Prima pagina

Forum Fotomozaic / Imprimanta foto

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 06-08-2007 16:25:37

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Imprimanta foto

salut!

tocmai m-am intors dintr-o vacanta de vreo 2 luni cu o gramada de poze de familie si doar cateva imagini care sa merite scoase pe hartie. si ma bate gandul ca o imprimanta foto ar mai reduce un pic costurile pentru printuri mici (10/15) si cel putin ar iesi cum vreau eu pozele... sau nu?  hmm

imi trebuie ceva care sa scoata poze a/n bunicele si color inca "lizibile" (deci nu vreau super calitate) la un pret rezonabil. timp de gandire am berechet, oricum nu pot sa o cumpar decat cel mai devreme in iarna, dar vreau sa studiez putin piata si sa ma lamuresc daca are sens sa fac investitia. in principiu as vrea sa le pot scoate format A4 (si eventual sa pun mai multe poze pe pagina) dar nu exclud nici variante de genul maxim  13/18. a, si inca ceva: viteza de printare sa fie rezonabila, sa nu stau o ora pentru o poza. daca as putea sa printez cu ea si text ar fi ideala.

nu stiu de unde sa apuc problema si nici ce trebuie sa cer de la o imprimanta, asa ca orice sugestie e binevenita. e obligatorie o imprimanta foto sau merge si o imprimanta obisnuita dar de mai buna calitate? (nu ma intereseaza sa printez musai pe hartie fotografica, dar vreau ca rezultatul sa arate totusi decent). cam care sunt costurile per fotografie? ce alte cheltuieli suplimentare pot sa apara? cam cat tine cartusul color (nu vreau date exacte dar macar estimativ)?

multumesc anticipat!

Offline

 

#2 07-08-2007 10:16:18

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Imprimanta foto

Nu te complica, mergi la un minilab.

Cauta unul decent si ieftin (Domo??) care sa iti scoata poze de pe digital. Fa-le in Lightroom (sau orice soft ai tu) setarile de culori, noise reduction, contrast, luminozitate , whatever. Asta dupa ce calibrezi monitorul smile) . Salveaza-le ca JPEG 100% quality , rezolutie cat poti tu, si mergi la un minilab. Un 20x30 te scoate la vreo 2.5 - 3 RON , pretul e similar cu o imprimanta "de casa".

Alternativ poti merge la un studio de printare color mai bun (nu stiu sa iti recomand) . Vezi si tu unde merg arhitectii sau inginerii sa scoata planse, si sa aiba echipamente de varf . Te scoate cam la 1.5 RON / A4 dar nici nu se compara culorile si calitatea cu cea a unui minilab - in sensul rau al cuvantului..(BUN!!).

Dupa ce ai facut treaba asta (adica ai incercat ambele optiuni) gandeste-te ca ce poti face acasa va fi mai scump si mai prost decat ce au putut face e. Eu zic ca nu merita. Probabil merita pentru 9x13 , dar nici acolo nu prea. La o imprimanta , oricare ar fi ea, se vede ca e printat rezultatul, si arata urat.

Daca totusi vrei printer, Canon si Epson au variante speciale pt foto.Dar aici las pe altii sa iti recomande smile

Offline

 

#3 07-08-2007 10:59:09

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: Imprimanta foto

...si eu sunt de aceeasi parere cu anarhistu...nu cred ca merita...am un prieten ce si-a cumparat un Epson foto...model bun...dupa ce a studiat review-uri etc...si pe langa ca s-a chinuit de mama focului cu setarile de fiecare data cand tiparea...mie rezultatele mi-au placut mai putin chiar si decat o poza scoasa la minilab...(asta folosind cerneluri si hartie foarte bune)...in ce priveste preturile nu stiu exact dar atunci cand am discutat despre asta cu prietenul meu iesea clar mai scump decat la un minilab...singurul avantaj pe care il vad este ca poti sa scoti fotografia exact cum o doresti (luminozitate, contrast etc)...dar cu putin efort si cu cateva probe se poate si la un minilab...(calibrare monitor...scos poza la minilab...specificand sa nu ajusteze nimic...vazut cum iese...si in functie de asta facut acasa reglajele dorite)...
...numai bine...

Offline

 

#4 15-08-2007 18:44:21

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Imprimanta foto

scuze ca scriu abia azi, dar nu am avut net 10 zile sad

multumesc mult de raspunsuri, ma temeam ca asa ceva o sa spuneti. un avantaj al imprimantei pentru mine era ca nu mai trebuia sa bat Bucurestiul in lung si-n lat in cautare de minilaburi care sa nu-si bata joc de poze... dar se pare ca nu e cazul sa devin prea sedentara smile

oricum, am zis deja ca nu vreau super calitate, voiam imprimanta pentru pozele de familie, dar daca pretul per poza e similar intr-adevar nu prea merita investitia.

Offline

 

#5 06-12-2007 14:50:01

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: Imprimanta foto

eu tocmai sunt in procesul cumpararii unei astlfel de imprimante.. dar nu pentru mine. ca si cadou. Am lucrat cu canon seplhy Cp 720 si nu le scoate prea bune. e si mai scumpa pt ca are ecranul acela.. de parca daca printezi de pe calculator mai trebuie sa le vezi si de acolo. Am aflat ca selphy cp 510 ar fi mai buna. 720 ul are un sistem de autocontrast care nu poate fi scos ce iti subexpune unele cadre. ai aici review-uri despre ea http://www.diginews.ro/forum/index.php? … 7&st=0
daca e sa iei.. mai buna si mai ieftina e dp510. doar ca la oricare dintre ele iti iese costul de 1 leu pe imagine 10/15. la o cantiate mai mare putin la un minilab scoti si sub jumatate pretul. iti iei un set de hartie pt imprimanta, te costa un mil, faci 100 de poze. mergi cu 10 de poze la un lab si iesi si la 0,4 lei bucata.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson