Prima pagina

Forum Fotomozaic / concurs

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 21-05-2007 18:36:48

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

concurs

nu-mi sta in fire sa fac publictate negativa, dar cred ca se impune:

http://www.absolutshape.ro/index.php/pa … nPage?Id=3

aveti aici un concurs numit tzeapa. Mai precis
- se iau una bucata tona amatori/profesionisti/fotografi de orice fel
- se ofera una bucata premiu complet in bataie de joc (postere de ex...)
- se angajeaza una bucata nesimtit (sorry dar asta e cuvantul, lipsit de elementar bun simt) care se ocupa cu spam-uri pe toate forumurile facand pe nevinovatul, promovand concursul

pe de alta parte:
- se fac rost de imagini pentru folosirea la discretie (capitolul copyright este evitat complet)
- se face tam tam fara buget prea mare

sfatul meu implicit:
- cand participati la concursuri uitati-va ce se intampla cu imaginile. Evitati concursurile unde trebuie sa predati copyrightul fara a fi recompensati pentru asta
- nu va prostituati pentru un calendar
- nu tolerati asa ceva.

Angajatilor de la absolut (in special cei care se ocupa cu spamurile inocente pe forumuri) le doresc multa bafta si un salariu mai decent.

edit: mai sus aveti o parere absolut personala, exprimata conform liberului drept la opinie, pe un domeniu detinut PRIVAT. Implicit multa bafta..

Offline

 

#2 21-05-2007 19:02:06

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: concurs

si ca sa fie si mai clar:

Participarea la concurs implica acceptul participantilor ca datele lor personale sa fie pastrate, prelucrate si folosite de compania S.C. Cristalex S.R.L. in scopul unor potentiale informari ulterioare cu privire la produse, oferte, promotii, campanii publicitare si de marketing din partea S.C. Cristalex S.R.L. sau a unor persoane juridice autorizate de acesta.

si o mea culpa:
Participantii pastreaza drepturile de autor asupra materialelor.
Organizatorul va putea folosi pozele castigatoare pentru mediatizarea concursului si expozitiei, cu precizarea autorului.

deci voi decideti daca merita...

Offline

 

#3 22-05-2007 09:30:29

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: concurs

Leka nosh detza! Link-ul duce la un web-site in bulgara...

Eu cred ca o firma de bauturi alcoolice ar trebui sa aiba bunul simt sa plateasca reclama. Chestia aia cu concursul foto... sincer, nu cred un cuvant. Fiind si jurist (chiar daca nu sunt avocat sau magistrat) as sfatui pe oricine sa-si vada de treaba cu astfel de concursuri bizare. Pentru ca trebuie citit bine contractul, iar fara cunostinte juridice, s-ar putea sa nu-ti prea iasa ce vrei.

Vreau sa spun ca e un mare semn de intrebare in felul in care firma aia se promoveaza (prin cvasi-spam). Ca urmare, orice relatie cu ea trebuie, zic eu, cu atentie analizata. Cu atentie si cu un avocat...:-)) Care sigur va ia cel putin 500,000 LEI pe consultatie. Bani bun dati, in ideea ca s-ar putea sa castigati... nu prea e clar ce si in ce conditii.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson