Prima pagina

Forum Fotomozaic / despre tema saptamanii (split din alt topic)

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 13-05-2007 12:33:47

Cerv
Lorem ipsum dolor sit amet.
From: Brasov
Registered: 12-04-2007
Posts: 33

despre tema saptamanii (split din alt topic)

Nu va tot plangeti pt perioada de inscrieri !!! A fost de 5 zile (de luni pana vineri) si 2 zile votarea (sambata duminica). Cat putea fii perioada de inscrieri in decursul a 7 zile? Sase? Sapte?

Last edited by Cerv (13-05-2007 12:36:27)

Offline

 

#2 14-05-2007 16:43:26

Danad
DZR de foto
From: Cluj-Napoca- Sudbury
Registered: 22-02-2007
Posts: 506
Website

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

Cerv- fara suparare da lumea mai munceste-n timpul saptamanii- unii chiar pana foarte tarziu...asa ca week-end-ul e sansa sa facem fotografii pentru tema saptamanii. Si e chiar pacat ca la o tema atat de faina sa fie asa putine imagini si asa putine voturi .Aici, pe fotomozaic- daca te uitai mai atent- au fost si doua saptamani aproape destinate temei saptamanii!
Altceva nu mai zic...atat ca mi-ar fi placut cel putin sa votez daca nu sa si postez o imagine...Se schimba prea repede regulile din pacate, inclusiv pe acest forum! sad

Offline

 

#3 14-05-2007 17:00:02

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

Dana, regulile nu s-au schimbat. Cerv se pare ca nu stia de saptamana noastra "polara" de la tema saptamanala... Din pacate nici nu i s-a spus. Eu unul imi cer scuze pentru asta... motivele le-ai enumerat tu mai sus. Daca vreti, rugam sa se faca curatenie si sa continuam si cea de-a doua saptamana, asa cum eram obisnuiti. Ok?

Acum... fara vreo umbra de rautate, pur si simplu ma simt eu mai sugubat azi... Cerv, cred ca ar trebui sa fii de-acord ca o singura saptamana nu a fost indeajuns pentru aceasta tema... si asta pentru ca n-ai apucat nici macar tu sa postezi... wink

Bafta!

Last edited by Bodhi (14-05-2007 17:03:50)

Offline

 

#4 14-05-2007 17:06:45

Cerv
Lorem ipsum dolor sit amet.
From: Brasov
Registered: 12-04-2007
Posts: 33

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

Eu sunt de acord cu absolut orice, da` oricum m-am suparat ca mi-ati sarit in cap degeaba ...

Offline

 

#5 14-05-2007 19:30:14

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

nimeni nu sare la nimeni in cap pe acest forum smile sa fie clar, cel putin nu fara cafteala organizata cu bate si galoshi big_smile

Offline

 

#6 14-05-2007 22:32:06

marina
Turist japonez
From: Bucuresti
Registered: 07-04-2007
Posts: 39

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

vai cat ma bucur ca se prelungeste termenul big_smile . poate reusesc si eu sa fac o poza

nu mai fiti suparati si nu va mai caftiti.

propunerea mea este ca perioada de inscriere a pozelor sa includa un WE ca sa reuseasca mai multa lume sa le faca....

de exemplu de miercuri pana duminica inclusiv sa se faca inscrierile (miercuri, joi si vineri ne gandim roll ..., sambata si duminica le facem  big_smile )

iar luni si marti votarea  tongue

Last edited by marina (14-05-2007 22:38:25)

Offline

 

#7 15-05-2007 04:32:59

Cerv
Lorem ipsum dolor sit amet.
From: Brasov
Registered: 12-04-2007
Posts: 33

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

deci mai prelungim 1 saptamana, sambata o sa inceapa votarea.

Offline

 

#8 15-05-2007 07:23:38

marina
Turist japonez
From: Bucuresti
Registered: 07-04-2007
Posts: 39

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

de data asta e ok, dar urmatorul concurs sa inceapa miercuri...
ce parere aveti despre asta? n-ar fi mai bine?

Offline

 

#9 15-05-2007 09:39:26

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

Salut,

E adevarat ca nu de mult timp, dar eu unul am luat decizia de a nu mai particip la concursurile saptamanale.
Si nu numai pe acest forum ci pe toate forumurile pe care mai apuc sa navighez.

Dupa mine idea unui astfel de concurs este sa dai o tema si sa ii lasi pe oameni sa incerce sa faca fotografii pe tema respectiva.
Asta se rezuma la a scoate camera si a-ti muncii un pic sufletul si mintea pentru a face o fotografie frumoasa. Si asta nu este deloc usor.
Daca nu iese nimic, te apuci sa cotrobaiesti prin fotografiile facute mai demult pe aceasi tema.


Asta ar fi dupa mine conceptul unui asemenea concurs.

Dar din pacate lucrurile nu stau asa. Tema saptamanii, care ar putea fi prelungita chiar mai mult de o saptamana (Nimeni nu ne obliga) s-a transformat in tema de cinci sau trei zile, dupa caz, ca de, trebuie sa intre si perioada de jurizare in acest termen...   sad 

Si uite asa calitatea se transforma in cantitate... iar ideea initiala s-a pervertit intr-o goana nebuna in a cauta prin arhiva o fotografie care se potriveste cu subiectul...
Ceea ce eu nu inteleg - Va grabeste cineva? Pierde cineva trenul?
Macar pe acest site sa nu se perverteasca ideea.

Just my two cents.

Christian

Last edited by christian_curec (15-05-2007 09:42:18)

Offline

 

#10 15-05-2007 11:05:31

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

christian_curec wrote:

.... iar ideea initiala s-a pervertit intr-o goana nebuna in a cauta prin arhiva o fotografie care se potriveste cu subiectul...

exact.
si atunci nu mai e "tema"...

Offline

 

#11 15-05-2007 11:12:58

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

Subscriu la ce zice Christian mai sus.
Lasati (minim) 2 saptamani pt tema "saptamanii".

Offline

 

#12 15-05-2007 11:19:20

Cerv
Lorem ipsum dolor sit amet.
From: Brasov
Registered: 12-04-2007
Posts: 33

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

Dupa mine putem sa lasam si 3 saptamani (nici eu nu am apucat sa fac pozela propria mea tema...)
Frumos ar fi ca la tema saptamanii sa primim si sfaturi/sugestii/comentarii (asta e ce ma deranjeaza pe mine), chestii care se vad timid chiar si la "inscriere imagini", eu unul d`aia postez poze asa rar, pt ca nu primesc feedback. Chiar ma gandeam la subtitlul de la inscrieri "nu musca nimeni" exact asta e problema smile)

Hai spor.

Offline

 

#13 15-05-2007 14:20:14

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

E foarte delicata chestiunea asta cu feedback-ul..
Feedback pe ce directie ? Tehnica ? Da, aici ar putea fi obiectiv.
Compozitional ? Bazat pe ce ? Pe regulile de baza ? Treimi, diagonala, bala bala ? OK, le invatam toti si facem poze ca la carte. Primim numai feedback pozitiv din punctul asta de vedere.
Lumina ? Stare ? Atitudine ? De obicei feedbackul pentru treaba asta e "da, imi place !", "super", "wow ce lumina buna". Tehnic e mai greu de indrumat pentru ca nu sunt cunoscute conditiile in care a fost realizata fotografia...smile
Cum ziceam, delicata chestiune.

Parerea mea.

P.S. : hai poate da cineva un split la discutiile astea smile

Offline

 

#14 15-05-2007 14:25:29

marina
Turist japonez
From: Bucuresti
Registered: 07-04-2007
Posts: 39

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

yikes in loc sa ne tragem de par mai bine am iesi la o plimbare sa facem poze frumoase wink

Offline

 

#15 15-05-2007 17:19:51

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

Stati, nu fugiti asa de repede...

O facem de doua saptamani sau nu?  lol   lol   lol
Cred ca cu totii am avea de cistigat.


Christian

Last edited by christian_curec (15-05-2007 17:22:19)

Offline

 

#16 15-05-2007 21:48:25

Cerv
Lorem ipsum dolor sit amet.
From: Brasov
Registered: 12-04-2007
Posts: 33

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

(Uf, a 2-a oara cand se intampla (si doar aici mi s-a intamplat) am mai postat odata, la pranz, si vad ca nu mai este ...)

@ hollow, si eu sunt de aceeasi parere cu subiectivitatea, dar atunci de ce s-a mai facut forumul daca nu pt feedback si in ca un "dar": ce frumos e sa postezi o  poza si sa nu zica nimeni nimic. Eu ce inteleg din asta? Am vazut poze execrabile la care lumea a comentat, negativ fireste; si viceversa. A mea cum e daca nu zice nimeni nimic? big_smile
Itr-adevar am observat ca la probleme legate de tehnica se raspunde prompt si detaliat, asta e bine.
Cum as vedea o "tema saptamanii" ideala: sa fie mai mult ca un fel de workshop nu ca un fel de concurs; adica sa fie un profesor/mentor/etc (nu stiu cum sa-i zic) care sa faca indrumari (eventual fotografii "grasi" de pe aici sa faca cu randul "de servici" in functie de timpul lor disponibil), sa poata fii eventual refacuta poza, repostata, etc. Cred ca ar fii mai eficient.

@marina: nu se trage nimeni de par smile eu doar m-am suparat un pic (a nu se confunda cu enervat; un suparat asa, inocent, ca un copil). Da, si o plimbare organizata ar fii frumoasa, dar nu cred ca e cu cine.

@c_curec: da e de 2 saptamani, am scris si in postul de la pranz, dar a disparut, cum am mai zis smile

Duminica noaptea la 12 incepe votarea.

Offline

 

#17 30-05-2007 22:26:29

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: despre tema saptamanii (split din alt topic)

am facut manual split la tema saptamanii:

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson