Prima pagina

Forum Fotomozaic / In the Dark

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 07-09-2007 15:01:04

grig
Knipser
From: Timisoara
Registered: 07-09-2007
Posts: 17
Website

In the Dark

Salutare la toata lumea. Nou p'aci, racolat de docman de prin diverse locuri obscure.

Am incercat sa vin cu o prima imagine inedita (ne-mai postata prin alte locuri), dar n-am nimic rapid acum la dispozitie.
Astept impresi si pareri, fara mila, I can take it.
http://img514.imageshack.us/img514/9356/6364455lgzt6.th.jpg

ps: imi stau 4 role nedevelopate din shootingu asta, asa ca, daca nu va place cadrul, il numesc un Polaroid de test si "la revedere" big_smile

Offline

 

#2 07-09-2007 15:55:48

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: In the Dark

developeaza-le dom'ne, se poate ? smile

Offline

 

#3 07-09-2007 17:29:04

grig
Knipser
From: Timisoara
Registered: 07-09-2007
Posts: 17
Website

Re: In the Dark

mda, stau dupa FomaMures. Se lauda ca-n 15 sept imi trimit niste R09. Iti spune ceva asta? Ei se lauda c-ar fi ceva replica de Rodinal.

Ma gandeam ca-mi zici ceva si de cadru asta :p

Offline

 

#4 07-09-2007 23:43:29

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: In the Dark

grig eu speram sincer un articol smile

duduia in cauza, desi generos dotata de la natura, nu era exact imaginea la care ma asteptam.

Ii las insa pe colegii forumisti mai cu experienta sa se exprime, genul nu mi-e cunoscut si nu prea pot sa emit pareri competente smile

Offline

 

#5 08-09-2007 00:46:45

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: In the Dark

Pana vin cei cu experienta ia sa dau si eu batzu'n balta...

Unu, zi si tu la revedere atunci cand consideri tu... nu noi...
Doi, ceva legat de imagine... as mentiona un singur lucru si anume cred ca as fi pus-o sa pozeze abia in urmatoarea "oaza" de lumina, adica in urmatorul plan luminat.

Just my two cents... si asta inca de la cineva care n-are nimic de-a face cu nudul artistic...  roll

Bafta!

Offline

 

#6 08-09-2007 13:55:43

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: In the Dark

uite, o sa fiu eu nemiloasa! dar inainte de asta vreau sa-ti zic bun venit pe forum! smile

locatia aleasa mi se pare foarte faina, dar in imaginea asta ai 2 subiecte diferite: fata si tunelul. din punct de vedere al compozitiei ar fi fost mult mai unitar asa cum spune Bodhi, sa pui fata ceva mai departe in tunel (atunci subiectul devenea tunelcufata smile ), sau, daca o doreai in prim plan, sa folosesti o profunzime de camp mult mai mica, asa incat tunelul sa fie doar sugerat.

ce imi place la fata: cum cade lumina pe ea, nici prea "moale" nici prea "dura" ( "dotarile" personajului nu imi permit sa le comentez dar e un lucru bun ca le are, nudurile anorexice nu imi trezesc decat un fior de mila smile ).

ce nu imi place: ciorapii rupti, care sunt efectiv un cliseu si inca unul de un bun gust tare indoielnic. pozitia corpului, care e complet nefireasca (nici o persoana normala nu o sa adopte in mod spontan o asemenea pozitie). atunci cand alegi pentru subiect o pozitie nefireasca ea trebuie sa exprime ceva in felul in care o face un dansator printr-un salt sau o pirueta... altminteri sunt preferabile posturile mai naturale.

ce vad eu in poza asta e ca ai privit fata cu ochi de barbat, nu de artist... asta nu e un lucru rau, dar daca nu  te detasezi de faptul ca ai in fata o tipa sexi rezultatul e o imagine excelenta... pentru playboy!

sper ca nu am fost prea nemiloasa, chiar nu am avut intentia! mai ales ca singurele mele tentative de nud nu au fost nici pe departe asa de reusite! smile

Offline

 

#7 08-09-2007 16:21:43

sato
Pentaxar canonist
From: Galati
Registered: 07-12-2006
Posts: 92
Website

Re: In the Dark

Well...eu nu ma prea bag la comentat fotografii...las pe unii mai artisti sa faca asta...dar vreau sa-ti zic si eu bun venit domn 'war-war' grig big_smile

Offline

 

#8 08-09-2007 18:39:04

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: In the Dark

<off topic> no war zone here. sper sa fie clar.</off topic>

Offline

 

#9 08-09-2007 23:58:17

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: In the Dark

http://www.peterturnley.com/fineart/24.html

citez un prieten:
"vai mama".

Domnul grig, eu cam asa vad problema smile

Offline

 

#10 09-09-2007 11:44:58

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: In the Dark

Salut,

Bine te-am regasit. Lumea celor care fac fotografii este destul de mica.
O sa fac un scurt comentariu.

Am mai vazut citeva nuduri facute de tine si mi-au placut pentru ca exprimau ceva.
Reuseau sa transmita o senzatie...

Cel de mai sus nu intra in categoria asta.
Este foarte bine realizat tehnic dar nu transmite nimic. Cred ca ar trebui sa cauti in role pentru ca sunt sigur ca ai ceva mai bun.


Christian

Offline

 

#11 09-09-2007 18:33:56

grig
Knipser
From: Timisoara
Registered: 07-09-2007
Posts: 17
Website

Re: In the Dark

Buna seara la evaribadi,

Ma bucur macar ca v-am scos la comentat. Pe rand:

sato: intentionez sa ma implic in partea STRIC fotografica a site-ului cu cat mai putina tehnica. Daca se poate zero tech-talk. 10x anyway.

docman: vine si un articol. lemme breathe :p. Iar pe un forum de foto chiar nu ma asteptam sa comentam despre dotarile modelelor.

pentru restul: va multumesc mult pentru observatii. Din pacate eu nu consider 'critica" replici de genul: "cum as fi facut eu poza" :p. Pentru ca daca asculti de aceste "critici" ajungi sa nu mai lucrezi in stilul tau ci intr-o amestecatura de ele. Cadrul nu se doreste unul "spontan". Imi asum faptul ca nu transmite nimic, am bagat la cap si o sa lucrez la problema. Poate m-am lasat prea mult dus de "foamea" de lumina si am uitat complet de un "story" din spatele cadrului. Mea culpa. Daca nu transmiti NIMIC ai facut o fotografie proasta. Punct, ERASE si de la capat! :p


Incerc sa incropesc un studiu de lumina si forme. In principal in studio, dar am dat peste o grama de locatii care mi-au facut cu ochiul. In genul celeia din aceast cadru si m-am cam plictisit sa pozez locatiile punct. Nud in ruine este o idee departe de a fi originala dar o consider un exercitiu bun pentru mine. Ma face sa-mi dau silinta sa lucrez cu lumina disponibila (adica soarele). Control asupra a ceva incontrolabil? Poate nu neaparat, dar o lectie buna pentru mine oricum.

chris: invitatia la bere este inca valabila pentru oricand ajung in tm si ai ceva timp liber!

Offline

 

#12 10-09-2007 14:17:46

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: In the Dark

Lumina aia cade fenomenal pe fata. E ca o ... "trezire fara trezire", ca in momentele cand suna desteptatorul.... :-(...

Subscriu insa ca montarea ciorapilor rupt bate in cliseu. Poate ca ar insemna si ei ceva, dat atentie ca reprezinta si un fetish, nu foarte raspindit, dar, oricum...

Mie mi-a inspirat ce-am spus (trezirea, inceputul veghei, podul e simbolul trecerii de la vis la realitate), mi-a placut.

Dar scoate-i domle, ciorapii aia.... :-)).

Offline

 

#13 10-09-2007 18:21:12

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: In the Dark

micutzu wrote:

Dar scoate-i domle, ciorapii aia.... :-)).

.....ba ca e prea dezbracata, ba ca e prea imbracata..... lol


Obiectivul a scos un bokeh cam tulbure care dejeaza putin....
Legat de compozitie, deja au fost amintite niste rezolvari bune - fie modelul plasat o deschidere mai in spate, moment in care subiectul era tunelul cu fata, fie modelul era in prim plan devenind subiect, iar fundalul era estompat fie prin umbra, fie prin DOF ingust, fie prin amandoua, cu o sugerare totusi discreta a ambientului care este destul de interesant.
Exista si enviromental portret, care permite un cadru larg, si care poate fi facut inclusiv cu o focala ultra wide, dar atunci trebuie sa fie f. evidenta legatura deosebita a subiectului cu ambientulul.
Doar niste ciorapi rupti - desi eu nu am nimic cu ei - chiar imi plac smile, nu sunt insa suficienti  pt. a crea o legatura puternica intre femeie si tunel.

Last edited by loock (10-09-2007 18:23:02)

Offline

 

#14 10-09-2007 19:00:36

jollyroger
Turist japonez
Registered: 07-09-2007
Posts: 30

Re: In the Dark

grig(_jr)... bine ne-am regasit wink

Cu toate ca nu sunt un impatimit al nudului artistic totusi am vazut si eu pe ici-pe colo lucrari d-ale altora. Daca vrei sa explorezi "lumini si forme" cred ca locatia asta cam distrage atentia de la scop. Studioul mi se pare un loc mai potrivit pentru asta.
Mi se pare ca in momentul in care pui un nud (femeie, barbat, nu conteaza) intr-un loc trebuie sa il/o legi un pic de locul ala. Aici ceva nu rimeaza cu locatia (eu nu ii zic tunel pentru ca nu imi pare asa ceva smile ) - o fata in ciorapi de plasa cu bocanci si arata ca trezita din somn... Cel mult imi sugereaza saracie (desi macar ar fi pus o vestutsa pe ea).

Am vazut lucrari mai interesante pe site la tine tongue

Last edited by jollyroger (10-09-2007 19:01:53)

Offline

 

#15 10-09-2007 19:44:14

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: In the Dark

Nu este nici legatura si nici contrast intre femeie si ambient - alta varianta de rezolvare, chiar daca manierista si rasuflata...smile
abordarea AN a cam eliminat respectivul contrast, insa nici pe color nu sunt sigur ca exista...smile

Offline

 

#16 10-09-2007 20:00:09

grig
Knipser
From: Timisoara
Registered: 07-09-2007
Posts: 17
Website

Re: In the Dark

O sa incerc sa ma intorc fara ciorapi big_smile

jollyroger: exact asta povesteam mai sus. Studiul meu ESTE in studiou. Cadrul de sus este pe langa; o deviatie, pentru ca acum am dat de locatia asta si m-a atras.

O sa incerc sa mai postez un cadru de studio, dar am dubii mari despre el pentru ca privit pe monitoare cu gama si sensibil diferit arata total diferit si-o sa mi-o iau in cap pe tema asta big_smile

Offline

 

#17 10-09-2007 22:31:01

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: In the Dark

Salut Grig,

Buna seara la evaribadi,

Ma bucur macar ca v-am scos la comentat. Pe rand:

Dupa cum ai putut probabil sa remarci, in ultima vreme m-am retras de pe o parte din forumurile la care eram membru.
Motivele sunt extrem de simple.
Postam fotografii ca sa primim un feedback si acel feedback are un rol important in evolutia noastra viitoare. El ar trebui sa existe si sa contina o anumita doza de "substanta".

Exista multe forumuri de fotografie cu populatie extrem de numeroasa si foarte putini fotografi (no offence).

Pe aici nu trebuie sa te chinui sa scoti pe cineva la comentat. Este suficient sa postezi o fotografie. Aproape intotdeauna vei primi cel putin un raspuns, daca nu mai multe.  smile


Christian

Offline

 

#18 11-09-2007 13:16:15

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: In the Dark

Serios, as vrea sa vad cum iese fara ciorapi. Mie mi-a placut fata in ambientul respectiv, am simtit ceva :-)).

Offline

 

#19 11-09-2007 13:21:49

grig
Knipser
From: Timisoara
Registered: 07-09-2007
Posts: 17
Website

Re: In the Dark

Daca esti oriunde in vestul tarii te pot indruma sa ajungi la locatie.
Eu, pana in octombrie, sanse zero sa ajung. Si lumina asta este DOAR cu 15 min inainte de apus cand soarele coboara destul de jos sa luminele cat mai "paralel" prin gauri si DOAR daca ESTE soare. Vine toamna, cred ca pana la primavara nu e foarte abordabila locatia. Iti trimit o poza de test fara personaj si-ti dai drumu-n fotoshop :p. Am si braketuri :p

Last edited by grig (11-09-2007 13:22:42)

Offline

 

#20 11-09-2007 13:33:09

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: In the Dark

Merci! Sunt din Buc, nu ajung in vest prea des. Ai tras si tu mai multe, daca tot erau asa conditii cumplit de restrictive?

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson