Prima pagina

Forum Fotomozaic / Cum sa fotografiezi razele de soare....

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 27-04-2007 12:23:24

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Cum sa fotografiezi razele de soare....

In urma cererii Degeticai si la indemnul lui Cerv, postez si eu aici, pentru prima data.

Am incercat sa surpind razele soarelului, trecute printr-o spartura in nori. Stiu ca e cam comun (cum e cu pozele de coaroane de arbori facute de la sol, pe verticiala). Dar... a fost mult mai greu decat am crezut...

Asta e numai una din cel peste 10 incercari cu setari semiautomate, manuale si de nu mai stiu cate feluri.

Vroiam sa surprind razele puternic marcate, ca niste raze laser. Prima incercare a fost cu focalizare ... la infinit, departe pe muntii invecinati. De altfel si cea mai reusita incercare, daca am reusit sda inchid cat mai mult.

Am incercat sa inchid cat mai mult, ca sa am in klar razele- ca astea ma interesau.

La incercarea de focalizare pe sol... dezastru!

Oricum, mie mi-a placut imaginea ireala a locului si am incercat sa o surprind.

Eu am invatat de aici ca sunt situatii cand tehnica este absolut necesara pentru a prinde ce vrei....


Titlul, l-as pune "Ia-ma pe mine!" ("Pick me, Pick me!").

[img][img=http://img133.imageshack.us/img133/9439/razesoaremunte07ls7.jpg][/img]


http://img99.imageshack.us/img99/3329/razesoaremunte07ox4.th.jpg

Last edited by micutzu (27-04-2007 12:44:16)

Offline

 

#2 27-04-2007 12:54:59

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Cum sa fotografiezi razele de soare....

smile
Daca nu postezi... vezi ca nu stii cum sa o faci, sau cel putin ai dubii daca ai facut-o cum trebuie.

In primul rand ar trebui ceva mai mare formatul. E scris si la regulament ca 400 de pixeli pe latura mare e minimul. Oricum, nu acesta e neaparat motivul pentru care iti sugerez sa pui un format mai mare, intre 400 si 600 de pixeli pe latura mare, ci pentru simplul fapt ca e mai usor de vizionat. Fiind atat de mica nici nu-ti dai seama foarte bine ce e in cadru.

Apoi... de unde e facuta? din masina? pentru ca ai niste urme in partea superioara de care ai putea sa scapi cu un crop. Imaginea in sine e faina, chiar daca e comuna cum zici tu. Se vede si ceva din ceea ce ai urmarit sa prinzi in cadru si anume razele soarelui. E bine ca ai in planul apropiat ceva, pentru a da o oarecare adancime imaginii, adancime necesara imaginilor precum peisajele.

In rest nu ma mai pronunt, pana nu ne pui o versiune nitel mai mare. Vezi regulamentul pentru asta.

PS: e bine ca ai spart gheatza. De-acum, sper sa mai vina si altele. wink

Bafta!

Offline

 

#3 27-04-2007 13:02:51

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Cum sa fotografiezi razele de soare....

Scuze, eu am inteles intre 300 si 400... Am recitit si ai dreptate (normal). Nush de ce nu am intzeles prima data.

Re-pun...la 400 cu 600.

Nu m-am caznit cu cropul (pata de sus), pentru ca imaginea in sine, desi e placuta, nu prea merita efortul, din cauza "pierderii klarului" pe undeva.

E facuta din picioare, si daca nu ma insel, chiar cu trepied (unele le-am facut cu, altele-fara).

Nu prea tinea cu sfaturile de la peisaje, pentru ca subiectul era lumina aia si nu muntele. Am fost extrem de suparat in ziua aia ca nu am reusit. Inca o data la Poiana Brasov nu mai vreau sa merg nici platit (servicii scumpe si castrofale, peisaj in plina antropizare..  etc.) . Dar ideea razelor de soare mi-a ramas si as fi ultraincantat de sfaturile critice la poza asta postata- m-ar ajuta enorm, mai ales ca nu am de unde sa gasesc un tutorial pe asa ceva.

Last edited by micutzu (27-04-2007 13:13:58)

Offline

 

#4 27-04-2007 13:11:48

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Cum sa fotografiezi razele de soare....

http://img142.imageshack.us/img142/584/razesoaremunte6x4yj5.th.jpg

Titlul: "Ia-ma pe mine!"

No, binie-i acuma? :-)

OT- am vrut sa sterg poza din primul post, dar m-am orpit sa nu cauzez confuzii...EOT

Last edited by micutzu (27-04-2007 13:15:12)

Offline

 

#5 27-04-2007 13:26:39

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Cum sa fotografiezi razele de soare....

da, destul de greu cu expunerea.
In principiu trebuie sa subexpui multicel, eu doar asa am reusit sa surprind ceva asemanator(dar cumva mai usor de fotografiat, ca razele erau deasupra Caraimanului, si era seara)

dpdv compozitie...cred ca eu as fi incercat sa iau cat mai de jos, de la pamant, pt ca nu peisajul ma interesa in sine....si razele si un prim plan.Dar nu stiu cum ar fi iesit, e doar o opinie de incercare.

Offline

 

#6 27-04-2007 13:39:40

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Cum sa fotografiezi razele de soare....

prim plan prim plan prim plan
verticala verticala verticala  smile

Offline

 

#7 27-04-2007 14:16:29

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Cum sa fotografiezi razele de soare....

micutzu wrote:

Nu prea tinea cu sfaturile de la peisaje, pentru ca subiectul era lumina aia si nu muntele.

Pai daca-i asa, atunci de ce nu ai facut expunerea pe subiect? aka ce zicea degetica... si te fereai asa si de zonele arse din cadru. Totusi eu zic ca razele respective, nu se pot constitui intr-un subiect fara a fi totusi sustinute de ceva => peisaj... wink

docman2 wrote:

verticala verticala verticala

+ shift sa coboare din coltul stanga sus.  lol

Da... intradevar, era o solutie si incadrarea verticala. (E bine ca-i capcaunu' pe-aici)
Pe orizontal, merge mai bine cand razele fac un unghi mai ascutit cu pamantul.

Bafta!

Offline

 

#8 27-04-2007 14:18:07

Cerv
Lorem ipsum dolor sit amet.
From: Brasov
Registered: 12-04-2007
Posts: 33

Re: Cum sa fotografiezi razele de soare....

Indemnul meu? Nu stiu despre cine/ce e vorba smile)

Offline

 

#9 28-04-2007 06:14:50

hopsieu
mofturos in fotografie
From: Bucuresti
Registered: 08-01-2007
Posts: 60
Website

Re: Cum sa fotografiezi razele de soare....

am mari indoieli ca era o solutie poza pe verticala.
Poate era doar o alternativa sa apara mai mult camp parazit.
In orice caz, trebuia incercat si asa.
In cel mai rau caz rezulta o poza proasta care poate ca dadea si o idee buna

O solutie reala era sa se intample ceva interesant in zona luminata.
Usor de zis, dar mult mai greu de facut.
De aceea Doisneau spunea ca fotografia seamana cu pescuitul, nu cu vanatoarea.
Trebuie sa astepti in locuri potrivite pana se intampla momentul irepetabil.
Sau sa revii des in locurile promitzatoare.
Se putea si provoca cu eforturi exagerate.
Iar intre timp lumina pleca pe pustii locuri.

Din aceasta cauza proiectele bune de fotografie se fac cat mai aproape de casa.
Daca s-ar putea, chiar in curtea din spate.

Last edited by hopsieu (28-04-2007 08:08:59)

Offline

 

#10 28-04-2007 07:49:35

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: Cum sa fotografiezi razele de soare....

Cred ca verticala era mai bine.Oricum greu de realizat.Cum spunea Bodhi si eu zic ca razele in sine nu puteau constitui subiectul fara a fi ajutate de alte repere.
Numai bine.

Offline

 

#11 29-04-2007 10:49:14

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Cum sa fotografiezi razele de soare....

@ degetica- Da, am vazut si eu ca sub-expunerea imi accentua "luminozitatea" razelor. Dar nu prea puteam sa ma ajut de ecran (clar de ce) si nici de histograma (ca nu stiam sa o interpretez). M-am gandit un moment ca ar fi trebuit sa o am deplasta mult stanga, pe ideea ca ar fi trebuit sa fie intunecoasa, daca vroiam contrast cu razele. Dar mi-e inca neclar.

@ doc & bodhi- Din pacate, nu era nimic de vazut acolo... de acord, nu am incercat un prim-plan pe mormanul de pietre din fata. Poate ar fi trebuit. De verticala... am uitat :-(((. In sfarsit, poate nu ar fi adus prea mult dpddv compozitie, pe motiv ca ... nu prea avem compozitie.

@ bodhi & codrin- da, aveti dreptate, trebuia si un subiect... ajutator.

Ok - multzam tuturor pentru idei! Le-am retinut!

Offline

 

#12 29-04-2007 14:28:15

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Cum sa fotografiezi razele de soare....

hm, pai esti pe digital, macar atata avantaj sa ai .Lasi ecran/historiograma deoparte si incerci diferite expuneri.....
chiar nu pricep ce atata teorie.

ai grija, ca imi pare ca esti genu care-si pune singur bariere...wink
da-i drumu, gandeste si studiaza acasa, dar pe teren lasa nitel instinct sa traiasca.

(si acu o sa-mi sara toti in cap cu fotografiatul emotional....de acord, insa nu te apuci sa studiezi historiograme cand ai in fata o scena care se duce in cateva secunde, faci mai multe incercari si mai vezi dupa aia. Lucrurile se invata si din mers)

Offline

 

#13 29-04-2007 22:01:24

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Cum sa fotografiezi razele de soare....

@ degetica - asta am si facut- incercari.
Dar m-ar fi ajutat un pic de tehnica stiuta.
Bariera e de fapt LCD-ul ala, care nu-mi arata la un nivel de detaliu suficient.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson