnic.

Offline

 

#12 25-08-2007 21:35:38

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: accept sugestii

defect profesional, am stat si m-am gandit putin la evolutiile dorite.

Punand cap la cap sugestiile si limitarile a iesit cam asa:

ma gandeam sa fac o pagina unde utilizatorul sa poata vedea:

-----------------
articolele mele
-----------------
tutorialele mele
-----------------
imaginile mele
-----------------
resursele mele
-----------------
profilul meu
-----------------


-la articolele mele userul sa-si poata vedea articolele publicate deja, cu data, numarul de vizitatori si link direct la feedbackul primit si, evident, sa poata publica direct articole, fara sa mai treaca prin circul cu forumul. O sa incerc sa fac interfata de publicare cat mai intuitiv posibila

- idem pentru tutoriale

- la imaginile mele utilizatorul sa aiba optiunea de a-si alege singur imaginile dintre cele de la articole sau tutoriale care doresc sa apara la galerie. Sa le poata organiza in 3 feluri (la discretia lui daca doreste sa aleaga 1, 2 sau toate trei modurile)
                         - sa-si creeze galerii tematice (de ex alb negru, peisaj, etc)
                         - sa inregistreze imaginile cu keyword-uri (care se pot cumula de ex sa poata scrie ca la flickr tag-uri: bebe, alb-negru, nikon, etc)
                         - sa le arunce pur si simplu

- la resursele mele sa poata vedea linkurile, cartile, imaginile, etc sale favorite, putand opta daca sa le faca publice sau nu (un gen de "agenda" sa nu mai stea cu n-spe mii de foi sau bookmarkuri), in categorii predefinite sau in categorii+subcategorii pe care sa le aleaga el (de ex fotografi, carti, )

- la profilul meu sa poata pune orice despre el ca si gen. Acest profil sa fie accesibil si de catre alti utilizatori, servind la a repera gusturile unei persoane, cartile preferate, imaginile preferate de autor. Aici autorul sa-si poata povesti copilaria, cum fura cirese, imaginea de pe olita, cu cine s-a certat ultima oara pe forum si de ce, orice vreti voi.

=====================================
Ideea de blog sincer nu cred c-o pot concura cu site-urile dedicate gen blogspot. N-am nici gazduirea ultramare, n-am nici spatiul atat de personalizabil.
Ce pot insa sa aduc similar este ideea de articol. Publicat, e ca un fel de blog. Vreti zilnic? Publicati zilnic. Vreti sa aveti imaginile grupate intr-o galerie dorita de voi pe care s-o "mariti" de-a lungul timpului? no problem.

E ok asa?
tehnic o sa fie ceva baban de munca, tinand cont insa ca se anunta vreme ploiasa/geroasa in perioada care vine, usor usor, cred ca o s-o scoatem la capat.

Offline

 

#13 26-08-2007 10:28:34

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: accept sugestii

e mai mult ca OK.

Offline

 

#14 26-08-2007 18:35:36

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: accept sugestii

Ok, am o mica observatie

La "Profil utilizator" , sau cum ii zic, ar fi bine ca lumea sa scrie realizarile, proiectele, visele, etc legate de fotografie.
Tinand cont de specificul acestui site nu se justifica povesti cu curse ilegale da masini, furat de cirese, autostopul in Ungaria sau work and travel.....etc.

Pentru cei care au cont pe carpati.org, acolo e organizat f fain profilul:

Suna cam asa:
      Imagine: (maxim 200K si numai format JPEG)
Descriere:
Proiecte realizate:
Proiecte planificate:
Hobby-uri:

Succes smile

Last edited by anarhistu (26-08-2007 18:36:34)

Offline

 

#15 26-08-2007 18:56:10

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: accept sugestii

ok.

folks: mut serverul din tara in franta.
Urmarile:
- anomalii de functionare probabil anytime soon
+ trafic nelimitat
+ spatiu de stocare 50x mai mult

va tin la curent inainte sa fac mutarea propriu-zisa.

Offline

 

#16 27-08-2007 18:12:04

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: accept sugestii

am facut cererea de mutare.
Daca apar ozn-uri si probleme, pls be mercyful.

Offline

 

#17 27-08-2007 23:38:15

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: accept sugestii

guys suntem pe noul server cu aer fresh de schwitzeria + vaka milka (varianta elvetiana).
Sper sa fie intr-un ceas bun aia 50 gb spatiu de stocare + banda nelimitata oferita.


Daca lumea se decide, putem gazdui galeriile pe site. Sa vad daca gasesc un plugin pt forum sau daca nu si toata lumea e de acord, sa incercam sa gasim un soft de forum sa tina si img upload.

Imi iau adio de la www.elvsoft.ro si le multumesc pentru cele 9 luni (Sabina nu te gandii la bebelusi!) de colaborare si sper ca intr-o buna zi atunci cand o sa revin in tara sa il remut la ei. Daca aveti nevoie de o gazduire si de sprijin, niste oameni de nadejde care au facut tot posibilul in conditiile date.

Sa vedem ce ofera infomaniak.ch.

Pls, orice anomalie, dati cu batul fara jena, sunt curios daca sunt probleme de vreo anumita natura cu site-ul.

Last edited by docman2 (28-08-2007 02:06:48)

Offline

 

#18 28-08-2007 07:31:55

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: accept sugestii

Merge rezonabil incepand de azi dimineata.

Spor smile

Offline

 

#19 29-08-2007 02:06:56

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: accept sugestii

ok. e compatibil php5
+ daca va uitati in colt la prima pagina de ex o sa apara nickul daca sunteti logat (=> securitate integrata finalmente).

De maine incep munca la pagina de profil + editorul de articole.

Offline

 

#20 29-08-2007 09:40:31

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: accept sugestii

Mie pe conexiunea pe care o am si care e destul de stabila ca si banda, imi pare ca merge chiar o idee mai rapid. In rest n-am observat nimic aiurea.

Ce sa zic... sa fie intr-un ceas bun intradevar. wink

Bafta!

Offline

 

#21 29-08-2007 17:17:11

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: accept sugestii

cand apas pe articole ale aceluiasi autor, apare pagina generala de articole.

Offline

 

#22 29-08-2007 17:33:25

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: accept sugestii

yeap. confirmed.
rezolvat.
merci Sabina smile

Offline

 

#23 31-08-2007 11:03:39

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: accept sugestii

incepand de luni va fi functionala interfata de adaugat articole smile

Moderatorii vor avea extra optiunea sa le aprobe.

Offline

 

#24 02-09-2007 07:51:04

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: accept sugestii

enjoy folks, e online aplicatia de pus direct articole.

Astept bugurile pe adresa binecunoscuta si evident sugestiile de imbunatatire.

Pt cei care au dificultati in a intelege functionarea cred ca vom face un manual (desi pare totul logic).

merg si eu la somn

Offline

 

#25 02-09-2007 12:10:00

sato
Pentaxar canonist
From: Galati
Registered: 07-12-2006
Posts: 92
Website

Re: accept sugestii

treaba buna domn docman...

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson