Prima pagina

Forum Fotomozaic / Ce sa cumpar?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#26 18-06-2007 11:33:37

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Ce sa cumpar?

Parca vad ca ajungi la dslr... :-)).

Nu-mi dau seama care ar fi diferenta in grame intre un compact cu toate caracteristiciele alea si un dslr cu un ob fix montat.

Mi-e teama ca nu prea mare.

In mintea mea e o diferenta intre compacte (aparate micutze, de buzunar, cu max 3-4 zoom optic) si megazoomuri (cu zoom optic peste 5 si perfomante optice serioase). poate ca e doar o viziune personala, dar cred ca e utila cand compari.

Daca vorbim de megazoom-uri, sigur ajungi (mai devreme sau mai tarziu) la dslr. Daca vorbim de compacte usor de manuit, atunci cu cateva milioane cred ca poti gasi ceva sa te satisfca.

Stabilizatorul te-ar ajuta eventual la macro sau la tremurici de maini, intr-o anumita masura, dar nu cred ca altfel e prea util. Vreau sa spun ca nu inlocuieste trepiedul si nici nu ingheata subiectul.

Nu uita ca daca filmezi mai mult cu aparatul foto, ai nevoie de mai multe carduri, ca se umplu f. repede la filmare.  Unele carduri porprietare pot fi scumpe (intreaba la un magazin).

M-as gandi ca daca vreau sa fotografiez 80% din timp si sa filmez 20% din, atunci m-as orienta catre o camera video, nu catre un aparat care si filmeaza. Daca filmez, sa zicem, 5% din timp, atunci- da, merge si un aparat fotro care filmeaza.

Fuji face totul el (inclusiv optica si senzorul, care pare un senzor de zgomot mai mic decat al lui Sony), deci ar fi o idee. Dar merge numai cu cardul lui...

Canon face treaba buna la clasa asta.

Nikon nu straluceste la aparate compcte/ megazoomuri. Sau cel putin eu nu situ vreun model sa-l recomand, chiar din auzite.

De altii (Oly, Pentax, etc.) nu stiu nimic.

Fii insa atent la buget: 1400 RON se apropie (periculos...) de bugetul unui dslr.

Sau poate fi perceput cam prea mare pentru un compact.

Iti spun din experienta- exact asa ca tine am gandit si eu acum un an, si pana la urma am renuntat la ideea de a filma, am crescut putin bugetul si acum am un Nikon D50 de care sunt ultramultumit. Am si un plan (cincinal) de obiective...

Offline

 

#27 18-06-2007 11:52:20

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: Ce sa cumpar?

docman2 wrote:

tase wrote:

asa vin unii si arunca din virful buzelor niste afirmatii....

caaaaaaaaaalmi oameni buni smile
nu ne batem in compacte ca scot acush cybershotu' cu discheta. big_smile

pai asa vin si eu cu mavica si zic ca-i cea mai tare din parcare. ca asa zic io! sa ma zcuzi, nu ma bat in compacte, eu sint brand-agnostic ca sa folosesc un termen la moda, dar sar in sus cind vad enunturi categorice fara demonstratia teoremei.

Offline

 

#28 18-06-2007 11:57:54

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Ce sa cumpar?

calmi calmi calmi big_smile
ajung sa dau si berea aia prin tara. Rabdare oameni buni smile

Offline

 

#29 18-06-2007 12:19:02

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: Ce sa cumpar?

is calm bre, zen si alta nu. ce bere?

Offline

 

#30 18-06-2007 12:26:03

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

big_smile salut micutzu.
Sper sa nu ajung la dslr. Sunt convins ca nu de asta am nevoia acum. Sunt sigur ca este un aparat de exceptie insa cel mai mare inconvenient este dimensiunea. Am prieteni care au aparate profesionale si cand pleaca undeva se gandesc de doua ori daca se le ia cu ei sau nu. Prefer sa fie compact, chiar daca suma se apropie de cea necesara pentru un profesional. Astfel il pot lua peste tot cu mine.
Cat despre partea de filmare, cred ca mai mult de 5% nu il folosesc (ocazii cand o filmare este mai potrivita decat o fotografiere).
Am inteles de mai sus ca un zoom mare duce la scaderea luminozitatii. Daca este asa cred ca as putea sa renunt la zoom-ul mare pentru a avea luminozitatea buna in conditii de iluminare slaba.

Mersi si bafta

Offline

 

#31 18-06-2007 13:43:20

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Ce sa cumpar?

eu am canon 610 si face poze super decente, are si manual focus, ceea ce f util.
Fratii lui mai mari au Iso mult mai mare decat el, deci...take a look.
uita-te si la ele.Cred ca au pret mai mare decat altele, poate nejustificat, eu ti-am zis doar ca acest compact pe mine m-a multumuit destul de mult. Acuma in mod normal fotografiez pe film, insa sunt si eu temporar in situatia de a ma gandi de 14 ori inainte de a cara fie si 500 grame in plus, si compacta mi-a fost de nadejde.

Offline

 

#32 18-06-2007 14:49:42

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Ce sa cumpar?

Mergi pe mana degeticai - stie ce spune. Seria A de la Canon are bun renume, chiar daca nu e super-zoom si nu are VR. Plus ca vei cheltui mai putin.

Dimeniunea /greutatea conteaza in functie de caracterul fiecaruia. Eu m-am carat cu tot harnasamentul (aparat, obiective, filtre, trepied) prin Germania de Nord cu trenul si am si eu o varsta... :-))

Offline

 

#33 18-06-2007 15:19:44

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Mersi degetica.
Am vazut la Canon cateva modele care mi-au atras atentia: Canon PowerShot G7, Canon PowerShot A710 IS, Canon PowerShot A640, Canon PowerShot SD850 IS.
Ai idee cum sunt?

Offline

 

#34 18-06-2007 15:45:58

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Ce sa cumpar?

A640 e frate cu A610. Are ecranul ala rabatabil care poate fi extrem de folositor (toate autoportretele asa mil e-am facut, le gasesti in articolul Alter ego, primul postat pe site)), vad ca iso merge pana la 800, nu stiu cum vine asta practic, dar imi inchipui ca macar iso 400 o fi mai bine decat la A610, unde e cam granulat etc si nu-l folosesc decat f f rar.
e un aparat Ok spun eu.
A 710 cred ca e asemanator, dar fara ecran rabatabil.

G7 iar suna bine (iso 1600, etc, printr compacte e f fain, nu stiu cum e in modul macro (A640 merge f bine pana la un cm, daca esti abil, si la mai putin, cu manual focus, evident, nu pe auto)
  de ce important manual focusul? te ajuta cat de cat sa focalizezi unde vrei tu, ma refer la distanta, sa zicem ca ai ceva interesant la un metru jumate, dar in fata e ceva "bariera". Daca "bariera" e f aproape, la 50 de cm, iese f blurata si ce te intereseaza iese in clar.
Cu alte cuvinte, poti evidentia mai multe planuri.

daca mai exista compacte de la alte firme cu un bun manual focus, eu nu ma pricep, cum am zis, am trecut pe slr.

Micutu, eu nu-l car acuma ca duc destule de la mama natura big_smile.
peste juma de an schimbam kalimera, luam slr-ul si la Polu Nord daca trebe smile

Last edited by degetica (18-06-2007 15:47:38)

Offline

 

#35 18-06-2007 15:55:43

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Ce sa cumpar?

@ degetica- nu la tine ma refeream eu cu caratul.... Eu imi duc "micutza" (:-)))) dupa gat, asa ca pot cara aparatul legat de umer, trepiedul in stanga si ce alte baje or fi, sper sa-nvatz sa le car precum Azorel.

Sa stii ca de multe ori am simtit si eu nevoia unui vizor rabatabil, ecran, ce-o fi. Mai ales la macro (close-up) e aur, cred.

@clodvasile- daca ai chef de manual focus, e o treaba f. buna sa-l ai. Eu as da VR-ul pe un mf bun. uite un exemplu: vrei sa pozezi un urs la Zoo. Dar.. e dupa gratii (intr-un fel asta e binme pentru tine...). Focalizezi auto: ce gratii clare si ce urs blurat !

Offline

 

#36 18-06-2007 17:02:03

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Ai dreptate!
Mi-am dat seama acum big_smile ca as vera si asa ceva.
Manual focus cred ca nu ar trebui sa lipseasca. Sper sa gasesc pana la urma un aparat care sa aiba tot ce am vrut inclusiv manual focus.

Offline

 

#37 18-06-2007 23:31:16

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Ce sa cumpar?

micutzu wrote:

Sa stii ca de multe ori am simtit si eu nevoia unui vizor rabatabil, ecran, ce-o fi. Mai ales la macro (close-up) e aur, cred.

Nu ma (mai) inebunesc dupa macro, dar eu m-as tara pe burta fara probleme daca as avea un vizor care sa-mi permita manual focus la poze gen macro. Vizor optic, evident smile

uite un exemplu: vrei sa pozezi un urs la Zoo. Dar.. e dupa gratii (intr-un fel asta e binme pentru tine...). Focalizezi auto: ce gratii clare si ce urs blurat !

Bagi aparatul printre gratii .
Ursul in clar, gratiile nu mai conteaza smile
Pe probate.

Offline

 

#38 19-06-2007 10:46:29

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Ce sa cumpar?

domle, tu tzii cu ursu"... :-)))

Serios acum, intre gratii si fotograf poate fi o distanta de peste 1 metru, tocmai pentru a nu baga ursului batzu" prin gard... in sfarsit, mi-e ca scapam off-topic.

Dar ca sa revenim: tu crezi ca se poate compara un megazoom cu un compact? Eu nu stiu, de exemplu, daca senzoriul unui megazoom e acelasi cu cel al unui dslr.

Am avut o surpiza placuta nemaipomenita cu Canon A310 ala, care la 3 MPx se comporta admirabil. As da asta pe seama unui senzor de dimensiuni mari, chiar daca de rezolutie mica. Sincer, pe monitor de 17 nu fac deosebiera (in termeni de rezolutie vorbesc) cu ce scoate D50 al meu. Calitatea imaginii in sine, e cu totul alta poveste.

Dar ma intreb daca goana asta dupa pixeli are vreo baza obiectiva. Eu din experienta recomand si altora mai degraba reglaje mullte si senzor mare, decat gadget-uri si megapixeli. Dar poate unora le folosesc acei multzi pixeli?

Offline

 

#39 19-06-2007 19:48:50

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Ce sa cumpar?

In mod sigur unora le folosesc mai multi pixeli!

3MP este rez de 13X18 cm, si asta la o rezolutie arhaica de numai 300 DPI.
800 DPI este o rezolutie mai apropiata de fotografia de arta.

Cine face postere si calendare sau pagina intreaga in reviste, sau cu atat mai mult pagina dubla, care au o conditie grafica macar decenta, nu au ce face cu 3 MP.

Si daca in curand monitoarele vor avea 9 MP sau si mai mult, 40 MP, etc...atunci o sa vezi si pe monitor diferenta usor.
IBM face monitoare de 9 MP din 2003 wink - e adevarat, costau 30 K USD atunci, si cu dual-dual DVI abea scoteau un refresh penibil chiar si pt. LCD, dar au mai trecut ani si tehnica evolueaza pana la urma, si ajunge acolo unde este normal sa ajunga.
Astept OLED-uri de 48 MP de 12 ani deja  smile....dar acum Samsung are deja OLED-uri "pe teava"  big_smile
E adevarat, pana o sa ajunga la rez. foto mai este...

Scuze pt OT dar am punctat o idee din context.
Cred ca am fost si on topic mai sus - daca ramai la compacte, cauta un fuji F30 cat mai ai sanse sa mai gaseti pe undeva....si ia un parasolar pt. LCD ca nu are vizor optic deloc. Are coating anti glare pe LCD, dar nu cred ca este de ajuns cand bate soarele in ecran

Last edited by loock (19-06-2007 19:59:23)

Offline

 

#40 19-06-2007 22:46:11

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Am vazut cateva concluzii despre fuji F30 si am mai vazut ca a aparut si fuji F31. Aveti idee daca este mai bun?
Mi-am dat seama ca cel mai important pentru mine este sa aiba zgomot cat mai mic la ISO mare si macro sa fie undeva in jur de 1cm.

Offline

 

#41 20-06-2007 00:10:54

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Ce sa cumpar?

Am amintit deja ca F30 este mai bun decat F31 la calitatea imaginii si la zgomot se vede clar ca e mai bun F30; si nici nu are minusuri la alte capitole fata de modelul nou. Probabil ca F31 e mai ieftin de fabricat...smile
Vezi ca sunt reviewuri pe net cu imagini.
Pe dpreview ai incercat ?wink
Purple fringing are si el ca si Panasonic de altfel....apare in zonele de contrast f. mare si exista soft de corectie pt asa ceva.
Sigur ca era bine sa fie stabilizat si sa fie dotat si cu vizor, dar asa cum am spus de la inceput, nimic nu e perfect si oricum deocamdata compactele sunt f departe de asa ceva.

Last edited by loock (20-06-2007 00:12:20)

Offline

 

#42 20-06-2007 17:27:05

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Ce sa cumpar?

clodvasile, ideea e simpla. Din pacare nu poti sa le ai pe toate, si fiecare isi alege ce vrea.

Eu sunt un impatimit al camerelor Panasonic. Orice ar zice loock si ceilalti, eu dau zgomotul de imagine pe stabilizarea optica, lentilele Leica, cardurile SD si ecranele LCD adevarate.

Am trecut prin vreo 4 camere compacte digitale pana acum, din acelasi motiv cu tine: nu imi iau DSLR ca e prea mare.
Pana acum singura camera care mi-a oferit tot ce am eu nevoie din punct de vedere tenhnic e Panasonic LX1 (similar cu mai noul LX2).
De ce, e simplu:
-pret la jumate fata de piata (sub 1000 ron de pe ebay). Nou, in cutie, nu furat din supermarket.
-stabilizare imagine
-senzor 16:9 si obiectiv wide (28mm) , e ceva ce imi doream de vreo 2 ani de zile incoace
-ecran decent
-focus manual cu "DOF indicator" - cam dumb implementarea, dar e ok in utilizare
-macro f fain
-dimensiuni decente (nu sunt la capitolul FX#, imi scapa printre degete cand l-am avut). E f mic si extrem de dotat.
-RAW. Adica, RAW !!!!
-si, cireasa de pe tort, setari manuale si expunere pana la 60 secunde, vreo 8 trepte de diafragma
-baterie mai mult decat ok,spre 500 cadre jpeg.
-adaptorul de filtre din ultimul meu articol de pe site.

Cons:
-latitudinea de expunere e ceva mai mica ca la FX3 (senzor mai vechi probabil, sau doar parerea mea)
-nu poti controla defel puterea blitzului
-noise mare la iso 400, dar nu prea folosesc
-aberatzii cromatice o idee mai mari ca la FX3 , dar f putin (tot dupa ochi ma iau..)

Eu sincer nu pot sa iti recomand un Bridge (Megazoom). Tot ce are zoom din ala aberant (24-400 sau cat are SP550???) sunt niste lentile mai mult sau mai putin imposibil de realizat a.i. sa ofere si calitate.

De asemenea, iti recomand sau unul cu baterie puternica, sau cu baterii R6. Daca nu ai pretentii f mari la calitatea imaginii te-as indruma spre Panasonic LZ 6 sau 7 , sunt de dimensiuni excelente, si ai toate setarile necesare pentru poze mai mult decat decente.ai compensare de expunere (nu mi-am luat Fuji din motivul asta), stabilizare de imagine (aici a picat Canon), filmare in format 16:9 840x480 (??) smth (de vazut pe plasma , nu cacaturile de 320x240 telefon mobil style de la alti producatori).

Dar sa stii ca aici fiecare e cu camera lui de suflet. Eu de exemplu nu iau altceva decat panasonic pentru nimic in lume, indiferent de cat noise ar avea (nu fac fotografie de produs, nici nu public afishe). Panasonic sunt elegante, stilate, rezistente, au un meniu superb si ofera facilitati inedite si importante.

Oricum, e alegerea ta.

Last edited by anarhistu (20-06-2007 17:28:32)

Offline

 

#43 20-06-2007 17:34:51

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Ce sa cumpar?

Aa, si legat de SP550, nimic nou pe frontul de vest.

Bagam tot ce putem intro camera , fara sa ne gandim la calitate

http://www.dpreview.com/reviews/olympus … /page6.asp

Uita-te ce fringing are, ce sharpness de rahat, uita-te ce aberatzii baga la white balance. Si stabilizatorul pare cam  degeaba, dupa testele lor.Daca nu are efect la 1/50... pai eu trag cu Panasonic LX1 la 1/20 sau chiar mai jos frecvent, din mana. Cu umpic de exercitiu imi ies curate.
Asta e doar prima pagina de teste....

Offline

 

#44 21-06-2007 23:19:09

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Imi dau seama ca ceea ce cer eu de la un aparat compact este imposibil acum! Poate peste cativa ani. Asa ca trebuie sa mai reduc din pretentii si sa ma gandesc foarte bine ce este cel mai important pentru mine. Cred ca zoom-ul si tipul bateriilor nu sunt chiar importante. Am insa o neclaritate: daca vreau fotografiez cand se lasa seara, ce ma ajuta mai mult, un ISO mare cu zgomot mic sau un stabilizator cu supraexpunere? Intreb asta pentru ca din cate am vazut pana acum, sunt aparate care imi par interesante, insa nu au si stabilizator si ISO fara zgomot.

Offline

 

#45 22-06-2007 00:15:50

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Ce sa cumpar?

ideal e combinatia intre cele 2.
sincer daca m-ai obliga sa aleg intre, atunci iso ridicat+caitate ar fi de preferat. De ce? pentru ca si in cazul in care tu nu misti fotografia, subiectul in mod cert se va misca, cu toata stabilizarea optica.
Deci trebuie sa reduci timpul de expunere (=>iso ridicat), nu amplitudinea vibratiilor.

Offline

 

#46 22-06-2007 10:09:02

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: Ce sa cumpar?

Salut,

Daca vrei zoom mare, inseamna lentile mari si ai sarit deja de clasa compactelor. Ajungi in clasa bridge-urilor care sunt mai mari si mai voluminoase.
Cel mai bun dupa mine este Canon S3-IS sau Panasonic FZ 7 (Tatal meu are Canon-ul si eu am avut inainte un FZ 5) - amandoua sunt aparate excelente in clasa lor.

Daca vrei ceva mic-mic (cu tot cu husa de piele era de dimensiunea unui pachet de tigari) - Canon Ixus.
Calitate imagini - excelenta, macro, filmeaza...
Cafea nu stie sa faca. Am avut si un Ixus pe care l-am vindut si regret si in ziua de azi pentru ca jucaria aia mica scotea niste fotografii incomparabil mai buna ca alte compacte. Dar am trecut pe DSLR smile...

Christian

Offline

 

#47 22-06-2007 13:24:26

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Ce sa cumpar?

Pana la urma, precis in 1-2 ani il schimbi. Un compact nu-i pentru toata viata. Daca partea tehnica te face sa te scarpini in continuare in cap, cumpara si tu dupa cum il simti in mana, daca se potriveste si la al tau life-style.

Ai recomandari asa:
- Canon
- Olympus
- Panasonic
- Fuji
cu diverse sub-variante si pareri ale detinatorilor.

Fii atent sa nu compari:
- compact (Canan A640 de exemplu)
cu
- modele bridge /megazoom
si cu
- modele life-style dedicate (Ixus)

Fiecare are avantaje si dezavantaje, dar trebuie comparate in clasa lor.

Prima hotarire este sa alegi ce clasa ti se potriveste.

Apoi compari modelele doar in clasa aia.

Altfel e foarte complicat.

Eu in locul tau as lua cel mai ieftin compact cu reglaje manuale (nu cred sa fie vreunul peste 8 milioane lei). Asta pentru ca imi imaginez ca va avea viata grea si oricum mai mult de un an-doi nu va rezista.

Nici compatibiltiatea cardurilor cu viitoare modele de aparate pe care le vei cumpara nu prea mai are imporanta, cand un SD de 512 e vreo 200,000 lei, si probabil mai mult de 2-3 nu ai nevoie.

Offline

 

#48 22-06-2007 13:31:53

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

smile sa inteleg ca Iso este mai important decat stabilizarea. Atunci o sa consider mai important Iso iar zoom-ul deja nu este esential. Insa cred neaparat trebuie sa aiba macro bun si setari manuale.
As vrea sa te intreb christian_curec, cum se descurca Ixus-ul la lumina redusa si poze in miscare? SI ce model?

Offline

 

#49 22-06-2007 15:17:38

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Micutzu, te rog sa imi spui care este diferenta dintre compact si life-style?

Offline

 

#50 22-06-2007 21:08:37

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Ce sa cumpar?

Hai sa vin si eu cu o parere.

In primul rand, ai in urmatoarele link-uri, camere la care cred ca se referea micutzu:

Ultra compact ("life-style" asa cum le-a numit el)

Compacte

Compacte superzoom

Bridge sau SLR-like

Acum, sa o luam pe rand.

Ziceai ca dimensiunea e o problema, ai nevoie de ceva de dimensiuni mai reduse dar destul de versatil pentru a-ti satisface nevoile. Aici a fost punctul in care ai renuntat la DSLR. Ok... ideea e ca tot aici vei fi nevoit sa renunti si la bridge (ultimele din lista) dimensiunile acestora fiind similare cu cele ale multor DSLR-uri cel putin entry-level.

Raman compactele in calcul.

Acum... un ultra compact e poate chiar mai mic decat un pachet de tigari... insa nu beneficiaza de moduri semiautomate sau manuale de functionare. Creativitatea iti va fi in mod sigur afectata. Trebuie sa lasi totul in seama camerei. Si dupa cum ai aflat... deja... ele nu sunt perfecte. In fine... eu nu pot sa recomand o astfel de camera, din aceste rationamente... mai sunt intradevar si altele, insa ne lungim prea mult.

Compactele sunt deja camere mai evoluate. Multe din ele dispun de acele moduri de functionare semiautomate si manuale de care iti ziceam mai sus. Beneficiezi de mai multe setari manuale. Te ajuta acest lucru, crede-ma pe cuvant. wink Aceste camere dispun de obiective de tip zoom cu o plaja de distante focale de pana la 150-200mm cel mult. In termeni de icsi, pe undeva de la 3X la 5X in functie de distanta focala minima.

Compactele superzoom, sunt in mare parte identice (ca si functionalitate) cu aparatele compacte, doar ca plaja de distante focale a obiectivelor difera. Aceste superzoom-uri, pot ajunge pana la 400mm distanta focala maxima si chiar si mai sus dupa cum ai vazut la acel olympus. Parerea mea sincera e ca nu ai nevoie de mai mult de 400 de mm. Ai nevoie de o stabilizare mult prea buna si daca nu atunci de lumina multa pentru ca rezultatele sa nu iasa miscate la o astfel de distanta focala. Astfel acei 12X pe care ii vezi la Canon-ul S3 din link-ul pe care ti l-am dat, IMO sunt arhisuficienti.

Legat de ISO si alte prostii... nu prea isi are rostul discutia.  Se comporta cam la fel. Peste nivelul minim al sensibilitatii, zgomotul este mare la toate aparatele de gen compact si nu are sens cuantificarea acestuia la o camera sau la alta. Oricum vei folosi cea mai mica sensibilitate intotdeauna... wink daca vrei un cadru curat. Macro... Uite... S3-ul de la Canon are practic o focalizare de pana la 0 cm in mod supermacro. Il folosesti ca si xerox...  lol

Acum... in concluzie... Nu degeaba ti-am oferit ca si exemplu Canon-ul S3, din cate s-au discutat aici, si din cate am inteles eu din discutie, as putea sa ti-l sugerez ca o solutie pentru nevoile tale. Mai sunt in clasa cu el si alte aparate de la panasonic, sony, nikon. Cred ca o sa trebuiasca sa citesti multe pana te vei hotara. Incepe cu DPreview. Alegerea, pana la urma trebuie fie a ta si sa fii multumit de ea. wink

Bafta!

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson