Prima pagina

Forum Fotomozaic / Campionatul de wushu - partea I

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 27-09-2007 16:36:00

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Campionatul de wushu - partea I

cateva poze de la campionatul de wushu de sambata trecuta (nu sunt propriu - zis o serie, asa ca o sa le pun cate una pe saptamana)... orice comentarii si sugestii sunt binevenite. smile

http://img222.imageshack.us/img222/719/pict0182uw0.jpg

Last edited by amelie (27-09-2007 16:37:33)

Offline

 

#2 27-09-2007 21:32:59

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

Ce e aia wushu? Nu am mai auzit niciodata de acest sport...

Offline

 

#3 28-09-2007 01:10:53

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Campionatul de wushu - partea I

wushu nu e un sport, e un nume generic pentru mai multe stiluri de arte martiale chinezesti. la unele dintre ele demonstratiile de competitie sunt efectiv lupte cu partener, la altele constau in taolu-uri, adica secvente de miscari pe care necunoscatorii le aseamana de multe ori cu dansul dar a caror finalitate e totusi martiala... taolu-urile pot fi facute cu arme sau  alte accesorii - evantaiul e cel mai pasnic dintre ele. smile
Jet Li e cel mai cunoscut practicant, dar el face foarte multe stiluri care pentru un necunoscator sunt greu de diferentiat.
Din pacate la campionatele de la noi organizarea lasa mult de dorit in sensul ca nu exista sponsori si nici publicitate nu se face deloc evenimentului. Daca in anii trecuti, cand s-a tinut la Polivalenta, lumea a mai aflat si a mai venit, anul asta chiar nu au fost decat rudele concurentilor, mai mult parinti ai copiilor din concurs.
Eu am ajuns tare tarziu si era sa nu ajung deloc pentru ca am reusit sa-mi strivesc aratatorul de la mana dreapta chiar in dimineata respectiva...
Pozele sunt departe de-a fi multumitoare (mai ales ca au fost facute la propriu cu aparatul in mana dreapta si copilul in stanga) dar chiar sunt curioasa daca genul asta de poza poate spune ceva unei persoane care nu stie nimic despre stilul respectiv.

Offline

 

#4 28-09-2007 07:27:42

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Campionatul de wushu - partea I

salut,

foarte interesanta ipostaza.
as fi preferat-o baietrii care se amuzau in spate...da' asta e.
Unde s-a intamplat ? Tot la Polivalenta.

N.B. : intr-adevar, artele martiale parca sunt ciumate; sunt tinute departe de media mai ceva ca pe vremea lu' Ceausescu...

Offline

 

#5 02-10-2007 09:21:08

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Campionatul de wushu - partea I

hollow, scuze, eu aveam impresia ca ti-am raspuns dar se pare ca am uitat sa dau send! smile poza e un crop, aveam efectiv copilul in mana cealalta si nu puteam sa fac zoom cum voiam... asa ca pe baietii din spate nu i-am observat decat cand am procesat-o... puteam sa-i scot dar parca mi-a placut contrastul smile

evenimentul s-a intamplat intr-o sala de langa hotel "Sport", in complexul "Lia Manoliu" (parca asa ii zice acum, nu?)
a fost fain ca era lumina multa si se putea poza fara blitz, partea proasta e ca la un moment dat era soare de-a binelea.

mai multe poze aici, nu sunt prea reusite dar ca sa va faceti o idee.

chestia cu artele martiale "ciumate" a ramas de pe vremea comunismului si o sa mai ramana multa vreme de-acum incolo, pentru ca cei care se ocupa de asta sunt cam aceiasi ca si atunci...

Offline

 

#6 02-10-2007 12:54:25

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

mi-a placut asta: http://picasaweb.google.com/lindaserban … 7216920866

interesant... deci fata asta frumoasa si delicata nu e de fapt ceea ce pare:D

in filmul 'Hero' apare stilul asta de lupta cumva?

Offline

 

#7 02-10-2007 15:34:00

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Campionatul de wushu - partea I

Cred ca o stiu "din vedere" pe aceasta fata, dar recunosc ca desi privirea-mi fina smile a suspectat ceva - ceva, f. subtil de altfel, nu am stiut ca le are asa de bine cu evantaiul...smile

Last edited by loock (02-10-2007 21:27:55)

Offline

 

#8 03-11-2007 10:41:40

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Campionatul de wushu - partea I

scuze, abia acum am observat ca a mai scris cineva aici smile

@dada: da, si in Hero apare wushu, dupa cum spuneam e un nume generic pentru un amestec de stiluri.

@loock: fata cu pricina a luat locul 3 la campionatele europene si cica e si arbitru international (altminteri e inca la liceu smile )

preferata mea e concurenta care i-a placut lui dada, e de departe cea mai bine pregatita fizic si cea mai "martiala" ca mod de exprimare. pacat ca trebuia sa fiu atenta si la ala micul (suit in momentul respectiv pe podium), altfel ar fi fost mult mai multe de pozat la ea smile

Last edited by amelie (16-11-2007 14:54:29)

Offline

 

#9 15-11-2007 21:36:42

Tayquandrious
id: wudang_shu
Registered: 15-11-2007
Posts: 8
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

Sunt super pozele caare le-ai făcut smile , dacă mai ai mai pune,  big_smile

Offline

 

#10 16-11-2007 15:03:48

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Campionatul de wushu - partea I

mutumesc pentru aprecieri Tayquandrious si bun venit pe forum. din nick-ul tau sa inteleg ca ai legatura cu artele martiale? wink

din pacate celelalte poze pe care le mai am sunt mai degraba poze de interes personal, dupa cum am povestit mai sus am ajuns tarziu, spre sfarsit si trebuia sa fiu atenta mai ales la copil ...

OT: pozele au fost mai mult ceva colateral deoarece copilul e mic si nazdravan ... am ajuns acasa cu o febra musculara de zile mari dupa 3 ore de alergat non stop prin sala si pe afara... si fara sa fi reusit sa-mi vad sotul prezentandu-si cele 3 numere pe care le avea in concurs sad

Offline

 

#11 17-11-2007 12:52:59

Tayquandrious
id: wudang_shu
Registered: 15-11-2007
Posts: 8
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

Thx for the woarm welcoming Amelie.  A fost misto competitia (am participat si eu), păcat insă că nu au fost si alti spectatori inafara de parintii sportiviilor si rudele acestora in sala. Din pacate la noi promovarea wushu-ului este relativ scazuta si nu pot spune ca sunt multi care-l practica sad. Oricum... competitia a fost secundara. Eu sunt de parere ca sunt 2 moduri de a vedea wushu-ul, karate-le artele martiale in general. Pe de-oparte poti sa vezi wushu-ul (in cazu nostru, ca asta practicam), pur si simplu ca pe un sport unde te antrenezi pentru a participa la diverse competitii, inclusiv cele internationale, interesul fiind pus pe obtinerea medaliei de aur si pe obtinerea centurii negre, avand astfel o viata normala (servici, antrenamente, familie). Iar pe de alta parte daca vrei sa practici wushu-ul la un nivel mult mai avansat, va trebui sa inveti sa te desprinzi de dorinta de a obtine diverse mealii si centuri colorate. Daca cineva vrea intradevar sa practice wushu, atunci acesta va trebui sa inteleaga adevaratul sens al wushu-ului si ce vor artele martiale sa transmita fiecarui practicant. Wushu este un mod de viata, unde nu ai nevoie de ceturi colorate si medalii pentru al practica (acestea nu sunt decat o reflexie a eului interior). Un devotat practicant (discipol), va incerca sa isi creeze un stil de viata bazanduse pe antrenamente zilnice, o alimentatie corespunzatoare, meditatie astfel ajungand la un nivel interior si exterior pe care putini reusesc sa-l atinga. Eu am fost la competitie pentru a vedea daca imi pot stapanii emotiile intr-o asemenea situatie. Si desi practic de 7 artele martiale (5 karate, doi wushu), ai zice ca sunt obisnuit cu competitiile si stresul dinaintea acestora. Ei bine, chiar daca am fost premiat la editia din 2007 a c.n-ului, ce a ce  mi-am propus sa realizez am esuat. Inainte sa intru pe tatami, am meditat, m-am adunat eram focus si cu toate acestea la jumatatea taolu-ului m-am incurcat, fiind nevoit sa improvizez continuarea acestuia pe loc, incercand sa nu dau de inteles arbitriilor ca ma incurcasem. Nici la aceasta ora nu stiu si nu cred ca si-au dat seama, avand in vedere ca oricum ei nu stiau taolu-ul pe care l-am executat. Am vrut sa-mi stapinesc emotiile, nu am reusit (am reusit insa sa ma adun si sa continui, deci...banuiesc ca tot e bine...). Oricum...aceasta este prerea mea despre artele martiale. Penrtu toti cei care practicati wushu, continuati, nu va lasati, este un sport si un stil de viata care aduce multe beneficii atit fizic cit si psihic, la nivel interior si la nivel exterior. Cei care cunosc banuiesc ca vor intelege ce am vrut sa transmit prin acest comment ( care este cam lucg smile)    ). Nu trebuie sa iti sporesti puterea, ci sa te unesti cu ea.

Offline

 

#12 17-11-2007 14:29:53

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

Tayquandrious,

ai putea sa ne scrii un articol (cu multe fotografii, evident) despre asta? suna tare interesant.

Offline

 

#13 17-11-2007 14:33:53

Tayquandrious
id: wudang_shu
Registered: 15-11-2007
Posts: 8
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

Fotografii de unde cu cine ?smile

Offline

 

#14 17-11-2007 17:26:52

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

poate tayquandos nu are fotografii, dar ar putea scrie articolul, iar amelie sa puna fotografiile.

sau poate are: cu arte martiale - sugera degetica.

Offline

 

#15 17-11-2007 21:28:12

Tayquandrious
id: wudang_shu
Registered: 15-11-2007
Posts: 8
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

Pai... intrati pe www.freewebs.com/ashiko-ryu   Acesta este websitu meu smile. Daca intrati pe el, gasiti multe articole despre Wushu, Taiji, Ba Gua, Xing Y. Originiile acestora si o scurta istorie generala. De asemenea am scris si despre stilul de Karate Shito-ryu care include Kata, Kumite, Kobudo, Tamashiwara, Bunkai, + istoria stilulu in mare smile ).  Sunt si niste poze cu mine si o bibliografie ( asta daca vreti sa aflati mai multe despre mine si pasiunea mea p.t artele martiale:) ).  Ar fi multe de scris, ar iesi dita mai articolu daca ar fi sa-l scriu pe acest forum smile, asa ca daca asi scrie probabil asi scrie ce am scris si pe site...smile De mentionat faptul ca situl este inca in constructie si are greseli gramaticale avand in vedere ca l-am scris in engleza. Din pacate inca nu am avut timp sa-l corectez asa ca...ignorati greseliile de scriere:)

Offline

 

#16 18-11-2007 18:49:12

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

T, aici pe forum se pune accentul pe foto

Offline

 

#17 19-11-2007 10:51:05

Tayquandrious
id: wudang_shu
Registered: 15-11-2007
Posts: 8
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

Ok, asi putea sa scriu articolul, dar despre ce ati vrea sa scriu. Arte martiale in general ?, o latura anume din Wushu ( Xing Y, Pa Qua, TaiJi) ?. Asi putea sa va scriu un articol despre stilul de Wushu din muntii Wudang      (Wudang-Wushu), cum a aparut el, ce pozitie ocupa in china in ragngul artelor martiale chinezesti, taolu-urile care se studiaza in stilul Wudang si semnificatia fiecaruia. Partea spirituala si partea practica a stilului, si multe altele legate de acest stil de wushu. Si daca vrea, Amelie poate sa puna pozele. Am impresia ca are o galerie foarte frumoasa si ar iesi un articol destul de bun cu ajutorul ei big_smile. So...wanna join Amelie big_smile smile

Offline

 

#18 20-11-2007 14:48:35

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Campionatul de wushu - partea I

daca-mi spui care dintre poze sunt de wudang wushu... n-am nimic impotriva! wink

acum vorbind serios: mi-ar placea mult un articol despre arte martiale, dar cum eu nu sunt practicant mi-ar fi oarecum dificil sa-l scriu. pe de alta parte singurul stil pe care il cunosc suficient e taiji, la restul chiar daca recunosc niste elemente in taolu-uri pentru ca le-am vazut de multe ori nu reusesc sa diferentiez stilurile... ca sa faci poze de sport care sa fie intr-adevar bune trebuie sa cunosti putin sportul respectiv.

pe de alta parte exista o diferenta intre abordarea oarecum reportericeasca (de care se apropie pozele mele de la campionat, cu amendamentul ca sunt putine, disparate si au destule "bube" de incadrare, lumina, etc) si abordarea ceva mai artistica pe care as dori-o pentru un articol. ar trebui sa am timp sa ma intalnesc cu mai multi practicanti si sa le fac poze intr-un mediu oarecum controlat dpdv al luminii, fundalului, etc. lucru deloc usor pentru ca nu am o asemenea locatie la dispozitie iar cu timpul liber stau inca si mai prost.

aici e totusi un site de fotografie si oamenii asteapta chiar si de la un articol de arte martiale o oarecare coerenta dpdv fotografic. eu am de vreo 2 ani un plan in minte, dar uite ca nici pana acum nu am reusit sa ma intalnesc cu persoana respectiva intr-o locatie potrivita pentru poze... cine stie, poate ma mobilizez iarna asta! smile

Offline

 

#19 20-11-2007 21:40:26

Tayquandrious
id: wudang_shu
Registered: 15-11-2007
Posts: 8
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

În China exista o zicala: In nord respectul trebuie acordat templului Shaolin iar in sud onoarea îi este atrobuita wudang wushu-ului. Acestea sunt cele doua mari scoli de arte martiale din China. Restul stilurilor sunt desprinse din acestea doua. Elemente comune exista atat in nord cat si in sud. Exista peste 300 de stiluri de Kung-fu in China, asadar este imposibil sa iti dai seama care ce stil e, in schimb poti sa iti dai seama care are originiile in nord si care in sud. Mai exact care stil a fost desprins din Shaolin si care din Wudang. Desi elemente comune sunt regasite atat in Wudang cat si in Shaolin, exista o diferenta majora care ne ajuta sa le diferentiem. Stiul Shaolin si cele desprinse din acesta ( precum Changquan ), pune accentul pe miscarile largi, a loviturilor de pumn si a sariturilor acrobatice, elementul principal fiind forta exterioara. Iar in sud stilul Wudang si derivatele sale pun accentul pe dezvoltarea puterii si vitezii in partea superioara a corpului, cu miscari, lovituri de picior si pumn directe. Spre deossebire de stilul Shaolin unde accentul se pune pe forta exterioara in Wudang este esentiala dezvoltarea si invatarea folosirii fortei interioare Chi, prin meditatie si exercitii specifice corelate cu o respiratie corespunzatoare, ( asemenea Taiji-ului smile ). Asadar putem spune ca stilulrile din nord sunt "dure", acrobatice, folosinduse forta fizica, musculara iar stilurile din sud putem sa le caracterizam ca fiind stiluri "moi", "soft", care folosesc energia interioara ( Chi ), miscari rapide si directe, folosinduse de forta adversarului pentru a o intoarce inpotriva acestuia.

Last edited by Tayquandrious (20-11-2007 21:42:57)

Offline

 

#20 20-11-2007 21:54:34

Tayquandrious
id: wudang_shu
Registered: 15-11-2007
Posts: 8
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

Da ai dreptate amelie sad , acest site pune intradevar accentul pe fotografie iar eu  poze cu wushu, nu am decat unele alb-negru ( prelucrete.....) sad Articolul de scris pot sa-l scriu, dar are rost oare sad ? Pozele fac cam jumate din articol....zic eu smile

Legat de mediu, locuri potrivite unde ai putea face poze ar fi undeva in natura...sa zicem...cred ca in Herastrau intr-un loc mai retras pe langa lac unde ai avea copacei smile ,iarba smile .....ar fi un loc perfect pentru a face poze cu wushu.  Inconjurat de natura... ( copacii contin mult chi smile ), sau undeva pe un munte, iara ar fi locul ideal, sau un parc smile.În orice caz, sa existe spatii verzi ( pentru un fundal adecvat ).

Offline

 

#21 20-11-2007 22:31:09

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

inainte de a deveni iar capcaun, nu vad sincer nici o problema intr-un articol despre domeniu atata timp cat este legat de fotografie. Cat despre vitza pumnului, sincer, nu e forumul potrivit.
Please.

Offline

 

#22 21-11-2007 10:29:31

Tayquandrious
id: wudang_shu
Registered: 15-11-2007
Posts: 8
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

Stiu ca nu e tocmai forumul potrivit, dar nu am facut decat sa evidentiez cateva diferente dintre stilurile din nord si cele din sud, pentru a ne fi mai usor sa le diferentiem

Offline

 

#23 23-11-2007 21:22:14

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Campionatul de wushu - partea I

parca vorbiti chineza aici, nu pricep nimic:D

Tayquandrious, daca scrii articolul, incearca sa mergi pe spiritul artelor martiale, nu atat pe tehnica... eventual experienta ta personala, cum ai ajuns sa le practici... nu este important sa scrii un manual, ci sa impartasesti o sensibilitate... adica ceva care sa inteleaga si sa intereseze pe toata lumea:)

Offline

 

#24 28-11-2007 16:28:10

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Campionatul de wushu - partea I

dada wrote:

nu este important sa scrii un manual, ci sa impartasesti o sensibilitate... adica ceva care sa inteleaga si sa intereseze pe toata lumea:)

dada, ai reusit sa zici exact ce gandeam eu si nu reuseam sa spun!  big_smile

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson