Prima pagina

Forum Fotomozaic / Trepied

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 10-12-2006 20:48:10

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Trepied

E din ce in ce mai evident ca am nevoie de unul.
Bugetul e deocamdata destul de limitat, asa ca as dori o recomandare cat mai avantajoasa din punct de vedere al raportului calitate/pret.

Am sa pun pe el un Pentax Mz-m cu  un obiectiv de 50 mm.Nu intentionez sa achizitionez alt obiectiv in viitorul apropiat.
Nu stiu absolut nimic despre trepiede, asa ca ma puteti pune si la lectura, ca nu ma supar!

Last edited by degetica (12-12-2006 12:12:28)

Offline

 

#2 10-12-2006 21:35:11

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Trepied

ce inseamna buget?
define pls.

Offline

 

#3 10-12-2006 21:45:18

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Trepied

brrrr.Nu stiu exact.Pana in 400 Ron?
sincer, habar nu am cat costa un trepied.

Offline

 

#4 10-12-2006 22:06:32

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Trepied

Degetico, vezi un Manfrotto Digi 725B. In mod normal ar trebui sa aiba cei de la Simus in stoc. Daca nu, la Foto Hobby.

http://www.photosetup.ro/index.php?m=pr … cat_id=121

Eu am am vazut unul in Cluj la Play, era 430 RON. E un pic peste bugetul dat de tine acolo insa merita pe deplin. Trepiedul il iei o singura data, deci e de preferat sa iei unul bun ca dupa aia numai injuri daca iei cazaturi. Nu te zgarci la trepied. Eu am un 724B (e aproape identic cu 725B diferenta ca nu are placuta detasabila - macar nu am ce pierde). Nici nu se compara cu toate jafurile alea chinezesti de pe piata.

Offline

 

#5 11-12-2006 07:07:03

costibudai
Knipser
From: Brasov
Registered: 08-12-2006
Posts: 19
Website

Re: Trepied

Salutare, salutare...

ggl mi-a luat-o inainte... Acelasi sfat il dau si eu, aceeasi marca, acelasi model (Digi 725B)...

Cu ceva timp in urma, dupa cautari indelungi pe net, preturi, modele, cerut pareri, probat in magazine cu aparatul in mana, am ajuns la modelul Digi 715B, care in timp s-a dovedit a avea unele neajunsuri:
- mecanismul de manevrare al bilei era destul de incomod si rigid
- cel mai enervant era ca placuta de prindere si tot ansamblul in care se monta era din plastic, evident avea un joc care ma scotea din minti
In rest era destul de bine dimensionat pentru un aparat gen Canon S3 IS.

Cu approx 2 luni in urma am trecut la 725B si cred ca o sa imbatranesc cu el...
- e putin mai greu decat 715B, dar incape in aceeasi husa deci e neglijabil aspectul asta
- tot ansamblul placutei de prindere este metalic, fix (nu exista joc), precis, cu elemente de siguranta adaugate (nu are cum sa ti se desfaca placuta din greseala)
- bila este mai mare, manevrabilitatea si mobilitatea capului e superba
- si poate sustine fara probleme DSLR

Daca mai ai intrebari...

Offline

 

#6 11-12-2006 08:46:42

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Trepied

Aici trebuie sa te gandesti si la stilul tau de fotografie, la ce vrei sa faci cu el.
La marca oricum ramane Manfrotto, dar poate te satisface mai mult un cap 3D (804 RC2) , poate ai nevoie de ceva la care poti schimba capul (190 DB), poate ai nevoie de ceva mai mult (190 Pro B, dar iese din buget).

Eu as da banii pe un 190 DB Manfrotto, pentru simplul fapt ca la stilul meu de fotografie e foarte necesar sa pot pozitiona picioarele in mai multe unghiuri.La 190 DB se pot pozitiona pana la orizontal, si asta imi place f mult.Poti pune un picior de trepied pe un perete si doua pe jos, poti face deschiderea mult mai larga ,etc.

In legatura cu capul, un cap cu bila iti va fi mult mai facil daca vrei sa lucrezi repede, spre exemplu la poze de strada, la poze de calatorie unde nu ai vreme sa stai sa incadrezi cate juma de ora, samd. Incadrarea cu un cap cu bila tine mai putin de o secunda, de obicei, deea ce la un cap 3D nu ai cum sa obtii, la un cap 3D trebuie sa blochezi din toate cele 3 suruburi.

In schimb un cap 3D e mult mai bun pentru chestii fine. Cand desfaci blocajul la un cap cu bila miscarea acestuia este foarte libera pe toate directiile, si deseori se misca de la pozitia initiala.De exemplu, daca ai incadrat un peisaj si orizontul e inclinat cu 3 grade , cu un cap 3D eliberezi doar miscarea verticala si modifici fin pana cand ajungi la rezultatul dorit. In studio, de asemenea, un cap 3D imi pare mai util, dar nu prea lucrez in studio deci nu garantez pt asta. Un alt avantaj al unui cap 3D sau a unui cap cu bila mai performant (cu 2 reglaje, pan si tilt) este dat de posibilitatea crearii panoramelor. Practic, ai nevoie de un miscare doar pe orizontala, si un cap normal cu bila nu iti ofera aceasta posibilitate.

Oricum, cel mai bine e sa iti studiezi stilul si sa alegi in functie de el.
Pana in 4 mil +TVA ai de ales intre:
http://photosetup.ro/index.php?m=produc … uct_id=595
http://photosetup.ro/index.php?m=produc … ;cat_id=83
http://photosetup.ro/index.php?m=produc … ;cat_id=83

Si ce au zis ceilalti, 724 si 725 Digi, daca poti sa renunti la ideea de pozitionare independenta a picioarelor la orice unghi si daca e ok capul de pe ele pt tine.

Offline

 

#7 11-12-2006 09:20:02

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Trepied

ahaaam.
Studiem, studiem.
Matei, am nevoie pentru pozat noaptea deocamdata.In general iau aparatul cu mine oriunde ma duc, n-am iesit inca special pt pozat. Ba nu, mint, o sg data, ca sa testez Pentaxul. Atat.
Ai dreptate Gelu, sa nu ma zgarcesc...mai vedem big_smile

Deocamdata mi se par toate way too heavy.
Stati sa ma obisnuiesc nitel cu ideea:)

Multumesc mult de sfaturi.

Last edited by degetica (11-12-2006 09:29:49)

Offline

 

#8 11-12-2006 10:36:36

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Trepied

Mie nu imi palce strangerea la 190DB. E cu piulite fluture. Mi se pare enervant si dureaza prea mult, trebuie sa invarti de alea pana se desfac, dupa aia sa le strangi la loc. Colac peste pupaza daca le desfaci prea tare cred ca vine jos piulita si risti sa o pierzi (sa confirme Matei daca e asa, e posibil sa gresesc)? La 724B/725B e cu clipsuri.

Despre greutate acum: cineva mai experimentat decat mine spunea sa iei cel mai greu trepied pe care esti dispus sa-l cari. De ce? Greu = stabil. La mine a fost 724B care are 1.4 kg. Mai mult imi rupe spatele, mai putin e prea usor ca sa tina ferm un anumit aparat pe care il folosesc.

Offline

 

#9 11-12-2006 10:46:13

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Trepied

Heavy=Sturdy big_smile

Ar mai fi solutii care s-ar incadra in bugetul tau:

Manfrotto 190DB + 141RC

http://www.f64.ro/det.php?id=325&pid=24

Acuma tu stii cum stai cu spinarea. big_smile E nitel mai greu.

Bafta!

LE: da... montarea/demontarea rapida e un minus care fie poti fie nu poti sa-l treci cu vederea. Mie unul nu mi s-a parut foarte dificil... obisnuit fiind cu montare/demontare rapida. Cel mai bine treci pe la Simus. Baietii de-acolo sunt foarte de treaba si le poti incearca.

Last edited by Bodhi (11-12-2006 10:51:36)

Offline

 

#10 11-12-2006 17:09:16

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Trepied

ggl, stiu ca nu iti place.Dupa cam 4 rotiri complete vine jos, intr-adevar, si vin si saibele si tot.Dar oricum, mai mult de o juma de rotatie (180 gr) nu il invarti nici la desfacut nici la inchis, decat daca esti maniac.Si asa cat il strang eu urla lumea la mine ca strang prea tare.
Eu m-am obisnuit cu prinderile alea, si chiar imi pare mai simplu, ca le poti manipula fara probleme cu manusi.De clipsuri tre sa dau manusile jos sa pot trage smile

Bodhi, imi pare rau, dar trebuie sa nu fiu de acord cu tine . 141 RC e vechiul cap 3d basic manfrotto. Care intre timp a fost inlocuit de 804RC2 care il recomandam eu. Eu recomand varianta cu 804RC2 pt ca e (ceva) mai usor si ceva mai mic ca dmensiuni.in rest e aceasi mancare de peste. Si pretul era 4 mil acum 2 luni, deci exact tot acolo. Acuma, 141RC are suruburile alea mai butucanoase, poate parea comod big_smile

The Manfrotto 804RC2 replaces the extremely popular Manfrotto 141RC three-way head.

Special Features:

Reduced the weight by 20%
Reduced vibration during use
Counterbalance system for positioning accuracy and equipment protection
Redesigned head and handle shapes for more ergonomical use
Increased stability by lowering the overall height by almost 2cm

Mai departe, despre greutate.ggl zicea de un anumit aparat care nu il suporta trepiedele mai usoare.Din cat de cunoscut imi suna mie, aparatul ala are o greutate egala cu tot sistemul meu pe Canon FD . in fine, lasand gluma la o parte, nu stiu ce aparat si ce obiective ai, poate ceilalti stiu. Poate chiar nu ai nevoie de un trepied asa de mare.

Daca nu stii inca la ce o sa il folosesti inseamna ca nu ai nevoie de facilitati specifice anumitor capete de trepied. Asa ca mergi pe Digi cu cap cu bila,fara posibilitate de schimbare a capului, pentru ca e mic si usor.

Oricum, mai citeste odata cu atentie si fa-ti o idee clara despre avantaje si dezavantaje.Daca ceva e neclar, intreaba big_smile
Poate facem o selectie si iese un articol despre ales trepiede de aici smile).

Offline

 

#11 11-12-2006 17:22:04

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Trepied

Nici n-ar fi o idee asa rea treaba cu articolul despre ales trepiede. Putem incepe cu "de ce ggl prefera trepiedele cu cap pe bila":

- Au doar doua reglaje: unul pentru ridicat/coborat coloana, altul pentru blocat/deblocat bila. Comparativ, un trepied cu cap 3D are 4 reglaje: stanga-dreapta, sus-jos, basculare cap, ridicare/coborare coloana. Nu stiu cum sunt altii insa mie nu-mi place sa-mi complic inutil viata.

- Nu imi intra in spate cand transport trepiedul. Capul 3D are manetele alea care ies inafara, e un calvar sa-l cari in spate, mai ales daca e un trepied greu.

In schimb daca vrei un trepied pe care sa-l folosesti si cu aparatul de filmat, atunci capul 3D rules!

PS: Da, acel aparat are 1.4 kg cu obiectiv normal cu tot. Pot sa confirm ca sta binermerci pe 724B daca nu exagerez prea tare cu ridicatul coloanei la maxim. Bottom line: Un digi 724B sau 725B e mai mult decat suficient cand e vorba de sustinut un Pentax, daca mie imi tine fara probleme pietrele de moara.

Offline

 

#12 11-12-2006 18:42:17

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Trepied

anarhistu wrote:

Bodhi, imi pare rau, dar trebuie sa nu fiu de acord cu tine . 141 RC e vechiul cap 3d basic manfrotto. Care intre timp a fost inlocuit de 804RC2 care il recomandam eu. Eu recomand varianta cu 804RC2 pt ca e (ceva) mai usor si ceva mai mic ca dmensiuni.in rest e aceasi mancare de peste. Si pretul era 4 mil acum 2 luni, deci exact tot acolo. Acuma, 141RC are suruburile alea mai butucanoase, poate parea comod big_smile

Ce sa zic... de preturi nu m-am mai interesat de prin vara cand am testat DB-ul cu 141RC. Nu stiu cat e acum, insa parca (daca-mi aduc aminte bine) atunci era ceva mai scump 190DB cu 804RC2. E intradevar cu aproape 20% mai usor, la fel si mai mic... insa nu e aceiasi mancare de peste. Daca-l luam separat, fara a fi pus pe un trepied precum cel despre care discutam acum (care tine doar 5 kg din care 1 e alocat capului) 141RC tine cca 6 kg pe cand 804RC2 doar 4 kg. De aici si faptul ca e mai usor si mai mic... Deci, daca iei un trepied care sa tina de-ajuns (aka 7-8-9 kg) poti incarca 141RC cu 2 kg in plus. Probabil ca acum, pe moment chiar nu conteaza, insa mai incolo nu se stie... Se apuca degetica sa fotografieze pasarele si atunci ii cam trebuie ceva care sa-i tina tele-ul.

Degetica... poate te bagi la un PROB... care are si placute de montare/demontare rapida si are si coloana centrala detasabila. Mergi la simus si-ti fac sigur baietii de-acolo demonstratii cu orice vrei tu... numai sa le aiba pe stoc in caz ca nu le au in showroom. big_smile

Bafta!

Offline

 

#13 11-12-2006 19:00:16

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Trepied

Vad ca intre timp s-au incins discutiile!
anarhistu, am un Pentax cu un 50, am scris si la inceputul subiectului.Deci ceva usor ar fi de preferat pentru mine.
Voi dati-i inainte daca mai aveti de dezbatut, am sa va anunt ce si cum dupa ce studiez problema in amanunt.
Multumesc!

Offline

 

#14 11-12-2006 19:29:25

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Trepied

Sabina, totul tine de buget. Cu cat acesta este mai stufos cu atat oferta creste. Parca ziceai ceva de vreo 400 RON. Aici te incadrezi fie cu seria digi sugerata de Gelu fie cu 190DB cu cele doua capete. Asta daca vrei sa cheltui toti banii. E evident ca odata achizitionat un trepied bun te va tine o bucata indelungata de vreme. Eu ti-as sugera sa nu faci rabat la calitate si sa ramai undeva in gradina manfrotto. Pentru nevoile tale actuale sunt convins ca te-ar servi si un giottos mult mai ieftin si banii ramasi sa te gandesti sa-i investesti alaturi de altii in altceva... dar nevoile tale pot sa sporeasca la un moment dat si atunci e bine de stiut ca nu mai trebuie sa investesti in trepied si asta pentru ca ai deja unul de nadejde. It must be your call!

Bafta!

Offline

 

#15 11-12-2006 20:27:20

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Trepied

Bodhi wrote:

Degetica... poate te bagi la un PROB...

Vezi ce piatra de moara ii recomanzi fetei. Kunzite chiar si-a luat combinatia asta (chiar a exagerat avand in vedere ca pune un *ist DS usurel pe el, iar cel mai greu obiectiv pre care il avea era un 50/1.7). Sa il fi vazut ce cara la ProB in Padis... 2,3 kg sau cat are? Eu unul nu ma incumet sa car asa ceva. Serios, e ultrasuficient 724B sau 725B pentru ce vrea ea.

Offline

 

#16 11-12-2006 20:39:40

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Trepied

ggl wrote:

Vezi ce piatra de moara ii recomanzi fetei. Kunzite chiar si-a luat combinatia asta (chiar a exagerat avand in vedere ca pune un *ist DS usurel pe el, iar cel mai greu obiectiv pre care il avea era un 50/1.7). Sa il fi vazut ce cara la ProB in Padis... 2,3 kg sau cat are? Eu unul nu ma incumet sa car asa ceva. Serios, e ultrasuficient 724B sau 725B pentru ce vrea ea.

Iesea oricum din bugetul ei... am zis si eu, mai mult in gluma ca sa vada ca e si ban in plus si greutate ca sa ai cam tot ce ti-ai dori. Nu vorbim de fibra ca e deja sacrilegiu pentru buzunarul degeticai. lol

Bafta!

Offline

 

#17 11-12-2006 22:22:06

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Trepied

Intr-adevar, sunt si alte trepiede si capete cu multe avantaje, si cu alte dezavantaje, dar nu apartin topicului de aici.
Incepem sa ne indepartam tot mai dare de la bugetul dat, si asta e un defect major al tuturor discutiilor despre echipament.Intotdeauna tind sa evolueze spre o finalitate "scumpa". smile

Si, on topic:
ProB permite pozitionarea coloanei orizontal, ceea ce e fain de tot dar nu ajuta decat la macro si alea alea.In rest e mai greu decat 190Db, si cam atat.

Cat despre 190DB cu 141RC, la F64 e ramas din vara, dar e tot la 4 mil fix cu oricare din capete.

Apropo de capete, dupa 3 luni de folosire a 190DB si 804RC2 am ajuns la urmatoarele concluzii:

-Daca scopul principal nu sunt pozele , si nu ai planuri fixe de pozat , adica daca mergi in tura si tragi poze "din mers" capul cu bila e cel mai potrivit.Si eu imi iau cap cu bila cat de repede, am nevoie de ceva mic si usor in ture de creasta

-Cu toate ca vreau ceva mic si usor, 190DB permite pozitionarea independenta a picioarelor. Si ajuta incredibil de mult daca nu ai suporturi stabile, gen platou.Folosesc mult asta pe creste, prin chei, etc. Dau asta oricand pe cele 0.5 kg in minus la digi.

Ce vroiam sa zic aici: http://img291.imageshack.us/img291/1701/p1050279xs7.th.jpg

-husa de la Digi m-ar fi scutit de vreo 30 euro (daca vreau husa manfrotto), dar oricum la tura husa e aproape inutila.Trepiedul e facut sa il folosesti, nu sa il protejezi. Am destule obiective filtre si alte chestii mai importante de protejat. Si cand trece capra neagra pe piscul din fata mea, vreau sa am trepiedul la indemana.

-Daca nu intentionez sa fac poze noaptea in tura respectiva, un monopied e mai mult decat de ajuns. Dar daca prind un peisaj de noapte si il misc din cauza lipsei suportului (ex chiar ala din articolul cu zapada, care e tras f fortat ca nu aveam trepied) imi rup parul din cap.De aceea duc monopied doar in turele de o zi, altfel trepied.

-Daca scopul principal sunt pozele, si merg fara echipament de tura, nu stau cu cortul, nu saci de dormit si chestii, capul 3D e mai facil.Ideea e ca daca merg special pt poze tin trepiedul desfacut mai tot timpul , si capul e in pozitie de poze (orizontal, orientat in fata)  , nu in pozitie de transport (cat mai strans)

-Nu o sa am niciodata echipament greu, sunt prea comod pt asta.Prefer sa am 70-210  f4 manual focus la jumatate din dimensiunile unui 70-200 f4L, si sa renunt la ideea de poze de sport si de pasarele. De aceea am ales sa iau ceva basic, sa nu iau ceva performant  sau ceva care sa suporte nujtiu cate kg. Acuma, Bodhi vorbea de 4-7 kg.aia inseamna un Canon EOS 1 cu 70-200 2.8 L , si mai ramane loc si de blitz.Cred ca e totusi mica exagerare la greutate, daca crezi ca vreodata vei avea mai mult de 2, max 3 kg cu blitz cu tot (ca amator care face poze in exterior, nu ca fotograf profesionist de studio smile)


Cam astea au fost concluziile mele, sper ca sunt cat de cat de folos, macar sa dea o idee despre lucrurile la care trebuie sa te gandesti legat de trepied.

Offline

 

#18 12-12-2006 11:52:34

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Trepied

Recomand si eu Manfrotto, pentru ca am avut ocazia sa-l folosesc pe-al prietenului meu. Si pe langa Velbon pe care il iau cand mai vreau sa fac si ceva sport (gen ridicare greutati :-)))) ) ... Manfrotto e fulg.
Plus ca e NEGRU big_smile
Eu una prefer cu talpa nu cu bila, dar cred ca din obisnuinta.

Spor!

Offline

 

#19 14-12-2006 17:23:03

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Trepied

eu am un giottos, luat de la f64 (cam cu un milion, nu mai stiu ce tip e eact); partea buna e ca e ultr-usor si asta imi convine -ca -la car dupa mine pe toate coclaurile. Partea rea e ca se destabilizeaza realtiv usor, imai ales in ce priveste orizontalitatea- plus ca nivela aia nu-mi e de nici un folos- indica drept cand e straimb (ma rog , nu-i singurul caz in tara asta , dar...).

Ar fi bun pentru interioare si folosire ocazionala, sau cand greutatea conteaza.

Da sa stii ca unul mai stabil si mie mi-ar trebui. asta nu inseamana ca il voi vinde pe celvechi- dimpotriva, il tin pentru cand am nevoie de ceva usor de carat.

trepiedele astea mi s par ca tigarile: iei cat de teapan de tin plaminii...

Offline

 

#20 15-12-2006 22:22:38

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Trepied

Nivela pe trepied e inutila. Pe cap e nepractica (o acopera aparatul). Este nivela pe doua axe, ce se pune in patina de blitz a aparatului. Aia e buna, insa se poate trai si fara. Mie imi place cea de la Cullmann.

http://www.cullmann-foto.de/html/produc … r/0078.htm

Offline

 

#21 18-12-2006 11:23:57

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Trepied

@ggl
In cazul meu reperul de oriziontalitate e luciul apei, dar am vazut ca ma pot insela usor.
Partea buna e ca ..."si ce daca ma insel?"- adica iti dau dreptate: "se poate trai si fara nivela"

Din experienta mea: si usor si stabil... e ca... "si uns pe mustati si cu slanina in pod".

Sigur se poate atirna o greutate de carligul ala, dar insemne sa semene a constructie... ;-))

Offline

 

#22 18-12-2006 14:38:17

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Trepied

o sa-mi sariti in cap.
Degetica, get a chinese one. Cheap. The cheapest you can find.

3 ani n-o sa-ti ceara de mancare si te costa 15 eur max.

Offline

 

#23 18-12-2006 15:08:15

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Trepied

sa fie usor:

Legea lui Johnny Walker:

I=n*m2

"numarul de injuraturi pe km (I)  legat de greutatea tolbei este direct proportional cu patratul masei tolbei  (m), mltiplicat cu numarul de obiecte carat (n)"

:-)))

Offline

 

#24 18-12-2006 15:37:03

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Trepied

Personal folosesc un Velbon CX...300 cred. Sau 200 ? In fine, are 1,40m extins la maxim iar strans cam 60 de cm. Usurel, din aluminiu.
L-am cumparat acum 3 ani pentru camera video dar merge absolut OK si aparatul foto pe el.
Singura problema este capul, care fiind pentru vide nu are si inclinare laterala (numai fata-spate). Zic problema pentru asezarea aparatului pentru incadrare verticala. Dar se rezolva si asta cu un pic de efort.

Pretul la data respectiva ? Cca 900.000 lei (vechi).

Offline

 

#25 18-12-2006 20:00:43

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Trepied

docman2 wrote:

Degetica, get a chinese one. Cheap. The cheapest you can find.

Gunoaie din alea a folosesti tu! Cea mai buna achizitie pe care am facut-o in ultimul an a fost cand am scapat de jaful de trepied chinezesc si l-am inlocuit cu Manfrotto 724B. De atunci pot sa ma concentrez mult mai bine la fotografiile pe care le fac in loc sa injur si sa ma enervez aiurea.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson