Prima pagina

Forum Fotomozaic / just wondering...

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 22-02-2007 16:07:32

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

just wondering...

Un roman, din tara, vrea DSLR.

Se uita la Pentax...
Da' pe astia i-a cam apucat cu capu', plus ca sticla e destul de greu de gasit... timp de stat pe ebay n-are din pacate si nici de cautata sh-uri...
Zice si el de exemplu FA 50 f1.4 da' in tara nimic... si pe-afara e greu...

Si-atunci se uita la Nikon (de Canon n-are bani, 30D I mean, nu ca si-ar dori in mod special... plasandu-si necesitatile undeva sub focala de 150mm).

D80...

Boooon.
Vrea sa-l faca pereche pentru inceput cu un zoom wide-normal.
Se uita la Nikkor 18-70.
Da' cu coada ochiului trage la un Tamron 17-50 f2.8.
Se mai gandeste putin... parca a vazut el pe undeva ca si Tokina o sa vina curand cu un 16-50 f2.8.

Deci?

Daca ati avea un D80 in brate, la care din cele trei v-ati gandi? (facand exceptie de faptul ca Tokina nu a iesit inca...) wink

Bafta!

Last edited by Bodhi (13-04-2007 11:48:18)

Offline

 

#2 22-02-2007 20:24:19

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: just wondering...

Eu cre' ca as merge pe Tamronu' ala.
18-70 il am si sunt situatii in care e frustrant de beznos.

Offline

 

#3 22-02-2007 21:37:12

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: just wondering...

Eu as opta pentru Tamron sau Tokina.(Citit review-uri, pareri utilizatori etc.)Dar probabil este o parere subiectiva, cu ce ochi vad acum rezultatele unui obiectiv, importanta 2,8 constant etc. si cat am fost de incantat de obiectivul din kitul Rebelului acum cativa ani.Pe langa asta am folosit doua obiective 18-70 si la ambele am observat cateodata ceva probleme de focalizare la diverse distante focale(nu stiu sigur cred ca backfocusing, nu m-am apucat sa fac teste- nu imi place asta si oricum vroiam sa le schimb ).Desi sunt laudate din punct de vedere pret calitate eu nu am avut noroc cu ele.Cam asta ar fi.
Numai bine.

Offline

 

#4 29-03-2007 14:38:27

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: just wondering...

Din auzite...

Tamron trebuie incercat bucata cu bucata... paote fi un exemplare bun sau nu. Nu stiu in ce masura are omu tau posibilitatea sa incerce. Mai mult nu stiu.

Mie 18-70 mi se pare un "bun la majoritatea". Si eu am cochetat cu el pentru arhitectura urbana, dar am renuntat in favoarea unei garnituri de 12-24 cu 50 fix, si pentru ca asta imi mai foloseste si la peisaje.  raportul min-max e cam de 4 si daca ar fi sa credem regula lui 3, nu prea o respecta ...

Este totusi un ob superlaudat de toata lumea cat priveste raportul pret-calitate.

Tokina 16-50 ar putea fi o alegere buna, as zice. Bazat si pe experienta mea cu Tokina 12-24. Probabil ca va fi rezonabil la pret, si la o calitate buna. Nu e prea wide, dar pare suficient pentru peisaje. Iar la captul de 50 va merge binishor la portrete.

Adica, o alternativa buna la ob de kit pentru cineva care foloseste apratul in familie si in vacante.

Nikon d80? De ce? De ce nu D50? (macar e mai ieftin...)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson