Prima pagina

Forum Fotomozaic / De ce :)

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 20-12-2006 08:20:15

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

De ce :)

Reiau aici un subiect ce a mai fost odata deschis de amelie, multumesc amelie de "inspiratie" , ai drept de copyright pe el big_smile

  Si anume , ce ne face sa fotografiem ?? De ce fotografiem? Poate la final de an e simpatic sa ne gandim si la asta.

   Si pentru ca am intrebat, am sa si raspund, mai complet decat prima data.

Pentru mine fotografia a fost in prima instanta un mod de a ma echilibra dupa o perioada total necreativa. M-a scos din hibernare as putea sa spun. Mai fotografiasem eu copilul, desigur. De aia am si primit cadou primul aparat, ca sa aiba familia raspandita world wide poze cu "minunea". Cred ca pe acolo am trecut toti cei "asezati".
Dupa care am inceput sa vreau mai mult.

   Multi m-au intrebat insa ce nevoie mai am de foto cand am compozitia " la purtator".
Ei bine.... se pare ca nu mai merge fara. Sunt anumite senzatii pe care nu le pot exprima decat asa. Deocamdata sunt mai superficiale decat la muzica , sunt stari efemere, si ma cam lupt cu materia.
   Si, mai grav big_smile , de unde fotografia era la inceput un mod destul de liber de exprimare, mai ales cata vreme nu stiam nici macar acel 0,0001 % pe care il stiu azi,  a cam inceput sa devina o treaba serioasa. Si responsabila, in intentie desigur, pana la realizare mai avem . Ma cam framant pentru fiecare cadru...de parca as pune note pe portativ.

Voi? De ce? smile

Offline

 

#2 20-12-2006 08:33:04

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: De ce :)

It's the Itch.

Offline

 

#3 20-12-2006 09:00:35

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: De ce :)

pai bine, bine big_smile, aia clar, dar....?

Offline

 

#4 20-12-2006 10:33:19

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: De ce :)

Este in originea noastra de .. primate. Curiozitatea, ca expresie sociala, este forma prin care se exprima necesitatea instinctiva de a intelege mediul (in sens de "umwelt").

Primul lucru, pentru analiza este sa deosebesti intrebarea "din ce motiv" de intrebarea "in ce scop" (K. Lorentz).

La intrebarea ta, raspunsul comun ("vulgar") ar fi cel generat de sensul "in ce scop". Intrebarea interpretata in sensul "din ce motiv" este insa extrem de dificila- de fapt, este aceeasi cu "de ce cantam" sau "de ce ne place sportul" samd.

Adica nu tine doar de foto.

Offline

 

#5 21-12-2006 00:47:19

Tavi F.
Banned
Registered: 08-12-2006
Posts: 84

Re: De ce :)

Eu in fotografie am gasit o modalitate de imortalizare a actiunilor si activitatilor aferente pasiunilor mele. Mai am si un interes pentru optica, acesta completind foarte bine latura tehnica necesara fiecarui fotograf.
Odata cu trecerea timpului am devenit tot mai nostalgic dupa vremurule trecute, in care starea psihica de atunci imi permitea sa ma concentrez exclusiv asupra descoperirii unor raspunsuri la problemele intimpinate, in activitatile mele. Nu sint chiar batrin la 27 de ani, dar situatia e diferita acum.
Sper ca ma inteles bine sensul discutiei deschise de tine, degetico? Adica spunem ceea ce simtim, nu ne referim la generalitati.

De exemplu in albumul meu de pina acum pot fi vazut din exterior, cu viata care am trait-o, dar am invatat ca in fotografie exista si modalitatea inversa de exprimare a sentimentelor si a emotiilor, asfel un fotograf (artist) poate sa-si exprime prin realizarile sale trairile momentului. Acum apreciez (ca privitor) imaginile care exprima un mesaj puternic, iti pun si imaginatia la contributie. Si peisajele sint foarte linistitoare.
Pina la urma in functie de satrea psihica se preteaza si imaginiile, ca si muzica, nu degetica?

Ar fi multe categorii de fotografi si fotografii, dar deocamdata atit.

Offline

 

#6 21-12-2006 01:15:33

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: De ce :)

revin cu precizari... personale: eu ma simt chiar ca o primata. adica ma distreaza satisfacerea curiozitatii: "ce-o sa iasa?"

Offline

 

#7 21-12-2006 03:16:23

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: De ce :)

hahaha. tare micutzu!
pe mine ma face sa observ detalii care inainte imi schimbau perceptia fara sa stiu de ce.
schimbarea de lumina sau de tonuri de culoare...ma face sa vad lumea altfel.

de ex eram cu un coleg si ma chinuiam la o poza cu un far de vreo 15 minute.
timp in care omul se plictisea pana cand a venit langa mine si m-a intrebat:
"ce tot vezi la faru ala de 15 minute ca tot acolo e? ce astepti???"
si i-am explicat ca in cateva minute iese soarele de dupa el :-)

Offline

 

#8 21-12-2006 03:40:12

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: De ce :)

Intr-o vreme o simteam ca o provocare, acum s-au mai limpezit lucrurile si totul este mai clar si mult mai simplu...

...ma relaxeaza...

Si imi place gandul ca de cand cochetez cu fotografia vad lucrurile altfel, lumea in jurul meu la care am eu acces, frunzele, crengile, oamenii, florile... totul... parca e mai frumos...

Bafta!

Last edited by Bodhi (21-12-2006 03:41:05)

Offline

 

#9 21-12-2006 03:56:29

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: De ce :)

@ Micutzu
nu m-am gandit la scop.Ci numai la necesitatea interioara. Ba poate ca tine doar de foto, altfel, de ce nu am ales alt domeniu de exprimare???

@ Tavi
chiar batran la 27...shhhht !! (zise compozitoarea de aceeasi varsta big_smile )
Bineinteles ca vreau sa discutam despre ce simtim. Cred ca uneori fotografiem ce simtitm, alteori un cadru striga dupa noi si ii gasim rostul mult dupa. Asa a fost de exemplu la mine la poza cu piatra si omul din fundal. Aici n-as intra prea mult in "disectie" , ca ne afundam, si mai si spulberam  magia .

@ Crick 
hahaa, pai asta mi se intampla si mie frevcent. La poza cu florile din articolul galben s-a uitat o curte intreaga la mine ca la hotii de cai:D 
Si aici ii raspund si lui Bodhi...de fapt, mie mi se pareau dintotdeauna frumoase lucrurile, dar credeam ca le pot exprima doar abstract, prin muzica.

Offline

 

#10 21-12-2006 04:03:32

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: De ce :)

cred ca unii oameni au "suflet de artist", altii au o "curiozitate morbida", altii o "incrancenare inexplicabila"... si mai sunt si unii (ca in bancul cu rabinul intrebat de cate feluri sunt evreii) care ... "nu stiu de ce".

De-aia ziceam ca nu tine de foto-sigur ca o forma de exprimare artistica poate fi preferata fata de alta, cu conditia ca omul resepectiv sa aiba "suflet de artist".

Eu - spre exempu - nu am "suflet de artist", sunt doar "curios"- dar curiozitatea respectiva este o trasatura de caracter, nu e ceva ce se manifesta doar in foto.

Offline

 

#11 21-12-2006 04:15:28

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: De ce :)

degetica wrote:

hahaa, pai asta mi se intampla si mie frevcent. La poza cu florile din articolul galben s-a uitat o curte intreaga la mine ca la hotii de cai:D

Daca ies special la fotografiat incerc sa ies fara roti de rezerva, iar daca ies impreuna cu alti pasionati atunci crede-ma ca nu ne vedem cu orele... cu toate ca suntem aproximativ in acelasi loc... lol

Si aici ii raspund si lui Bodhi...de fapt, mie mi se pareau dintotdeauna frumoase lucrurile

Spusesem mai frumos... tongue

@micutzu: "incrancenare inexplicabila" lol

Bafta!

Offline

 

#12 20-12-2006 20:12:07

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: De ce :)

nu ziceam ca tie nu ti s-ar fi parut frumoase:), vorbeam doar de mine aici.
Bineinteles ca oricine s-a apucat de fotografiat vede ori frumosul, ori ineditul din jur.

Offline

 

#13 04-01-2007 23:46:22

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: De ce :)

Tavi F. wrote:

Odata cu trecerea timpului am devenit tot mai nostalgic dupa vremurule trecute, in care starea psihica de atunci imi permitea sa ma concentrez exclusiv asupra descoperirii unor raspunsuri la problemele intimpinate, in activitatile mele. Nu sint chiar batrin la 27 de ani, dar situatia e diferita acum.

hai ca asta-i buna! pai eu la 33 fara cateva zile ce sa mai zic? doar atat: ma simt in acelasi timp de 17 si de 90! wink


ca sa raspund la intrebarea degeticai (care o sa aiba de platit drepturi de autor big_smile )... motivatia exterioara e cea pe care au spus-o deja cativa dintre baieti: fotografia ma face sa vad lumea altfel.


motivatia interioara am descoperit-o intr-o zi cand mi-am scos ochelarii in parc si am privit realitatea in fatza, ca o adevarata mioapa (pare sa fie o boala comuna aici pe forum, cel putin printre fete).

miopia mea a aparut intr-o perioada foarte conflictuala a vietii, in care existau in jur multe lucruri pe care as fi dorit sa nu le vad. nu stiu in ce masura a aparut strict din motive psihogene, dar cu siguranta au contat si astea. fotografia e cumva drumul invers, redescoperirea realitatii, revenirea din interiorul in care m-am retras la un moment dat in exteriorul pe care multa vreme l-am refuzat. evident, nu e doar atat, e si nevoia de exprimare a unor trairi, dorinta de a imortaliza momente frumoase, samd... dar motivul real asta e, chiar daca uneori il mai uit.

Offline

 

#14 05-01-2007 13:39:42

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: De ce :)

Ar fi interesant un concurs cam asa:
- moderatorul pune o poza
- noi incercam sa ghicim a cui e si de ce a facut-o
- cel care ghiceste, ia un premiu (platit de autorul real al pozei... :-))) )

OT- mare rugaminte la web-master: pune te rog eu smiles-urile alea mai usor de ajuns la ele; eu le folosesc mult, ar mi-e lene sa  umblu dupa ele EOT

Offline

 

#15 02-02-2007 18:45:03

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: De ce :)

@Bodhi  'de cand cochetez cu fotografia vad lucrurile altfel, lumea in jurul meu la care am eu acces, frunzele, crengile, oamenii, florile... totul... parca e mai frumos... '
@micutzu ' eu ma simt chiar ca o primata. adica ma distreaza satisfacerea curiozitatii: "ce-o sa iasa?"'
Ei au gasit foarte bine cuvintele in ceea ce ma priveste.
Numai bine, Codrin.

Offline

 

#16 17-02-2007 00:59:39

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: De ce :)

sa vedeti voi ce fete fac fetele cind vad tamronu' "mamaaa ce mare si ce negru e!". "asta nu-i nimic, papusa" zic eu, pun pe macro si 300 de milimetri, le ies ochii din cap, eu "ma lasi sa te fotez?"

chix dig pix, 'nuff said!

Offline

 

#17 18-02-2007 00:30:07

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: De ce :)

tase wrote:

sa vedeti voi ce fete fac fetele cind vad tamronu' "mamaaa ce mare si ce negru e!". "asta nu-i nimic, papusa" zic eu, pun pe macro si 300 de milimetri, le ies ochii din cap, eu "ma lasi sa te fotez?"

chix dig pix, 'nuff said!

off topic
"Ce-i asta domnu' tase ?Ash vrea shi io sa stiu.
Domnu tase da e multe forumuri unde atzi fi vedeta cu asemenea kestii cool.Ma bucur ca mai is si oameni adevaratzi care stiu kum este cu chestia asta cu fotografia.thx"
Doar parerea mea.

Offline

 

#18 18-02-2007 00:52:05

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: De ce :)

smile cred ca nu e cazul sa ne certam mai ales ca eu am inteles exact contrariul din ce a spus el (se vroia tocmai o ironie).

peace  cool

Offline

 

#19 18-02-2007 00:55:03

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: De ce :)

Scuze.

Offline

 

#20 18-02-2007 11:40:13

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: De ce :)

pe mine m-a amuzat mult comentariul lui tase smile) , a fost o ironie la adresa multora care fac asa smile
(eu de ce n-am intalnit niciunul roll   big_smile ??)

Offline

 

#21 19-02-2007 08:27:24

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: De ce :)

domnu' codrin, cind mai ai impresia ca citesti ceva scris de mine care-ti aduce atingere la cuget, fa bine si intreaba-ma. ca poate ti s-o fi parut.

Offline

 

#22 19-02-2007 12:07:16

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: De ce :)

tase wrote:

domnu' codrin, cind mai ai impresia ca citesti ceva scris de mine care-ti aduce atingere la cuget, fa bine si intreaba-ma. ca poate ti s-o fi parut.

Imi cer scuze.Am inteles altceva.Sorry.Codrin.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson