Prima pagina

Forum Fotomozaic / Rachitele - Pietrele Albe - Dealu Botii - Matei Domnita

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 24-06-2007 23:45:35

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Rachitele - Pietrele Albe - Dealu Botii - Matei Domnita

Feedback pls.

Offline

 

#2 25-06-2007 09:28:07

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Rachitele - Pietrele Albe - Dealu Botii - Matei Domnita

Mai mult sau mai putin feedback, am promis ca voi povesti cateva cuvinte despre zona.

Rachitele e un sat la ~40 km de Huedin, sub Mt. Vladeasa. Satul este cunoscut mai ales ca punct principal de acces spre Platoul Carstic Padis din Muntii Bihor. Dar, pe langa aceasta zona carstica, Rachitele ofera inca cateva obiective naturale inedite. acestea pot oferi imagini superbe , si merita vizitate , chiar si in trecere spre Padis.

Primul obiectiv este cascada Rachitele (sau Valul Miresei). Vara e zona de poze si de racorit, iarna e zona de catzarat pe gheata, cunoscuta de multa lume. Aceasta apare in primele 2 (ma rog, 3) poze prezentate. Cascada se afla la 5 km de satul Rachitele, pe un drum lateral (dreapta de la birtul din centru smile)) , accesibil cu masina mica.

Cam la 3-4 km de cascada se afla Pietrele albe , caracteristice prin culoarea lor, precum si prin formatiunile carstice de pe vale numite marmite (urmatoarele cateva poze, si nu stiu daca e denumire stiintifica sau populara). PE langa Pietrele albe se poate ajunge foarte usor la cabana si varful Vladeasa (2 ore maxim, plimbare).

La sfarsit se vede o poza din satul Giurcuta (dispus la coada lacului Belis-Fantanele) si doua poze din zona Margau (facute pe drum, la intoarcere. Sper sa iasa mai bine pe film, la digital nu aveam parasolar si se simte.)

Mai am poze, si cateva alb-negru care mie personal imi plac, pe site-ul personal: rotrekking.ro
De asemenea, panoramele pot fi vazute in format QTVR pe site
http://rotrekking.ro/qtvr/Margau.mov
http://rotrekking.ro/qtvr/PietreleAlbe.mov

Momentan nu este nici o alta interfata pentru panorame pe site, deci merg doar linkurile directe.Atentie, dimensiunile sunt mari (2-5 MB).

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson