Prima pagina

Forum Fotomozaic / Liniste ? Dimineata ?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 10-09-2007 19:08:30

jollyroger
Turist japonez
Registered: 07-09-2007
Posts: 30

Liniste ? Dimineata ?

In spiritul unei mini-discutii pe care abia ce-am iscat-o pe aici... here it goes:
http://img57.imageshack.us/img57/2028/linistepx9.th.jpg

Inca nu m-am hotarat la un nume. Tot ce mi-a atras atentia a fost linistea... si tantarii...
Asa ca o intitulez LINISTE 1. Pentru ca mai am si 2... si 3.

(PS-ul nu a facut decat un resize la imagine. Daca vreti sa va jucati cu ea pe la culori/contrast etc - nu va sfiiti smile ).

Last edited by jollyroger (10-09-2007 19:09:51)

Offline

 

#2 10-09-2007 20:58:43

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Liniste ? Dimineata ?

e o imagine care chiar imi da o senzatie de liniste... nu mi se pare ca ar avea nevoie de modificari in ps, e simpla si eleganta. o incadrare mai larga ar fi redat parca si mai bine senzatia de liniste, asa ca astept cu interes celelalte imagini din serie. smile

Offline

 

#3 10-09-2007 22:21:15

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: Liniste ? Dimineata ?

Salut,

Inainte de comenta imaginea o sa iti spun ceea ce mai deranjeaza.
Vad un thumbnail din care nu prea inteleg nimic - e prea mic - dupa care vad o imagine din care tot nu inteleg nimic - e prea mare - si sincer sa fiu as vrea sa vad intreaga imagine pe ecran inainte sa imi dau cu parerea.
Fii fara grija, mesajul nu se pierde daca imaginea e mica si nici nu e mai bun cu ceva daca imaginea e mare.

Christian

Last edited by christian_curec (10-09-2007 22:22:26)

Offline

 

#4 11-09-2007 11:55:57

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Liniste ? Dimineata ?

Buna jolly si bine ai venit printre noi.

Problema dimensiunii ridicata de christian e documentata aici. Avand in vedere ca ca ne-ai gasit mai greu, nu te vom sanctiona...  tongue   lol

In fine, sa trecem si la imagine... pareri, nu critica...  wink
Imaginea linistitoare? Hmmm... cromatica cu siguranta. Balizele sau ce-or fi acele chestii plutitoare, imi distrag atentia si imi plimba privirea prin jumatatea inferioara a cadrului. N-am nici o problema cu ele (nu ma intelege gresit), dar avand in vedere ca imaginea ar vrea sa induca o stare de liniste, nu cred ca sunt binevenite in cadru.

O ultima idee...

Imi pare, asa simt eu, putin cam brusca introducerea in cadru. O bucatica de plaja s-ar fi putut include in partea inferioara a cadrului?

Bafta!

Offline

 

#5 11-09-2007 13:12:20

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Liniste ? Dimineata ?

reflectarea barcii in apa e foarte sugestiva penru liniste, asa-i. Chiar asta mi-a sugerat- liniste. Dar subscriu la ideea lui bodhi- asa cum e pare trasa de pe o alta barca.

Offline

 

#6 11-09-2007 13:17:09

jollyroger
Turist japonez
Registered: 07-09-2007
Posts: 30

Re: Liniste ? Dimineata ?

Hehe, rabdare, am si cu bucatica de plaja smile. Asta mi s-a parut cea mai prolifica serie pe care am facut-o de cand am pus mana pe un aparat foto smile.
Ideea de baza era simpla... Apa, barca si un pic de zgomot de fond (balizele, insulele de departe, pacat ca nu zbura nici o pasare). De obicei sunt fan al includerii elementelor apropiate in cadru, dar aici pur si simplu ar fi aglomerat totul inutil.

Mi-am insusit critica cu dimensiunea imaginii. Din cate am citit se poate merge pe 800x600, mie personal pozele la dimensiuni mici imi inspira zgarcenie big_smile

Offline

 

#7 11-09-2007 13:32:53

grig
Knipser
From: Timisoara
Registered: 07-09-2007
Posts: 17
Website

Re: Liniste ? Dimineata ?

Incearca sa clonezi cele 3 balize sau ce-or fi, da-i un pic de saturatie pe rosu si mai trage putin de shadowz in jos. Vezi daca-ti place putin mai mult big_smile

Offline

 

#8 11-09-2007 13:39:50

jollyroger
Turist japonez
Registered: 07-09-2007
Posts: 30

Re: Liniste ? Dimineata ?

grig wrote:

Incearca sa clonezi cele 3 balize sau ce-or fi, da-i un pic de saturatie pe rosu si mai trage putin de shadowz in jos. Vezi daca-ti place putin mai mult big_smile

Alea trei balize nu le-am clonat din principiu. Daca erau in cadru atunci cand l-am vazut acolo raman. Poate le scot sa vad cum arata desi... de ele erau legate barcile (cu toate ca asta nu prea se vedea sad ).
Am tras de curbe, umbre, saturatie, ba chiar am incercat sa tai din rosu ca sa mai albastresc peticele de cer de sub nori dar parca se pierdea atmosfera originala.

Offline

 

#9 11-09-2007 16:06:07

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Liniste ? Dimineata ?

jollyroger wrote:

grig wrote:

Incearca sa clonezi cele 3 balize sau ce-or fi, da-i un pic de saturatie pe rosu si mai trage putin de shadowz in jos. Vezi daca-ti place putin mai mult big_smile

Alea trei balize nu le-am clonat din principiu. Daca erau in cadru atunci cand l-am vazut acolo raman. Poate le scot sa vad cum arata desi... de ele erau legate barcile (cu toate ca asta nu prea se vedea sad ).
Am tras de curbe, umbre, saturatie, ba chiar am incercat sa tai din rosu ca sa mai albastresc peticele de cer de sub nori dar parca se pierdea atmosfera originala.

asa este. am vrut sa-ti propun sa incerci un curves, dar mi-am dat seama ca farmecul pozei sta in low contrastul ala care da senzatia de liniste. poze de genul asta, saturate, am vazut prea multe. a ta m-a facut sa ma opresc un pic mai mult...

Offline

 

#10 11-09-2007 21:35:05

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Liniste ? Dimineata ?

dac-ar fi sa scriu intr-o zi un tutorial despre cum fac eu fotografie as insista pe un lucru simplu.
Daca retineti chestia asta zic eu ca ati scapat de 90% din problemele unei fotografii: orientarea fotografiei.

Chit ca o credeti sau nu, verticalul vs orizontalul joaca un rol teribil in fotografie.

Jolly, ai pus in imagine un "indicator", barca. Ne indruma catre ceva. Ceva-ul e in dreapta. Dreapta nu exista insa. Pentru ca e imaginea verticala.

Eu in general cand recurg la "indicatori" o fac pentru a converge catre ceva. Daca ai decis sa tragi pe verticala, atunci ti-ar fi fost utili si niste nori care sa convearga spre acel punct de interes. Problema e ca nu sunt.

Prin ce ma refer la acei nori?
iau perfect intamplator o imagine
http://www.luminous-landscape.com/image … Clouds.jpg

Vezi norii? Vezi cum converg spre subiect? Vezi exagerarea de grand-angular? E aceeasi idee ca si la tine.

Daca aveai niste nori convergenti inspre subiect, da, as fi incadrat si eu pe verticala. Altfel incercam (in cazul asta) orizontala.
De ce? pentru ca in mintea noastra limitata, orizontal = pace. Vertical = dinamism. Alegand orizontal, accentuai senzatia de liniste.

Ia-o ca pe un comentariu la ore tarzii smile

Offline

 

#11 11-09-2007 21:38:12

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Liniste ? Dimineata ?

hm.
si inca un truc pe care-l mai foloseam din cand in cand.
Daca tot esti dimineata, poti folosi o alta "proprietate" a norilor. Faptul ca se misca atunci cand e vant, producand o senzatie interesanta, tot de "indicator".

Uite la ce ma refer
http://farm2.static.flickr.com/1413/951 … 5383_o.jpg

Offline

 

#12 11-09-2007 21:40:02

jollyroger
Turist japonez
Registered: 07-09-2007
Posts: 30

Re: Liniste ? Dimineata ?

docman2 wrote:

[...]pentru ca in mintea noastra limitata, orizontal = pace. Vertical = dinamism. Alegand orizontal, accentuai senzatia de liniste.

Fix ca la carte (aia pe care o citesc acuma... ma rog, doar capitolul de compozitie).
Multumesc tuturor pentru comentarii.

Iar cu norii miscatori... Tin minte (pozele's facute pe la inceputul lui iunie) ca mai mult de mult de 2 secunde nu puteam sa fac expunerea. Unde e un ND cand il cauti...  neutral

Last edited by jollyroger (11-09-2007 21:41:34)

Offline

 

#13 11-09-2007 21:45:01

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Liniste ? Dimineata ?

pai cel mai ieftin nd = un polarizant.
Nici d-ala n-ai?

Offline

 

#14 11-09-2007 21:45:24

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Liniste ? Dimineata ?

si lasa-l pe Iarovici saracul sa se odihneasca smile

Offline

 

#15 11-09-2007 23:23:28

sato
Pentaxar canonist
From: Galati
Registered: 07-12-2006
Posts: 92
Website

Re: Liniste ? Dimineata ?

cre'ca tov iarovici se odihneste de mult...

Offline

 

#16 12-09-2007 00:20:37

grig
Knipser
From: Timisoara
Registered: 07-09-2007
Posts: 17
Website

Re: Liniste ? Dimineata ?

Nu trageti in pianist si n-o luati la bani marunti. O idee incercata pe viteza:

http://img258.imageshack.us/img258/3970/linistepx91mat8.th.jpg

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson