Prima pagina

Forum Fotomozaic / Clujul remember - Adela Rusu

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 17-08-2010 22:11:09

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Clujul remember - Adela Rusu

A fost publicat articolul:
Clujul remember - Adela Rusu
Feedback pls.

Offline

 

#2 18-08-2010 09:39:06

antiq
Forumist pro
Registered: 08-12-2006
Posts: 506

Re: Clujul remember - Adela Rusu

Adela , Clujul are pt. fiecare o poveste draguta , este un oras frumos , per ansamblu ... cu oameni ''deschisi''.
Toate pozele sunt facute cu un tele si-mi lasa impresia de distantare , oarecum !? Asta ai dorit ?
Sunt locuri care au pt. tine o anumita conotatie , o amintire din studentie , cred ca ar fi mers o anume apropiere ...
Sa nu te superi , dar asa vad eu smile
Spor !

Offline

 

#3 18-08-2010 13:32:21

adelarusu
Posesor de trepied
From: Oradea
Registered: 09-12-2009
Posts: 126
Website

Re: Clujul remember - Adela Rusu

Iti multumesc mult Antiq pentru parerea ta si iti apreciez sinceritatea! Itr-adevar toate fotografiile le-am facut cu teleobiectivul ( se vede  ca ai ochiul format!) dar nu din dorinta de distantare de subiect ci pentru efectul de blur al fundalului care pe mine ma fascineaza.....mi se pare ca se creeaza o poveste!
Iti doresc si tie mult spor in toate!

Offline

 

#4 19-08-2010 11:39:44

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Clujul remember - Adela Rusu

E vara de fapt. Lucrurile merg cam încet. Prea încet. Vino înapoi în octombrie.

Cadre cam stâmte şi timide - mulţi oameni cu spatele, distanţă, etc.

Offline

 

#5 19-08-2010 14:05:31

adelarusu
Posesor de trepied
From: Oradea
Registered: 09-12-2009
Posts: 126
Website

Re: Clujul remember - Adela Rusu

Multumesc de sfaturi ggl....o sa tin cont de ele!

Offline

 

#6 19-08-2010 14:50:35

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Clujul remember - Adela Rusu

efectul de blur al fundalului poate fi fascinant uneori, dar de fapt e o capcana.
provocarea e sa pui subiectul in relatie cu fundalul, in lupta. competitie, dialog. Sa realizezi idei in felul asta.

Offline

 

#7 19-08-2010 15:30:12

adelarusu
Posesor de trepied
From: Oradea
Registered: 09-12-2009
Posts: 126
Website

Re: Clujul remember - Adela Rusu

Stii cum se spune Degetica : teoria ca teoria dar practica ne omoara ( asta ca o mica gluma!!!)
Cu siguranta perseverand...... in timp voi ajunge sa fac acele conexiuni de care vorbesti !
Cu totii speram la mai bine !
Iti multumesc de idei ! Toate gandurile mele bune!

Offline

 

#8 20-08-2010 12:10:08

Danad
DZR de foto
From: Cluj-Napoca- Sudbury
Registered: 22-02-2007
Posts: 506
Website

Re: Clujul remember - Adela Rusu

Uite...eu de exemplu as fi restrans numarul de cadre, pentru ca ai- dupa parerea mea- cateva imagini faine, dar probabil se dilueaza printre celelalte...
Imi plac mult: 7, 10 11 si 12.
Bafta!

Offline

 

#9 21-08-2010 22:08:23

adelarusu
Posesor de trepied
From: Oradea
Registered: 09-12-2009
Posts: 126
Website

Re: Clujul remember - Adela Rusu

Multumesc Danad......si mie imi plac cel mai mult cele enumerate de tine!
Am vrut sa creez o poveste cu  multe locuri prin care am umblat dar ai dreptate..sunt prea multe cadre!
Bafta si tie si mult spor!

Offline

 

#10 23-08-2010 18:31:33

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Clujul remember - Adela Rusu

Mie mi-ai cauzat o regasire oarecum trista. Poza cu batranica cu florile.
Prima poza "clujeana" pe care am vazut-o avea acelasi subiect si prima data cand am fost in Cluj imaginea asta mi-a ramas lipita de retina.
Mi se pare mereu la fel de trista, insa ma atinge mereu la fel de mult. Unele lucruri n-or sa se schimbe niciodata in Ro cred... :-(
Merci frumos!

Last edited by Crick (23-08-2010 18:32:10)

Offline

 

#11 23-08-2010 19:31:08

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Clujul remember - Adela Rusu

Eu sunt din Cluj şi văd astea cam zilnic smile Uneori observ detaliile, alteori nu, dar de obicei nu fotografiez.
Sunt câteva faine, dar nu pot să le zic pe numere smile
Cea cu cei doi cu telefoanele la masă îmi place, cea cu Inedit, cea cu fata de pe bancă.

Cea de la Bistro Viena cu meniul zilei şi cea cu motocicleta şi bicicleta, tot de pe strada Matei Corvin, nu îmi plac. nu ştiu dacă are de a face cu culorile, dar parcă motivul principal sunt culorile prea tari.

Oricum, felicitări pentru articol şi sper că ţi-a plăcut la Cluj smile

Offline

 

#12 23-08-2010 22:39:39

adelarusu
Posesor de trepied
From: Oradea
Registered: 09-12-2009
Posts: 126
Website

Re: Clujul remember - Adela Rusu

Intr-adevar Crick ai intuit bine.....regasirea a fost oarecum trista...si asta poate se vede din fotografii...si cum ziceam tristetea vine si din faptul ca am trait clipe minunate in anii studentiei in Cluj si acum viata e altfel...cu grijile zilnice si multe probleme  existentiale pe care nu le-am avut atunci!
Prima fotografie imi aduce aminte de faptul ca la Revolutie am vazut oameni morti pe trotuar exact acolo unde astazi s-a ridicat acel simbol si unde oamenii se plimba in voie unii fara sa stie ce s-a intamplat atunci!
Fotografia cu motocicleta si bicicleta m-a facut sa zambesc putin..ca si cum erau un cuplu,fata de pe banca cu picioare frumoase care vorbea la telefon si batranica in fundal cu fusta lunga si cu batic pe cap..o paralela intre tinerete si batranete,flacara aceea care arde in Piata Mihai Viteazul ca un simbol al recunostintei pentru cei care s-au jertfit ca astazi sa fim liberi ,bancile sus la Belvedere care sunt goale si triste cand altadata frematau de lume....am incercat prin fiecare fotografie sa fac o asociere cu ceea ce am simtit atunci si acum.....la unele poate am reusit.....la unele poate nu................dar in final mesajul meu a fost inteles!

Iti multumesc Anarhistu pentru aprecieri.....mi-a placut la Cluj si cum ziceam in finalul articolului,,Iubesc orasul studentiei mele!"

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson