Prima pagina

Forum Fotomozaic / o intrebare

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 12-07-2007 21:46:23

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

o intrebare

exista pe undeva sau poate cineva sa scrie o mini-istorie a fotografiei? ma interesa nu atat evolutia in timp, ci pe genuri. ma bantuie de mult chestia asta, am vazut ca e o moda nebuna acum sa-l copieze oamenii pe Cartier-Bresson. Moama, cine reuseste, nota 10! totusi, nu sunt aceste fotografii doar "copii"?

Offline

 

#2 16-07-2007 13:26:53

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: o intrebare

Cine copiaza, nu face arta. Din pacate acest fapt simplu nu pare sa deranjeze pe nimeni. O carte - vezi pe amazon- cel mai bine.

Offline

 

#3 16-07-2007 22:41:18

Peter
mmmm
Registered: 13-02-2007
Posts: 21

Re: o intrebare

http://www.carti-cheie.ro/
am comandat de la ei si e ok, trimit din Cluj
au si o sectiune de istorie a fotografiei

Last edited by Peter (16-07-2007 22:43:13)

Offline

 

#4 17-07-2007 12:06:04

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: o intrebare

Hmm...am mai multe documentare pe tema asta.

Adventure of photography e o serie de vreo 10 episoade (x30 min) cu un fel de istorie mai mult sau mai putin completa si cu comentarii mai mult sau mai putin relevante..... dar oricum arata multe dintre pozele unor mari fotografi din toate timpurile.

PBS a mai facut o serie de 3 episoade , American Photography, care e numai despre USA.

Pe langa astea, mai am o gramada de documentare despre diversi fotografi sau chestii de genul.

In trecut , cand eram mai mic si mai dumb, mi-a trecut prin mana National Geographic's The Photographers, si National Geographic Through the Lens. Nu le mai am, nu stiu motivul, si imi e ciuda. Dar oricum, nu prea au legatura cu istoria ftografiei.

Deci, primele doua pe care le-am mentionat le gasesc prin arhive, daca vrei da-mi adresa ta si facem cumva sa primesti un dvd smile. Asa, in ideea ca primesc si eu o bere cand trec pe la campie smile)

Offline

 

#5 17-07-2007 21:36:28

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: o intrebare

ce sa zic, matei, sarumana smile discutam pe mail

ce voiam sa zic cu ideea de "copie": la gen ma refeream. adica, daca ma chinui o viata si scot o poza a la Bresson, atunci se cheama ca am trait degeaba? da sau ba? sau ca am produs o capodopera?

intrebarea e fortata, desigur. mie oricum imi plac "genul" Bresson, dar de curand m-am gandit ca poate istoric aceste fotografii nu aduc nimica nou. desi orice fotografie e ceva nou. nu stiu daca ma intelegeti, oboseala isi spune cuvantul in cazul meu, scuze...

Offline

 

#6 17-07-2007 22:00:59

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: o intrebare

Dupa parerea mea se cam cheama ca ai trait degeaba. Spre deosebire de o pictura sau o sculptura, o poza nu are o asemenea valoare. Foarte rar apar poze unice in lume (OT:ati vazut "Flags of our fathers"? merita.) si de aceea o poza reusita nu te face un mare maestru.

Eu consider ca daca te chinui o viata intreaga, indiferent pe cine copiezi sau pe cine nu copiezi (ar fi culmea, de exemplu , sa zici ca fotografii de peisaj alb-negru il copiaza pe ansel Adams, sau ca pozarii de pe strada il copiaza pe Bresson sau pe mai stiu eu cine) si reusesti sa iti creezi un stil , atunci ai realizat ceva.

E mult mai important ca pozele tale sa poata fi deosebite dintr-o gramada de poze, decat sa ai o poza care sa o stie toti. Din nou aduc aminte de Flags of our Fathers.... in concluzie, ca tot te-ai legat de saracu Bresson , nu o poza l-a facut pe el. Ci zeci de poze pe care le cunosti tu si mii de poze pe care le cunosc altii. Si probabil zeci sau sute de mii de poze pe care nu le cunoaste nimeni.

Deci opera artistilor merita vazuta, si intr-o anume masura studiata. Dar aici se opreste. E normal sa te intrebi cum a realizat asta sau aia, si sa incerci si tu sa realizezi acelasi lucru, dar nu e normal sa iti formezi stilul dupa stilul altora, sau sa incerci sa te remarci cu o copie dupa nu stiu ce poza a nu stiu cui....

Parerea mea. Care este. smile)

Astept mail.Daca vrei, bineinteles.

Last edited by anarhistu (17-07-2007 22:01:12)

Offline

 

#7 17-07-2007 22:14:54

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: o intrebare

lol cumva ma simt cu musca pe caciula prietenii stiu de ce

hai sa o luam altfel: nu ma refer la cantitate, am zis "o" poza, dar nu numarul e important. sa zicem ca ajung sa copiez "stilul" lui bresson (nu la mine ma refer, ipotetic vorbim) si sa scot "n" poze. toate exceptionale, dar ne-originale, pentru ca acest "stil" il defineste pe Bresson.

adica, e mai importanta CAUTAREA in fotografie decat REUSITA?

raspunsul e simplu, dar nu mi-l da inainte de a te gandi ce ispita poate fi "reusita"...
pot cauta o viata si sa am numai poze proaste sau pot copia si sa am poze perfecte, dar neoriginale.

pana unde este legtima cautarea, pana unde mergem pana sa ne oprim - sau reversul: pana unde copiem pana sa ne oprim?

poate e totusi prea abstract subiectul... e doar o intrebare pe care mi-am pus-o vazand multe-multe galerii extraordinare, dar nu atat de originale...

Last edited by dada (17-07-2007 22:15:50)

Offline

 

#8 17-07-2007 22:17:02

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: o intrebare

deci riscam iar pluginul de spart topicul big_smile?

trebuie sa le mut la estetica, n-au ce cauta la cereri.

Offline

 

#9 17-07-2007 22:20:11

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: o intrebare

am ajuns la concluzia ca imi pun intrebri tampite care nu intereseaza pe nimeni.

prea multa filozofie, prea putina practica...

docman: totusi, chestia cu istoria fotografiei ma intereseaza tocmai pentru a vedea daca este totusi o diversitate de genuri (ca abordari, nu ca subiecte, adica nu: peisaj, street, portret) sau bat eu campii...

Offline

 

#10 18-07-2007 07:44:56

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: o intrebare

@doc, dada
Mie mi se pare o discutie cu miez, dar chiar ca la estetica ar fi bine.
@dada
Nu cred ca iti pui intrebari tampite. Dimpotriva. O poveste: un rabin umbla prin Lvov strigand "Am un raspuns, am un raspuns! Poate cineva sa-mi dea o intrebare?"

In sfarsit, daca nu te gandesti si atunci cand nu tii aparatu" la ochi, atunci de-abia as zice ca e rau.

Pe latura practica, eu zic sa ai incredere in amazon (www.amazon.com). Poti cauta usor ce te intereseaza, iar literatura americana e in general foarte pragmatica si densa. Iti iei cartea singura (cu card) sau ii rogi pe baietii de la Books Unlimited sa ti-o aduca (sunt seriosi, am lucrat cu ei). Sau de la orice alta firma "carte de import" -vezi cu google.

Offline

 

#11 18-07-2007 13:57:26

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: o intrebare

micutzu, nu recomand asa ceva.

Se poate face paypal in Romania mai nou cu orice card de banca Transilvania, Raiffeisen sau BRD. Si pot sa recomand cateva magazine excelente pe ebay. Eu am cateva carti foarte valoroase si le-am luat la preturi de nimic. Spre exemplu Mapping The World- An illustrated history of cartography hardcover 300 pagini full color, editata de National geographic, ca noua, la 7 usd + 10 transportul = aprox 40 RON. Cam orice gasesti la ei, si preturile de anticariat sunt excelente.

Si pe amazon sunt magazine de carti second-hand (anticariate) , daca dai click acolo pe Used and New. Preturile sunt aceleasi ca pe ebay, si conditiile identice, fiind aceleasi magazine, in majoritatea cazurilor. Dar recomand cu caldura sa luati foloste. Contribuiti si la salvarea planetei, si a buzunarului smile

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson