Prima pagina

Forum Fotomozaic / developare Ilford FP4 plus

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 13-08-2007 20:57:44

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

developare Ilford FP4 plus

Am reusit sa scanez un film Ilford FP4 plus de 125 ASA, developat in Ilford ilfosol S de mine.
Vazusem eu ceva cu lupa, dar scanarea pe Nikon 5000 ED m-a pus direct in fata grozaviei - au rams pe emulsie un nr. imens de puncte negre, probabil graunti de argint, si asta chiar daca am spalat filmul pana am crezut ca o sa deteriorez emulsia....
Ei bine, emulsia nu are nimic, dar la prima vedere chiar asa arata la scanare - de parca ar avea un nr. infiorator de gauri in ea, care apar toate albe stalucitor pe pozitiv; sunt doar urme de argint prinse in emulsie....
Si asta e doar o parte din problema - punctele se repara in photoshop cu f. multa rabdare, dar in plus se vede si o granulatie parca mult prea evidenta pt. un film de 125 ASA....
Oare daca foloseam un Delta 100 si developam in DDX obtineam f. clar altceva ?
Precizez ca am developat multe filme la viata mea si am si scanat multe, dar asa ceva nu am mai vazut nici pe Azomures de 100 ASA, si ala chiar avea gauri in emulsie, dar mult mai putine dacat punctele astea negre.
Imi vine greu sa zic pt. ca pare incredibil, dar parca si granulatia era mai decenta pe Azomures de 100 - este drept ca il developam cu revelator diluat mai mult pt. granulatie fina.
La FP4 plus am developat dupa indicatiile producatorului.
La dilutie scria ca se comparta invers decat eram eu obisnuit - respectiv scria ca varianta neeconomica, cu revelatorul mai concentrat, da cele mai bune rezultate de calitate....
Daca nu-i dau de cap problemei asteia - trebuie sa trec fortat pe digital...smile
Ziceam de K10D ca are un pic de zgomot la  ISO 1600 ......sa vezi ce granulatie are asta la 125 ASA...!!!
Se vede si daca micsorez pozele mult.
Cu un soft de scos zgomotul pot sa elimin granulatia, dar imi distruge si tonurile si detaliile - asa ca exclud varianta asta.

Last edited by loock (13-08-2007 21:11:42)

Offline

 

#2 13-08-2007 21:11:27

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

nu stiu ce ai surubarit tu, insa 125-ul n-ar trebui sa aiba cine stie ce granulatie.
Fa un print print, lasa scannerul (e lumina colimata, mareste impresia de granulatie) si discutam pe caz concret.

In orice caz, daca vrei granulatie mica, ia un delta 100, plimba-l in perceptol (eu asta folosesc, cu pierderea inerenta de sensibilitate) si cruceste-te (pe print, nu pe scanare).

Si nu mai cauta scuze sa treci pe digital big_smile.

Offline

 

#3 13-08-2007 21:16:31

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: developare Ilford FP4 plus

Dincolo de granulatia mare, m-a izbit nr. de puncte negre prinse in emulsie - am zis, apar pe pozitiv ca o gramada incredibila de gauri in emulsie.
Eu nu am mai patit asa ceva.
De la ce sa fie astea ?....ca de spalat l-am spalat...

Last edited by loock (13-08-2007 21:17:18)

Offline

 

#4 13-08-2007 21:19:54

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

pai exista mai multe surse posibile:
- praf in casa la uscare. Usuca-l in baie dupa ce ai lasat sa se faca niste aburi si imediat dupa ce au scazut (luand cu ei tot aburul).
- mizerie in apa finala (apa de la robinet?)
- mizerie in solutie (?)
- mizerie pe emulsie daca ai manipulat-o neglijent cand ai pus-o in tanc
- tanc cu mult praf pe spire (preluate de apa, aruncate pe emulsie)
- revelare violenta (calitatea revelatorului?)
etc

Offline

 

#5 13-08-2007 21:39:55

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

Nu ne areti cum arata scanarea? Si eu folosesc FP4, (ce e drept nu ingust ci lat, dar e aceeasi emulsie) si nu am patit niciodata asa ceva. Da un exemplu sa vedem.

Offline

 

#6 13-08-2007 23:52:40

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: developare Ilford FP4 plus

Prezentarea unei imagini asa de brute este putin potrivita pt. expunere, chiar si pe un forum; de altfel o gramada de mici puncte albe, este oricum ceva lipsit de interes.

Uite un cadru cu majoritatea punctelor albe eliminate.

Unul din Trei brazi


http://img517.imageshack.us/img517/2320/unuldintreibraziez1.jpg
Shot at 2007-08-13

Last edited by loock (14-08-2007 00:53:43)

Offline

 

#7 14-08-2007 10:40:03

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

Daca nu ne areti punctele, nu avem cum sa ne dam seama de problema. Din poza de mai sus nu vad decat o usoara subdevelopare, si o granulatie cam pronuntata.

Offline

 

#8 14-08-2007 19:41:47

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: developare Ilford FP4 plus

Pai granulatia mai mare apare la supradevelopare....
Oricum, filmul nu este nici subdevelopat si nici supradevelopat.
Am folosit substante bune si timpul si temperatura recomandata; in afara de asta se vede si din imagini.
Cea de mai sus este facuta intr-un cadru care avea contrast mare - brazi pe fundal de zapada si ceata alba si deasa  big_smile

Offline

 

#9 14-08-2007 19:58:57

hopsieu
mofturos in fotografie
From: Bucuresti
Registered: 08-01-2007
Posts: 60
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

Indraznesc sa emit un pronostic; o banuiala.
Nu este un diagnostic, doar nu am vazut nimic.
Este un film developat vara.
In aceasta vara, am avut zile toride, fierbinti.
Pe 25 iulie am avut apa curgatoare, zisa rece, la robinet de 30 grade !!
Este probabil ca ati facut mai multe greseli. sad

Filmul este probabil supradevelopat, prin tehnologie gresita.
In cele 10 minute, temperatura revelatorului a crescut mult, de la 20,2 la 24,4 grade, de exemplu.
Asta inseamna si 3 trepte de granulatie.
Spalatul in apa calda, de la robinet, are ca efect inmuierea si umflarea gelatinei.
Cresterea presiunii pe retea poate antrena mii de particule fine, de calciu si noroi,
de pe conducte vechi, care s-au lipit pe emulsie.
Iar la 4.000 dpi, astea se vad bine de tot.

Exista chiar o tehnica speciala de a spala filmele Ilford.

D-le Vadan, dvs vedeti o imagine densa, subexpusa poate.
Teoretic se poate sa fie si subdevelopare, cam straniu,
compensata la scanare, cu exacerbarea granulatiei.

Dar e foarte putin probabil.

Offline

 

#10 14-08-2007 21:34:55

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: developare Ilford FP4 plus

Eu am zis ca am scanat filmul zilele trecute.
Filmul l-am developat cu destul de mult timp in urma....smile
Probabil ca lumina colimata a exagerat granulatia.
De grauntii aia nu stiu ce sa zic - cu lupa se vad cativa, dar la scanare apar pe langa aceia inca alte zeci sau sute mai mici....

Oricum sa nu amestecam ceata tehnica, cu cea reala si cu cea artistica...smile
Nu am postat poza pt. analiza pur tehnica - motiv pt. care nici nu am dat cropuri 100% neprelucrate.
Am postat imaginea ca sa se vada ca am facut ceva cu filmul asta...
O sa mai pun si altele, numai sa am timp sa astup gaurile....
Sunt compozitii mai mult de grafism - am pe film chiar o serie aproape abstracta - si nu am urmarit lucruri care se cauta de obicei in poze.
Sunt mai mult incercari de a transmite senzatii vizuale, iar obiectele reale daca apar, sunt chiar urmarit dematerializate.
Am o viziune expresionist-abstracta si d.p.d.v artistic, percep asa orice imagine.

Last edited by loock (14-08-2007 21:51:08)

Offline

 

#11 19-09-2007 14:18:39

grig
Knipser
From: Timisoara
Registered: 07-09-2007
Posts: 17
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

Exista chiar o tehnica speciala de a spala filmele Ilford.

Aici chiar s-ar cere o detaliere. Am 4 ilforduri care stau la developat si le va veni vremea cat de curand. Ce e atat de special la spalarea lor?

Offline

 

#12 19-09-2007 15:32:59

andreiionita
Turist japonez
Registered: 15-09-2007
Posts: 26

Re: developare Ilford FP4 plus

Eu personal îmi spăl filmele în apă distilată, ca să evit orice fel de probleme de contaminare smile

Ar putea să fie cumva o problemă de valabilitate a filmului?

Offline

 

#13 20-09-2007 09:13:32

grig
Knipser
From: Timisoara
Registered: 07-09-2007
Posts: 17
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

Culcat la 5 juma, dormit 3 ore. :p
Developat neste Ilforduri FP4+, PanF+ si Delta100 in FOMADON R09 cu FOMAFIX si sampon tot de la ei.
Contrast si detalii superbe, grain destul de mare. Samples cat de curand.

Offline

 

#14 20-09-2007 14:10:45

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

mai cine v-a invatat pe voi sa developati filme delta in zemuri rodinal?

Offline

 

#15 20-09-2007 15:08:31

grig
Knipser
From: Timisoara
Registered: 07-09-2007
Posts: 17
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

Nevoia. Nu am nici alte filme, nici alte revelatoare.

Offline

 

#16 07-10-2007 09:46:33

georgegrosu
Boboc
From: Bucuresti
Registered: 07-10-2007
Posts: 4
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

Intervin si eu, un pic cam tirziu, dar sper sa cititi aceste rinduri.
Am vazut si eu anul acesta la un amic un Ilford FP4 plus developat in Ilford ID-11 care prezenta o granulatie marita. I-am aratat probele de tipuri de revelatori de aici (http://membres.Lycos.fr/georgegrosu/), dupa care si-a cumparat 50 casete de Neopan 400.
Si ca sa va conving ca filmul are o contributie majora asupra granulatiei imaginii finale, priviti aici: http://img50.imageshack.us/img50/4337/c … duswa5.jpg
Este imaginea intreaga la 1400 pixeli/inch si doua decupaje la 2400 pixeli/inch.
Probele le-am facut cu un film special.

George

Last edited by George Grosu (03-11-2007 18:52:20)

Offline

 

#17 08-10-2007 23:17:01

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

George,
articolul de aici
http://membres.lycos.fr/georgegrosu/4%20revelatori.htm

mi s-a parut extrem de util si vroiam sa te intreb daca nu te bate un gand sa-l publici si aici pe site, la tutoriale->developare

Offline

 

#18 09-10-2007 08:35:22

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: developare Ilford FP4 plus

Se poate preciza care sunt tehnicile diferite de developare ? - nu m-am prins din articol.
Tot referitor la exemplele aratate, pot sa spun ca in general prefer variantele subexpuse din stanga.

Inca ceva....tot nu am aflat cum si cu ce se developeaza mai bine FP4 plus...smile
Probabil ca am sa folosesc Delta in viitor.
Legat de el, ma gandeam sa folosesc DDX, care insa e mai scump...
Referitor la amintirea perceptolului, iar am simtit ca primesc info trunchiate smile - am fost imformat ca scade sensibilitatatea, dar nu si cat anume scade, daca se compenseaza bine din expunere sau altfel, la developare etc.
Ar fi bune si ceva info. legate de pret si unde se gaseste - sper ca nu o sa fiu acuzat prea tare ca vreau mura-n gura...smile

FUJI Neopan de 400 ASA am folosit mai demult cand se gasea....
Ati mai vazut asa ceva de curand ?

Last edited by loock (09-10-2007 08:39:52)

Offline

 

#19 09-10-2007 21:18:36

georgegrosu
Boboc
From: Bucuresti
Registered: 07-10-2007
Posts: 4
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

Domnilor,
Va multumesc pentru atentia acordata postului meu, chiar daca a venit dupa mult timp trecut de la aparitia discutiei initiale.
Pentru docman2: nu stiu sa iti raspund acum la propunerea ta, dar imi permit sa iti fac eu alta propunere – facem impreuna un alt studiu de revelatori a/n. Eu pun la bataie filmul, musai vreau sa fie in cadru scala de griuri Kodak si sa am un clin de expunere cu o diafragma supra si una subexpusa. Tu faci fotografiile. Vreau sa am o bogatie de semitonuri si in alb si in tonurile inchise. Developarile le fac eu iar etalonarea – poate de comun acord. Sper ca ti se pare buna propunerea mea?
Spuneti-mi si mie - imaginile pe monitoarele voastre nu arata ca si cum in seriile de 3 fotograme (http://membres.lycos.fr/georgegrosu/4%20revelatori.htm) cea din mijloc este normala iar in stinga si dreapta avem o supra/subexpunere de o diafragma?
Pentru loock: parerea mea in legatura cum se poate developa FP4 plus cit de cit rezonabil este sa faci teste de subdevelopare a filmului pe care trebuie sa il supraexpui (ex: il supraexpui cu o diafragma fata de cei 125 ASA si scazi din timpul standard de developare cam 10 %). Eu personal as evita sa lucrez peFP4 plus.
Daca te uiti mai cu atentie in site-ul meu vei constata ca am un capitol intitulat Tratamente ulterioare developarii a/n unde prezint o proba de reducere a granulatiei a unui film Neopan SS developat inAnsco 90 si ulterior tratat chimic. Reducerea de granulatie se vede cel mai bine in detaliul comparativ de acolo. Pe mine m-a surprins faptul ca nu a-ti remarcat proba cu filmul special – aproape ca nu are granulatie. Daca doriti puteti sa vedeti aici exemplul comparativ cu Neopan SS developat in Ilford ID-11 tehnica 2: http://img222.imageshack.us/img222/6500/compgranulatiemy7.jpg. Fiecare are stilul sau de lucru si degeaba dai recomandari si sfaturi ca la fiecare iese alfel. (Chiar si pe masinile industriale de developat, fiecare are caracteristica sa – se face un test sensitometric si apoi se poate lucra)   
Sfatul meu este ca atunci cind gasesti un film care te satisface – iti cumperi mai multe casete pentru ca sa fie din aceiasi turnare. Esti cit de cit sigur pe acel tip de film.

George

Last edited by George Grosu (13-10-2007 13:00:35)

Offline

 

#20 10-10-2007 10:10:15

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: developare Ilford FP4 plus

Am remarcat, sigur ca este ceva deosebit, dar nu am inteles ce-i ala "film special"...smile
Nu are o marca si un nume de model ?

Am vazut cu ani in urma multe chestii, inclusiv film AGFA de 1 ( unu) ASA facut pt. holograme, film cu 5000 de cristale/mm, film care este f. special...smile, dar denumirea de "film special" nu-mi transmite nici o informatie practic utila.

Multumesc anticipat pt. lamurirea acestor lucruri.

Offline

 

#21 10-10-2007 11:05:26

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

@george
George sunt 100% de acord cu propunerea ta, cu o singura mentiune: sunt la 3180km distanta. E un pic cam greu sad

Offline

 

#22 10-10-2007 12:03:08

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: developare Ilford FP4 plus

Vad ca au Perceptol la fotohobby cu 35 lei...
Daca imi mai zici ceva despre cat scade sensibilitatea cu Perceptol si daca se compenseaza din expunere la fotografiere sau altfel ar fi bine.
DDX vad ca nu mai e mentionat...

Ce film e ala "special" ?

Momentan am alte probleme stringente - e sezon de nunti si pt. ca au mult de lucru nu mai vor sa-mi faca fotografiile cu supervizarea mea...eu asa le fac mereu.
Nu prea am chef sa astept pana in post, dupa 13 noiembrie...

Last edited by loock (10-10-2007 12:06:46)

Offline

 

#23 10-10-2007 17:49:16

georgegrosu
Boboc
From: Bucuresti
Registered: 07-10-2007
Posts: 4
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

Pentru docman2: adevarat ca este o mica problema cu aceasta distanta.
Acum incerc sa gindesc si altfel.
Pentru loock: o prima intrebare – esti din Bucuresti?
Daca da ti-as face propunerea pe care i-am facut-o mai sus lui docman2. (eu film si developat – tu fotografiat?)
A doua intrebare: cite filme a/n ai developat (acasa)?
Sfatul meu este sa eviti sa mai lucrezi pe Ilford FP4 plus.
Daca mai ai in stoc ceva filme eu zic sa le supraexpui (o diafragma si sa le subdevelopezi pentru o diafragma).
Daca esti din Bucuresti te pot ajuta cu mai multe. Trebuie sa inteleg mai bine ce ai si ce vrei tu. Pentru detalii poti sa imi trimiti si mail aici:  rgeorgeg@yahoo.fr .
In legatura cu filmul special iti pot spune doar ca este un film de mica sensibilitate, are o granulatie care aproape nu se vede si incerc sa obtin si imagini reversibile a/n (diapozitive a/n). Dupa aceea o sa iti spun mai multe.
Ca premiu de consolare iti ofer o imagine de exterior realizata pe acest film special: http://img227.imageshack.us/img227/4735/centrulmilitarredusei3.jpg.
Poti sa imi trimiti si mail rgeorgeg@yahoo.fr

George

Last edited by George Grosu (13-10-2007 19:03:44)

Offline

 

#24 10-10-2007 18:03:50

georgegrosu
Boboc
From: Bucuresti
Registered: 07-10-2007
Posts: 4
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

Am uitat sa iti spun ca filmul special l-am developat in revelatorul meu preferat Ilford ID-11.

George

Offline

 

#25 10-10-2007 18:23:47

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: developare Ilford FP4 plus

vad ca avem preferinte comune la revelatori big_smile

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson