Prima pagina

Forum Fotomozaic / Pata pe obiectiv

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 23-04-2007 20:14:17

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Pata pe obiectiv

Acum vreo 3 zile am constatat cu stupoare ca pe unul din obiectivele la care tin cel mai mult mi-a aparut o pata.

E vorba de un Canon FD 24mm, luat in stare perfecta.

Obiectivul a fost folosit la o expunere de ~ 3h intr-o noaptela Rimetea, apoi l-am mai folosit pe acolo.
Dupa vreo 3 zile dupa ce am venit acasa i-am dat jos filtrul polarizant si am remarcat o pata ciudata pe spatele elem frontal.

Pata e de dim mici (3x6 mm) , e aproape transparenta dar din unele unghiuri reflecta lumina si pare multicolora doar pe margini.

In ideea ca e umezeala l-am lasat in mediu uscat 3 zile, dar se pare ca nu dispare.
Any ideas?
E doar umezeala sau e de rau? In ideea ca obiectivul e nedesfacubil (nu imi dau seama cum s-ar putea scoate elem ala) ce e de facut?

Niste poze:
http://picasaweb.google.com/mdomnita/Pete

E destul de evident in poze, cred.

Offline

 

#2 23-04-2007 23:04:41

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Pata pe obiectiv

ti-a tras umezeala probabil.
Fa rost de urmatoarele:
- acetona pura. Prin pura inseamna pura!
- casca de baie
- servezele zewa albastre
- pompa enorma de suflat
- banda dubluadeziva auto bison (se gaseste la praktiker de ex)
- un capac  spate de obiectiv
- rabdare


avand cele de mai sus faci in felul urmator:
- tai banda dubluadeziva sa fie ca patratelele de caiete de mate de mari.
- lipesti patratelele peste ringul pe care scrie CANON 24...... 2.8 nr serie etc. Practic sa nu atinga filetul de montat filtre si nici sticla de la obiectiv
- dezlipesti si partea cealalta (dinspre exteriorul obiectivului) si pui capacul de obiectiv (sau ceva circular suficient de mare sa n-atinga sticla si sa intre peste ringul de filtre)
- rotesti si desurubezi ringul cu numele
- dedesubt vei gasi un ring care se desface cu orice spanner wrench (sau subler)
- desfaci ringul
- scoti lentila din fata (CU GRIJA, intorci obiectivul cu elementul din fata in jos, apasandu-l tot timpul sa nu cada. Cand a ajuns cu primul element optic suficient de inclinat ca sa iasa, il retragi usor de tot, tinandu-l cu un servetel). Sau iti iei un suction cup
- o dai cu acetona. Vezi sa nu aiba vopsea in jur toata treaba. Dai cu acetona pana ajunge sa curete toata mizeria si sa nu mai lase urme acetona
- ultima curatare o faci cu abur si zewa, sa nu aiba urme deloc
- tragi o pompita peste toata treaba ca sa nu mai aiba scame
- pui la loc tot
- enjoy.


spor

Offline

 

#3 24-04-2007 07:20:53

sato
Pentaxar canonist
From: Galati
Registered: 07-12-2006
Posts: 92
Website

Re: Pata pe obiectiv

docman2 wrote:

- lipesti patratelele peste ringul pe care scrie CANON 24...... 2.8 nr serie etc.

big_smile

cand am inceput sa citesc am crezut ca faci misto....

Offline

 

#4 24-04-2007 13:26:47

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Pata pe obiectiv

Mda...

Din pacate am ajuns la un grup de lentile care pare a fi foarte dintr-o bucata (din plastic, turnat).

Am incercat sa desurubez fiecare din lentile apasand cu o manusa de cauciuc si invartind, dar nu prea am avut noroc. Din cate imi dau seama sunt doua lentile intr-o piesa turnata din plastic, si intre ele e pata respectiva.

Am mai pus acolo niste poze. Momentan obiectivul e desfacut si invelit in folie sa nu inghita praf.

Offline

 

#5 26-04-2007 12:12:57

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Pata pe obiectiv

bun...am bagat lentila intr- cutiuta etansa cu silica gel la greu. Sa speram ca scade umezeala destul incat sa se usuce.

Teoretic umezeala care e in el e apa din atmosfera, deci nu ar trebui sa aiba minerale si sa lase urma.

Sa vedem in vreo zi-2....

Offline

 

#6 26-04-2007 12:45:42

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Pata pe obiectiv

poti pune o poza cu grupul respectiv undeva?

Offline

 

#7 26-04-2007 13:44:09

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Pata pe obiectiv

Am pus tot aclo:
http://picasaweb.google.com/mdomnita/Pete

Si aici a fost desfacut tot pana la capsula aia, se pare ca toate obiectivele FD sunt facute similar.

http://rick_oleson.tripod.com/index-161.html

Grupul contine 4 lentile dupa schema ( http://www.mir.com.my/rb/photography/ha … _optic.gif )
Cu lupa se vede o zona de separare langa fiecare lentila, dar nu am reusit sa misc nici una din ele nicicum. Nu imi dau seama daca sunt cu filet sau lipite.

Offline

 

#8 26-04-2007 14:08:07

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Pata pe obiectiv

dap. sa le stea in gat plasticul.

N-ai ce sa-i faci. Poti eventual daca ai acces la un exicator, sa il bagi la 40 grade maxim si sa-l lasi cateva ore. Sa ii ia naiba cu plasticul.

Offline

 

#9 26-04-2007 21:15:57

hopsieu
mofturos in fotografie
From: Bucuresti
Registered: 08-01-2007
Posts: 60
Website

Re: Pata pe obiectiv

Poate ca ar fi o idee sa pui numai acest grup, cu cele 2 (?) lentile montate in plastic.
La 35 grade se pot lasa si 3 ore.
S-ar putea pune chiar peste un calorifer caldut, care nu este sub o fereastra, ca sa nu circule praful.
Acasa reglez apa la CT murala la 48 grade si ajunge la 38 in calorifer.
Am pus obiective ude (ninse-plouate) de zeci de ori asa, acoperite cu fularul de matase.
Erau Nikon montate in metal. metal-metal, AIS.
si altele si mai si, alama, dural, titan.
Succes

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson