Prima pagina

Forum Fotomozaic / Pentax

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 21-12-2006 11:37:28

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Pentax

nu mai e Pentax ca pana acum. Este HOYA Pentax HD
http://www.dpreview.com/news/0612/06122 … amerge.asp

O sa fac o mica istorie. Primul meu aparat mai serios a fost un Pentax. Saltul de la rusesti la asa ceva a fost imens.
Pentru cei care au inteles filozofia lor de fabricatie a aparatelor treaba e simpla. Pentru cei care sunt "on the other side" cum zic maniacii mai vechi, e greu sa explic. Cert este ca nu au vandut bullshit ca si canon, nu si-au batut joc de clienti schimband baioneta sau promovand incompatibilitati de dragul vanzarilor. I-am apreciat mereu pentru ca au fost altfel decat mainstreamul profitabil. K10D e o dovada in plus pt asta. Pentru cei mai vechi, LX, MX, MZ-S sunt lucruri care zic ceva.

Ieri am decis ca nu mai investesc in aparatura foto. E prea multa in casa. Am facut o ultima achizitie. Digitalele actuale nu ma atrag in mod grozav. Cele full frame mi se par decente, folosibile, dar cam atat. Implicit pentru mine Pentax s-a oprit undeva acum cativa ani, cand au inceput sa renunte la niste lucruri.

Curios este ca azi, la o zi dupa, citesc anuntul de mai sus. Si-mi dau seama ca am scapat la t(z)anc de o dezamagire. Pe care minoltistii o cunosc deja.

Poate e o stire prea lunga, pentru mine e insa una trista. Un lucru e clar insa, ceva a disparut.
Le doresc succes, sunt unul din cei putini care i-am apreciat, desi poate nu cu asa mare verva ca si altii.

Ma intorc in trecut implicit, inclusiv prin ultima achizitie, veche de vreo 52 de ani. Firma care la fel, in curand o sa-si gaseasca un "m&a" partner.
It's a sad story.

Offline

 

#2 21-12-2006 11:51:54

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Pentax

aiii! docman, ce intuitie grozava ai avut!!! nu imi vine sa cred, mi-ai spus ca s-ar putea intampla una ca asta (si a fost unul din motivele pentru care m-am decis pentru nikon)

bouche bee

ps: vinzi cumva din obiectivele nikkor pentru digitale? roll

Last edited by dada (21-12-2006 11:56:50)

Offline

 

#3 21-12-2006 12:14:35

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Pentax

Nikon? Nikon = Canon 2. Directia in acre au luat-o anul asta si faza cu D40-ul mi se pare de toata jena. Au scos motorul de AF afara din aparat si au taiat din productie o groaza de obiective excelente. Pe unele le vor inlocui cu variante mai scumpe cu motor in obiectiv, AF-S and other useless crap nobody needs (vezi 50/1.4 de la Canon umflat de la motor si umflat pretul - costa cu 30-50% mai mult decat alte obiective 50/1.4 - din acelasi motiv). Altele vor fi pocnitorile consumer uzuale. Chestia cu Nikon si compatibilitatea obiectivelor e o poveste roz care nu e valabila decat atunci cand iei un aparat scump (de la D200 in sus).

Pentax = Canon 3.

Eu nu vreau sa fotografiez folosind un computer cu mutle butonase si functii. Ma enerveaza. Digital stinkage. Daca dispare filmul ma apuc de altceva, pictura realista sau sculptura. Vad eu. Pana atunci, FM3a rules my world.

Last edited by ggl (21-12-2006 12:52:04)

Offline

 

#4 21-12-2006 12:34:23

Tavi F.
Banned
Registered: 08-12-2006
Posts: 84

Re: Pentax

In privinta trecerii de la aparatele rusesti la cele occidentale, nu pot spune prea multe, in orice caz obtoratorul cu perdea intilnit la multe aparate vechi rusesti e mai prost decit cele cu lamele metalice, cu deplasare verticala.
Citisem intr-o carte mai veche, ca s-au facut odata niste teste intre obiective rusesti si altele occidentale. Sper ca retin bine, obiectivul Canon a fost net depasit de un Jupiter (rusesc), in privinta puterii de separare.
Pentru cei care urmaresc obtinerea unei calitati cit mai ridicate a imaginii, sa foloseasca distante focale fixe.

Eu de exemplu, sint revoltat ca nu gasesc aparate reflex monoobiectiv digitale, dar fara automatizari excesive (poate si pretul ar fi mai accesibil).
Chiar si cele compacte digitale ar fi bune, un Leica ce imita stilul vechi e eeenorm de scump, producatorii stiu sa profite, de pe cei cu dare de mina.

http://www.leica-camera.us/photography/m_system/m8/

Last edited by Tavi F. (21-12-2006 14:15:10)

Offline

 

#5 21-12-2006 12:49:05

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Pentax

Tavi F. wrote:

http://www.leica-camera.us/photography/m_system/m8/

Se dau cu 2 filtre de la mai noii HOYA Pentax HD. lol

Bafta!

Offline

 

#6 21-12-2006 13:39:06

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Pentax

Totusi, tehnica e doar ce va ce ne ajuta, nu o vad ca pe armele soldatilor (adica sa-ti depinda viata de ea). Ma rog, nu ma refer la profesionisti.

Offline

 

#7 21-12-2006 14:14:07

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Pentax

eee, fara insulte la adresa knipserilor...
in curand o sa zici de rau si de turisti japonezi???
big_smile

Offline

 

#8 21-12-2006 14:16:18

Tavi F.
Banned
Registered: 08-12-2006
Posts: 84

Re: Pentax

PS.- Pentru a nu crea reclama negativa sau confuzii, dau tot aici sursa din care spuneam de testele asupra obiectivelor rusesti si occidentale.
A. Dicu - Manualul fotografului amator, 1961 pag.39 - prelua din revista "Sience et vie"- nr. 489/1958

"In aceste pagini redam tabloul cifrelor obtinute la probe. Ele confirma primele noastre impresii: Kievul poseda un obiectiv a carui putere de separare se dovedeste superioara aparatelor Canon, Leica, Contax"......"imaginiile obtinute sint mai clare, neprezentind nici cea mai mica deformare." (Kiev era echipat cu obiectivul Jupiter 8)-se spune in aceeasi carte.

Poate calitatea s-a mai schimbat....

Last edited by Tavi F. (21-12-2006 17:11:39)

Offline

 

#9 21-12-2006 14:37:00

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Pentax

Da " ce-am zis rau !?

Offline

 

#10 21-12-2006 14:40:59

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Pentax

eu inteleg foarte bine.
la alta scara (pt ca inca mai exista libertate in domeniul meu), e la fel si la compozitie.
Da, Gelu, se compune cu computerul.....

si zic si eu la fel. Cata vreme mai exista hartie cu portative si creion, o masa sa sustina foaie A3 si un pic de liniste, lumea e a mea. Hm, cer cam mult??

sunt cea mai fresh pentaxista din zona. Si pe film, nu digi. A fost pur si simplu noroc sa intru la magazin si sa ma indragostesc la prima vedere.
  si extrapoland....imi dau seama ca fotografia este arta cea mai dependenta de materie .
   Asa cum muzica e dependenta de factorul uman.

Offline

 

#11 21-12-2006 17:04:11

Tavi F.
Banned
Registered: 08-12-2006
Posts: 84

Re: Pentax

micutzu wrote:

Da " ce-am zis rau !?

Tu nu ai zis nimic rau, daca ti-ai pus intrebarea asta la citirea ultimei mele interventii.
Eu am pus completarea separat la ce zisesem mai sus despre testele obiectivelor. Nu imi permit sa arunc asfel de afirmatii (obiectiv Canon vs. ob. Jupiter) doar din amintiri, am atasat si sursa de informare. Situatia era in acele timpuri...ani '60
(am corectat si acolo sa se inteleaga mai bine)

@Degetica - am vazut si eu ca ai un aparat bun, sa-l folosesti sanatoasa si un timp indelungat smile

Last edited by Tavi F. (21-12-2006 17:15:54)

Offline

 

#12 07-06-2007 23:01:39

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Pentax

din ciclul s-a tampit lumea!
700 usd un teleconverter!!!!
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi … 1&rd=1

asta se cheama ce a ajuns pentax: leicafilie 2, nu se mai cumpara aparate pt foto ci pentru admiratie/pipait/etc... jenant

in curand vor ajunge ca posesorii de leica (fotografi nu i-as denumi neaparat) care se pozeaza despuiati (atentie, nuditate explicita) in lipsa de altceva.
http://www.summilux.net/forums/viewtopi … ;start=420

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson