Prima pagina

Forum Fotomozaic / Lightning

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 25-06-2007 22:54:39

costibudai
Knipser
From: Brasov
Registered: 08-12-2006
Posts: 19
Website

Lightning

Salut,

Aproape ca adormisem, cand am auzit tunetele.
Am luat repede camera si trepiedul, am iesit la fereastra si timp de o jumatate de ora cat s-a chinuit sa ploua am incercat sa prind niste fulgere.
L-am prins in doar doua cadre, acesta e cel mai reusit.

http://img266.imageshack.us/img266/254/thunderml8.jpg


Costi B.

Offline

 

#2 26-06-2007 08:37:45

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Lightning

E o compozitie total diferita de ce am mai vazut printre imaginile cu fulgere. Atentie, asta nu inseamna neaparat ca e bine... wink
Cred ca ii lipseste un pic de dramatism in plus.
Poate ca un cadru mai larg ar fi fost mai benefic. Ai si o usoara inclinatie la dreapta a cadrului, sau cel putin asa mi se pare mie. Cand ai arhitectura in cadru si nu urmaresti ceva anume prin inclinarea cadrului e mai bine sa fii atent la acest aspect.
Eu stiu, ca in momentul in care ai facut tu pozele era ceva de genul ori asa ori nimic, adica nici un cadru. Fotografia de fenomene naturale, printre care si fulgerele, implica insa mult mai multa munca. Foarte rar cred ca se intampla sa fii la locul potrivit in momentul potrivit. Probabil majoritatea timpului trebuie sa-l petreci "vanand" informatii despre cum, cand si unde se vor forma astfel de fenomene.

Bafta!

Offline

 

#3 26-06-2007 09:35:02

costibudai
Knipser
From: Brasov
Registered: 08-12-2006
Posts: 19
Website

Re: Lightning

Salut,

Dramatism - ce ar fi trebuit sa mai contina (o persoana la masuta din balcon?) sau cum ar fi trebuit sa fie photoshop-ata, poti sa mai detaliezi un pic?
Cadru mai larg - nu se putea, era cladirea de vis-a-vis chiar in fata geamului meu, destul de apropiata, eram la capatul wide, singurul lucru care sa il mai adaug in cadru in afara de cer era cladirea...
Inclinare spre drepata - nu este, imaginea completa chiar da o senzatie de inclinare spre stanga, cropul este spre latura stanga...

Cu S3-ul (de fapt cu orice camera care are Digic II) nu mai este asa greu. Nu stiu daca ati auzit de CHDK ( http://scratchpad.wikia.com/wiki/CHDK/H … en_display ) dar folosirea scripturilor ( http://scratchpad.wikia.com/wiki/CHDK/u … _-_Page_01 ) deschide posibilitati nebanuite ...

Costi B.

Offline

 

#4 26-06-2007 14:00:03

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Lightning

@ costi "persoana la masuta din balcon" :-))). Nici nu vreau sa-mi inchipui ce ar fi trebuit sa se intimple cu persoana pentru, sa spunem ,si mai mult dramatism... :-)).


Mie imi place claritatea fulgerului- cred ca e greu sa il prinzi asa de bine.

Offline

 

#5 26-06-2007 14:39:27

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Lightning

costibudai wrote:

Dramatism - ce ar fi trebuit sa mai contina (o persoana la masuta din balcon?) sau cum ar fi trebuit sa fie photoshop-ata, poti sa mai detaliezi un pic?

As fi vrut sa vad o atmosfera mai apasatoare, nori negrii si suparati... etc etc. Asta e... Punctul tau de statie clar nu ti-a oferit nimic in plus decat cat ai reusit sa scoti.  hmm

Data viitoare te urci in turla... promiti? lol Da' cu grija... wink

Bafta!

Offline

 

#6 26-06-2007 15:36:55

costibudai
Knipser
From: Brasov
Registered: 08-12-2006
Posts: 19
Website

Re: Lightning

Bodhi wrote:

Data viitoare te urci in turla... promiti? lol Da' cu grija... wink

Ma esti nebun ?  yikes  Mai bine nu iti povesteam cum mi-am pus mana pe plita electrica cand aveam spatele intepenit, la ora 4 dimineata big_smile   ...  Idei  roll  ... Dramatism ...

Last edited by costibudai (26-06-2007 15:39:10)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson