Prima pagina

Forum Fotomozaic / capat de drum si pt Kodak HIE..

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 22-01-2008 16:00:50

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

capat de drum si pt Kodak HIE..

am dat azi de linkul acesta http://shutterbug.com/news/011808kodak/ si.. nu pot sa spun ca imi cade bine. Nu folosesc momentan astfel de film dar aveam in plan testarea in viitorul foarte apropiat. Acum.. ma tem ca daca il testez si-mi place ce iese.. poate nu va mai fi.
Eu le-am trimis un mail cum sunt incurajati acolo atat cei ce-l folosesc, cat si cei ce nu. Eu cred ca merita efortul de a scrie un mail.

Offline

 

#2 22-01-2008 21:41:28

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: capat de drum si pt Kodak HIE..

kodak astept sincer sa dea ordinul la toate filmele sa zboare. Se mandresc ca au devenit o companie "digitala" (dand afara 3/4 din angajati). Desi beneficiaza de subventii absolut enorme pe anumite parti (semiconductori pt partea militara) nu-s in stare sa aiba un model de afacere rentabila pe partea civila si sincer e cam penibil smile

Offline

 

#3 23-01-2008 08:47:48

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: capat de drum si pt Kodak HIE..

In 1-2 ani va ramane Ilford, Fuji si Rollei. Si cam atat. Asta nu o putem opri noi, cu mailurile.

Offline

 

#4 23-01-2008 10:05:36

VladSoare
Turist japonez
From: Pe līngă Bucureşti
Registered: 20-11-2007
Posts: 52

Re: capat de drum si pt Kodak HIE..

Dap. Se ştie de ceva timp. HIE e mort. sad
HIE nu a fost făcut pentru public, ci pentru industria militară americană care l-a ţinut īn viaţă prin comenzi foarte mari. Procesul de fabricaţie este foarte vechi, maşinile sīnt depăşite din punct de vedere moral şi economic, şi probabil Kodak a ajuns la concluzia că oricīt de multă lume l-ar cumpăra, tot n-ar fi profitabil. Mai ales că nici nu sīnt chiar atīt de mulţi care să-l iubească: e foarte pretenţios, are o granulaţie enormă, nu are strat anti-halou, nu e disponibil decīt pe 35mm, trebuie īncărcat la īntuneric, şi aşa mai departe. Unora le plac lucrurile astea (sau cel puţin nu-i deranjează), dar nu cred că sīnt chiar atīt de mulţi īncīt să acopere costurile pe care le-ar avea Kodak cu retehnologizarea liniei de producţie.

Kodak a fost mult timp un dinozaur a cărui ineficienţă a fost acoperită de un lobby puternic care a blocat produsele concurente pe piaţa americană. Acum vremea dinozaurilor a cam trecut, iar lumea are acces la produse la fel de bune, sau chiar mai bune, la preţuri comparabile sau chiar mai mici. Poate că nu-i cazul lui HIE (pentru că altul ca el nu prea mai e), dar e cazul celorlalte produse.
Singurul mod īn care văd eu posibilă supraviaţuirea lui HIE este să fie vīndut către o companie mai mică şi mai eficientă, care să-şi permită să fabrice atīt cīt se cere pe piaţă. Cam cum face Ilford cu SFX-ul: produce un singur lot la īnceputul anului, apoi tot restul anului vinde din el. Or liniile īnvechite ale lui Kodak nu sīnt capabile să fie eficiente la producţie mică.

Pe de altă parte, Tri-X, T-Max, E100 şi alte filme sīnt īmbunătăţite continuu, ceea ce mă face să cred că nu vor dispărea īn viitorul prea apropiat.

Last edited by VladSoare (23-01-2008 12:13:39)

Offline

 

#5 23-01-2008 12:29:19

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: capat de drum si pt Kodak HIE..

in cativa ani vor ramane probabil varfurile de gama de la fiecare firma.

Offline

 

#6 23-01-2008 14:53:26

VladSoare
Turist japonez
From: Pe līngă Bucureşti
Registered: 20-11-2007
Posts: 52

Re: capat de drum si pt Kodak HIE..

Probabil că da, dar aceste vīrfuri vor deveni din ce īn ce mai bune şi vor continua să existe atīta timp cīt vor fi oameni care să le cumpere. Vor dispărea produsele ieftine şi proaste, destinate publicului larg şi incult căruia jucăriile digitale i se potrivesc ca o mănuşă. Vor dispărea şi ceva produse superspecializate şi cu rulaj foarte mic, cum este acest HIE sau cum era hīrtia alb-negru pancromatică. Īn multe cazuri eu personal cred că vor apărea īnlocuitori acceptabili. Va rămīne un nucleu de produse de calitate de la foarte bună la excepţională, probabil ceva mai scumpe decīt astăzi dar nu cu foarte mult.
Īn plus, golurile lăsate de Kodak ar putea fi o ocazie pentru firme mici, care pīnă acum n-aveau şanse să concureze cu marile concerne. Acum au. Rămīne doar de văzut ce se va īntīmpla. Noi să fim sănătoşi şi să consumăm cīt mai multe filme... smile

Şi chiar dacă HIE nu se mai face, cīt timp mai există ceva stocuri nu te īmpiedică nimeni să-l cumperi şi să te bucuri de el. Ia cīt de mult poţi, vezi dacă-ţi place. Dacă da, bucură-te de el cīt de mult poţi. Dacă nu, īl vinzi; nu vei duce lipsă de clienţi. wink

Din păcate nu-ţi pot recomanda un īnlocuitor pentru HIE, pentru că n-am īncercat personal nici unul. Am de gīnd să īncerc Rollei, dar mai la primăvară, cīnd sīnt copacii verzi, că acum īn plină iarnă n-am ce IR să fotografiez. smile Am văzut poze făcute cu el şi mi s-au părut super, atīt cīt am putut să-mi dau seama din nişte JPEG-uri de pe web. Mi s-a părut că are efectul normal al unui film de IR (mă refer la felul īn care reproduce tonurile: cer negru, frunze albe, etc.), fără să aibă efectele negative ale lui HIE (granulaţia enormă şi neclaritatea dată de lipsa stratului anti-halou).
Altă variantă este Efke, care are o sensibilitate mai mare la IR (deşi nu chiar atīt de mare ca HIE) şi o granulaţie ceva mai mare. Din cīt am putut să văd (nu prea mult, recunosc) mi s-a părut că se apropie de HIE. Poate că un pasionat care a tras numai HIE timp de zece ani nu va fi satisfăcut, dar pentru foarte mulţi s-ar putea dovedi un īnlocuitor perfect valabil. Unii s-ar putea chiar să-l prefere.
Dar vorbesc acum numai din auzite. S-ar putea să greşesc. Mai vedem cīnd le-oi īncerca personal. Prin primăvara asta, sper...

Last edited by VladSoare (23-01-2008 14:59:20)

Offline

 

#7 23-01-2008 15:09:21

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: capat de drum si pt Kodak HIE..

eu tocmai ma documentam despre fotografia in IR.. decateva luni.. si pe la vara vroiams a trag si eu cateva filme. Dar oricum nu stiu de unde sa le procur, chiar daca mai gasesc. Pt ca nu cred ca le pot comanda din state si sa treaca prin atatea detectoare, nu?

Offline

 

#8 23-01-2008 15:27:33

VladSoare
Turist japonez
From: Pe līngă Bucureşti
Registered: 20-11-2007
Posts: 52

Re: capat de drum si pt Kodak HIE..

Ba da, poţi comanda liniştit din state. Am luat filme de la imperialişti şi n-am avut nici o problemă. La B&H văd că nu-l mai listează, dar poate găseşti la alţii.
Īl au şi mai aproape de noi, la Maco:

http://macodirect.de/kodak-hieinfrared-13536-p-729.html

E scump, 15 euri jumate bucata, dar dacă s-ar dovedi că-ţi place, preţul ar fi ultima problemă, nu? smile

PS. Uite-l şi la Nordfoto, tot īn Germania, un pic mai ieftin:
http://www.nordfoto.de/cgi-bin/nfvshop/ … asnlevel=1

Last edited by VladSoare (23-01-2008 15:30:28)

Offline

 

#9 23-01-2008 15:29:50

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: capat de drum si pt Kodak HIE..

vad ca roleiul e mai ieftin.. cu mult. 8,5 euro e mai accesibil. ai luat de la astia? cam cat e transportul pana la noi?

Offline

 

#10 23-01-2008 15:32:43

VladSoare
Turist japonez
From: Pe līngă Bucureşti
Registered: 20-11-2007
Posts: 52

Re: capat de drum si pt Kodak HIE..

N-am luat īncă, dar intenţionez să iau mai multe lucruri īn vreo două-trei luni, printre care şi ceva Rollei IR. Aştept să se strīngă mai multe, ca să plătesc transportul doar o dată.
Transportul īn orice ţară din UE este taxă fixă pīnă-n 25 de kile: 18 euri, sau 18 şi un pic.

Offline

 

#11 23-01-2008 15:57:55

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: capat de drum si pt Kodak HIE..

merci. nu stiam de site. vad ca sunt cam la aceleasi preturi ca in state.. cel putin filmele. daca stiam poate nu faceam asa comanda mare de pe bh.. dar tinand cont ca nu platesc transport, de data asta e ok smile

Offline

 

#12 24-01-2008 09:20:14

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: capat de drum si pt Kodak HIE..

Mda, aceasi discutie ca peste tot smile

Inclusiv cei care nu au fotografiat niciodata IR se baga si vorbesc de parca ar sti ei totul smile.
Printre ei sunt si eu, si nu m-am gandit niciodata sa folosesc acest film de la Kodak. In schimb, m-am gandit sa folosesc variantele pentru aerofotografie de la Foma.

In fine, ideea e cam cum a spus Vlad. Daca nu le mai renteaza sa produca acest produs putem sa dam sute de mii de email-uri. Email-urile noastre nu vor opri compania sa ajunga la faliment pentru ca nu vand destul din produsul ala si pentru ca produsul expira pe rafturi. Deci eu zic ca daca ei au decis sa opreasca productia, au motive clare, nu au oprit-o din cauza ca vand prea mult.

Pe de alta parte, cei pe care v-a apucat brusc footografia IR puteti inca bine mersi sa luati din stocuri probabil pana cam la sfarsitul lui 2008. Daca nu, sunt si alte variante cu senzitivitate mare in zona R/IR de la Ilford, Foma, Rollei, ca exemple rapide. Difera ca mod de incarcare sau utilizare , dar daca e musai e musai smile.

OT: Asta ca sa nu mai vorbim de solutii digitale pentru fotografia IR smile

Offline

 

#13 27-01-2008 17:32:54

VladSoare
Turist japonez
From: Pe līngă Bucureşti
Registered: 20-11-2007
Posts: 52

Re: capat de drum si pt Kodak HIE..

Nu e vorba neapărat că s-au trezit toţi să se declare fani HIE, ci mai degrabă că sīnt fani ai filmului īn general, care sīnt dezamăgiţi că īncă un film (şi pe deasupra unul special) a fost omorīt.
N-am folosit niciodată HIE şi, drept să spun, nici nu mă atrăgea foarte tare ideea. Vreau să īncerc IR, dar HIE ar fi fost ultimul pe lista mea, īn primul rīnd din cauză că nu e disponibil decīt pe 35mm, apoi pentru că trebuie manipulat numai la īntuneric complet, apoi din cauza preţului. Nu mă declar fan al lui HIE şi nici nu erau şanse foarte mari să-i fi devenit client, dar nu-mi place ideea că dispare.
Mulţi dintre cei care-i deplīng moartea sīnt īn aceeaşi categorie cu mine: fani ai filmului care deplīng moartea unui film, şi nu neapărat fani ai lui HIE. wink

Soluţiile digitale pentru IR sīnt īncă departe de filmul IR adevărat. Plus că ţi-e cam peste mīnă: trebuie să duci camera la un depanator ca să-i demonteze filtrul de IR (sau s-o faci singur, dacă eşti prieten bun cu şurubelniţa). Iar cīnd vrei să faci poze normale ar trebui să-l pui la loc, sau să ţii permanent pe obiectiv un filtru anti-IR. smile
Că poţi să faci īn Photoshop copacii albi şi cerul negru, da, sīnt de acord, dar nu-i acelaşi lucru. Filmul de IR vede radiaţia care e acolo, şi pe care n-o poţi inventa īn Photoshop.

Last edited by VladSoare (27-01-2008 17:35:05)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson