Prima pagina

Forum Fotomozaic / Fujifilm X-Pro1

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 06-01-2012 01:16:05

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Fujifilm X-Pro1

Nu e oficial da' daca se adeveresc zvonurile ar fi o camera excelenta .. sistem , mai exact :-P
http://www.theverge.com/2012/1/5/268404 … tails-leak
http://www.x100forum.com/index.php?%2Ft … -leaked%2F

Offline

 

#2 06-01-2012 08:28:28

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

Cu X100 ma tem ca au dat-o putin in bara, chiar daca lumea e enuziasta. Nu ma astept la miracole din partea lor daca n-au fost inca in stare sa corecteze niste probleme enervante intr-un firmware.

Offline

 

#3 06-01-2012 12:20:52

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

dar dintre mirrorless astea care e cea mai buna?
am citit ceva review-uri dar nu m-am lamurit.

Offline

 

#4 06-01-2012 14:02:49

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

Tind să īnclin spre Sony NEX-5 sau 7.
Cu toate că urăsc modul proprietar al Sony de a-și crea produsele, se pare că NEX oferă performanțe deosebite pentru prețul plătit.

Și ai și super avantajul că există adaptoare pentru ORICE montură. Un prieten și-a cumpărat recent și a adaptat obiective de ale mele de pe sistem Konica Hexanon AR (1960, manual focus, īnainte de Canon FD sau Olympus OM).

Eu sunt fan Olympus, dar se pare că modelele lor nu sunt atīt de reușite. Cu toate astea, dacă ar fi să investesc īntr-un sistem aș investi mai degrabă īn Olympus pentru deschiderea pe care o oferă (mai multe obiective, mai multe modele de aparate etc.).

Offline

 

#5 06-01-2012 17:10:40

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

Eu oricand as alege un aparat cu vizor OPTIC in locul unuia cu 'intermediar' , vizor electronic adica in cazul altor mirrorless-uri (privitul pe LCD e total aiurea pt.mine). Pana acum doar Fuji are asa ceva din pacate :-(
Oly are avantaul ca are stabilizare in camera nu in obiectiv dar are senzor mai mic decat DX/APS-C (la senzor idem pt. Panasonic).
Am avut ocazia sa folosesc Samsung NX11 .. pff.. pai e lent rau la AF, cam ca sapuniera mea Canon din 2005. PLus ca dpa fiecare cadru face o pauza de min.1-2 sec.in care totul e mort, inclusiv vizorul electronic / LCD-ul. Nu se prea poate utiliza pt.ceea ce as avea eu nevoie. Senzorul e cel din Pentax K7 mi se pare , de 14 Mpx , are culori placute. Mia mult, nu prea am ce lucuri pozitive sa zic despre el. E mic si dragut si pare ok ca si constructie. Cam atat.
Matei, eu am ajuns la concluzia prin experianta cu Pentax (ap.de altfel f.bun pt.utilizarea de ob.cu punere la punct manuala) ca fiecare cu fiecare merge cel mai bine. Adica ob.manuale pe camere consturite, proiectate pt.asa ceva e cea mai buna solutie. Chiar si un FF digital NU SE COMPARA cu o camera cu focalizare manuala din constructie. Sigur, e un compromis facut din considerente financiare, dar pana la urma am ajuns la concluzia ca mai bine dai un ban si stai in fata, sau lucrez pe film mai bine, daca nu exista varianta 'digitala' pt.obiectivele ce le am.

Offline

 

#6 06-01-2012 19:25:17

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

Habar nu am, banuiesc ca ceva m4/3. Sony NEX nu stiu decat ca arata tare dubios cu obiectivele alea disproportionate. Majoritatea sunt cam la inceput, deci mai e o gramada de loc pentru imbunatatiri. Nikon sunt primii care au facut ceva fara detectie de contrast (care nu-i rea deloc, numai ca e dependenta de procesor deci momentan cam lenta, in special la aparatele cu senzor mai mare; la compacte in schimb merge foarte decent deja). Problema e ca pun tot aceleasi cauciucuri mizerabile peste mufe si au preturi cam nesimtite. Mai vedem.

Eu momentan folosesc un Panasonic LX5. De cand il am, dSLR-ul cam aduna praf, in sensul ca e folosit aproape exclusiv in casa - n-am mai facut poze decat pisicii si obiectelor casnice cu el. LX5-ul n-are vizor optic, deci banuiesc ca e naspa. Dar macar nu ma rupe la cervicala. De fapt si Matei mai mult foloseste LX3-ul decat dSLR-ul Olympus. Un alt aparat compact deosebit de reusit e Canon S95.

Preziceri pentru 2012: http://www.dantestella.com/technical/2012.html

Last edited by ggl (06-01-2012 22:05:35)

Offline

 

#7 07-01-2012 13:11:51

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

Hmm... ref. la m4/3 e ciudat faptul ca e nevoie de corectii din soft pt.obiective, in special la focale mai 'largi' http://www.photozone.de/olympus--four-t … 42?start=1 fata de alte sisteme :-(

Offline

 

#8 07-01-2012 16:52:32

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

am o prietena cu 2 copii si al treilea pe drum (in 2 luni vor fi deci 5 in familie) si vrea un aparat mai bun, cat de cat sa poate regla profunzimi samd, dar nu are cum sa care chestii grele, de aia intreba,.
Vroia sa-si ia Nikon 3100, dar pt o mama cu 3 copii mi se pare  o povara in plus.

Offline

 

#9 07-01-2012 17:39:58

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

Montecarlo, cam la toate mirroless-urile sunt corectate din soft obiectivele. E cam musai. Senzori mici, distante mici senzor-montura, deci curbura mare a elementelor. Eu am invatat sa traiesc cu asta. LX5-ul e corectat puternic din soft si chair si asa la wide deformeaza vizibil.

Sabina, daca vrea mirrorless la care sa poata regla PdC sa-si ia ceva cu senzor mai maricel si ceva obiective fixe disponibile. Nu stiu ce sa zic, tough choice. m43 probabil. Altfel dSLR, ma tem ca. Daca poate si fara blurry backgrounds, atunci Nikon 1. O sa fie bun pe cand cresc plozii si nu stau locului. Sau ceva compact mai rasarit. Mie mi se pare snobism chestia asta cu reglatul profunzimii, mai ales la oameni pe care nu-i intereseaza decat sa-si pozeze copii sau vacantele. De ce? Pentru ca nu stiu pune clarul ca lumea, abuzeaza de diafragme deschise si fac poze neclare. Mai cara si ditamai caramida pentru asta. Un aparat care prin constructie are PdC enorm (deci un compact cu senzor mic) ii ajuta sa faca procentaj mult mai mare de poze tehnic ok. Unde mai pui ca e si mic, deci usor de carat fara sa te rupa la spate. Daca vrea un aparat mai bun pe care intentioneaza sa-l si foloseasca, sa-si ia un Canon S95.

Last edited by ggl (07-01-2012 17:48:54)

Offline

 

#10 07-01-2012 22:46:19

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

La Nex-uri sigur nu e vb. de senzori mici (DX/APS-C). Idem la Samsung. De sistemul M nu ma iau ca e-n alta categorie. Eu personal lucrez (in general!) cam cu f:4 (ev.f:5.6) (cam pe un ob fix in intervalul 28-50mm imaginea ar avea o calitate destul de buna si totodata despart subiectul de fundal, in cazul celui de 50mm  mai ales) iar prefocalizarea o folosesc mai rar la cele mai wide de 30mm. Asa m-am obisnuit. In cazul digitalului cu f:8, dar numai cu zoom-uri cu f:5.6 in capatul tele, ca doar de astea dispun.

Offline

 

#11 07-01-2012 23:06:03

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

ggl wrote:

Montecarlo, cam la toate mirroless-urile sunt corectate din soft obiectivele. E cam musai. Senzori mici, distante mici senzor-montura, deci curbura mare a elementelor. Eu am invatat sa traiesc cu asta. LX5-ul e corectat puternic din soft si chair si asa la wide deformeaza vizibil.

Sabina, daca vrea mirrorless la care sa poata regla PdC sa-si ia ceva cu senzor mai maricel si ceva obiective fixe disponibile. Nu stiu ce sa zic, tough choice. m43 probabil. Altfel dSLR, ma tem ca. Daca poate si fara blurry backgrounds, atunci Nikon 1. O sa fie bun pe cand cresc plozii si nu stau locului. Sau ceva compact mai rasarit. Mie mi se pare snobism chestia asta cu reglatul profunzimii, mai ales la oameni pe care nu-i intereseaza decat sa-si pozeze copii sau vacantele. De ce? Pentru ca nu stiu pune clarul ca lumea, abuzeaza de diafragme deschise si fac poze neclare. Mai cara si ditamai caramida pentru asta. Un aparat care prin constructie are PdC enorm (deci un compact cu senzor mic) ii ajuta sa faca procentaj mult mai mare de poze tehnic ok. Unde mai pui ca e si mic, deci usor de carat fara sa te rupa la spate. Daca vrea un aparat mai bun pe care intentioneaza sa-l si foloseasca, sa-si ia un Canon S95.

[b]

eh, nu cred ca o sa fie cazul de gaze si portret de ochisor cu nasuc blurat big_smile ci mai mult poze clare si sa faca la bb fara blitz si sa nu iasa miscate samd. au avut de acu 6 ani un canon ixus da a cam imbatranit, plus la lumina slaba nu e bun.
Acuma vor ceva un picut mai rasarit care sa si filmeze si sa le iasa poze ok la lumina slaba/miscare. Pe lumina naturala toate fac poze bune smile
Nikon 1 e scump rau, ceva intre 500 si 600 de euro cred ca e bugetu lor.

Offline

 

#12 08-01-2012 09:21:02

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

S95-ul merge surprinzator de bine in lumina mai slaba. Nu ca si un dSLR de generatie noua, insa e ok la ISO 800 si utilizabil la 1600. De filmat nu filmeaza HD, aia e "problema" principala cu el; filmeaza doar VGA. Daca vrea aparat care sa filmeze HD, atunci Panasonic LX5 sau Nikon J1. LX5-ul nu e tocmai grozav in lumina slaba, in sensul ca-l poti folosi cam pana la ISO 400. Nikon J1 e cam scump, insa se incadreaza la limita in bugetul lor. E cel mai mic si face *bine* tot ce vor ei. Mai exista Olympus XZ-1 insa nu stiu nimic despre el pentru ca n-am vazut/folosit; stiu doar ca filmeaza HD si ca are obiectiv luminos. Oricare dintre astea stau mai bine in lumina mai slaba decat Ixus-ul ei, asta e cert. J1 urmat de S95-ul stau cel mai bine. A aparut si Canon S100, care filmeaza HD fata de S95, insa e scump. Altfel, Sony Nex 3 cu 18-55 face tot ce vrea ea si costa sub 500 eur.

In concluzie:
- S95 daca vor un compact excelent si se multumesc cu filmare VGA
- Sony Nex 3 daca vor un compromis intre compact si dSLR cu filmare HD (nu incape in buzunar)
- Nikon J1 daca vor un compact cu AF rapid, performante bune in lumina slaba, filmare HD

Last edited by ggl (08-01-2012 11:02:13)

Offline

 

#13 08-01-2012 21:49:46

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

revenind :-)

http://photorumors.com/2012/01/07/detai … read-this/
http://photorumors.com/2012/01/07/fuji- … ther-case/

link de pe photorumors.com
http://photorumors.com/wp-content/uploads/2012/01/Fuji-X-Pro1-camera-leneses.jpg

http://photorumors.com/wp-content/uploads/2012/01/Fujifilm-X-Pro1-camera-top.png

Last edited by montecarlo (08-01-2012 21:50:11)

Offline

 

#14 10-01-2012 01:00:50

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Offline

 

#15 13-01-2012 22:55:17

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Fujifilm X-Pro1

scuze, n-am mai trecut pe aici, multumesc de info si urmresc sectorul asta cu interes ;P

Offline

 

#16 06-04-2012 20:25:42

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson