Prima pagina

Forum Fotomozaic / sfat cumparare obiectiv

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 18-02-2008 00:37:24

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

sfat cumparare obiectiv

la ce trebuie sa ma uit cand cumpar un obiectiv SH? mai ales daca e ceva mai vechi?
vreau sa fac un cadou (sper ca nu-s urmarita pe forumuri  big_smile  ) ,dar nu vreau sa mi se dea in cap dupa.....

Offline

 

#2 18-02-2008 08:09:06

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: sfat cumparare obiectiv

Hehe, e mai mult de discutat aici.

Presupunem ca functioneaza obiectivul, aia ar fi prima chestie.

E de vazut coatingul si starea lentilelor exterioare, care sunt afectate de timp de obicei.
E de vazut daca are/ cat praf are inauntru, uneori intra praf in interior intre elemente.

Ce e foarte important: diafragma. E simplu. Pui obiectivul pe camera, dai la F-ul maxim, pui camera pe B si tii apasat butonul de declansare. Te uiti cu atentie, sa nu aiba urma de ulei sau zgarieturi pe diafragma. Uneori la cele mai uzate obiective acolo se observa cel mai usor.  Poti folosi si functia de DOF preview pentru asta, daca vrei si daca aparatul pe care il incerci are.

Ca idee, cam asta este. Legat de starea exterioara, a metalului, ec, aia vezi si tu cum arata. Personal am avut obiective perfecte optic si functional cu vopseaua dusa pe alocuri, deci nu e asa relevant.

Eu cam asta zic, mai asteptam si pe altii.

Offline

 

#3 18-02-2008 08:49:30

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: sfat cumparare obiectiv

multumesc!
cum verific coating-ul?
asta cu bulb cred ca o sa verific mai intai la obiectivul propriu bun ca altfel nu-mi dau seama de diferente big_smile

Offline

 

#4 18-02-2008 09:39:03

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: sfat cumparare obiectiv

Buna,

Eu am cumparat de trei ori obiective second-hand de plastic , cu AF. De fiecare data am avut noroc si obiectivul a fost in starea indicata de vanzator. Sincer, nici nu m-am uitat daca e centrat corect (toate 3 au fost zoom-uri).   La K pentax (poate si Nikon, dar nu sunt sigur), se poate verifica diafragma si daca nu e pus pe camera, obiectivul. Mai mult in general la cele vechi, de prin anii '60-'80 (MF doar) ma uit mai atent la diafragma , sa functioneze corect, sa nu aiba ulei, focalizarea sa se faca usor, iar sticla sa fie absolut curata !!! - atentie la ciuperca, pete sau zgarieturi. Se mai intampla sa aiba firicele de praf in interior, daca sunt foarte putin, e ok si nu va afecta imaginea. Oricum, depinde si pretul de vanzare.
Obiectivele pe care le-am cumparat au fost pe montura K Pentax sau M42. Din pacate nu prea stiu coating-ul cum se verifica in ce stare e.

PS. La zoom-uri e preferabil sa nu aibe joc prea mare, sau deloc. In general, daca e mai slab din contructie se mai intampla. La cele fixe e mai rar.

Offline

 

#6 18-02-2008 10:24:15

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: sfat cumparare obiectiv

Multumesc mult de tot.
Cum verific la montura K diafragma? e vb de un ob M.

Offline

 

#7 18-02-2008 11:23:38

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: sfat cumparare obiectiv

Te uiti la ea, la diferite inchideri, apoi o inchizi de tot din inel si tragi de actuatorul diafragmei - cel care iese in afara in spatele obiectivului, si ii dai drumul brusc !
Te uiti sa vezi daca se inchide extrem de repede, asa cum trebuie, cu zdrang !

Daca nu se inchide extrem de repede, nu este bine - are fie ulei curs pe mecanisme, fie alte depuneri care provoaca frecare, sau chiar deformari aparute in urma unei indoiri a actuatorului (la F-uri de ex. ), si rezulta in final supraexpuneri, cel putin daca nu folosesti mirror lock-up si trepied, eventual cu expuneri lungi.
La K2 exista functia de mirror lock-up dar diafragma se inchide doar la declansare - de unde si nevoia de expuneri lungi pt erori mai mici cu un obiectiv cu diafragma lenesa.
La MZ-S, exista 2 sec. mirror prefire si in mod normal se inchide si diafragma odata cu ridicarea oglinzii - depinde si de modul de operare...

Last edited by loock (18-02-2008 23:59:48)

Offline

 

#8 23-04-2011 11:17:08

corina0006
Boboc
Registered: 18-11-2010
Posts: 8

Re: sfat cumparare obiectiv

Salutare,
Am un aparat nikon D 3000 cu obiectiv 18-55 vr si oscilez in a cumpara un obiectiv 55-200 vr sau 70-300 vr care le-am vazut aici http://www.emag.ro/obiective, acum ma axez f mult pe portrete si macro, daca mai fac din cand in cand si landscape. Ce parere aveti? care merita sau daca merita achizitionat?

Multumesc mult,

Offline

 

#9 24-04-2011 23:18:05

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: sfat cumparare obiectiv

nici 55-200 nici 70-300 nu-s obiective pt. ceea ce-ti doresti, desi portrete ok se pot face si cu acestea. Totusi, 70-300 am impresia ca nu merita luat de nou la cat a ajuns acum pretul lui. Are totusi avantajul unei plaje mai mari si aceea ca poate fi utilizat pe camere de 35mm.
Poate mai bine completeaza/combina portretul cu macro-ul Nikon 60mm AF-S G (cam pretul e la nivelul unui 70-300 VR nou), sau 105 VR, da-s mai scumpe din pacate.
Acuma, cum tot a aparut (sau urmeaza sa apara pe piata cred) , pt. portret ar fi super ok 50mm AF-S G :-) Depinde desigur si la ce pret.

Offline

 

#10 25-04-2011 10:19:52

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: sfat cumparare obiectiv

Corina, montecralo are dreptate ref. la 55-200 si 70-300. 60/2.8 macro e scump. Pentru portret poti folosi cu succes un 50/1.4G sau astepti sa apara 50/1.8G (au fost curand ceva "scurgeri" de informatie despre asta) care va costa mai putin. Parerea mea este ca un 35/1.8G e mult mai util pentru fotografie generala, portrete, close-up-uri cu flori, etc. 50-ul e cam prea dedicat, eu il folosesc rar pe D80.

Offline

 

#11 10-10-2011 17:58:41

corina0006
Boboc
Registered: 18-11-2010
Posts: 8

Re: sfat cumparare obiectiv

Salutare,

Stiu ca v-am mai scris legat de achizitionarea unui obiectiv si inca nu pot sa ma hotarasc, poate ma mai ajutati cu cateva sfaturi smile

M-am mai uitat la obiective si ma gandeam sa imi cumpar un 18-105 vr sau 18-200 vr nu stiu care e mai bun, vreau sa il pot folosi pt aproape orice, fara sa mai schimb obiectivul, ma atrage destul de mult fotografia de portret si subiectul uman dar si calatoresc destul de des. As mai vrea sa imi cumpar si lentila de polarizare, ma puteti ajuta cu cateva sfaturi? smile

Mersi frumos

Offline

 

#12 11-10-2011 13:18:44

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: sfat cumparare obiectiv

Buna Corina,

Vrei sa alegi intre strict intre cele doua obiective sau ne intrebi pe noi cam ce parere avem?
In general: din punctul meu de vedere cam orice obiectiv de tip zoom ce depaseste 3X are mici sau cate o data chiar mari imperfectiuni undeva in plaja de distante focale. Poti sa ai probleme (gen lipsa de claritate) la capatul tele sau wide asta asa ca exemplu. Asta pe de o parte... Pe de alta parte, tu compari un obiectiv care costa 1000 de lei cu montura de plastic cu unul care costa de trei ori mai mult. Esti dispusa sa dai 3000 de lei pe 18-200? Sau ai gasit o versiune mai ieftina a acestui obiectiv? Eu am avut pe mana putin timp 18-200-le primul model (cred ca avea si VR dar simplu nu cum e acuma II) si sincer nu am fost dat pe spate. Oricum nu te poti baza pe ceea ce-ti povestesc eu aici... Daca esti hotarata, atunci incepe sa citesti cat mai multe review-uri pe net. Incepi de pe dpreview.com si in rest google. Vei vedea opinii si opinii. Munca asta de documentare trebuie sa ti-o asumi si astfel cu siguranta la sfarsit vei fi multumita de alegere.

Cat despre filtrele de polarizare intradevar sunt ceva ce nu ar trebui sa lipseasca din geanta unui fotograf.
In primul rand ti-as recomanda sa te uiti la cele cu polarizare circulara. Sunt mai usor de folosit. Atentie la diametrul lor sa se potriveasca pe obiectivul tau. In mod normal daca ai mai multe obiective iei un filtru pe cel mai mare diametru pe care-l ai la obiectivele din geanta si apoi folosesti reductii pentru a folosi filtrul pe restul obiectivelor (daca intentionezi asta). Atentie la cate stop-uri iti taie din expunere. In mod normal ar trebui sa fie cat mai putine. Daca vrei mai mult mai bine iei si un filtru ND. Sa fie slim daca vrei sa le folosesti pe un obiectiv wide. Si cam asta ar fi fara a intra in detalii prea multe. Asa ca hint, un filtru bunicel incepe de la 100 de EUR. Si atentie nu trebuie sa te zgarcesti la filtru deoarece iti va afecta calitatea imaginii daca "sticla" din el este de proasta calitate.

Scuze ca nu am timp sa intru in mai multe detalii insa sper sa-ti fie de folos in inceperea muncii de documentare.

Bafta!

Last edited by Bodhi (11-10-2011 13:20:25)

Offline

 

#13 11-10-2011 20:55:09

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: sfat cumparare obiectiv

Corina, 18-105 VR. Ia-l nou cu garantie ca nu-i asa de scump. Nu vreau sa fac reclama, insa ai garantie 5 ani (3 + 2 daca te inregistrezi pe Nikonisti.ro) la el daca-l iei de la distribuitori Skin (f64, hotohobby, yellow store, etc.). De 18-200 uita. Ti-a zis mai sus Bodhi de ce. Nu-si merita banii. Mai bine iei un 16-85 VR daca ai bani de aruncat. 18-105 si-a luat o prietena tot la sfatul meu si e bun, sau cel putin a nimerit ea unul bun. Poti sa vezi aici pozele mai noi cu cai. Un singur sfat am sa iti dau legat de zoom-urile Nikon mai noi: sa NU le indesi in geanta. Poti bloca zoom-ul daca faci asta. Deci i-ati si o geanta generoasa in care sa stea lejer obiectivul fara sa fie solicitat axial daca nu ai deja una.

Polarizant (circular) vezi un Hoya Pro1 sau Kenko Pro1 daca vrei ceva decent si mai lesne (<100$), un Hoya HD CIR-PL daca vrei ceva de calitate buna (~100 eur) sau un B+W MRC sau un Heliopan SH-PMC daca vrei ceva de calitate foarte buna. Pe 67 mm daca iti iei 18-105. B+W si Heliopan mai ieftine gasesti second-hand pe ebay. Noi sunt usturator de scumpe (>200$), iar distribuitorii Schneider dn Romania (photosetup) sunt si nesimtiti si nici nu prea au pe stoc, deci tot de dincolo va trebui sa-l iei. Daca n-ai chef sa te complici, cumpara din tara un Hoya HD. Nu cred ca vei vedea vreo diferenta intre Hoya HD si un B+W sau Heliopan. Hoya HMC e mai ieftin, insa pe mine ma scoate din sarite sa-l sterg daca se murdareste cu amprente/grasime. Mi se pare infernal de greu de curatat. Cu asta m-am distrat chiar alaltaieri. Si filtrul Pro1 e la fel din punctul asta de vedere, pentru ca sticla si tratamentul antireflex sunt similare cu cele de la filtrele HMC. Hoya HMC daca il scapi pe jos poate sa se desfaca. A patit Radu. Am patit si eu cu un alt filtru Hoya. Nu-i tragic, se poate pune la loc, insa pentru asta trebuie sa gasesti si sa recuperezi toate bucatile in care s-a desfacut. Hoya HD e mult mai usor de curatat. Cu scapatul pe jos nu stiu cum sta dar pare mai bine facut. De spart e mai greu de spart decat un filtru obisnuit pentru ca-i facut dintr-o sticla speciala. Polarizantele ieftine fara indicativ cu majuscule care contine adesea MC (multi coating) dupa nume sunt fara tratament antireflex sau cu tratament antireflex rudimentar deci fac reflexii si lens flare. Polarizantele liniare pot sa faca figuri si sa zapaceasca autofocusul.

Last edited by ggl (11-10-2011 23:09:45)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson