Prima pagina

Forum Fotomozaic / Sugestie

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 21-03-2007 19:26:54

jolie
Posesor de trepied
From: Bucuresti
Registered: 16-03-2007
Posts: 177

Sugestie

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Sunt hotarata sa imi schimb aparatul, nu dispun de un buget foarte mare, maxim 2000 ron.
Eu m-am gandit la acestea 3: Canon S3 ,Olympus SP-550UZ si Sony DSC-H5.
Ce ma sfatuiti?
Multumesc

Offline

 

#2 22-03-2007 10:00:11

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Sugestie

Jolie, poate ca articolul nu iti va explica in totalitate neclaritatile. Incearca sa te documentezi cat mai mult. Degeaba iti spun si eu si ggl ca ar fi bine sa mergi pe un DSLR la aprox banii astia. Trebuie sa constientizezi tu mai intai. Pe piata mai exista si alte brand-uri. Pentax e doar unul dintre ele. Poate fi cea mai buna solutie K100D. Dar mai sunt si modelele entry-level de la Nikon si Canon. Depinde de sistem. Daca iti alegi un sistem va fi mai economic sa ramai in timp pe el, investind in obiective/accesorii. Citeste cat mai mult. Deasemenea daca vei intelege minimele notiuni de tehnica fotografica vei observa mult mai usor diferentele intre aparate. Munca de a cauta un aparat se poate intinde si pe luni de zile... timp in care ai suficienta vreme sa mai strangi un plus de bani pentru a te putea orienta catre ceva anume.

Bafta!

Offline

 

#3 22-03-2007 13:28:52

jolie
Posesor de trepied
From: Bucuresti
Registered: 16-03-2007
Posts: 177

Re: Sugestie

Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Bodhi, articolul tau mi-a lamurit multe neclaritati.
Aparatul il voi folosi in calatorii, vacante, familie....poze diverse...ciudate... smile
Inca ma mai gandesc, invat, adun bani  smile ....si tin cont de ceea ce mi-ati sugerat
Multumesc

Offline

 

#4 22-03-2007 17:20:47

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Sugestie

jolie, sunt nevoit sa nu fiu de acord cu baietii.

Daca dispui de un buget limitat, dupa cum spuneai, nu are rost sa iti iei un DSLR. Un sistem pe DSLR presupune investitii multiple in timp , care nu neaparat se justifica.

Plus ca un DSLR e mult mai mare si mai greu (tot apar compacte gen Olympus E510 samd, dar sunt oricum mari si greoaie).

Daca vrei sa il duci cu tine peste tot si sa faci poze multe, da bani mai putini pe un compact digital. Nu trebuie sa fie ultimul racnet sa platesti noutatea, zic eu.asa ca, pentru "calatorii, vacante familie" iti recomand sa ai in vedere urmatoarele criterii:
1- sa mearga cu baterii R6 , sa nu ramai fara curent cand tie lumea mai draga (se intampla extrem de des, cam la fel de des cum ramai si fara filme)
2- sa mearga cu un card ultra cunoscut si ieftin (SD sau compact flash) .Astfel nu vei ramane in plop in ture in strainatate cautand internet cafe-uri si blankuri de cduri
3- sa fie cat mai usor de folosit in orice conditii (ecran rabatabil mare, controale manuale, stabilizator de imagine,etc etc)
4- sa poti pune pe el cat de cat accesoriile standard : filtru de polarizare,eventual alte filtre, ceva remote control si cam atat.

Avand in vedere aceste criterii, eu consider ca aparatul ideal pentru poze de vacanta si alea alea este undeva in zona:
Canon A640, Canon A710IS ,Panasonic FZ8 (are baterie proprietara, dar are multe plusuri care compenseaza), Canon S2/S3IS

Din ce zi zis tu, exclude Sony pentru cardul de memorie proprietar si scump, exclude olympus pentru ca nu e stralucit la calitatea imaginii si pt cardul XD.Si la Canon S3IS e prea scump pentru ce poate, zic eu.

Sa nu ma intelegi gresit, si eu am o gramada de aparate SLR si obiective acasa.Dar daca ar fi in momentul asta sa imi iau un aparat cu care sa fac poze peste tot mi-as lua Canon a640 fara sa ma gandesc o secunda.

Trebuie sa faci clar diferenta intre poze de familie si de vacanta si , cum zic astia, arta fotografica. Eu zic ca AVANTAJELE camerelor compacte sunt mult prea multe ca sa nu le iei in considerare. Apropo, Bodhi, vrei sa scriu contraarticol? smile

Offline

 

#5 25-03-2007 11:17:26

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Sugestie

Jolie, totul se reduce la cat de serioasa este pasiunea ta pentru fotografie si anume pana unde vrei sa mergi. Pentru calatorii, vacante, familie, asa cum ziceai, anarhistu are dreptate... poate fi arhisuficient un aparat care sa-ti ofere libertatea de care ai nevoie fara a fi necesare cheltuieli suplimentare.

Uite, de exemplu... eu si pentru astfel de fotografii as merge tot pe DSLR. Ce ma incanta... personal... scurt si fara prea multa vorbarie doar cateva din ceea ce gandesc eu a fi avantaje... pe un aparat DSLR poti pune un obiectiv destul de wide ca sa surprinzi peisajele pe care vrei sa le iei amintire (adevarat si pe compacte se pot folosi convertoare - cu bani suplimentari... bani care pot ajunge chiar la o treime din valoarea aparatului tau compact - pret care eu zic ca nu se justifica). La fel, pentru familie, trebuie cateodata sa poti sa-i bagi pe toti in cadru si nu reusesti... Apoi gandeste-te la copii... cand sunt mici ar fi bine sa nu-i stresezi in casa prea mult cu blitul. Lumina nu iti este intotdeauna de-ajuns... ei se misca repede... aparatul nu focalizeaza si uite-asa nervi si cadre pierdute. A fost doar un exemplu, o parere.

Nevoile nu ti le stim noi... de aceea ti-am si zis ca totul trebuie sa vina de la tine. Decizia sa fie a ta. Asa ca daca incepi sa te documentezi, vei incepe sa intelegi mai usor totul si cred ca decizia va veni de la sine. Daca ai oricum intrebari noi incercam sa fim cat se poate de mult pe-aici asa ca nu fi sfioasa. big_smile

Apropo, Bodhi, vrei sa scriu contraarticol?

L-as fi facut chiar eu, insa din pacate timpul ma omoara. Deci baga mare daca vrei. Cum ti-am mai spus articolul ce-l scrisesem se referea strict la dezavantajele camerelor compacte asa cum le vad eu. Contraarticol... lol poate din unghiuri diferite... tongue

Bafta!

Offline

 

#6 25-03-2007 13:29:26

EXElent
Turist japonez
From: Tomis
Registered: 17-02-2007
Posts: 25

Re: Sugestie

pe un aparat DSLR poti pune un obiectiv destul de wide ca sa surprinzi peisajele pe care vrei sa le iei amintire

Ricoh Caplio GX8 - are obiectiv destul de wide (28 mm) si e cu mult mai ieftin decat orice canon din cele enumerate mai sus.

Offline

 

#7 25-03-2007 13:52:37

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Sugestie

EXElent wrote:

Ricoh Caplio GX8 - are obiectiv destul de wide (28 mm) si e cu mult mai ieftin decat orice canon din cele enumerate mai sus.

Indeed... focala minima e de 28 mm... dar in rest nu ma pot pronunta de nici o culoare in legatura cu calitatea imaginilor, nevazand nici un review mai sanatos. Ce-i drept nici nu am cautat mai serios. Am vazut pe dpreview specificatiile camere si banuiesc ca Jolie vrea totusi o mai mare flexibilitate de la modurile de fotografiere. Prioritatea de diafragma nu stiu daca e de-ajuns. Mod manual nu are de exemplu. Poate ca mai are si alte neajunsuri WB manual... etc

Bafta!

LE: mda... mi s-a mai intamplat cu dpreview-ul... am vazut ca totusi are si alte moduri de fotografiere, printre care si manual. Oricum... fara a fi snob sunt ceva mai sceptic cand vine vorba de camere de genul brand-ului de fata. Poate ma insel...  roll

Last edited by Bodhi (25-03-2007 13:59:57)

Offline

 

#8 25-03-2007 15:18:47

EXElent
Turist japonez
From: Tomis
Registered: 17-02-2007
Posts: 25

Re: Sugestie

De fapt m'am cam grabit cand am zis ca GX8 este mai ieftina decat canon'urile sugerate mai sus (vazusem pentru GX simplu si nu GX8 un pret de 600 lei).neutral

Offline

 

#9 25-03-2007 19:04:43

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Sugestie

smile

Ricoh nu au reusit pana acum sa isi impuna numele pe piata aparatelor digitale sub nici o forma. Cu toate ca au un trecut cu aparate clasice de calitate, digitalele facute de ei se pare ca sunt mediocre. Toate reviewurile de pe net tind spre aceasta concluzie.

Daca esti interesata de wide, exista o varianta ieftina si buna: Kodak P880 .are obiectiv de 24mm si calitate buna spre f buna a imaginii. E cam 330 euro pe la noi pe piata neagra, si face poze bune. Dar nu e bun la snapshoturi/poze de strada samd..... tinand cont ca timpii de reactie si de scriere pe card nu sunt prea straluciti. Si e 100% plastic. Adica un pet, cum zice ggl.
Detalii : http://www.dpreview.com/reviews/specs/K … k_p880.asp
De asemenea, wide (28mm) au mai toate panasonicurile ultra compacte, si cateva modele noi de la ei.

Tot in categoria camera cu facilitati multe , compacta, cu imagine de calitate si pret bun ar mai fi un Canon S80. Dar mie imi pare scump pentru ce ofera.

Trebuie sa te hotarasti intai daca esti dispusa sa investesti intr-un sistem SLR sau nu. trebuie sa tii cont de toti factorii (costuri, portabilitate, calitate,etc) si sa vezi ce te satisface mai mult. Dupa aceea alegerea intre modele e joaca de copii.

PS: imi sustin punctul de vedere, daca bugetul e limitat si nu esti dispusa sa investesti ulterior, alege un compact bun.

Offline

 

#10 26-03-2007 09:47:21

jolie
Posesor de trepied
From: Bucuresti
Registered: 16-03-2007
Posts: 177

Re: Sugestie

Aoleu....grea decizie...  neutral
Chiar nu stiu ce sa fac.....imi doresc un Dsrl, dar sunt constienta ca va trebui sa cheltui mult mai mult, sa investesc in el....etc...
Multumesc pentru raspunsuri

Offline

 

#11 26-03-2007 10:06:08

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: Sugestie

Si eu subscriu la parerea lui Bodhi.DSLR.Daca exista o cat de mica pasiune pentru fotografie, si exista daca esti aici atunci merita clar DSLR.(Chiar si pentru pozele de vacanta).Eu sunt pe Nikon si sfatul meu este D40 (relativ mic, ieftin si bun).Eu zic ca si cu investitul in timp la DSLR nu este chiar asa o tragedie.(Parerea mea este ca la nivel de amator chiar si avansat nu se cer obiective profi 2,8 care costa 1000+euro, mai ales ca pe digital se poate creste ISO la nevoie)De exemplu obiectivul de kit este OK si destul de ieftin poti sa iti iei un zoom tele cu stabilizator (55-200 VR).Cu obiectivele astea doua eu spun ca acoperi cam tot ce ai nevoie.Unii au o parere proasta despre D40 deoarece nu are motor si nu se pot folosi unele obiective pe el (eu cred ca nici nu este cazul)dar parerea mea ca la banii lui este super OK.
Numai bine si bafta la alegerea aparatului.

Offline

 

#12 26-03-2007 13:21:22

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Sugestie

Da, daca nu te gandesti sa iti dezvolti sistemul pe viitor, D40 e o alegere buna. Dar trebuie sa iti iei adio de la obiective second-hand, de la calitatea si luminozitatea obiectivelor cu focala fixa, etc. Practic, cu un D40 Nikon te obliga sa le cumperi obiectivele noi, ca sa faca mai multi bani pe spatele tau. E o chestie pur comerciala.

Si, pe de alta parte, la acelasi pret iei un K100D, la care ai stabilizare de imagine, compatibilitate cu f multe obiective mai vechi si baterii AA.Si un obiectiv kit, zice-se, mai bun.Dimensiunile sunt similare.

Pe de alta parte, vacanta pentru mine e vacanta. NU mi-as dori sa am la mine un sistem DSLR cu geanta , 2 obiective, trepied care sa tina greutatea (mare, greu,scump) si cu tot restul echipamentului, cand merg de exemplu la mare. In schimb un compact de 5 ori mai mic care incape in orice buzunar si un tabletop tripod poate merge cu mine oriunde fara probleme.

Sunt chestii total diferite, cu utilizari total diferite, dar trebuie evaluate amandoua variantele.
Eu zic ca un compact bunicel cu setari manuale nu are un pret atat de prohibitiv (Un a550 e vreo 6 mil de ex, A640 e cu vreo 3 mil mai mult si e ok) incat sa nu iti permita investitia ulterioara intr-un sistem DSLR. Si are si avantajul ca , in momentul in care investesti in DSLR stii exact ce vrei de la aparat, de ce facilitati ai nevoie si de ce accesorii.

Offline

 

#13 26-03-2007 15:46:16

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Sugestie

jolie wrote:

imi doresc un Dsrl

Fericirea nu se cumpara in rate, un DSLR da... big_smile

Solutii sunt, deci nu dispera.

Intai gaseste-ti motivatia si te ocupi apoi de restul. wink

Bafta!

Offline

 

#14 27-03-2007 16:34:51

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Sugestie

Bine v-am regasit! Am avut ceva treaba, si am fost nevoit sa cam absentez pe-aici...

Ok- un sfat (la asta-s bun... :-)))):

Ia un canon A mai ieftin, si vezi cum te-aranjeaza fotogtrafia. Oricum vei avea nevoie de el mai tarziu (un dslr intr-o geanta + obiective e deja armament greu, chiar daca individual...).

Daca vrei sa incepi cu dslr, e alta treaba. Costa mai mult de 2000 RON - sa fim seriosi, daca adaugi carduri si 1-2 obiective cat de cat...  Eu sunt cu Nikon D50 (ma impac cu el, mai am multwe de stors din el la apropae 1 an de la cumparare...). Nu as cobora la D40.

Offline

 

#15 27-03-2007 18:46:28

jolie
Posesor de trepied
From: Bucuresti
Registered: 16-03-2007
Posts: 177

Re: Sugestie

Inca ma gandesc, si adun bani, din pacate rata nu pot face...am deja destule smile
Am constatat ca un DSRL ajunge la ceva mai  mult de 1000E cu obiective cu tot....bani pe care eu nu ii am. Deocamdata ma chinui cu acest Sony.
Si vad eu cum fac ...si imi iau un DSRL pana la urma. Am auzit ca obiectivele la Nikon sunt f scumpe. sad

Offline

 

#16 28-03-2007 11:48:33

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Sugestie

Pentru dslr pune deoparte, pentru inceput, cam 2500 RON.

Ob pt Nikon "originale" (adica Nikkor) sunt scumpe, dar nu ai de ce sa iei toata gama de focale, ci doar cele pentru genul tau de fotografie. Eu am inceput cu 50/1.8 care e doar 400 RON, pe corp D50 (ma- costat acum un an vreo 2400 RON, acum cred ca-i mai ieftin). Am adaugat o Tokina 12-24 (m-a costat doar 400 EUR nou, dintr-o intimplare cred). Adauga o serie de filtre, 2-3 carduri si o gentuta- dar astea poti sa le iei si mai tarziu, cu toate ca eu ti-as recomanda sa iei gentuta odata cu aparatul, sa nu ai surprize cu caderi, scapari etc.) Astea toate mai costa vreo 3-400 RON.

Daca vei incepe cu un compact micut, partea buna e ca te lamuresti cat e de serioada pasiunea asta pentru tine, partea proasta e ca s-ar putea sa fii dezamagita de putinatatea posibilitatilor si sa renunti la fotografie ca pasiune.

BTW- nu merita sa-ti bati capul cu pretul ob Nikkor, oricum nu cumperi decat 3-4 (maxim maximorum)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson