Prima pagina

Forum Fotomozaic / Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 23-02-2007 13:37:50

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

Feedback pls.

Offline

 

#2 23-02-2007 13:39:08

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

bineeeeeeeeee dommnuuuuuuuuuu Cristiiiiiiiiiiii smile

Offline

 

#3 23-02-2007 14:24:53

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

doua imagini superbe: cea cu picioarele fara cap (urmarite de o statuie atenta) si cea cu scaunele in apa. pur si simplu, bouche bee:))

Offline

 

#4 23-02-2007 14:34:17

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

Cum au mai zis-o altii, tocmai ce ti-ai ridicat stacheta... big_smile

Te-ai molipsit si la rame si la tonuri.

Foarte fain. Thanks for sharing.

Bafta!

Offline

 

#5 23-02-2007 15:30:01

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

Excelent.Felicitari.

Offline

 

#6 23-02-2007 16:07:54

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

hei...merci merci ! smile

Ramele au luat'o razna, in sensul ca (,) chenarul negru nu se inchide...  sad

Offline

 

#7 23-02-2007 17:01:24

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

Haha , stii ca nu ai voie sa publici poze cu turnul eiffel noaptea?

http://en.wikipedia.org/wiki/Eiffel_Tow … ght_claims

wink
M-am distrat si eu cand am auzit prima data, dar e adevarat....

Felicitari pt articol, si mie imi place aia cu picioarele.

Offline

 

#8 23-02-2007 18:10:06

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

Excelent! :-)
Imi place Parisul asa cum il vezi tu!

Offline

 

#9 23-02-2007 21:53:27

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

toate ca toate,au zis ceilalti destule, dar ultima e de milioane , si contrast de culori, dar si ca aluzie, parca am revazut scena din Aristocats, cand alearga soricelul in urma pisicilor:)

Offline

 

#10 23-02-2007 22:08:38

sato
Pentaxar canonist
From: Galati
Registered: 07-12-2006
Posts: 92
Website

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

Faine pozele..cele 2 mentionate mai sus sunt bestiale wink

Nu ma pot abtine sa nu vad o asemanare de stil...nush orasele astea straineze si romantice parca te imping asa spre un anume tip de fotografie....

Offline

 

#11 24-02-2007 00:16:21

antiq
Forumist pro
Registered: 08-12-2006
Posts: 506

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

Frumos.S-ar cere si partea a 2 a daca nu-i cu suparare...wink
spor.

Offline

 

#12 24-02-2007 07:04:09

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

Well, merci tuturor pentru feedback.
Chiar inseamna mult pentru mine smile

Matei sincer nu stiam de treaba cu turnul noaptea. smile Om vedea...

Pentru poza cu pcioarele vreau sa-mi multumesc lui Alex, pentru ca sincer el mi-a atras atentia. smile
Merci inca odata.

P.S. : astept ceva "probe" si daca se dovedesc a fi OK s'ar putea sa urmeze o continuare.

Offline

 

#13 24-02-2007 08:12:12

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

Da, si mie imi place cel mai mult ultima. Toate sunt frumoase.

Cristi, la prima de ce nu e in clar biserica din spate? Asa ai vrut tu? Sau ai lasat trepiedul acasa? Mi se pare "indecis" campul de profunzime: ori numai stalpul & inscriptia, ori tot (vad ca anuntul are legatura cu biserica din spate? deci pe undeva ar fi avut sens).

Apoi imi place prima cu cafeneua. Tipul ala ganditor: "Hmmm". La a doua e ciudat unghiul.

Turnul. Majoritatea pozelor cu turnul ala is seci. Asta nu e. E chiar grozava. Adica e bun locul din care l-ai fotografiat. Probabil fotografia asta ori e rezultatul a multa umblatura ori e noroc chior. Tind sa cred totusi ca prima. Chestia cu turnul noaptea e pe undeva de inteles, iluminatul turnului fiind "opera" unor artisti si ca s-o reproduci ai nevoie de errm licenta sau asa ceva. Oricum, pare o tampenie. Francezii au o groaza de idei dinastea crete. Li s-o fi urcat branza & vinul la cap.

Cabaret de la Boheme (fain nume). E fain iluminat. Eu as fi incercat altceva. Mers mai in stanga spre bisectoarea coltului cladirii si asezat jos, guguli, de unde tras cadru. Yup, vad ca era in mijlocul strazii. Uneori it's worth the risk. Ma intreg daca se putea face treaba asta.

Aia cu picioarele no comment, rulz.

Urmatoarea trebuie s-o explici. Ce sunt alea? Scaune puse de oameni pe gheata care intre timp s-a topit? Se practica si la noi, la Kolozsvar. Ca si fotografie e cam haotica, insa e interesant subiectul. Deci? Ce erau alea? Ma roade curiozitatea.

I love umbrellas. E faina insa cred ca se putea si mai bine daca te lasai jos? Asta se preteaza si la incadare verticala. Tanti din fata i mean.

Bicicleta. Nu stiu ce ai vrut tu sa faci cu linia aia. De ce n-ai fotografiat bicicleta din partea cealalta?

Ok, Paris, cupluri de gugustiuci (cred ca e specificul locului).

Si aia cu scaunele care e la fel de buna ca si picioarele. Ne spune: "Un cuplu a fost aici si a baut apa". Pe undeva confirma treaba cu francejii care stau unul langa altul la restaurant/bar (ca sa se pipaie probabil? n-am reusit sa aflu inca). Stiti la ce ma refer? Era o zicere cum ca francejii ar sta unul langa altul si nemtii fata in fata. Uite, fotografia asta este confirmarea. Scaunele alea cu bulinute albe sunt fenomenale. Vreau si eu acolo!

Last edited by ggl (24-02-2007 08:15:16)

Offline

 

#14 24-02-2007 13:22:40

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

OK, o sa incerc sa raspund punctual smile

Prima da, am focalizat pe indicator. M-am gandit ca daca Notre Dame e clar apoi indicatorul nu-si mai avea sensul.

La prima cu cafeneaua intrasem si eu tot pentru o cafea smile si l'am zarit pe om concentrat acolo. Mi-am scos aparatu' si am tras cateva cadre cu el asezat pe masa.
La a doua unghiul e ciudat probabil din cauza diferentei de inaltime intre mine si dansul (subiectul). Asta am facut'o regulamentar, cu aparatul la ochi.

La turn am incercat mai multe incadrari. Mai sunt vreo doua pe langa asta care pe mine unul ma multumes. Na...si un pic de noroc ca totdeauna. Am picat si la ora fixa cand se aprind luminile alea ca niste flash'uri, asa ca era o nebunie !
Si apoi despre treaba cu reproducerea turnului...eu ma risc si las poza pe site. Daca am scapat eu dupa ce-am tras alarama intr'o statie de metrou pe'acolo (fara voie evident ! ) zic ca scap si cu asta.

Cabaret de la Boheme, da, ai dreptate. Putea fi mult mai mult exploatata zona. Oricum e trasa din strada. Era insa in prima seara si eram in drum spre Sacre Coeur....graba, dorinta de a vedea cat mai mult...asta e.

Aia cu scaunele...e cu scaune. Iesisem din curtea interioara a Luvrului si dadusem intr'un parc (care evident ca nu mai stiu cum ii zice). Scaunele erau in apa exact asa cum le vezi. Le-am vazut, le-am tras. Asta a iesit.

La tanti, n-am ce sa zic. probabil ca mergea si vertical. Poate era chiar mai bine. It's gone.
Bicicleta din partea cealalta ca sa folosesc linia ca linie directoare ? Nope. Ar fi fost mult prea aglomerat fundalul.
Abia am incadrat si asa cum e (nu e crop).
Nu stiu, mi s'a parut ca linia aia franta adauga ceva adancime imagini, fara a te scoate rapid din cadru.

Scaunele...well...asta cu scaunele am avut'o de la bun inceput in cap ca poza de incheiere. Serios. La un moment dat incepusem sa am indoieli cum ca e prea stramba (desi daca te uiti la casa iti dai seama ca nu e), cum ca e prea colorata si contrastanta cu ce pusesem inainte...
Dar a iesit castigatoare. smile

Offline

 

#15 24-02-2007 15:03:59

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Un pitestean la Paris - Cristi Mirica

Domnu Cristi, ;-)
Sunt excelente imaginile tale! (am mai zis?) Si cea cu turnul imi place, care exact cum a zis ggl, are ceva altfel fata de tot ce am vazut cu el.
Anul trecut ne-am chinuit si noi ceva cu turnu ala, tot asa ne-am jucat cu incadrarea.
Ce ziceti de ce-a iesit? Nu sunt in aceeasi linie romantica, e vorba doar de incadrare.

http://i145.photobucket.com/albums/r209/Crick_album/Paris.jpg

si

http://i145.photobucket.com/albums/r209/Crick_album/Paris2.jpg

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson