Prima pagina

Forum Fotomozaic / Canon Epoca

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 10-04-2007 08:35:02

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Canon Epoca

Stie cineva ceva despre camera asta?

E o camera ciudata de tot, seamana cu un aparat de filmat.A fost facutade Canon prin '90 dar nu stiu cu ce scop.

Eu atata am gasit.
http://www.canon.com/camera-museum/came … jet_s.html

Aa, si imi poate traduce cineva asta asa ca pentru prosti...
"Direct zoom viewfinder. Switchable between eye-level finder and direct low-angle zoom finder. Eye-level finder magnification: 0.35x - 1.05x. Low-angle finder magnification: 0.21x - 0.62x."

Offline

 

#2 10-04-2007 12:17:26

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Canon Epoca

"Vizare directa prin ocular cu zoom. Se poate trece de la vizorul ocular la vizorul direct prin zoom plasat la un unghi inferior-(probabil in partea de jos a aparatului... n.tr.). Puterea de marire a vizorului (ocularului) plasat la nivelul ochilor: 0,35x - 1,05x. Puterea de marire a vizorului inferior: 0,21x - 0,62 ." 

Imi pare un tip de vizare cu 2 oculare, ambele prevazute cu zoom reglabil: unul superior - la nivelul ochilor (probabil similar cu ceea ce stim obisnuit la dslr-uri) si unul unghiular, care preia un fascicul usor deviat.

Asta-i interpretarea mea, cel putin. Ar trebui vazuta o schita detaliata a aparatului respectiv- a partii optice adica, pentru a putea interpreta cuvintele respective.

Offline

 

#3 10-04-2007 21:38:26

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Canon Epoca

Well, anyone else.

Din cate am vazut pe ebay pare un fel de wf care are deschidere si deasupra (waist level finder???) . Totusi, capacul care se misca deasupra (nu stiu daca e tot vf acolo sau altceva) pare cam mic.

Detal;ii legate de mecanism nu am vazut niciunde, o sa il intreb pe proprietar sa vad ce imi zice. Acuma ma roade curiozitatea cand am vazut-o. big_smile

Offline

 

#4 11-04-2007 12:51:13

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Canon Epoca

Scrie-le pur si simplu celor de la canon japonia. S-ar putea sa le faca placere sa-ti raspunda. Merita o incercare, daca esti asa de pasionat.

Raman la parerea ca e greu sa intelegi ceva doar din text. Engleza e o limba vizuala, nu sonora, prin urmare textul ala e ca un fel de rezumat al unui roman ( ce s-ar putea intelege din faptul ca un vizor e sus si altul jos, dintr-un astfel de text?!!).

Offline

 

#5 11-04-2007 21:28:14

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Canon Epoca

daca nu ma insel, seamana un pic cu ricoh mirai.
Este un ZLR (Zoom Lens Reflex), avand si oglinda, si si zoom, insa fara posibilitatea de a fi schimbat. Era un curent destul de la moda (in genul Sony R de acum), cand multi credeau ca un zoom bun si un reflex sunt tot ce trebuie.

Poate ma insel, dar asa arata.
http://www.kameramuseum.de/1canon/epoca-offen.htm

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson