Prima pagina

Forum Fotomozaic / Aparat de marit?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 25-02-2007 00:05:27

Peter
mmmm
Registered: 13-02-2007
Posts: 21

Aparat de marit?

Pe unde as putea gasi unul?
Si toate cele care vin pe langa el?
Multumesc!

Last edited by Peter (25-02-2007 00:05:46)

Offline

 

#2 25-02-2007 06:43:08

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Aparat de marit?

Da un anunt pe badorgood si fotomagazin.ro. Cauta un Krokus. Nu e scump (200-350 lei cu ambele obiective) si e super ok. Eu am modelul cu cap color, Krokus GFA. Color in sensul ca are niste filtre: CMY. Vezi sa-ti dea la el obiective si condensoarele de marit de pe film ingust si lat. Alea sunt doua lupe mari care se pun in sertarasul din capul aparatului de marit. Eu nu le am si e destul de nasol pentru ca trebuie sa expun 70-80s cand normal ar fi sa expun maxim 20s, faza care e nasoala si pentru bec (il arzi mai repede) si pentru aparat (se incalzeste aiurea). Pentru ingust el vine cu un obiectiv Mikar S 55/4.5, iar pentru lat (6x4.5, 6x6) exista un Emitar S 80/4.5. Pentru 6x9 exista un 105. Cu astea poti mari pana la 30x40 cm fara probleme doar ridicand coloana aparatului sau mai mare daca proiectezi pe un perete (capul aparatului basculeaza in plan vertical 90 de grade).

Eu am gasit unul in Craiova daca te intereseaza, pot sa te pun in legatura cu omul. Va trebui sa mergi sa-l iei cred, pentru ca daca-l trimite prin posta sau curier se hurduca si risti sa se faca praf condensoarele.

Offline

 

#3 12-03-2007 21:34:44

Peter
mmmm
Registered: 13-02-2007
Posts: 21

Re: Aparat de marit?

Multumesc, ggl!
Sunt un fericit posesor de KROKUS 4 COLOR SL, am 4 obiective, 55, 80 (unul de rezerva), 105, un janpolcolor de 80, cu filtre incorporate ce se actioneaza de pe lateral (ar putea fi folosit la marire de multigrad?) si toate cele, doi condensatori...
Are cineva un manual pentru modelul asta?

Offline

 

#4 12-03-2007 21:44:12

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Aparat de marit?

da, merge si pt color.
Filtrarea e in fisha tehnica de la hartia multigrad (la ilford pdf de ex). N-am linkul direct, sorry dar maine am un chin mare. Daca n-o gasesti pana maine, promit ca iti dau eu link/pdf-ul.

Spor si sa-l folosesti cu placere. Cauta-ti becuri la el in avans (de ex la focus cred).

Offline

 

#5 12-03-2007 22:36:28

Peter
mmmm
Registered: 13-02-2007
Posts: 21

Re: Aparat de marit?

Nu stiu daca m-am exprimat suficient de clar...aparatul are un sertar pentru filtre, dar nu am filtrele. Ma gandeam ca ar putea fi folosit acel obiectiv janpolcolor 5,6/80 si filtrele sale pentru mariri de hartie alb negru multicontrast. Cam asta ar fi!

Last edited by Peter (12-03-2007 22:36:54)

Offline

 

#6 14-03-2007 07:38:04

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Aparat de marit?

Da, janpol color poate fi folosit la multigrad. Calitatea e so-so din cate am citit pe net .
Problema e ca are doar f 5.6 , nu poti inchide sau deschide diafragma, deci timpul de expunere ramane singura optiune de control a expunerii. Daca ai un aparat care nu are filtre color in capul de marire, asta e singura varianta.Altfel, e cam inutil....

Si , la Krokus, din cate stiu, pentru film ingust ai nevoie de 3 condensori. Inca nu m-am prins cum functioneaza, ca nu am avut vreme, si abia acum am primit si eu Mikar-ul de 55, dar pb stie ggl si radu.

Spor.

Offline

 

#7 14-03-2007 18:53:35

Peter
mmmm
Registered: 13-02-2007
Posts: 21

Re: Aparat de marit?

16/11/8/5.6 acestea sunt diafragmele-e posibil sa nu vorbim de acelasi lucru...
Am si doi condensatori, imi trebuie trei pentru film ingust??! Aparatul e tip burlan, cu un element ce poate fi atasat/luat la mijloc. Ggl ?

Offline

 

#8 14-03-2007 19:32:13

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Aparat de marit?

N-am idee. Eu am doar condensorii din aparat. Presupun ca sunt acolo. Nu l-am desfacut. Cred ca imi mai trebuie altii pentru ca expun cate 60-80 sec un cadru, cand ar trebui sa expun max 20. Matei a citit in cartea tehnica ca trebuie nustiuce condensor in plus. Radu cica are ceva condensori in plus ce se baga in sertar. Nu stiu.

In fine, asta e, sa ia si foc din partea mea daca e pana acolo, eu oricum voi mari in continuare cu el asa cum este pana imi gasesc cele necesare. Chiar sunt curios si eu cum naiba sa fac sau ce mi-ar mai trebui ca sa nu mai expun o vesnicie. Si Razvan (fostul proprietar al Krokusului) a marit tot asa cu el, presupun. Din pacate nu mai am cum sa-l intreb acum sad

Offline

 

#9 14-03-2007 20:20:45

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Aparat de marit?

La Krokus condensorul are doua lentile - condensor clasic, dar teoretic doar cea de jos e necesara pt. format Leica.
Si eu l-am folosit cu amandoua, deoarece am considerat ca iluminarea este mai uniforma...smile
Vignetarea depinde insa mult de tipul de bec si de pozitia si inaltimea la care este pus.
Eu am constatat ca becurile cu balon rotund sunt mai bune.

Despre diafragma, stiu ca sweet spotul este la doua stopuri fata de wide open; mai mult nu are rost sa inchizi, decat pt. micsorarea contrastului....dar cu rezultate marunte si pierdere mare de timp...smile

Trebuie sa recunosc ca am folosit si obiectivele de MF pt Leica, deoarece mikarul avea ceva praf in el si nu m-am incumetat sa-l curat.
Este posibil insa ca cele de 80 si 105 sa nu fie la fel de sharp folosite pe format Leica...

Offline

 

#10 14-03-2007 21:08:54

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Aparat de marit?

doar o lentila de condensor e complet aiurea. Numai condensor nu se mai cheama.

Obiectivele de formate superioare au inconvenientul unui raport de marire net inferior. Cu un 80 trebuie intoarsa coloana pentru un amarat de 20x30 cu un opemus.
Da, Ctein v-ar recomanda pentru a obtine rezultate mai uniforme (folosindu-se doar partea centrala). Eu prefer (tinand cont de preturile derizorii actuale) sa maresc cu obiectiv bun dedicat + un wide pt format mediu (toate impreuna luate la banii de un vin mai scump).

Offline

 

#11 09-11-2007 19:16:06

Eugen Mezei
Boboc
Registered: 05-09-2007
Posts: 4

Re: Aparat de marit?

Si Peter si Anarhistu aveti dreptate pe jumatate in ceea ce priveste Janpol-ul.
Diafragma poate fi inchisa mai mult de 5,6 insa filtrele incorporate functioneaza numai la aceasta diafragma. (Este explicabil optic, acuma nu ma bag la asta.) Deci ca sa faci poze color cu el trebuie sa-l folosesti la 5,6 iar pt. AN il poti folosi si la celelalte valori.

Peter, ai reusit sa faci rost de un manual pt. Krokus 4 SL? Exact acelasi model l-am primit si eu cadou recent.

Eugen

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson