Prima pagina

Forum Fotomozaic / Portrete de grup

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 19-06-2007 08:55:58

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Portrete de grup

Discutia vine din sectiunea de inscriere de imagini pentru comentarii. Un subiect bun.  wink

Bafta!

Offline

 

#2 19-06-2007 09:18:58

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Portrete de grup

micutzu wrote:

Da" m-am gandit sa profit de ocazie sa vad cum devine povestea cu 2 figuri de tras in poza. Eu am avut problema asta incercand sa trag mama + bebe.

E super graitoare figura bebelutzei de aproape, dar ce folos daca fatza mamicii e blurata ca intr-un film al politziei... Am incercat sa aliniez toti 4 ochii, dar nu prea iese decat in anumite pozitii (de regula daca lipesc fetzele...).

Ma intreb, de exemplu, daca un 90 pus pe digital nu mi-ar permite mai multa libertate din ac. p.d.v. Acum folosesc 50-ul/1.8.

Ma rog, cred ca sunt obsedat de geometria in spatiu... :-(

Last edited by Bodhi (19-06-2007 09:21:16)

Offline

 

#3 19-06-2007 09:19:16

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Portrete de grup

tase wrote:

pai te plasezi ca sa pui fetele (sau sfircurile, depinde ce pozezi) in acelasi plan. stiu, nu e posibil intotdeauna, mai ales cu poze din mina prin interioare. mai inchizi diafragma sa cistigi profunzime, la un moment dat trebuie trepied si anestezie sau blitz, e un compromis, ca toate in viata. eu cind fotez grupuri (doi, trei, zece) prefer sa folosesc un tele de 400 si sa-i iau de la distanta ca oswald pe jfk, zoom din picioare, ii scot cu forta afara la soare, ii pun in pozitie "tu ala vino mai incoate, tu ailalta cinci metri in spate si holbeaza ochii", ii amenint ca-i ia mama dracului daca se misca, etc. mult mai usor asa decit sa te contorsionezi incercind sa impaci caprina si leguma.

evident, daca vrei poza oooooo, atunci n-ai incotro, te legi de candelabru cu capul in jos, pui zalog casa ca sa imprumuti f/1.8-le ala, iti intepenesti mina in atele, te tirii pe spate pe podea ca rima, incepi si confectionezi tot felul de paravane colorate de moare de ciuda decoratoarea de la teatrul de stat, te joci cu perdelele, draperiile si jaluzelele pina incep sa murmure a fetis psihologii din multime si in final scoti o poza la care ridica din sprinceana toti si comenteaza cel mult ca e draguta daca te cunosc si nu vor sa te supere. dar tie iti place de faci pipi pe tine.

de aia prefer eu sa fotografiez forme de relief, nori, drumuri si trenuri.

LE, ca sa fiu si eu clar, daca vrei sa iasa si bebelusul si mama, e mai simplu sa-i pozezi de la distanta cu un teleobiectiv si un f corespunzator care iti dau o profunzime de cimp mult mai mare (metri > infinit)  decit cu un obiectiv larg, de aproape, la care poti sa ajungi in situatii in care incadrarea dorita e in conflict cu profunzimea de cimp realizabila, chiar si cu trepied si expuneri lungi, adica diafragma cit o gamalie. daca mai ai si un prime in loc de zoom, ala esti. plus ca vrei si fundalul defocalizat cit se poate, punind cap la cap toate constringerile astea, se prea poate sa nu fii capabil sa realizezi nimic cu un obiectiv < 200 mm.

evident, daca ai nevoie de ceva unghiuri mai verticale, tot felul de perspective plonjate, nici teleobiectivul nu mai e bun, trebuie sa te atirni de tavan, cum ziceam mai sus. moment in care citesti pe net despre aparatele cu burduf ale strabunilor si iti cumperi un lensbaby.

Last edited by Bodhi (19-06-2007 09:21:28)

Offline

 

#4 19-06-2007 09:19:39

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Portrete de grup

micutzu wrote:

@ tase

Domle. extra-super comentariu! Excelent! Mi-aduce aminte de Jerome K Jerome.

Dar dincolo de faptul ca ai mi-a placut efervescenta explicatiilor, vreau sa zic ca am priceput si ce vrei sa spui, si o sa tin seama de experinta expusa asa de simpatic.

Primul lucru va fi sa astept cuminte pana am banii de un macro de 90-100 (care cica ar fi bun si la portrete, fara totusi sa te oblige sa trecei alegi punct de statie dincolo de granita). Si cu care pot macar sa pozez painajeni si melci (ca astia im plac), daca hominidele se vor dovedi prea agitate...

Multzam!

Last edited by Bodhi (19-06-2007 09:20:59)

Offline

 

#5 19-06-2007 09:19:57

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Portrete de grup

tase wrote:

micutzule, uite eu asta folosesc pentru macro, portrete si cind ma mai chinuie simtul artistic. a facut cam 150 de $ de nou, nu-i ceva extraordinar dar satisface cu gemete de placere regula 80-20 , formulata general ca "80% din efecte deriva din 20% din cauze" si in cazul asta particular "80% din performanta de virf pentru 20% din pret".

na si lincu', ca am uitat sa-l pun: http://www.tamron.com/lenses/prod/70300_di_a017.asp

Last edited by Bodhi (19-06-2007 09:20:47)

Offline

 

#6 19-06-2007 09:20:36

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Portrete de grup

micutzu wrote:

uite ca nu-i o idee rea... da-mi si mie te rog mult un email (ca sa staruim off-topic), sau sa mutam discutia la obiective, cum o fi mai bine. Mi se pare traznet o idee de genul "ce poti face cu obiective ieftine".

In fond, pentru cazul in care faci doar rareori un gen ce-ti cere o anume focala nu vad de ce ar trebui sa dai tone de bani pe un ob pe care il folosesti 10% cel mult din pozele de le faci.

Offline

 

#7 19-06-2007 09:22:26

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Portrete de grup

christian_curec wrote:

Salut,

Interesanta discutia voastra despre distanta - focala, diafragma, DOF...

Dar din ceea ce spuneti imi scapa ceva.

1. Daca vrei o mama cu bebele - fara sa ii stresezi si fara sa te atarni de tavan in nici un caz nu folosesti un teleobiectiv cu diafragma deschisa. Asta este exact ca si cind ai alege pentru lupta corp la corp o pusca cu luneta in loc de pistol sau cutit.
Iei un blitz si incerci sa faci bouncing in tavan sau de pe orice alta suprafata si in principu asa ceva iti permite sa inchizi suficient de mult diafragma. Poti sa te joci si cu valorile ISO pana reusesti sa gasesti solutia cea mai potrivita.
Uneori am ajuns la f8 in sistemul asta, pentru ca aveam nevoie de un cimp de clar de imagine extrem de mare.

2. Mai exista o solutie destul de ieftina si buna. Sa cumperi un cablu de declansare si sa tii blitul in mina stinga undeva mai in spatele tau. Astfel lumina din bouncing o sa cada ceva mai oblic pe fetele lor. Si nu ai nevoie sa folosesti un obiectiv cu focale 70-200mm.
Aproape toate fotografiile facute de mine astfel au trase cu un 50mm dar mi-am luat un 28mm cu care in curind vreau sa experimentez citeva cadre de genul asta. Eu sincer cred ca genul asta de obiectiv (destul de ignorat si hulit de catre o anumita parte a fotografilor) imi va permite sa ma joc mult mai bine cu ccompozitia si perspectivele. (Schneider Kreuznach "Curtagon" 28mm f/4 - manual - M42).

Nu stiu daca am inteles bine din mesajele voastre dar:
DOF-ul nu este afectat de focala.
Asta este o falsa impresie.
Un tele de 500mm si un wide de 18mm atunci cind incadreaza aceasi imagine (repet - aceeasi imagine) au aproape acelasi DOF, la aceeasi diafragma. Faptul ca noi indepartam subiectul cu ajutorul unei focale mici nu inseamna ca DOF-ul este altul...
Din contra obiectivul wide induce si o anumita deformare si pierdere claritatii in marginile planului de clar de imagine.

Din pacate asta este o confuzie extrem de raspindita.

Pentru macro eu folosesc un SMC Takumar Pentax 50mm f/4 (macro 1:1) cu adaptor pentru M42 (obiectiv complet manual). Cred ca este un obiectiv excelent pentru potrete. Am facut citeva cu el si am ramas uimit cit de sharp pot fi imaginile. Orice incercare de filtre sharpen in PS fac sa apara artefacte. Si culmea obrazniciei obiectivul il am instalat pe un teleconvertor Kenko 2x cu inel macro, care imi permite sa fac imaginile la 2:1.
Am incercat sa folosesc obiectivul asa, cu teleconvertor pentru portrete (deci o focala de 150mm) si mi se pare complet idiot. Esti prea departe de subiect si nu poti sa jonglezi de loc cu perspectivele... Chestia cu candelabrul...

Just my two cents.

Christian

Offline

 

#8 19-06-2007 09:22:49

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Portrete de grup

degetica wrote:

f interesanta si efectiv plina de sfaturi bune discutia, dar ca sa taiem si mai mult nodul gordian, eu sunt de parere ca trebuie urmarit un moment special, o anumita atmosfera samd, si atunci nu mai conteaza cine e in focus si altele de genu...
studiem, studiem, studiem, pana facem poza. Gandirea trebuie sa fie anterioara creatiei, zic eu. Nu spun sa nu fii cerbral in momentul in care faci poza, dar daca te pierzi in amanunte ratezi mai mult decat un pic de focus....

Offline

 

#9 19-06-2007 09:23:47

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Portrete de grup

tase wrote:

christian_curec wrote:

Salut,

Interesanta discutia voastra despre distanta - focala, diafragma, DOF...

DOF-ul nu este afectat de focala.
Asta este o falsa impresie.
Un tele de 500mm si un wide de 18mm atunci cind incadreaza aceasi imagine (repet - aceeasi imagine) au aproape acelasi DOF, la aceeasi diafragma. Faptul ca noi indepartam subiectul cu ajutorul unei focale mici nu inseamna ca DOF-ul este altul...
Din contra obiectivul wide induce si o anumita deformare si pierdere claritatii in marginile planului de clar de imagine.

Din pacate asta este o confuzie extrem de raspindita.

ce spui tu este o confuzie la fel de raspindita. formula pentru limitele apropiate si departate ale cimpului (n-o mai stiu din cap dar sint convins ca se poate gasi cu google) contine distanta focala, diafragma si distanta pina la subiect (sint 100% sigur de asta). e adevarat ca LA DISTANTE MICI (<< distanta hiperfocala) DOF nu prea mai depinde de distanta focala a obiectivului dar asta e o APROXIMARE simplificatoare, ceva in genul aleia ca pentru unghiuri < 5 grade, tangenta ~ egala cu unghiul exprimat in radiani (parca, nici trigonometria mea nu mai e ce-a fost) si respectiva aproximare e utila cind faci macro-uri (adu-ti aminte, vorbim de s<<f), nu portrete.

Last edited by Bodhi (19-06-2007 09:26:42)

Offline

 

#10 19-06-2007 09:24:12

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Portrete de grup

micutzu wrote:

@degetica- ai dreptate, dar ideea mea este tocmai sa stiu foarte bine cum sa fac, pentru ca gandul la tehnica sa nu ma opreasca in compozitie. Adica, nu vreau sa inlocuiesc gandirea cu tehnica, ci doar sa stiu pe cat posibil tehnica pentru a ma gandi cat mai mult la compozitie; in sfarsit, daca mai explic mult, voi reusi sa zapacesc... :-))
@tase- e o mare povestea asta cu portretele de foarte aproape- seamana cu macro, as zice, in sensul ca nu e nic o deosebire intre o floare si o urechiusa de aproape; cand voi avea un macro, voi experimenta ... "macro-poertrete"
@cristian- solutiile tale includ un blitz, pe care deocamdata nu mi-l pot permite... :-(( Mai e un lucru putin derutant- tu este pe film si ff, deci 50-ul la tine e spre 75 la mine, iar 28-ul tau bate spre 35 la mine, adica fix spre "focala normala"
@moderator: ce-ar fi sa split in alta parte, ca disxutia mi se pare si mie extrem de interesanta, dar nu prea mai are lagatura nic cu horinca si nici cu poza omului...

Offline

 

#11 19-06-2007 09:24:44

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Portrete de grup

hollow wrote:

continuam discutia
chiar cu exemple, zic eu...

(pe portrete, evident  )

Offline

 

#12 19-06-2007 10:38:12

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Portrete de grup

Daca avem 2 persoane cu obrajii lipiti, merge perfect. Am incercat eu pe mami + bebe. Nu am focalizat precis, dar e drept ca eram la vreo 3 metri si in plin soare.

O alta excperienta- negativa: am incercat un piciorus de bebe cu lentila +4 pusa si al apropierea maxima pe care mi-o permite 50"ul. Piciorul nemiscat, eu nemiscat. NU am reusit klarul! Dupa 3-4 incercari am abandonat.

Eu tare as pune si poze de exemplu, dar spre rusinea mea imi ia prea mult sa le up-loadez pe site-urile alea. Ma voi invata pana la urma...

Offline

 

#13 19-06-2007 11:49:04

Cerv
Lorem ipsum dolor sit amet.
From: Brasov
Registered: 12-04-2007
Posts: 33

Re: Portrete de grup

La evenimente (nunti, botezuri, etc) nu imi plac deloc pozele regizate, asta pentru ca foarte putini oameni sunt buni "actori". Prefer instantaneele.
Atunci cand sunt 2 persoana una langa alta (danseaza, discuta, etc) prefer sa fac poza punand accentul doar pe o singura persoana, de exemplu: mirele si mireasa discuta: merg in spatele mirelui si fac poza peste umarul lui cu focalizarea pe fatza ei care este incadrata de umarul si lateralul capului mirelui, poza este mai simpla, mai usor de urmarit, un singur subiect, etc. Daca vrei musai sa ai 2 feţe in acelasi cadru singura solutie e sa inchizi diafragma pe la 8-11, ca sa inchizi diafragma asa mult iti trebuie ceva lumina, si  cum spuneai ca nu-ti poti permite un blitz, eu mai gasesc o singura solutie: faci poza afara.

Offline

 

#14 19-06-2007 12:02:20

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: Portrete de grup

corect, dar majoritatea nuntasilor vor pozele de album sa fie ca poza de absolvire a promotiei 1888 a scolii de ofiteri de la breslau. toata lumea drepti, privirea-n aparat, sa se vada nasii mari si cravata de la fondul plastic a socrului. instantaneele nu au cautare, "nu se vede fata", "e prea intunecata" si clasicul "cine-s astia?". "dom'le, io dau banul, vreau poza mare, frumoasa, colorata, cu blitz si sa se vada bine!"

Offline

 

#15 19-06-2007 12:50:16

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Portrete de grup

Hmmm... sunt doua solutii dupa cum vad si gandesc eu...

1) Solutia lui tase, aranjarea cu tupeu a subiectilor...
2) Diafragma mai inchisa, DOF mai larg, blit daca e cazul si gardu' din background.  hmm

Sincer eu merg pe prima solutie. Mai ales daca esti fotograf de eveniment trebuie sa te implici si sa-i aranjezi... pentru ca in majoritatea cazurilor se doresc imagini clasice... toti pe scari la biserica etc etc. :

tase wrote:

corect, dar majoritatea nuntasilor vor pozele de album sa fie ca poza de absolvire a promotiei 1888 a scolii de ofiteri de la breslau. toata lumea drepti, privirea-n aparat, sa se vada nasii mari si cravata de la fondul plastic a socrului. instantaneele nu au cautare, "nu se vede fata", "e prea intunecata" si clasicul "cine-s astia?". "dom'le, io dau banul, vreau poza mare, frumoasa, colorata, cu blitz si sa se vada bine!"

Ce e de facut? Pe mine de exemplu nu ma doare cardu' sa surprind si instantanee si sa fac si albumul de absolvire... Oamenii n-au decat sa aleaga ce le place... si oricum trebuie sa aiba de unde. Daca le place doar albumul de absolvire... asta este... raman cu el. Daca vor si instantanee atunci au si de-acolo de unde.

Bafta!

Last edited by Bodhi (19-06-2007 12:50:40)

Offline

 

#16 19-06-2007 13:12:16

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Portrete de grup

micutzu wrote:

Daca avem 2 persoane cu obrajii lipiti, merge perfect. Am incercat eu pe mami + bebe. Nu am focalizat precis, dar e drept ca eram la vreo 3 metri si in plin soare.

cu ce ??
adica cu ce obiectiv ?

m-as mira ca in plin soare sa tragi mai deschis de f/2.8 si la 3 metri distanta n-ai cum sa nu prinzi in clar pe mami + bebe.
asta numai daca distanta dintre mami si bebe e de ordinul metrilor.


O alta excperienta- negativa: am incercat un piciorus de bebe cu lentila +4 pusa si al apropierea maxima pe care mi-o permite 50"ul. Piciorul nemiscat, eu nemiscat. NU am reusit klarul! Dupa 3-4 incercari am abandonat.

ai incercat de exemplu sa maresti distanta dintre aparati si subiect ?

In fine, de-aia zic sa discutam pe exemple concrete. Puneti domnilor poze.
Altfel discutia aluneca usor in discutie de babe la poarta intr'o dupa'amiaza de duminica.

Offline

 

#17 19-06-2007 13:17:09

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Portrete de grup

ar fi un subiect interesant si asta cu babele la poarta duminica dupa-amiaza.
Domnu hollow aveti subiect de articol big_smile!

astept exemplele big_smile

am eu un mos sprijinit de un gard, dar cam atat.

Offline

 

#18 19-06-2007 13:23:35

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Portrete de grup

Offline

 

#19 19-06-2007 13:25:24

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Portrete de grup

deci eu astept articolul cu babe pe gard! nu scapi asa usor!

Offline

 

#20 19-06-2007 13:34:45

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Portrete de grup

da dom'le, am inteles "babe la uscat"

pana una alta hai sa lamurim misterul clarului in profunzime.
atat cat putem

Offline

 

#21 20-06-2007 07:22:45

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: Portrete de grup

Pun si eu un exemplu cam in tehnica lui tase: tele (300mm pe format mediu), afara pe soare la asfintit. Cred ca a fost f/8 si distanta vreo 8m. Neprelucrata, nu comentati incadrarea, a fost facuta cu self-timerul aparatului.
Fetita fiind mai in fata a iesit un pic soft.
http://farm1.static.flickr.com/64/16415 … 622a_b.jpg

Offline

 

#22 20-06-2007 07:39:30

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Portrete de grup

poza imi pare oricum putin miscata overall.
plus ca la format mediu se schimba major problemele legate de profunzimea campului smile

acum realizez ca n-am pus detalii la poza mea.
o sa ma uit diseara si postez.

focala e sigur intre 70 si 200mm.

edit:

@ micutzu

te rog sa nu iei intrebarile mele de mai sus ca incisive.
chiar nu sunt genul smile

dar conform principiului "o imagine face mai mult ca..." repet indemnul meu de a veni cu exemple concrete pe baza carora sa discutam. smile

Last edited by hollow (20-06-2007 07:41:24)

Offline

 

#23 20-06-2007 07:43:41

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Portrete de grup

http://farm2.static.flickr.com/1295/573 … 4bbc_b.jpg

asta e cam cu f4, nu era extrem de lumina(iarna, sfarsit de decembrie), obiectiv de 50 mm.

   Incadrarea e aiurea din cauza de catel miscator si stapani ambitiosi care vroiau portret de familie, ma mir c-am prins-o si-asa! (eu eram in stanga si intoarsa altfel, pana s-a intors nenea cutu, nah)

Last edited by degetica (20-06-2007 07:46:15)

Offline

 

#24 20-06-2007 08:26:33

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Portrete de grup

sharp enough degetica smile
parerea mea smile

Offline

 

#25 21-06-2007 09:12:08

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Portrete de grup

@degetica
Cu cainele face 3... Dar ai trishat, ca toti cei 6 ochi sunt in acelasi plan...:-))).
Aplecarea peste catzel a dus la asa ceva. Focusul era pe ochii lui nenea? Sau pe ai cainelului?
@hollow
Stai linistit, nu interpretez nicicum. Mai ales ca stiu ca ai dreptate cu exemplele. Imi ia mult timp sa le caut si sa le up-loadez. Nu-i o scuza, poate cand voi fi mai liber cu munca, o sa am calupuri mai mari de timp. Sper.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson