Prima pagina

Forum Fotomozaic / Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 16-02-2007 12:59:55

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

Astazi am iesit la pozat.Prin plimbarile mele am ajuns pe langa un pod de cale ferata.Aveam un cer fain (nori, raze iesind prin ei etc) si incerc diverse unghiuri ( de sub, dintr-o parte etc ).
La final urc pe niste trepte pana la terasament sa mai trag cateva cadre.In acelasi timp se apropie de mine un domn cantonier cu statia de emisie-receptie in mana.Ma gandesc ca probabil vrea sa ma atentioneze ca vine vreun tren sau ca nu am voie sa trec pe pod (oricum nu aveam de gand).Buna ziua, buna ziua.De unde sunteti si de ce filmati aici ?Ii spun ca sunt chiar de aici,aici m-am nascut, pe aici am copilarit si ca fotografiez pentru mine .Dar stiti ca nu aveti voie ?Nu.De ce ?Este obiectiv strategic, nu stiu cine sunteti, daca sunteti in legatura cu niste teroristi si vreti sa-l distrugeti.Ii spun ca eu stiam ca este interzis fotografiatul in aeroporturi,obiective militare lucruri de genul asta.Nu ca si aici este interzis.Este vreun semn care sa imi interzica asta ?Este unul care interzice apropierea la mai putin de 20 de metri de pod.OK, imi cer scuze nu l-am vazut (chiar nu il vazusem).
Inchei aici povestirea intamplarii mele intrebandu-ma 'Este interzis sa facem poze unui pod ?' Domnul cantonier a fost OK, nu a fost grosolan, a vorbit cu bun simt dar este asa cum spune ?Eu m-am apropiat foarte mult de pod am trecut si pe sub el, m-am tot invartit pe acolo cu aparatul in maini in vazul lumii.Cred ca daca cineva ar avea intentii criminale ar putea face asta de la cateva sute de metri (teleobiective, binoclu, IR etc) fara a fii observat de nimeni.
Dar daca intr-adevar este interzis fotografiatul podurilor, a oamenilor in general (invadarea intimitatii), a multor locuri invocandu-se proprietatea privata incotro ne indreptam ?Poate vom putea fotografia doar animale (cu consimtamantul scris al acestora), statui (fara flash sa nu le deterioram), flori (doar de la o anumita distanta probabil peste 1 metru), apusuri si rasarituri pe munti si la mare.Lasand gluma la o parte cred ca se exagereaza cu toate acestea la fel si in multe alte privinte (azi maine vom avea baruri unde nu se fumeaza, poate sa nici nu se bea et.).Poate ar fi indicat un articol despre asta scris de cineva care se pricepe eventual cu contributii ale altora (patanii de genul asta).
Numai bine, Codrin.
Imi cer scuze daca v-am plictisit vroiam sa scriu cateva cuvinte dar au iesit cam multe.

Offline

 

#2 16-02-2007 13:24:10

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

Daca nu este proprietate privata si nu este semn care sa interzica fotografiatul, ai dreptul sa fotografiezi. Se exagereaza mult. Tot felul de paznici plictisiti care cauta o ocazie sa se dea rotunzi. Ideea e sa nu te lasi intimidat si sa stii cum sa pui problema.

Last edited by ggl (16-02-2007 13:51:57)

Offline

 

#3 16-02-2007 16:20:21

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

Daca a fost intradevar semn de fotografiere interzisa atunci omul si-a facut datoria... chit ca doar pentru ca se plictisea sau pentru ca vroia sa se dea rotund...

Cred ca toti am patit-o intr-un fel sau altul... Si pe mine m-au "alergat" doi militieni prin Cismigiu ca ma vazusera de pe geam ca era cu trepiedu' in fata la palatul Kretzulescu, noaptea pe la 3. Dupa ce m-au ajuns din urma, gafaind, (eu intrasem deja in parc), m-au pus sa sterg imaginile facute, in fata lor... le-am sters pentru ca oricum nu eram multumit de nimic din ce facusem (unghiuri proaste la lumina ambianta a felinarelor) si asta pentru ca mi-au spus ca e obiectiv european si n-am voie sa fotografiez decat daca obtin autorizatie de la nu stiu cine... bla bla... Incepusera chiar sa-mi ofere informatii unde si cand trebuie sa merg ca sa obtin o astfel de autorizatie... Se plictiseau rau... lol Cert e ca se poate pati evident mai rau. Mai aflasem la un moment dat de unul caruia i-au conficat cardul... cica proba... total aiurea...

In fine... eu cred ca e ok si din partea noastra sa cascam ochii prin jur inainte de a scoate aparatul din tasca.

Bafta!

Offline

 

#4 17-02-2007 00:04:34

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

DACA esti pe domeniul public SAU nu exista semn "fotografiatul interzis" ATUNCI baga mare.

altfel, sa-ti prezint algoritmul meu de interactiune constructiv-pozitiva cu organe distruse care functioneaza cu un procent de succes de 99% inclusiv la paranoicii de peste ocean:

in primul rind, pe o voce calda/linistitoare, te recomanzi si explici ca nu faci nici un rau. apoi cu aceeasi voce de mama care-si dezmiarda copilul ii explici caschetei exact ce faci si ai de gind sa faci mai departe, apoi o ROGI FRUMOS sa fie intelegatoare si sa iti permita sa iti vezi de treaba.

trei lucruri trebuie sa realizezi:

1) suspiciunea organului trebuie anulata; organul se teme de necunoscut; te faci cunoscut, tu si intentiile tale.
2) importanta organului trebuie recunoscuta; ii dai clar de inteles ca te lasi la mina lui; ca eric clapton si bb king - "you're the greatest - no, you're the greatest"; cu precizarea ca organul e eric clapton si bb king simultan
3) orgoliul organului trebuie periat; il ROGI FRUMOS si umil sa te lase sa continui; trebuie sa fie clara si evidenta relatia de subordonare, respect si admiratie unidirectionale existenta intre mata si 'mnealui.

daca dupa tot acest preludiu situatia in continuare refuza sa se lubrifieze, folosesti argumentul forte: te legitimezi (daca nu ti-a cerut-o deja), ii lasi un numar de telefon sau chiar mai multe si-l informezi suav ca in caz ca sint probleme poti fi gasit instant pentru clarificare.

NU:

- spaguiesti. nu de alta, dar poate ii vin idei sa-i puna la plata si pe urmatorii care apar prin zona la fotat.
- faci scandal. organul intotdeauna are dreptate in caz de scandal. foloseste partea luminata a Fortei: "sint inofensiv. nu trebuie sa ma retii. n-ai nimic cu mine. pot sa-mi vad de treaba in continuare".
- fugi de organ. te-ai autodeclarat ca fiind cu musca pe caciula. il intimpini cu gingiile suflecate si bratele deschise, ca pe un vechi prieten.
- dai echipamentul fara sa-ti arate unde scrie negru pe alb ca ai comis-o si e musai sa-ti confiste arma crimei. gargara cu luat cardul sau sters pozele e frectie cu camfor, sau se confisca tot sau nu se confisca nimic. il poti phoote urit de tot daca se apuca el de interpretari originale ale legii si regulamentului.
- in caz ca se impute chifteaua si organul isi pierde calmul proverbial, suni la 112 si explici raspicat ca ai fost interpelat de un organ agresiv, te-ai pierdut cu firea si soliciti urgent un alt organ mai calm sa te ajute sa treci prin situatie. cind apare ala, ii aplici miscarea imbunarii invatata mai sus.
- te pierde cu firea, la modul serios. sa mimezi caderi nervoase, e chiar indicat. lacrimi, par smuls din scalp, rugaminti in genunchi, promisiuni, ce se potriveste situatiei.


cu misculatiile astea am reusit sa nu fiu refuzat niciodata, niciunde sau sa ies nesifonat din intilnirea cu cite un cretin pus pe stricat cheful altora.

allah fie cu voi, mai buieti!

Last edited by tase (17-02-2007 00:07:42)

Offline

 

#5 17-02-2007 07:27:10

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

Ufo zice sa mai ai un card de dat in caz ca vin aia sa ti-l confiste. Ala cu care vine aparatul (compact), cel de 32 de mega sau cat are is a good coice.

Offline

 

#6 17-02-2007 12:29:25

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

tase mi-a placut la nebunie cum ai descris preludiul... dar sunt locuri unde efectiv nu tine nici macar metoda ta. eu am patit-o in gara de nord, m-a batut un gardian pe mana si am ratat unul dintre cele mai misto momente pe care le-am incadrat eu vreodata: o tipa cu palarie si un buchet de flori in mana imbracata intr-o haina rosie cu broderii extrem de eleganta (genul care are un pret cu 4 cifre in $) si care arata complet picata din luna in contextul locului...

Offline

 

#7 17-02-2007 12:33:47

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

in gara nu e voie?
am nu stiu cate poze in gara de nord.
data viitoare ma uit dupa gardieni smile

Last edited by degetica (17-02-2007 12:34:02)

Offline

 

#8 17-02-2007 22:55:08

cold
Turist japonez
From: Bucuresti
Registered: 09-02-2007
Posts: 40
Website

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

tase wrote:

DACA esti pe domeniul public SAU nu exista semn "fotografiatul interzis" ATUNCI baga mare.

se vede ca cineva a facut psihosociologie big_smile aceste sfaturi se aplica si in cazul amenzilor auto. ideea de baza e sa il faci pe organ sa nu poata ataca, dandu-i impresia ca el este seful, ca el detine controlul si exista multe sanse sa te lase in pace pentru simplul motiv ca "i se face mila", pe scurt.

Offline

 

#9 18-02-2007 00:16:52

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

Nu stiu ce sa zic.Nu sunt de acord.Nici cu stersul imaginilor, nici cu cardul de rezerva 'de dat' ,cu strategia 'periatului orgoliului, rugatului frumos, voce calda linistitoare ' (tase dixit) nici atat.Poate nu m-am facut inteles, era vorba mai mult despre ideea unde si ce este voie (legal ), pentru ca daca vom avea nevoie de aprobare, autorizatie sau indulgenta 'organului' pentru a face o fotografie in nu stiu cat % din cazuri nu prea este OK.
Bodhi, nu era nici un semn de fotografiatul interzis prin zona .
Numai bine.

Offline

 

#10 18-02-2007 01:04:35

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

codrin,
tu vrei ceva reglementat si organizat intr-o tara in care chiar si ce e reglementat strict nu se respecta decat de "prosti" ca nu e jmecheri.
Discutia ti-o pot spune in totala cunostinta de cauza legat de fotografie.

A fost vizita Papei in Romania. Eram un bystander inocent cu un aparat inocent la o distanta absolut inocenta. Dincolo de cordon. M-am trezit ca ceva imi obtureaza imaginea, am luat aparatul de la ochi si m-am trezit cu un ditamai pumnul in moaca urmat (in timo ce cadeam) de un "fara poze ba".
A durat ceva pana mi-am revenit si ca orice adolescent mai mult sau mai putin coleric (+ de la natura) m-am dus catre domnul (organ in civil) cu aparatul atarnat de curea si i-am facut un tatuaj pe moalele capului cu patina de blitz a aparatului balansat nitel. Placut nu cred ca i-a fost ca era cam grogie si el. Altercatia a ajuns pana la urma la organul abilitat, adica la politie unde dupa injuraturi si luat de guler in mod artistic de catre ambele parti pe parcursul catorva minute treaba s-a lamurit "gata, acum s-a lamurit problema. Dumneata n-aveai voie sa pozezi iar dansul a dat intr-un copil. Altceva?".

Unde zicea ca n-aveam voie? Cine zicea ca avea voie sa ma pocneasca? No idea. Cert este ca este o mica diferenta intre regula si regulament de aplicare. Eu m-am ales cu o vanataie si cu un parasolar indoit, domnul cu un cucui meserias (ador patinele de blitz metalice) si ne-am promis reciproc o mama de bataie "mai incolo, 'ti gu... matii" (scuzati, si acum rad cand ma gandesc).

Sfatul meu este sa eviti asa ceva. Practic a fost un abuz total. Cert este ca "vigilenta" exagerata este intotdeauna scuzata. Fotografia "nepermisa" nu.
Intre timp, au trecut niste ani, am invatat sa-mi car obiective mai mici, sa ma apropii mai mult si sa tin aparatul ascuns privirilor pana in ultimul moment. Eventual sa car aparate care arata a orice, numai a "reporter" nu. Evita pe cat posibil, cara aparatul mai ferit si fi cooperant, chiar daca nu au dreptate. Refuza conflictele si incearca sa pari ferm in a nu iti lasa diverse obiecte confiscate, fara a avea insa o atitudine negativa. Daca au dreptate, fi fair. Daca nu, fi calm.

Offline

 

#11 18-02-2007 02:30:12

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

Sincer nu reglementari referitoare la locurile exacte unde este permisa fotografierea vreau.(De respectarea lor ... ce sa mai vorbim, cine ar tine cont .)Si foarte sincer nici nu pot sa spun ca am mare experienta cu fotografiatul in public, dar cu tot respectul, daca orice amator de buna credinta care imortalizeaza o clipa, o frantura din viata, ceva ce lui i se pare a avea o importanta pentru el reprezinta un posibil terorist sau este luat drept un paparazzi de la mai stiu eu ce revista de scandal atunci acesta este un lucru foarte trist.
Netraind in Irak, Africa de Sud sau mai stiu eu ce zona periculoasa nu m-am gandit niciodata (mai precis dupa '89) ca un aparat de fotografiat poate reprezenta un pericol.Multumesc tuturor pentru lamuriri si sfaturi.
Numai bine, Codrin.

Offline

 

#12 18-02-2007 07:44:19

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

teroristii cei rai si lupta impotriva lor sint mana cereasca pentru toti cei care au ceva de demonstrat: cascheta, functie, biceps, falus.

sint mare urmaritor de trenuri si fan de tot ce-i feroviar. pina acum citiva ani, umblam pe linga linii (eventual cu fotatorul) fara nici o problema, eventual ma mai atentionau ceferisti sa casc ochii ca ma calca trenul.

mai nou, au aparut o gramada de tablite "zona de securitate feroviara, accesul interzis", etc, etc, inclusiv pe timisoara-radna pe care cred ca circula un tren pe zi. m-am oprit la o bariera sa fotografiez niste sine, peizaj, ma rog, iese o tanti ca fotografiatu-i interzis. semn? intreb eu. ala! arata dinsa spre tabla cu securitatea. nu interzice fotografiatul, replichez eu, si cred ca nenea ciobanul cu turma de oi care paste printre traverse e o amenintare mai mare la adresa securitatii feroviare decit poza mea. ala, e de aici din sat, il cunosc, vine replica.

ma rog, s-a rezolvat din nou prin manipulari mentale, dar e caracteristic starii de spirit actuale. organul a vazut prea multe filme cu agenti in costume negre, rasi in cap si cu receptoare de culoarea pielii in ureche, vrea si el sa fie cool. drept pentru care se baga interdictii peste interziceri si se cumpara chevroleturi silverado negre cu folie si stroboscoape dupa grila radiatorului. e un dat, n-o sa schimbi nimic, trebuie sa te adaptezi si sa-ti dezvolti  capacitatea de a trezi instincte materne si paterne.

Offline

 

#13 18-02-2007 11:19:46

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

oarecum offtopic dar ca o intentie pozitiva:
Am inteles ca in tara mai exista inca un depou cu locomotive pe abur. S-ar putea sa fi inteles prost. La fel am inteles ca exista un gen de macaz circular, ca un ac de ceasornic, care invarte cu totul locomotiva inainte de intrarea in depou pentru a o plasa pe linia dorita.
Sper ca descrierile vagi si in orice caz netehnice sa fie o invitatie catre o serie de imagini daca aveti timp si ocazia pentru a fotografia ceva care in nu mult timp de acum probabil ca va fi fier vechi, fara ca multi sa fi cunoscut despre ce e vorba.

Offline

 

#14 18-02-2007 12:02:37

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

@degetica: in Gara de Nord nu e voie, dar daca ai un point & shoot nu-ti zice nimeni nimic. eu aveam o geaca verde fosforescent pe mine (ca orice terorist respectabil) si un aparat obiectivul de 300 mm pe el (un obiectiv luuuuung, care nu poate trece neobservat)...


@docman: un fel de muzeu de locomotive cu abur e la Resita, undeva intre garile Resita S si Resita N.

dar nu am ajuns niciodata sa vad exact ce-i acolo decat din tren, in timp ce ma preagateam sa cobor, poate stiu cei din zona daca merita fotografiat

Last edited by amelie (18-02-2007 12:05:37)

Offline

 

#15 18-02-2007 12:03:31

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

amelie, pana la urma in gara de nord e sau nu interzis?

Offline

 

#16 18-02-2007 12:06:10

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

cat se poate de interzis

Offline

 

#17 18-02-2007 12:47:03

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Unde si ce avem voie sa fotografiem ?

@docman : poate imparti in doua topicul.

Am vazut in mai multe locuri macaz circular, problema e ca imi scapa total locatia.Cred ca am ceva poza de pe vremea lui olympus C720UZ. Prblema e ca trebuie sa o caut, trebuie sa imi dau seama unde e facuta, samd...

Locomotive pe abur, exista Mocanita, care inca merge, pe Wasser, este si ceva site... mocanita.ro parca . Ei inca fac restaurari de locomotive cu aburi, si au in functiune multe, e mare atractie turistica. Vlad Mereuta avea parca de acolo ceva serie. Mai era un Depou tot de mocanita pe linia Abrud-Campeni, dar nu stiu ce s-a ales de el dupa ce a fost blocata linia cu bolovani cazuti din munte.

Mai sunt ceva muzee, dar astea sunt chiar functionale, ceea ce e super mijto.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson