Prima pagina

Forum Fotomozaic / Nori si Stuf la Sic - Matei Domnita

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 04-05-2007 21:36:01

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Nori si Stuf la Sic - Matei Domnita

Feedback pls.

Offline

 

#2 04-05-2007 21:37:26

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Nori si Stuf la Sic - Matei Domnita

arata cu potential foarte mare locul.
Mi-as lua un wide wide in geanta, un tele mediu (cam pe la 135 asa) si o scara de macar 2m.

de acolo vanatoare in toata regula.

Ati prins vreme faina cu norii difuzi, imi place locul. Zici ca nu e din ROmania.

Offline

 

#3 04-05-2007 21:41:04

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Nori si Stuf la Sic - Matei Domnita

apropos de locuri, ca mi-am adus aminte. Am iesit din cj prin faget (comuna) continuand drumul. Drumul se strica tare, pana da la o intersectie cu ceva sosea mai buna. Am mers in dreapta cam 1km si la baza unor dealuri se vedea un inceput de comuna. Am continuat pe acolo, cu riscul de a face praf masina de la noroaie si gropi si am nimerit intr-o comuna rupta complet de lume. Tipica pentru campie, nu pentru Ardeal as zice. Activitatea era in jurul birtului, praf gramada, biserica paraginita. Ar merge si acolo un reportaj. Cand pun mana pe un atlas rutier detaliat va zic si numele. E la 20 min cu masina de cj

Offline

 

#4 05-05-2007 07:52:18

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Nori si Stuf la Sic - Matei Domnita

Daca iesi pe drumul de Faget , treci de toate satele alea din varful dealului, si ajungi jos in Ciurila, e o intersectie in T. In stanga sunt Petrestii si Turda, in dreapta e Lita (cu Cetatea Lita Valea Ierii).

Daca faci cam 1 km in dreapta, e un drum care intra pe langa un stufaris/lac si urca un delusor.Acolo sunt 2 sate: Filea de Sus si Filea de Jos , nu neaparat in ordinea asta. Drumul iese mai incolo in Sacel, si se merge spre Baisoara.

Am facut drumul asta cu bitza de vreo 2 ori, si odata am facut si vreo 5 poze. pozele sunt aici:
http://picasaweb.google.com/mdomnita/20 … areCuBitza

Din pacate am prins o ploaie tzapana si nu am mai putut face mare lucru, asa ca nu sunt decat vreo cateva 4 poze.

Offline

 

#5 05-05-2007 09:31:13

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Nori si Stuf la Sic - Matei Domnita

cred ca filea de sus si de jos erau smile

Offline

 

#6 05-05-2007 10:43:29

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Nori si Stuf la Sic - Matei Domnita

Da, grozava atmosfera. Nu sunt un fan al a/n, dar as zice ca s--a potrivit pe acolo.

Nu inteleg insa predilectia spre centrarea subiectului (cel putin 3 sunt asa, cu subiectul in fix centru). Nu ca ar fi ceva rau, doar nu inteleg.

Poate si din cauza asta mi se par ca nistre ilustrate de la inceputul secolului (nostalgice adica, cu un discret parfum de epoca).

Cred ca te-ai distrat grozav. Te invidiez.... :-))

Eu as fi incercat si de jos, de la nivelul solului (macar de curiozitate).

Offline

 

#7 05-05-2007 10:54:07

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Nori si Stuf la Sic - Matei Domnita

Da, la aia cu foisorul mare in prim plan ma deranjeaza si pe mine pozitionarea subiectului. Celelalte mi se par cat de cat ok.

Acuma, daca ma intrebi, nu pot sa iti spun de ce am incadrat asa si nu altfel, probabil aveam ceva care ma deranja in jur. Fotografiile de aproape din orice alt unghi decat de pe pod sunt greu de realizat fiind mlastina si noroi peste tot.  Oricum, zona e faina si o sa mai mergem.

Well, back 2 food not bombs. Poate va pun ceva poze si de acolo candva...papa

Offline

 

#8 05-05-2007 10:59:11

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: Nori si Stuf la Sic - Matei Domnita

Bune fotografii, foarte frumosi norii, bine prinsi. Cred ca nu stie prea multa lume de locurile astea (cu atat mai bine).

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson