Prima pagina

Forum Fotomozaic / smile!

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 11-09-2007 20:10:05

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

smile!

primit pe mail, reproduc fara alte comentarii:

Sinistru! A aparut un aparat foto care sterge automat fotgrafiile cu chipuri de oameni nefericiti!

"De acum inainte, in fotografii nu vor mai aparea decât persoane fericite! Sony Cybershot T200, proaspat lansat de compania Sony, este echipat cu “obturatorul zambaret” care permite camerei sa reactioneze automat la un suras. Sistemul este capabil sa identifice momentul in care cineva zambeste - si trage pana la sase cadre fara sa fie nevoie de apasarea pe buton a proprietarului. Utilizatorul poate programa camera sa astepte un anumit tip de expresie faciala, de la suras pana la ras cu gura la urechi.

Daca sunt mai multi subiecti in cadru, aparatul se declanseaza cand subiectul principal (selectat de utilizator) zambeste sau rade. Inovatia, spun realizatorii, aduce mai multa voie buna portretelor, fotografiilor de familie si altor cadre in care sunt prezenti oameni." (Altermedia)

Cine mai are tupeul sa fie nefericit astazi, cand societatea capitalista multilateral dezvoltata iti asigura credite din belsug, pe viata!, sali de fitness si posibilitatea de a merge la shopping in Milano? Orice nefericit e dubios, e un intrus care trebuie eliminat. Inclusiv din memoria aparatelor foto. Vorba lui Petre Tutea: sa fiti fericiti, ca va ia mama dracului! Daca aveti vreo suferinta, pastrati-o pentru voi, nu ne intereseaza. In public sa aveti mereu gura la urechi. E un ordin!

Astfel de inventii sunt cea mai buna dovada a starii de profunda alienare prin care trece societatea moderna.

Offline

 

#2 11-09-2007 21:37:12

jollyroger
Turist japonez
Registered: 07-09-2007
Posts: 30

Re: smile!

S-au dus pozele cu nefericitii de prin Africa (no offence Tzitzi). Pui o setare aiurea si la revedere Pulitzer smile

Dada... don't be emo smile

Offline

 

#3 11-09-2007 21:40:19

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: smile!

eu nu inteleg ce e asa deosebit big_smile

dom'le, este un sony. Cu tot respectul pentru utilizatorii acestei marci, ei sunt destul de cunoscuti pentru gadgeturi de genul asta. Incearca si ei sa-si justifice cumva pretul usor mai piperat.

Nu vad de ce ar trebui sa ne intristam. In fond, nu ne baga pe gat nimeni nimic. Eu tot cu treburile mele ies la fotografiat.

Offline

 

#4 12-09-2007 16:42:51

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: smile!

ideea in sine e aberanta. e ca si cum ai schimba definitia fotografiei, sau, mai grav, a vietii...

mie personal mi s-a parut interesant comentariul pe langa linkul respectiv, exagerat, e drept, si totusi...

Offline

 

#5 12-09-2007 17:31:26

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: smile!

urata treaba... trista dar deloc neasteptata... sad ete ca eu nu vreau sa zambesc!

Offline

 

#6 13-09-2007 16:30:32

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: smile!

O fi functionand si pe dos? Adica, numai daca iti vine sa plangi?

Offline

 

#7 13-09-2007 18:28:05

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: smile!

micutzu, facem un hack, ca e la moda.

IAOI, Fuji are in compacte optiunea face recognition de nujtiucata vreme. E un rahatzel de algoritm. Si e vorba doar de un mod scene la o camera cu 45 de moduri de genul, deci nu e cazul sa faceti atata tam-tam. Si la Panasonic au un mod baby care tine minte si imprima pe poza varsta copilului in momentul fotografierii. Oau ce tare, bla.

Trebuia sa scrie si ei in reclama ceva nou. Ca daca scriau 3 inch lcd, iso 800, ultra compact design, 3x zoom, crezi ca ii baga cineva in seama? Ei bine, nu smile

Si , preturile Sony sunt ok la unele aparate. Problema lor majora e cardul proprietar, in rest, daca as fi avut minolta in trecut , nu as ezita sa imi iau A100 de exemplu.

Offline

 

#8 14-09-2007 12:43:17

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: smile!

Pana la urma, de fapt nu aparatul (ma rog partea de tehnica foto) e cea care face recunoasterile astea, ci softul pus acolo. Probabil ca s-ar putea programa sa fotografieze numa" unghiuri drepte, sau numa" sutiene, sau mai stiu eu ce de'astea.

In registru serios, chiar ma intreb daca exista softuri de-astea si de distractie- adica, sa poti selecta din toate fotografiile de pe HD, numai pe alea in care exista fete zimbitoare...

Offline

 

#9 14-09-2007 12:47:45

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: smile!

ca sa dau un raspuns din bransa:
"e doar o chestiune de buget"

Offline

 

#10 24-09-2007 21:49:57

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: smile!

se poate si mai grotesc decat atat, stati linistiti:
http://www.fashionandbeauty.ro/fashion_ … oifan.html

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson