Prima pagina

Forum Fotomozaic / Originalitatea incotro ?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 12-11-2007 22:08:54

jollyroger
Turist japonez
Registered: 07-09-2007
Posts: 30

Originalitatea incotro ?

In tona de RSS-uri pe care le primesc am descoperit acest articol.  - Outcast of Originality de Chip Simmons. Mi s-a parut interesanta privirea asupra actului fotografic - fotografia trebuie sa-ti placa TIE ! Celorlalti oricum nu prea le pasa smile

Teaser: "Shoot whatever you want that makes you happy and gets you excited about shooting more and more.[...] You don’t have to focus…or light…or shoot a level horizon…or even right side up…"

Offline

 

#2 12-11-2007 23:41:22

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Originalitatea incotro ?

mie sincer mi se pare slab articolul.
e de bun simt ca fotografiezi ce-ti place si ca trebuie sa fii in acord cu ceea ce simti, dar de aici pana la face apologia exclusiva a simturilor in arta e cale lunga

Offline

 

#3 12-11-2007 23:50:07

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Originalitatea incotro ?

eu sustin cele mai indraznete vise big_smile
atata timp cat nu-s perverse, imorale sau scarboase si coincid cu gustul meu groaznic de sucit.

Implicit si fiind un autodidact pacatos de incult, "if it makes you happy" si va formeaza obiceiul de a gandi sau simti o fotografie nu vad de ce nu.
Eu personal am o convingere foarte gresita in viziunea multora ca atunci cand pui pasiune in ceva nu poate iesi ceva prost la sfarsit.

Offline

 

#4 12-11-2007 23:52:11

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Originalitatea incotro ?

pasiunea veritabila duce la dorinta de informare, la auto cenzura, la, la, la...
deci la modu asta sigur ca se aplica teoria.

Offline

 

#5 13-11-2007 08:13:37

jollyroger
Turist japonez
Registered: 07-09-2007
Posts: 30

Re: Originalitatea incotro ?

degetica wrote:

mie sincer mi se pare slab articolul.
e de bun simt ca fotografiezi ce-ti place si ca trebuie sa fii in acord cu ceea ce simti, dar de aici pana la face apologia exclusiva a simturilor in arta e cale lunga

Nu asta e idee articolului. El pune accent pe originalitate, iar aceasta nu se poate obtine decat incercand sa reproduci (fotografic in cazul de fata) ce simti, ce-ti trece prin cap si, mai ales, ce-ti face placere.
Ok, vedem peste tot poze cu tot felul de subiecte, dar cate dintre ele sunt fotografii originale si cate sunt fotografii "corecte" ? Cate te fac sa te gandesti, sa simti, sa analizezi si cu toate astea sunt strambe, defocalizate, cu "zgomot", cu "banding", cu "bokeh oribil" ("prietenii" stiu de ce wink ) si centrate ? Cate sunt cu adevarat originale si cate aplica doar reteta de "poza corecta" ?

In ultimii ani informatia a devenit disponibila si, mai ales, ieftina. Oricine poate citi un "tutorial" despre "how to shoot like a pro" si sa aplice niste reguli recitate pe de rost - nu pune subiectul pe centru, nu pune orizontul la jumate, incadreaza pe verticala pentru dinamism etc. Pentru a produce originalitate in acest context trebuie sa fii in stare sa te intorci la "esenta" si sa incerci sa simti fotografia.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson