Prima pagina

Forum Fotomozaic / Cat de util e un monopod?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 14-02-2007 20:44:31

Peter
mmmm
Registered: 13-02-2007
Posts: 21

Cat de util e un monopod?

Cat de util e un monopod? Poate fi folosit si fara cap? Ce recomandati?
Precizez ca nu imi plac trepiedele, cele prea usoare am avut senzatia ca sunt inutile (instabilitate), iar cele grele-dificil de manipulat.
Multumesc

Offline

 

#2 14-02-2007 21:00:59

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Cat de util e un monopod?

Depinde la ce vrei sa-l folosesti?

Bafta!

Offline

 

#3 14-02-2007 21:05:09

Peter
mmmm
Registered: 13-02-2007
Posts: 21

Re: Cat de util e un monopod?

Fataiala prin oras, pe ceas de seara!

Offline

 

#4 14-02-2007 21:15:50

cold
Turist japonez
From: Bucuresti
Registered: 09-02-2007
Posts: 40
Website

Re: Cat de util e un monopod?

monopodul e util in special pt teleurile lungi. n-am incercat, dar probabil poti sa tragi linistit si cu sticle mici, substituind un IS.

Offline

 

#5 14-02-2007 21:18:23

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Cat de util e un monopod?

Pe ceas de seara isi poate face treaba insa nu cred ca te poti baza pe el pentru expuneri mai lungi. Acolo e musai necesar un trepied. Bine... mai tine si de antrenamentul personal... Sunt unii care trag fara sa miste din mana doar, la expuneri de genul 1 sec. Iar alta chestie e si focala... dar probabil ca in oras vrei in general wide-uri. Unii tin un monopied pentru a sustine greutatea echipamentului (obiectivului)... vezi foto-reporterii de sport, fotbal mai ales sau sporturi unde ai nevoie de sute de mm. Exemple? Manfrotto, Gitzo, Giottos.

Bafta!

Offline

 

#6 14-02-2007 21:26:34

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Cat de util e un monopod?

Monopodul se foloseste de catre reporterii de sport, sa le tina tele-urile de 3-4 kg, pe care, daca le-ar tine zilnic cateva ore in mana, ar avea permanent febra musculara. Ideea e sa ai mobilitate similara ca si cum ai trage din mana, dar sa iti sustina greutatea echipamentuli. Stabilitatea pe care ti-o ofera e aproape inexistenta (adica e doar pe verticala, nu te ajuta prea mult). Cam cat poti trage din mana, atata poti si de pe monopod. Daca din mana misti la 1/15, sa nu te astepti cu monopodul sa iti iasa sharp.

Offline

 

#7 14-02-2007 21:30:58

Peter
mmmm
Registered: 13-02-2007
Posts: 21

Re: Cat de util e un monopod?

Multumesc

Offline

 

#8 15-02-2007 09:09:36

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Cat de util e un monopod?

Daca stii tine ca lumea monopodul te poate ajuta destul de mult, contrar a ceea ce spune Radu. L-am rugat pe Matei sa faca un articol despre asta, pentru ca el are si foloseste monopod. Si eu vreau sa-mi iau unul in principal tot pentru ceea ce vrei sa-l folosesti si tu. E bine sa ai un cap cu bila sau macar basculant la el. Ala basculant e putin enervant la incadrarea pe verticala. Capete cu bila pentru Manfrotto n-am vazut inca insa probabil ca sunt pe afara si nu au astia de la noi. Eu ma gandeam la un Manfrotto 676B ca e mic, usor si din 4 sectiuni, deci se face destul de scurt. Nu vreau sa pun obiectiv mai mare de 180 mm pe el, deci nu trebuie sa tina 10 kg.

Offline

 

#9 15-02-2007 12:28:37

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Cat de util e un monopod?

nu sunt deloc de acord cu ce a zis radu,daca monopiedul nu te ajuta la timpul de expunere, atunci nu il stii folosi.

Exista moduri de folosire care iti pot oferi timpi cu ~2 f-uri mai lungi decat orice alta metoda (din mana, de pe genunchi,etc...).Am sa scriu un articol in weekend daca imprumuta careva clujean un digital pt exemplificare.

PDAP:
Fara cap e inutil, ca sa incadrezi tb sa te inclini cu monopied cu tot, si niciodata nu iti iese.
Un cap Tilt (90 grade st-dreapta) e f bun daca tragi NUMAI orizontal (sau NUMAI vertical, dar e mai complicat). O sa iti explic in detaliu daca vrei, in principiu ideea e ca pe masura ce inclini monopodul tb sa orizontalizezi aparatul , si un cap tilt iti permite miscare doar pe o aza.
un cap cu bila in schimb e lux.Dar ai nevoie neaparat de unul cu blocaj rapid si comod, nu e ca la trepied.La monopod ti aparatul cu o mana si monopodul cu cealalta, si tb sa blochezi pe cat posibil cu un deget.O sa iti explic in articol mai pe larg.

Eu am un monopied Giottos cu cap tilt care il car la munte cnad nu am kef de trepied.Imi ofera o stabilitate f buna, si imi ofera posibilitatea de a trage si exp lungi sau self-portraits .Il pun sprijinit de un punct fix (ex intre 2 pietre).Asa am poze de pe Negoiu, Moldoveanu, Mtii Rodnei,etc, unde am fost doar eu si prietena. Cand il flosesc la altceva, arunc deasupre un cap cu bilutza cullmann de pe un trepied compact (1002 parca) .asta imi inlocuieste un cap cu bila dedicat pentru monopied, cu suces chiar.

Deci, in 3 cuvinte.
Fara cap e inutil.
Cu cap tilt poti face chestii lente (peisaj and co), sau poze inclinae smile)
Cu cap cu bila e mijto la sport si strada.
Atentie la capul cu bila, sa il poti bloca usor, nu ai decat 1 mana libera!!!!!


Matei

Offline

 

#10 16-02-2007 19:05:51

cold
Turist japonez
From: Bucuresti
Registered: 09-02-2007
Posts: 40
Website

Re: Cat de util e un monopod?

eu trag cu monopod fara cap. nu mi-am pus niciodata problema ca as avea nevoie de unul atat timp cat am suportul rotativ de la obiectiv. monopodul devine util pentru teleuri mari AF (200/1.8, 300/2.8 and the like). am avut de doua ori neplacerea sa il uit in redactie si a trebuit sa trag, in doua zile la rand, meciuri de tenis (cam 4 ore in fiecare zi) cu 400-le din mana. dupa experienta imi mai crescuse un rand de muschi. stabilizarea pe care ti-o ofera este suficienta, in cazul meu, pentru vreo 3 stopuri, iar daca activez si IS-ul, pot cobori fara emotii la 1/15 cu 400mm. pentru mine, 300/2.8 si 400/4 DO sunt ultimele obiective pe care le mai pot tine in mana. peste e un adevarat test al nervilor din cauza imaginii care danseaza rumba.

Offline

 

#11 18-02-2007 12:42:02

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Cat de util e un monopod?

Well, am reusit in final sa facem niste poze pe soare cu pozitii de utilizare a monopiedului (multumiri lui Gelu) , si in concluzie am pus si schitele si am postat articolul despre utilizarea monopiedului.

Sper sa va ajute in decizii si in fotografii, si sa va placa.

Articolul e scris din perspectiva de outdoor photographer. Eu folosesc monopodul la peisaj si ocazional la concerte sau manifestatii. Daca vreunul din fotografii de sport de pe aici poate sa ma ajute cu mai multe detalii legate de folosirea in fotografie de sport, astept un mesaj smile. nu stiu mare lucru despre coliere de prindere pe trepied, despre mobilitatea acestora (inlocuiesc sau nu capul), despre L bracket, etc etc....

Spor la citit. Si dati-mi in cap fara rusine daca am gresit ceva.

Offline

 

#12 19-02-2007 07:57:43

cold
Turist japonez
From: Bucuresti
Registered: 09-02-2007
Posts: 40
Website

Re: Cat de util e un monopod?

ce pot sa-ti spun dupa 6 luni de sport e ca nu am vazut pe cineva folosind cap, L bracket sau alte nebunii. la noi e simplu: batu' in fata picioarelor, mana stanga pe obiectiv (eu stau cu degetele pe rotita de stangere a parasolarului pentru ca imi este foarte comod si aproape de punctele de AF stop) si te intinzi pe sticla. giottosul din imaginile tale e unul dintre cele mai slabe monopoduri din cate am vazut, vibreaza la greu chiar cu un 300/2.8. 680 pentru oameni de statura medie si 681 pt cei inalti, astea-s recomandarile mele din gama manfrotto. eu am 1.93, iar 681 este cu foarte putin mai inalt pentru mine.

Offline

 

#13 25-02-2007 14:37:44

Peter
mmmm
Registered: 13-02-2007
Posts: 21

Re: Cat de util e un monopod?

Va multumesc!

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson