Prima pagina

Forum Fotomozaic / Ce sa cumpar?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 17-06-2007 13:38:20

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Ce sa cumpar?

Salut.
Vrea sa cumpar un foto digital din clasa compact (deoarece ma intereseaza sa il pot lua cu mine peste tot si sa nu ocupe loc), insa sa fie cel mai bun.
M-am gandit si la ce ma intereseaza in mod special:

sa filmeze la rezolutie cat mai mare
sa aiba stabilizator
zoom optic cat mai mare
sensibilitate buna pentru a putea fotografia fara blitz si trepied in conditii de luminozitate redusa
bateriile prefer sa nu fie dedicate
si sa fie un aparat BUN in ansamblu.

Multumesc anticipat.

Offline

 

#2 17-06-2007 13:41:57

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Ce sa cumpar?

Salut si bine ai venit

panasonic fx-3 iti convine?
- filmat  848x 480 (vezi ca-ti rade un card rapid!)
- stabilizator optic
- iso 1600 utilizabil la nevoie

zoom optic prea mare nu-s adeptul din fire (are 3x).

Aici (Franta) a fost la promotie 200 euro.

Offline

 

#3 17-06-2007 13:55:16

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Mersi pentru raspuns.
M-am uitat acum la specificatiile lui. Nu am reusit sa vad daca are acumulatori dedicati sau nu si as vrea sa te mai intreb ca si producator de foto digital -Panasonic, unde se situeaza? Este printre cei mai buni?

Bafta.

Offline

 

#4 17-06-2007 14:00:49

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Ce sa cumpar?

are un acumulator dedicat.
Gurile rele spun ca la capitolul aparate compacte ar avea cea mai eficienta stabilizare optica dintre toate marcile.

Ca alternative nu vad decat 5 marci: canon, fuji, nikon, olympus si sony (in ordine alfabetica).
Sony, olympus si fuji personal le-as exclude pentru ca n-au card standard (cu cateva exceptii de modele), avand format proprietar.

Nikon nu sta grozav la capitolul filmat. Canonul are modele cu baterii standard insa sare un pic la pret pentru aceleasi caracteristici ca panasonicul.

Offline

 

#5 17-06-2007 14:51:15

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Am cautat modelele de la Panasonic si am gasit :     
Panasonic Lumix DMC-FX50
Panasonic Lumix DMC-LX2.
Sunt mai scumpe decat cel indicat de tine. Se justifica diferenta de pret?
Dintre marcile pe care le-ai enumerate mai sus, care este cea mai buna?
Pana acum mi-au atras atentia aparatele de la Panasonic, Canon si Sony.

Offline

 

#6 17-06-2007 14:53:32

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Ce sa cumpar?

nu ma pricep la toate modelele sorry smile

in orice caz, daca sari de 350 euro gandeste-te mai bine la un dslr.

Offline

 

#7 17-06-2007 15:23:32

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

chiar si daca dau 400E pe aparat, nu vreau sa fie mare si greu. Se intampla sa plec in calatorii de mai multe zile si nu pot lua bagaj mult, asa ca sunt nevoit sa iau strictul necesar.

Offline

 

#8 17-06-2007 16:11:44

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Ce sa cumpar?

clodvasile wrote:

chiar si daca dau 400E pe aparat, nu vreau sa fie mare si greu. Se intampla sa plec in calatorii de mai multe zile si nu pot lua bagaj mult, asa ca sunt nevoit sa iau strictul necesar.

Adica la munte?

Offline

 

#9 17-06-2007 18:53:17

nikon-ist
Boboc
Registered: 27-05-2007
Posts: 2

Re: Ce sa cumpar?

clodvasile wrote:

Salut.
Vrea sa cumpar un foto digital din clasa compact (deoarece ma intereseaza sa il pot lua cu mine peste tot si sa nu ocupe loc), insa sa fie cel mai bun.
M-am gandit si la ce ma intereseaza in mod special:

sa filmeze la rezolutie cat mai mare
sa aiba stabilizator
zoom optic cat mai mare
sensibilitate buna pentru a putea fotografia fara blitz si trepied in conditii de luminozitate redusa
bateriile prefer sa nu fie dedicate
si sa fie un aparat BUN in ansamblu.

Multumesc anticipat.

Salut,

Incearca un Canon PowerShot S3IS
http://www.digitalbox.ro/Aparate_foto_d … rShot_S3IS

Bafta!

Offline

 

#10 17-06-2007 19:16:40

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Ce sa cumpar?

Oricat de grozav va fi aparatul, partea de filmare nu o sa te satisfaca (clipuri de ordinul zecilor de scunde, la o calitate slaba). Asa ca nu cred ca are rost sa compari aceasta caracteristica - e cam la fel de slaba la toate.

Daca e important petnru tine sa filmezi, poate ar fi mai bine sa te gandesti la o combinatie camera video + f. mic aparat foto (gen Canon seria A, care-o fi).

Nu ne-ai spus cam ce vrei sa pozezi/filmezi  cu el si cat poze/cat film.

Canon-ul ala S3IS am auzit ca ar fi bun (nu stiu mai mult)- dar cred ca e cam greu (dupa poza e cam Nikon D50 al meu cu ob de 50 montat, adica peste 500 g).

Nu te incanta la card 16MB- iti intra doar cateva poze pe el (e bun sa-l tii ca un fel de rezerva de catastrofa, dar altfel nu ai ce face cu el- la ora asta un card de 512 e cam 200,000 LEI, iar la 4-500,000 iei chiar unul extra).

De Panasonic am auzit si eu lucruri bune, inclusiv ideea bizara de a dota aparatele mici cu stabilizator- fapt ce daca il iei in considere va scoate multe aparate din competitie.

Buna ideea cu "sa-l iau dupa mine peste tot"- eu ma gandesc bine inainte sa iau Nikon D50 + obiective in spinare si trepiedul intr-o punga....

Dar nu stiu in ce masura poti gasi un aparat "de vis" cum e cel descris de tine.

Eu i-am luat fetitei un CANON A340, cu 3 MPx, care e poate un pic cam mare, dar foloseste baterii acumulatori AA, card SD ce-l gasesti pe toate drumurile ieftin, are un oaresce zoom optic (parca 2,  nu mai stiu) filmeaza clipuri in care poti deosevbi pisica de politzist si are moduri presetate fix de care iti trebuie. Am dat putin sub 4 milioane pe el si un card de 256. Dar sa stii ca ies poze acceptabile cu el.

Ma rog, nu ti-l recomand totusi, ca e un model vechi, fara stabilizator, cu rezolutie cam mica (plus ca nu cred ca se mai gaseste). Dar are frati mai mari.

Sunt si aparate de genul asta, cu multe facilitati si micute, dar sa te astepti totusi la preturi de 3-4 ori mai mari decat la un Canon A 4xx.

Cred ca ar fi util sa ne spui si un buget, ar fi mai simplu sa facem niste recomandari.

Bine ai venit! Sper sa te simti bine cu noi! Si sa ramai cat mai mult cu noi!

Offline

 

#11 17-06-2007 20:31:02

nikon-ist
Boboc
Registered: 27-05-2007
Posts: 2

Re: Ce sa cumpar?

micutzu wrote:

Canon-ul ala S3IS am auzit ca ar fi bun (nu stiu mai mult)- dar cred ca e cam greu (dupa poza e cam Nikon D50 al meu cu ob de 50 montat, adica peste 500 g).

Am avut, pana anul trecut, un S2 IS. In prezent am si eu un D50  smile cu 18-55. Pot spune ca Nikon D50 este mai voluminos si mai greu decat S2 IS, care este identic cu S3 IS.
Am fost multumit de S2 IS: plaja focala mare, stabilizator IS incorporat - care lucreaza doar de la un anume prag de iluminare, in sus, atentie! -, imagini corect procesate de aparat (adica nu introduce dominante la alb), avand culori calde si foarte naturale.

Offline

 

#12 17-06-2007 22:22:53

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

nikon-ist wrote:

clodvasile wrote:

Salut.
Vrea sa cumpar un foto digital din clasa compact (deoarece ma intereseaza sa il pot lua cu mine peste tot si sa nu ocupe loc), insa sa fie cel mai bun.
M-am gandit si la ce ma intereseaza in mod special:

sa filmeze la rezolutie cat mai mare
sa aiba stabilizator
zoom optic cat mai mare
sensibilitate buna pentru a putea fotografia fara blitz si trepied in conditii de luminozitate redusa
bateriile prefer sa nu fie dedicate
si sa fie un aparat BUN in ansamblu.

Multumesc anticipat.

Salut,

Incearca un Canon PowerShot S3IS
http://www.digitalbox.ro/Aparate_foto_d … rShot_S3IS

Bafta!

Multumesc pentru recomandare dar este un pic cam mare. Merg mult cu motocicleta si nu pea am loc.

Offline

 

#13 17-06-2007 22:37:10

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

micutzu wrote:

Oricat de grozav va fi aparatul, partea de filmare nu o sa te satisfaca (clipuri de ordinul zecilor de scunde, la o calitate slaba). Asa ca nu cred ca are rost sa compari aceasta caracteristica - e cam la fel de slaba la toate.

Daca e important petnru tine sa filmezi, poate ar fi mai bine sa te gandesti la o combinatie camera video + f. mic aparat foto (gen Canon seria A, care-o fi).

Nu ne-ai spus cam ce vrei sa pozezi/filmezi  cu el si cat poze /cat film.

Canon-ul ala S3IS am auzit ca ar fi bun (nu stiu mai mult)- dar cred ca e cam greu (dupa poza e cam Nikon D50 al meu cu ob de 50 montat, adica peste 500 g).

Nu te incanta la card 16MB- iti intra doar cateva poze pe el (e bun sa-l tii ca un fel de rezerva de catastrofa, dar altfel nu ai ce face cu el- la ora asta un card de 512 e cam 200,000 LEI, iar la 4-500,000 iei chiar unul extra).

De Panasonic am auzit si eu lucruri bune, inclusiv ideea bizara de a dota aparatele mici cu stabilizator- fapt ce daca il iei in considere va scoate multe aparate din competitie.

Buna ideea cu "sa-l iau dupa mine peste tot"- eu ma gandesc bine inainte sa iau Nikon D50 + obiective in spinare si trepiedul intr-o punga....

Dar nu stiu in ce masura poti gasi un aparat "de vis" cum e cel descris de tine.

Eu i-am luat fetitei un CANON A340, cu 3 MPx, care e poate un pic cam mare, dar foloseste baterii acumulatori AA, card SD ce-l gasesti pe toate drumurile ieftin, are un oaresce zoom optic (parca 2,  nu mai stiu) filmeaza clipuri in care poti deosevbi pisica de politzist si are moduri presetate fix de care iti trebuie. Am dat putin sub 4 milioane pe el si un card de 256. Dar sa stii ca ies poze acceptabile cu el.

Ma rog, nu ti-l recomand totusi, ca e un model vechi, fara stabilizator, cu rezolutie cam mica (plus ca nu cred ca se mai gaseste). Dar are frati mai mari.

Sunt si aparate de genul asta, cu multe facilitati si micute, dar sa te astepti totusi la preturi de 3-4 ori mai mari decat la un Canon A 4xx.

Cred ca ar fi util sa ne spui si un buget, ar fi mai simplu sa facem niste recomandari.

Bine ai venit! Sper sa te simti bine cu noi! Si sa ramai cat mai mult cu noi!

.

Salut si multumesc pentru urare.
Aparatul doresc sa il folosesc in primul rand pentru fotografiat si secundar pentru filmat.
Doresc o calitate acceptabila a filmului, nu extraordinara sau asemanatoare unei camere video. Am vazut ca sunt aparate foto care au o rezolutie de filmare de  1024 x 768 @ 15 fps (Canon G7).
Ca buget, cred ca pot sa dau pana in 1400 lei pe el. Pentru un aparat compact, suma cred ca ar trebui sa ajunga sa iau ce-i mai bun.
Am avut un kodak 7300(stricat acum) si am pierdut o groaza de momente pentru ca in miscare sau luminozitate redusa, calitatea era inacceptabila.

Offline

 

#14 17-06-2007 22:42:03

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Ce sa cumpar?

asta e pacatul cu ultrazoomurile @ lumina slaba.

Hai sa facem o treaba complet inginereasco-exacta. Facem asa o mica matrice. Pe verticala criteriile, pe orizontala ponderea ca greutate in decizie, de la 1 la 5.

Pretul (intre 1-5 remember)
Independenta de formate/baterii proprietare (1-5)
Longevitatea bateriei
Capacitati de filmare
Numar megapixeli
COmportament bun la lumina slaba
Dimensiuni reduse
[....]

Adauga tu aici tot ce iti trece prin minte in lista asta cu ponderea respectiva si fa te rog o schema. Asa cred ca va fi mai usor sa discutam. Facem un punctaj, vedem fiecare aparat unde se incadreaza in grila si vedem ce iese. Bun asa?

Offline

 

#15 17-06-2007 22:53:31

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Am uitat sa mai adaug ceva la cerintele pentru aparat:

sensibilitate buna pentru a putea fotografia fara blitz si trepied in conditii de luminozitate redusa
sa aiba stabilizator
sa pot fotografia de la distanta mica - cativa centimetri.
sa filmeze la rezolutie cat mai mare, fara limitare
zoom optic buna
bateriile prefer sa nu fie dedicate
senzor CCD mare
bugetul in jur de 1400 lei
si sa fie un aparat BUN in ansamblu.

Stiu ca sunt pretentios, sper ca nu am omis nimic.

Offline

 

#16 17-06-2007 23:37:15

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

docman2 wrote:

asta e pacatul cu ultrazoomurile @ lumina slaba.

Hai sa facem o treaba complet inginereasco-exacta. Facem asa o mica matrice. Pe verticala criteriile, pe orizontala ponderea ca greutate in decizie, de la 1 la 5.

Pretul (intre 1-5 remember)
Independenta de formate/baterii proprietare (1-5)
Longevitatea bateriei
Capacitati de filmare
Numar megapixeli
COmportament bun la lumina slaba
Dimensiuni reduse
[....]

Adauga tu aici tot ce iti trece prin minte in lista asta cu ponderea respectiva si fa te rog o schema. Asa cred ca va fi mai usor sa discutam. Facem un punctaj, vedem fiecare aparat unde se incadreaza in grila si vedem ce iese. Bun asa?

Salut.
In ultma adaugare cred ca le-am scris in ordinea importantei pentru mine.
Mersi.

Offline

 

#17 18-06-2007 00:27:25

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Ce sa cumpar?

Nimic nu este perfect, iar japonezii integreaza f. bine aceasta propietate in produsele lor....smile

Camerele digitale compacte deocamndata sunt f. departe de perfectiune.

Nu exista inca compacta si cu senzor mare si cu stabilizare si cu zgomot putin la ISO mare si cu obiectiv luminos si bun si cu filmare si cu etc.....

Daca vrei senzor mare, renunti la filmare si stabilizare deocamdata si te dai bine de tot peste cap si iei un Epson RD1 sau un Leica M8....si apoi te dai peste cap sa alegi si sa faci rost de obiective pt ele.....
Cele de mai sus sunt rangefindere nu compacte P&S.

Daca revenim cu picioarele pe pamant si renuntam la stabilizare, trecem cu vederea cardul XD si facem rost de un parasolar pt LCD, atunci vedem ca un Fuji F11 sau  F31 scoate la iso 400 imagini mai curate decat celelalte la iso 80 wink

Last edited by loock (18-06-2007 00:41:29)

Offline

 

#18 18-06-2007 00:53:42

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Foarte interesante amandoua insa bugetul este mai mic.
Care ar fi producatorii cei mai buni de foto compacte? Canon, Nikon, Panasonic. Sony?


Mersi

Offline

 

#19 18-06-2007 01:06:53

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Ce sa cumpar?

Am editat postul inainte sa postezi din nou smile

Daca revenim cu picioarele pe pamant si renuntam la stabilizare, trecem cu vederea cardul XD si facem rost de un parasolar pt LCD, atunci vedem ca un Fuji F11 sau F30, sau  F31 scoate la iso 400 imagini mai curate decat celelalte la iso 80
F11 "stie" de iso 1600 iar F30 si F31fd chiar iso 3200
Toate trei au zoom 3X cu f 2.8-5 ca si Panasonicul FX3, dar zgomotul de imagine este muuuult mai mic.
F30 are cea mai buna calitate a imaginii dintre ele, clar peste F31fd

Last edited by loock (18-06-2007 01:34:12)

Offline

 

#20 18-06-2007 09:56:19

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: Ce sa cumpar?

propunerea mea e olympus sp-550.

550-ul are TOT ce-ti trebuie tie, stabilizare de imagine, baterii standard, rezolutie de 7 megapixeli, zoom optic 18x, iso zic ei ca merge pina la 5000, lcd mare de doi toli jumate, film 640x480 la 30 de cadre pe secunda, blitz. dezavantaje: relativ scump (~450$ la americani, probabil vreo 500 la noi, se incadreaza totusi in cei 1400 de roni), relativ greu (460 de grame) si obiectivul incorporat e cam voluminos (dar per total comparabil cu s3 is-ul si sensibil mai mic decit fuji-urile si fz-urile de la panasonic). a, si merge pe xD picture card, mai rar si mai scump.

http://www.dpreview.com/reviews/specs/O … p550uz.asp

m-am mai uitat si pe la alti producatori si parerea mea este ca specificatiile tale se bat cap in cap cu cerinta de ultra-compactitate. nu vei gasi ceva care sa stea lejer in buzunarul de la piept decit daca renunti la stabilizatorul de imagine si accepti un zoom de vreo 3-4x. caz in care recomand fratele mai mic, olympus sp-320.

Last edited by tase (18-06-2007 09:59:33)

Offline

 

#21 18-06-2007 10:11:00

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Ce sa cumpar?

SP 550 are zgomot si la iso 50..... smile

Nici compact nu mai este....
Daca accepti mai mare decat fuji F 30, mai bine iei un DSLR Pentax K100D cu un obiective fixe - DA 21, DA 40, DA 70 LTD, eventual si un zoom de kit 18-55, sau viitorul 17-70. DA 16-45 si 16-50  sunt mai maricele (dar pt formatul asta merita)
Obiectivele cu focala fixa de mai sus ( DA 21, 40, 70) incap prin buzunare, inclusiv camera mentionata cu unul din ele atasat. Are si stabilizare, merge si cu acumulatori AA ( sau f bine cu baterii cu litiu e2 sau CRV3 )
Daca vrei si mai mic si renunti la stabilizare vezi Pentax *istDS/DS2 sau clona pt DS2 - Samsung GX1

Last edited by loock (18-06-2007 10:24:47)

Offline

 

#22 18-06-2007 10:26:03

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: Ce sa cumpar?

l-ai masurat tu? da-ne niste cifre, sau macar calitativ lumineaza-ne, e mai zgomotos decit.... asta si alalalt????

asa vin unii si arunca din virful buzelor niste afirmatii....

Offline

 

#23 18-06-2007 10:42:28

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

loock wrote:

Am editat postul inainte sa postezi din nou smile

Daca revenim cu picioarele pe pamant si renuntam la stabilizare, trecem cu vederea cardul XD si facem rost de un parasolar pt LCD, atunci vedem ca un Fuji F11 sau F30, sau  F31 scoate la iso 400 imagini mai curate decat celelalte la iso 80
F11 "stie" de iso 1600 iar F30 si F31fd chiar iso 3200
Toate trei au zoom 3X cu f 2.8-5 ca si Panasonicul FX3, dar zgomotul de imagine este muuuult mai mic.
F30 are cea mai buna calitate a imaginii dintre ele, clar peste F31fd

Am citit ce au scris despre F-uri. Numai de bine mai ales la pozele cu luminozitate redusa. Nu am luat in calcul pana acum si aparatele celor de la Fuji. Am sa incep sa ma documentez putin.
Mersi.

Offline

 

#24 18-06-2007 10:51:21

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Ce sa cumpar?

tase wrote:

asa vin unii si arunca din virful buzelor niste afirmatii....

caaaaaaaaaalmi oameni buni smile
nu ne batem in compacte ca scot acush cybershotu' cu discheta. big_smile

Offline

 

#25 18-06-2007 10:53:39

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

tase wrote:

propunerea mea e olympus sp-550.

550-ul are TOT ce-ti trebuie tie, stabilizare de imagine, baterii standard, rezolutie de 7 megapixeli, zoom optic 18x, iso zic ei ca merge pina la 5000, lcd mare de doi toli jumate, film 640x480 la 30 de cadre pe secunda, blitz. dezavantaje: relativ scump (~450$ la americani, probabil vreo 500 la noi, se incadreaza totusi in cei 1400 de roni), relativ greu (460 de grame) si obiectivul incorporat e cam voluminos (dar per total comparabil cu s3 is-ul si sensibil mai mic decit fuji-urile si fz-urile de la panasonic). a, si merge pe xD picture card, mai rar si mai scump.

http://www.dpreview.com/reviews/specs/O … p550uz.asp

m-am mai uitat si pe la alti producatori si parerea mea este ca specificatiile tale se bat cap in cap cu cerinta de ultra-compactitate. nu vei gasi ceva care sa stea lejer in buzunarul de la piept decit daca renunti la stabilizatorul de imagine si accepti un zoom de vreo 3-4x. caz in care recomand fratele mai mic, olympus sp-320.

Salut.
Are cam tot ce am cerut. Acum as vrea sa gasesc 1 si sa il tin in mana, sa vad cum este. Si inca ceva sunt curios daca loock are dreptate cu partea de noise la 50.

bafta

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson