Prima pagina

Forum Fotomozaic / aparate foto pitici

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 31-05-2007 21:00:02

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

aparate foto pitici

Digital sau film?

Sofiei ii place sa vada poza imediat...adora asta, dar ar vrea si aparatul meu pe film...

eu am si-un smena acasa.

hm...Codrin, cum e cu aparatu ala de apa?
   astept indrumari:)

(PS Sofia are 5 ani in septembrie)

Offline

 

#2 31-05-2007 21:15:46

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: aparate foto pitici

Aparatul ala de apa, din pacate, e pe film...(luat in concediu...luat de val).
Andreea a facut primele poze cu aparatul nostru de pe atunci pe film, dar foarte putine...dupa aceea cand ne-am cumparat primul digital, am primit de la niste prieteni din State un aparat digital (Mustek) din ala ce face de toate si nimic bine (filmeaza, mp3 etc) si cu ala a inceput practic...tot pe la 5 ani...dupa vreun an i-am cumparat (ne-am cumparat un point & shoot pe care la inceput doar cu noi de fata il folosea si dupa aceea vazand ca are grija si ca nu este chiar asa sensibil, i l-am predat).
La preturile de acum eu zic ca merita investitia...cati bani nu aruncam pe tot felul de tampenii...si pentru ei...si pentru noi ?!?
Numai bine.

Offline

 

#3 31-05-2007 21:29:59

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: aparate foto pitici

multumesc:)

de aparatul digital are mare grija, stie deja sa puna/scoata blitz, si sa-si seteze pe auto daca e pe manual:)), cred ca e prea mica sa o invatsetari manuale la digital...pe cand poate la unul simplut pe film sa prinda mai bine?

aparatul ala de apa era automat presupun.

Offline

 

#4 31-05-2007 22:06:45

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: aparate foto pitici

Da si eu cred ca la varsta asta e mai important sa-si formeze ochiul, sa pozeze lucrurile alea multe pe care noi nu le mai vedem...(cum a spus si msdan) sa invete sa nu miste aparatul (asta datorita nerabdarii lor este foarte greu) sa se bucure pur si simplu de ce au reusit sa faca...
Poate cu timpul cand se intreaba de ce a iesit poza asa si cealalta altfel putem incepe cu unele explicatii...
Da aparatul de apa este automat in ce priveste setarile pe care le poti face (adica nici una, doar cu blitz sau fara)...este focus free...da, nu produce cele mai super imagini dar pentru ce este conceput e super, aparatul este mai putin automat la avansul filmului...care este total manual...

Offline

 

#5 01-06-2007 07:23:59

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: aparate foto pitici

Al meu mai clicaie cu Canonu'. Digitalul. Desi i-ar place mai mult unul pe film (era indragostit intr-o vreme de un Agfa). Probabil unde e ceva mai usor.

In rest - aceeas problema cu tremuratul mainilor datorita nerabdarii. Pe la tzara il pun sa sprijine pe un gard ceva, ce gaseste in zona.
Problema la digitale e ca n-au vizorul suficient de mare sa poata viza prin el. Asa ar fi pozitia mai naturala si gradul de stabilitate mai mare.

Offline

 

#6 01-06-2007 08:17:13

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: aparate foto pitici

fi-mea se uita pe ecran ca sa compuna imaginea...insa e adevarat, cred ca vizorul e mai folositor.Am  sa studiez problema.
deci ziceti ca Smena ala mai bine nu?

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson