Prima pagina

Forum Fotomozaic / cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#26 02-12-2007 08:57:34

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Hehe, eu pun pariu pe varianta lui icozi cu printurile la laborator specializat.

Ca pret , sunt cam la fel cu hartia pt imprimante (2.5 ron 20x30 unde merg eu) , si la calitate sunt f bune, dupa mine. Plus ca pot face mate sau lucioase , dupa preferinte.

Am un lab unde pot scoate cum vreau eu, fac daca vreau prelucrarile acasa, si cu o calibrare corecta a monitorului ies cum ma astept. De obicei trebuie sa ii rogi pe cei de la laborator sa nu prelucreze in nici un fel imaginea , ca ai "lucrat-o" tu in Lightroom sau in Aperture sau Photoshop sau in ceva soft de genul asta.

Incercati , in orice oras mare sunt zeci de locuri unde se pot face pe bani printuri , sau asteptati dupa raspunsul lui Radu smile. Eu fac doar indexuri de filme la ceva print shop cu imprimante Xerox laser, dar nu are nicio legatura cu topicul. Oricum, calitatea e spre HP Deskjet 601C smile)

Mai vedem, spor la printuri .

Offline

 

#27 06-12-2007 18:29:45

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Azi am primit pozele scoase pe HiTi. Impresiile sunt mixte: Alb-negru sunt usor virate in verde (foarte putin), dar altfel au tonuri placute si aspectul general este OK. Color nu imi place. Culorile nu se compara cu minilabul, plus ca sunt o idee soft si fara contrast.
Concluzie: cele de la minilab imi plac mai mult.

Offline

 

#28 06-12-2007 20:21:10

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Nu ma asteptam sa fie asa de rau, dar oricum este bine ca ai vazut si ca ne-ai informat si pe noi.
Probabil ca se mai poate calibra daca o ai acasa - sa elimini verdele din AN si sa redea mai bine culorile la cele color, insa contrastul slab de care zici si aspectul soft trebuie vazut daca se poate indrepta sau nu....

Tonurile inchise ajung pana la negru ? - asta era problema la care asteptam in primul rand raspuns, si am aflat acum de alte belele....smile

Offline

 

#29 06-12-2007 20:25:57

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

loock wrote:

Tonurile inchise ajung pana la negru ? - asta era problema la care asteptam in primul rand raspuns, si am aflat acum de alte belele....smile

Da, macar atat smile negrul e destul de negru. In schimb albastu nu imi place DELOC!!!
Plus ca sunt pete pe imagini. Pe unele a/n am pete rosii... Mici, dar sunt, si se vad.

Offline

 

#30 06-12-2007 23:16:44

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

eu nu inteleg ceva.
Ai imprimanta dar developarea o fac ei?

Offline

 

#31 07-12-2007 08:37:44

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Nu, nenea, nu am imprimanta. Le-am trimis pozele pe mail si am primit printurile... Asta a fost defapt premiul, printurile, nicidecum o imprimanta smile)

Offline

 

#32 07-12-2007 17:17:23

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

hm....

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson